Konstruktywna alternatywa dla utopii; destrukcji.: system racjonalny

redaktor1966

Nowicjusz
Dołączył
3 Grudzień 2022
Posty
194
Punkty reakcji
6
Ratunkiem dla kryzysu energetycznego jest odejście od paliw kopalnych. A w zamian zwolnienie z podatków producentów, sprzedawców, użytkowników urządzeń wykorzystujących energię odnawialną. Oraz poluzowanie, uproszczenie procedur z tym związanych. Co postulowałem kilkanaście lat temu.

dotacje do górnictwa mld zł

https://www.google.com/search?q=dot...UwLjIuMZgBAKABAcgBCMABAQ&sclient=gws-wiz-serp

Węgiel dotacjami stoi
Tylko w latach 2013-2018 z budżetu państwa i rachunków za energię dopłaciliśmy do energetyki około 45 mld złotych. Aż 30 mld trafiło do energetyki konwencjonalnej.
„Dla porównania, za pieniądze, które trafiły do elektrowni węglowych można byłoby postawić w Polsce elektrownię jądrową*, uważaną przecież za ekstremalnie drogą, lub dwie duże farmy wiatrowe na Bałtyku” – dodaje Kukuła.
https://www.clientearth.pl/najnowsz...sparcia-trafia-do-energetyki-konwencjonalnej/ | 31 grudnia 2019

Plus koszty:
  • opadania wód gruntowych, usychania lasów...
  • tąpnięć...
  • składowania popiołów z elektrowni węglowych...
  • skażania, w tym zakwaszania, gleb, lasów, wód, powietrza, trucia ludzi/koszty leczenia, rent, zmian klimatycznych, leczenia, rent dla górników...


koszt elektrowni atomowych w Polsce mld zł

Atom: kosztowny, przestarzały, niebezpieczny
Nieopłacalność ekonomiczna
Energia atomowa w porównaniu z energią ze źródeł odnawialnych (OZE) czy konwencjonalnymi elektrowniami cieplnymi jest najdroższa. Lobbyści na rzecz atomu, twierdząc, że jest to najtańsza energia, nie biorą pod uwagę wszystkich kosztów, „od kołyski po grób”. A zatem: kosztów finansowania (gwarancje, ubezpieczenia kredytu, odsetki), kosztów budowy i eksploatacji, kosztu wydobycia i transportu paliwa, składowania odpadów jądrowych oraz rozbiórki elektrowni po zakończeniu eksploatacji. Przy wzięciu pod uwagę wszystkich tych elementów (budowa, zarządzanie, paliwo) energia atomowa okazuje się zdecydowanie najdroższa. I tak – oszacowany przez ekspertów średni koszt wytworzenia 1 MWh energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych wynosi około 200 zł, z odnawialnych źródeł energii – 400 do 540 zł, a z EJ – około 600 zł. Po katastrofie w Fukushimie koszt EJ jeszcze bardziej wzrośnie, ze względu na oczekiwane przez rynki radykalne podwyższenie standardów bezpieczeństwa i kontroli.

Realny koszt prądu z EJ to także koszty likwidacji skutków katastrofy. Proszę zwrócić uwagę, iż na energetyce atomowej wzbogacają się producenci, inwestorzy, operatorzy, dystrybutorzy, natomiast w razie katastrofy pieniądze są pobierane ze środków publicznych!
Już teraz TEPCO zbankrutowało i rząd japoński musi pokrywać odszkodowania z budżetu. Katastrofa w Czarnobylu pochłonęła w niektórych latach – w przypadku Białorusi – do 25% całego budżetu, w przypadku Ukrainy – do 5%, w przypadku Rosji – do 1%. W sumie „czarnobylskie” wydatki tylko tych krajów wyniosły w ciągu 25 lat ponad 550 mld dolarów.

Olbrzymie jawne i ukryte subsydia publiczne dla EJ są faktem. Szacuje się, że w Niemczech poziom dotychczasowych dotacji do budowy i eksploatacji EJ ze środków publicznych wyniósł 100 miliardów euro.

Można się domyślać, że w Polsce nie będzie inaczej.

Społeczności lokalne utracą potencjalne dochody z turystyki czy z rolnictwa, okoliczne własności gruntów stanieją, a społeczności i gminy lokalne nie będą mieć korzyści w postaci trwałych miejsc pracy. Np. w Japonii 88% wszystkich pracowników zatrudnionych przez firmę TEPCO to pracownicy tymczasowi (około 73 tysięcy), którzy wykonują najgorsze prace za najniższą stawkę, a dawka promieniowania pochłoniętego jest 16 razy wyższa niż w przypadku pracowników stałych (według badań przeprowadzonych przez japońską Agencję Bezpieczeństwa w Przemyśle i Energetyce Jądrowej).

Powiązane artykuły
https://zielonewiadomosci.pl/tematy/energetyka/atom-kosztowny-przestarzaly-niebezpieczny/ | 4 sierpnia 2011
| Katarzyna Dmochowska

*O BEZPIECZNEJ, EKOLOGICZNEJ, TANIEJ ENERGETYCE NUKLEARNEJ...

[Trzeba się też liczyć z powstawaniem, rozwojem nienuklearnych, tanich, nieemisyjnych źródeł energii. Więc zanim zostaną zbudowane, i to za ogromne pieniądze, elektrownie atomowe, może okazać się, że są już dużo korzystniejsze rozwiązania... - red.]


Problemy z energią znikną za 12 lat? Elektrownie termojądrowe: wielkie nadzieje i jeszcze większe pieniądze
https://www.focus.pl/artykul/wodne-swiaty-kepler-138c-i-kepler-138d | 12.04.2021

Przełom w fuzji jądrowej
5 grudnia 2022 roku po raz pierwszy udało się uzyskać z fuzji więcej energii, niż włożono w rozpoczęcie tej reakcji.
Wielkie ODKRYCIE we FRANCJI - Biały WODÓR zmieni KRAJ
| 04.11.2023 r.

Nowe polskie źródło energii | Prof. Małgorzata Hawrot - Paw
| 25.11.2023 r.

NIGDY WIĘCEJ BATERII Przełomowy panel słoneczny dostarcza wodór zamiast prądu!
| 17.01.2024 r.

DZIĘKI WIBRACJOM REKORDOWE ILOŚCI WODORU! NOWY PATENT Z AUSTRALII!
| 19.01.2024 r.Elektrownia jądrowa w Polsce. Kluczowa umowa podpisana
Ma powstać w gminie Choczewo. Budowa rozpocznie się w 2026 r., pierwszy blok ma być uruchomiony w 2033 r. - Rozpoczynamy dzisiaj nową erę w obszarze gospodarczym w Polsce - ogłosił premier Mateusz Morawiecki.
W środę Polskie Elektrownie Jądrowe oraz amerykańskie firmy: Westinghouse i Bechtel podpisały umowę na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, która powstanie w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino.
https://www.money.pl/gospodarka/ele...uczowa-umowa-podpisana-6946036223851264a.html | 27.09.2023
 

redaktor1966

Nowicjusz
Dołączył
3 Grudzień 2022
Posty
194
Punkty reakcji
6
Dokonujcie pozytywnego wyboru treści z internetu (wówczas to wy decydujecie: co, kiedy, jaką część przekazu odbieracie. Kogo wspieracie)!
Myślcie, analizujcie, wnioskujecie całościowo, w tym dogłębnie, a więc rzeczywiście, etycznie, a więc i odpowiedzialnie, a zatem i zgodnie z hierarchią ważności, a więc i wartości, więc jednocześnie biorąc pod uwagę interes naszego społeczeństwa, kraju, państwa, gatunku, świata.


Nie odbierajcie przekazu z prosystemowych mediów: z internetu telewizji, radia, od beneficjentów systemu, w tym nie synchronizujcie z nimi swojego umysłu, nie zestrajacie z nimi swojej psychiki)!!!


M.in. o tym, że celem ludzkości jest zwiększanie PKB…
Bo wręcz przeciwnie – wydobywać, transportować, przetwarzać, produkować, zużywać surowce, energię, a jednocześnie rozprzestrzeniać śmieci, skażać, truć należy w jak najmniejszym stopniu!!!

Że demokracja jest dobrym rozwiązaniem…
Bo jest b. złym rozwiązaniem i w teorii i w praktyce!!! Nie może wyniknąć nic dobrego, gdy niekompletni ludzie wybierają niekompetentnych ludzi… Gdy zamiast racjonalnych argumentów kieruje się głosem większości wyborców, głosujących… Itp., itd.
W demokracji do władzy dochodzą specjaliści od dochodzenia do władzy na bazie niekompletnych wyborców, na bazie znajomości, lojalności, usłużności, dyspozycyjności, łapówkarstwa, mając wsparcie prominentów, beneficjentów systemu, fabrykantów, oligarchów, koncernów itp… A konkretnie, jeśli chodzi o profil psychiczno-umysłowo-intelektualny: osobniki niekompetentne, szkodliwe, destrukcyjne: debile, psychopaci, osobniki anormalne, obłąkane, perfidne, przebiegłe, bez sumienia, skrupułów itp… I takie osobniki piorą mózgi wyborcom, w tym przedstawiają sprawy, sytuację odpowiednio do swojego poziomu, stanu, zlecenia…;
Oprócz tego znaczna część z tych osobników nie zdaje sobie sprawy, jakie są skutki i ich konsekwencje podejmowanych decyzji…; co naprawdę realizują, osiągają… Kolejną część to nie obchodzi… A pozostali, jeśli tacy są, niestety są bezsilni wobec głupoty, bezmyślności, nieodpowiedzialności, korupcji, niekompetencji...

Że dotychczas realizowane lecznictwo jest dobre i że trzeba jeszcze zwiększać na nie wydatki, to będzie lepiej…
Więc jak to jest, że nim wydatki są większe, to ludzie są coraz bardziej chorzy (to tak w uproszczeniu)…
Lecznictwo = skażanie, trucie produkcją medyczną, lekami, substancjami polekowymi zawartymi w moczu, w kale, lekoopornymi bakteriami, pomedycznymi produktami, błędne diagnozy, pomyłki, zakażenia szpitalne, w tym lekoopornymi bateriami, wydatki (długi) na niepracujących, trujących się, nie dbających o swoje, swoich dzieci zdrowie nikotynowych, alkoholowych, narkotykowych, żywieniowych, lekowych itp. degeneratów…; pasożytów, rencistów…; ich rozbestwianie, demoralizowanie ich przyszłych naśladowców (a ich nauczyciele też nauczyli się tego od swoich nauczycieli…)… Wydatki na emerytów, z których większość wykonywała zbędną, szkodliwą pracę, wybierała do rządzenia destruktorów, w tym zadłużaczy, oszustów, złodziei, destruktorów i leczą się(„”) na koszt zadłużanych; pogrążanych dzieci, wnuków, prawnuków...; zajmują miejsca w szpitalach, wydłużają kolejki do lecznictwa…
A coraz większe finansowe obciążanie firm kosztami tego procederu przyczynia się do bankructw polskich firm… Polacy wyjeżdżają za granicę…
Itp., itd…

Że wspieranie nikotynowych, alkoholowych, narkotykowych, lekowych, żywieniowych, trujących się innymi substancjami degeneratów, ich chorych, upośledzonych, niedorozwiniętych dzieci jest dobre
Bo jest to złe, w tym demoralizujące, niesprawiedliwe, anormalne, aby zabierać pieniądze ludziom, i ich dzieciom, dbającym o zdrowie, pracującym, pożytecznym, dającym dobry przykład, wpędzać ich w problemy finansowe, zdrowotne, a następnie przekazywać je pasożytom, którzy bezpośrednio, pośrednio uczą swojego postępowania innych!!!

Że płodzenie, rodzenie, hodowanie stworków, potworków, hodowanie „ludzkich warzyw” itp. jest dobre…
Gdyż jest samobójcze, złe!!! I skończy się wyginięciem takiej populacji z przyczyn biologicznych… Ale wcześniej wyręczy ten naturalny proces wyrżnięcie przez muzułmanów…
Płodzone, rodzone, utrzymywane przy życiu powinny być wyłącznie dzieci o jak najwyższym pozytywnym potencjale!!!

Itp., itd.


Jeśli dotychczas stosowane rozwiązania są dobre, to skąd ta sytuacja:
17 powodów wymuszających m.in. zachowanie równowagi z środowiskiem, przyrodą celem przetrwania naszego gatunku, a m.in. by ludzka populacja nie liczyła więcej niż, przypuszczalnie, 300 mln ludzi!!!:
1. Znaczna część lodowców, które zapewniały wodę rzekom, już stopniała, a jeszcze pozostałe są coraz mniejsze, rzeki wysychają, brakuje wody roślinom, zwierzętom, ludziom. Czego skutkiem jest śmierć z powodu pragnienia, głodu, chorób, w tym z powodu braku higieny, ludzi, zwierząt, usychanie roślin, lasów i jest przyczyną wojen o zasoby, co skutkuje na nie wydatkami, długami, biedą, skażaniem, śmiercią!!!

2. Ubywanie gleb uprawnych, w tempie kilka-kilkadziesiąt razy szybciej niż są wstanie się odtworzyć; pożary, pustynnienie planety, co skutkuje umieraniem z powodu głodu ludzi i jest przyczyną wojen o zasoby, co skutkuje na nie wydatkami, długami, biedą, skażaniem, śmiercią!!!

3. Ubywa lasów niezbędnych dla zachowania równowagi obiegu wody, umiarkowanego klimatu, jego równowagi, niezbędnych do tworzenia gleb, dla zachowania przyrody, bioróżnorodności!!!

4. Ludzi jest coraz więcej. Zaczyna brakować przestrzeni życiowej, co skutkuje o nią wojami, co skutkuje na nie wydatkami, długami, biedą, skażaniem, śmiercią ludzi!!!

5. Zaczyna brakować miejsca na śmieci!!! A śmieci przyczyniają się do skażeń, trucia, chorób, na ich leczenie wydatków, a te do długów, biedy, do degenerowania naszego gatunku, do śmierci!!!

6. Już teraz zaczyna brakować surowców, co już skutkuje o nie wojnami, co skutkuje na nie wydatkami, długami, biedą, skażaniem, śmiercią!!!

7. Jest coraz większe skażenie środowiska, co skutkuje chorobami, wydatkami na ich leczenie, długami, biedą, degenerowaniem naszego gatunku, śmiercią, niekorzystnymi zmianami klimatu!!! Oprócz tego lecznictwo, na każdym etapie, przyczynia się do zużywania surowców, skażeń, zarażania, trucia, a więc i z tego powodu także do wydatków, długów, biedy, degenerowania naszego gatunku, do śmierci!!!

8. Jest coraz więcej chorobotwórczych, w tym lekoopornych, mikrobów, zarażonych, chorych zwierząt, ludzi!!!

9. Coraz więcej ludzi truje się nikotyną, alkoholem, narkotykami, tzw. lekami i innymi substancjami, szkodliwą żywnością!!! Ludzkość jest coraz bardziej psychicznie, fizycznie schorowana!!! Ludzkość jest coraz głupsza, coraz bardziej zdemoralizowana, zdegenerowana, wypaczona, wynaturzona!!!

10. Coraz większą część społeczeństwa stanowią renciści i emeryci!!!

11. Rosną wydatki na lecznictwo!!!

12. Rosną długi państw, firm, prywatne!!!

13. Jest coraz więcej muzułmanów i zajmują coraz więcej obszarów!!! Jest coraz więcej ludzi, którzy decydują się na wyznawanie tej ideologii!!!

14. Jest coraz więcej wojen!!! Są coraz większe wydatki na zbrojenia, wojny!!!

15. Rośnie na skalę globalną ilość i wielkość problemów!!!

16. Zmniejszenie wielkości naszej populacji do rozsądnej wartości i postaranie się o jak największą jakość naszego gatunku zmniejszy ilość i wielkość problemów o 90 procent, w tym umożliwi, w sposób samoodnawialny, w nieskończoność zaspokajać niemal wszystkie potrzeby ludzi!!!

17. Nic nie jest nasze na zawsze, tylko wszystko jest nam, na czas naszego życia, pożyczone i do oddania następnym pokoleniom!!! Wy zdemoralizowane, zdegenerowane, wypaczone, wynaturzone kanalie!!! Bo na nas świat się nie kończy - za naszą sprawą - nie powinien skończyć!!! Bo wszystkie biologiczne istnienia obowiązują wszystkie Prawa Natury!!!

Nikt na świecie nie jest wstanie - merytorycznie - podważyć nawet fragmentu tych argumentów!!!

Ale PKB ma wzrosnąć… Dogonimy, przegonimy… Jest demokracja… - Hurrraaa…
 

redaktor1966

Nowicjusz
Dołączył
3 Grudzień 2022
Posty
194
Punkty reakcji
6
21.01.2024 r.
List otwarty do Prezydenta Rosji Władimira Putina
Przez Ambasadę Rosji w Polsce.

W sprawie wojny Rosji z Ukrainą (i ją wspierającą międzynarodową koalicją)…

Nic w tej sprawie nie przebiegło zgodnie z państwa założeniami, tylko o rzędy wielkości:
  • dłużej to trwa…!
  • więcej zgięło żołnierzy…!
  • więcej pieniędzy kosztowało…!

A za jakiś czas będzie o kolejne rzędy wielkości gorzej…
I nim dłużej ta destrukcja będzie miała miejsce, tym dłużej będzie trwać odbudowa materialna, relacji międzynarodowych w polityce, w gospodarce…

A miała to być tylko krótkotrwała i skuteczna „operacja specjalna”…
I cały świat wie o państwa błędnych założeniach, co się okazało już dawno temu… A państwo zachowują się, postępują jakby wszystko przebiegało zgodnie z planem… Może więc państwa kolejne założenia są także błędne… I, mimo to, chcą państwo to kontynuować…
Problemem, nie tylko w tym przypadku, ale i światowym jest m.in. przeludnienie, czego efektem jest światowa walka, wojna gospodarcza o surowce, przestrzeń życiową. Wiec konieczne jest wprowadzenie na całym świecie pozytywnej prokreacji, czyli że potomstwo mogą mieć wyłącznie osoby o wysokim pozytywnym potencjale. Płody, dzieci z wadami musza być uśmiercane (a nie, łącznie, miliony młodych ludzi na świecie jest szkolonych do mordowania siebie nawzajem…! I tak też się dzieje…!!!)!!!

Cytaty:
Wydatki na zbrojenia w 2022 r. osiągnęły rekordową wysokość i wyniosły 2,24 bln dol. Informację podał Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań Pokojowych (SIPRI).
Wojna w Iraku kosztowała 802 mld dol.
Wojna w Afganistanie kosztowała USA 2,26 biliona dolarów. Kwota będzie rosła.
09.2023 r.: Rosja wydała na wojnę przeciw Ukrainie równowartość 167 mld dol.
Itp., itd...

Więcej m.in. na moim forowym publikatorze: http://wolnyswiat.pl/forum/viewforum.php?f=2

A co do tej wojny.
Proponuję zrobić przerwę w tej masakrze. I wówczas ochłonąć, wszystko przemyśleć, może uda się zreflektować i znaleźć kompromis, wynegocjować inne rozwiązanie. Np. z pomocą rzetelnych, bezstronnych historyków, innych specjalistów, w tym od spraw gospodarczych, relacji etnicznych, stosunków międzynarodowych itp.

--------------------
Piotr Kołodyński autor-redaktor: Wolnyswiat.pl


Człowiek, który przewidział wojnę oraz dał celne prognozy przebiegu konfliktu - Aleksander Niewzorow
| 2023 r.
 
Ostatnia edycja:

redaktor1966

Nowicjusz
Dołączył
3 Grudzień 2022
Posty
194
Punkty reakcji
6
Jak dolecieć do Andromedy?
| 2018 r.

Napęd Alcubierre'a, rura Krasnikova i inne bzdury
| 2020 r.

Dlaczego Przekraczanie Prędkości Światła Prowadzi do Paradoksów Czasu
| 14.01.2024 r.

[A więc Ziemia jest i pozostanie naszym jedynym statkiem kosmicznym, albo, za naszą sprawą, kosmicznym grobem... - red.]
 

redaktor1966

Nowicjusz
Dołączył
3 Grudzień 2022
Posty
194
Punkty reakcji
6
Rosyjskie "psy wojny". Oligarchowie nie mają wstydu i zarabiają na wojnie
Mają miliardy dolarów w szwajcarskich bankach, mieszkają razem z rodzinami w zachodniej Europie, ale i tak zarabiają na wojnie Putina ze "zgniłym Zachodem". Powstała lista ponad 80 rosyjskich oligarchów, którzy wspierają Kreml w agresji na Ukrainę i zarabiają krocie na państwowych kontraktach zbrojeniowych. Raport o rosyjskich "psach wojny" to efekt żmudnego śledztwa.
Niezależna rosyjska agencja Proekt opublikowała wstrząsający raport o rosyjskich oligarchach, który zatytułowała "Psy Wojny". Dziennikarze Proektu przez wiele miesięcy sprawdzali, które firmy dostają od rosyjskiego Ministerstwa Obrony lukratywne zlecenia na produkcję broni, która potem wykorzystywana jest w wojnie z Ukrainą. Szybko okazało się, że najbardziej atrakcyjne kontrakty z rosyjskimi przedsiębiorstwami produkującymi broń dostaje ta sama grupa ponad 80 oligarchów związana od lat z Władimirem Putinem.
Najsłynniejszy rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny (odsiadujący wyrok wieloletniego więzienia w rosyjskim łagrze) kilka lat temu ujawnił szokujące kulisy takich kontraktów i niewyobrażalną wręcz korupcję. Według informacji Nawalnego każdy z oligarchów musi przekazywać znaczną część zysków ze zleceń na produkcję broni dla urzędników Kremla i Ministerstwa Obrony, w tym także bezpośrednio na tajne konta Władimira Putina.
Okazuje się, że na produkcji BMD-4M zarabia krocie cała plejada najbardziej zaufanych ludzi Putina. Lista takich oligarchów jest bardzo długa - poniżej zaledwie kilka przykładów z raportu Proektu o "Psach Wojny":
https://geekweek.interia.pl/militar...howie-nie-maja-wstydu-i-zarabiaja,nId,6939424 | 2 sierpnia 2023

Krwawa fortuna oligarchów. Rosyjscy miliarderzy bogacą się na wojnie z Ukrainą
Co najmniej 81 spośród 200 najbogatszych Rosjan na liście "Forbesa" otwarcie uczestniczyło w produkcji dla rosyjskiej armii uzbrojenia wykorzystywanego potem do zabijania Ukraińców - napisał portal "Projekt" prowadzony przez rosyjskich opozycyjnych dziennikarzy.
https://wyborcza.biz/biznes/7,17715...rchow-rosyjscy-miliarderzy-bogaca-sie-na.html | 05.08.2023

Krocie. Tyle zarabia rosyjski stalowy gigant na wojnie na Ukrainie
Spółka jest jednym z beneficjentów rosyjskiej napaści na Ukrainę.
Wojna na Ukrainie pozytywnie wpływa na wyniki finansowe firmy Siewierstal i to w dwojaki sposób. Po pierwsze ze względu na toczące się walki w Rosji wzrosło zapotrzebowanie na stal ze strony przemysłu zbrojeniowego.
Drugi czynnik poprawiający wyniki firmy to liczne sankcje zachodnich państw nałożone na Moskwę. Ich efektem jest utrudniony zakup niektórych wyrobów stalowych poza granicami Rosji i w następstwie tego lokalni klienci zrobili zwrot w stronę miejscowych producentów.
Przychody firmy wzrosły rok do roku o 7 proc. i wyniosły 728,31 mld rubli (około 31,92 mld zł). EBITDA spółki (zysk przed opodatkowaniem i amortyzacją) wyniósł prawie 262,23 mld rubli (około 11,5 mld zł) i był większy niż przed rokiem aż o 22 proc.
Czysty zysk spółki wzrósł rok do roku aż o 79 proc. i wyniósł 193,87 mld rubli (około 8,5 mld zł).
Obecny rok ma być dla firmy również bardzo dobry. Prezes spółki Aleksander Szewielew zapowiedział, że w 2024 r. Siewierstal planuje wyprodukować około 11 mln ton stali, co oznacza wykorzystania wszystkich mocy produkcyjnych.
https://www.wnp.pl/hutnictwo/krocie...lowy-gigant-na-wojnie-na-ukrainie,801072.html | 02-02-2024

Jak rosyjscy gangsterzy zarabiają na wojnie w Ukrainie | Ruska Mafia
| 17 lut 2023


Giganci branży obronnej po cichu zarabiają miliardy na wojnie w Ukrainie
Mniej dyskutuje się o wartym prawie pół biliona dolarów przemyśle zbrojeniowym, dostarczającym broń obu stronom konfliktu, oraz o znacznych zyskach, jakie z tego tytułu osiągnie.
Jest to wielkie dobrodziejstwo dla największych światowych koncernów zbrojeniowych. Aby podać tylko kilka przykładów, Raytheon produkuje pociski Stinger, a wspólnie z Lockheed Martin pociski przeciwpancerne Javelin, które są dostarczane przez USA i Estonię. Od czasu inwazji akcje obu amerykańskich koncernów, Lockheed i Raytheon, wzrosły odpowiednio o około 16 proc. i 3 proc., podczas gdy indeks S&P 500 spadł o 1 proc.
BAE Systems, największy producent w Europie, odnotował wzrost o 26 proc.
https://forsal.pl/biznes/przemysl/a...-zarabiaja-miliardy-na-wojnie-w-ukrainie.html | 11 marca 2022

Amerykańska zbrojeniówka największym beneficjentem wojny na Ukrainie
Dane SIPRI wskazujące największych finansowych beneficjentów trwającej na Ukrainie wojny. Zaskoczenia nie ma, są to zachodnie spółki przemysłu zbrojeniowego, przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych.
https://radar.rp.pl/przemysl-obronn...a-najwiekszym-beneficjentem-wojny-na-ukrainie | 14.06.2022

Lista wstydu Zachodu. Koncerny, które najwięcej zarabiają w Rosji
Francuska sieć Leroy Merlin otwiera ranking 50 zagranicznych firm, które pomimo rosyjskiej agresji i zbrodni popełnianych na Ukrainie, nie opuściły rosyjskiego rynku. Najwięcej spółek na liście jest z… USA.
Najnowszy ranking Forbesa obejmuje 50 największych firm zagranicznych w Rosji. W stosunku do stanu na koniec 2022 r. 22 firmy zawiesiły lub zakończyły działalność na terenie Rosji. Największą reprezentację wśród tych, które wciąż zarabiają na rosyjskiej wojnie, zachowały firmy amerykańskie. W pierwszej dziesiątce jest też biznes europejski, a pierwsza chińska firma zajęła 10 pozycję.
https://www.rp.pl/biznes/art39200901-lista-wstydu-zachodu-koncerny-ktore-najwiecej-zarabiaja-w-rosji | 02.10.2023

Ogromna sprzedaż amerykańskiej broni na świecie. Polska wśród liderów zakupowych
Plasującym się ciągle na pierwszym miejscu jeśli chodzi o sprzedaż, są Stany Zjednoczone, które według oficjalnych danych sprzedały broń zagranicznym rządom w 2023 roku za rekordową sumę 238 miliardów dolarów.
Według komunikatu amerykańska administracja bezpośrednio wynegocjował sprzedaż o wartości 81 mld USD, co stanowi wzrost o 56% w porównaniu z 2022 r. Resztę stanowiła bezpośrednia sprzedaż przez amerykańskie firmy zbrojeniowe do innych krajów.
https://portalobronny.se.pl/przemys...rod-liderow-zakupowych-aa-Awxc-5Lni-W4JW.html | 2024-01-30

Rekordowa sprzedaż broni z USA. Polska głównym klientem
USA biją rekord sprzedaży broni za granicę.Departament Stanu poinformował, że rząd Stanów Zjednoczonych osobiście przeprowadził negocjacje dotyczące sprzedaży uzbrojenia o wartości 81 mld dol. To oznacza, że sprzedaż ta wzrosła o rekordowe 56 proc. w porównaniu z rokiem 2022.
https://www.money.pl/gospodarka/rek...olska-glownym-klientem-6990297208228800a.html | 30.01.2024

Rekordowe wpływy ze sprzedaży broni przez USA. Polska wśród kupujących najwięcej
W 2023 roku USA sprzedały za granicę broń o wartości 238 mld dolarów - informuje BBC.
https://www.rp.pl/polityka/art39759...i-przez-usa-polska-wsrod-kupujacych-najwiecej | 30.01.2024

Handel bronią. Oto kraje, które sprzedają i kupują najwięcej
W latach 2018–2022 największym na świecie eksporterem broni były Stany Zjednoczone.
W latach 2018-22 Stany Zjednoczone dostarczały broń do 103 krajów świata i odpowiadały za 40 procent całej międzynarodowej sprzedaży broni. Oznacza to wzrost w porównaniu z 33 procentami, które odnotowano w latach 2013–2017.
Zagrożenie ze strony Rosji sprawia, że większość państw europejskich znacznie zwiększa swoje zamówienia broni, a przedłużająca się wojna będzie tylko napędzać import.
https://forsal.pl/swiat/bezpieczens...l-bronia-na-swiecie-kto-kupuje-najwiecej.html | 13 stycznia 2024
 

redaktor1966

Nowicjusz
Dołączył
3 Grudzień 2022
Posty
194
Punkty reakcji
6
Amerykański Wywiad Twierdzi, Że Rosja Zaatakuje Polskę!!! [Mamy Się Czego Bać?]
| 25.12.2023 r.
[Zakupy = wspieranie, prowizja dla tzw. polityków z krajów sprzedających i kupujących sprzęt wojskowy, którzy skutecznie straszą kupujących frajerów... Kolejna zaleta, to złe relacje polityczne, gospodarcze względem państwa, przeciwko któremu się klient zbroi, które rewanżuje się tym samym... Wydatki na zbrojenia = zapożyczanie się/podporządkowywanie się interesom tych, dzięki którym otrzymuje się pożyczki... Wydatki na zbrojenia = zła sytuacja gospodarcza... Złe relacje polityczne, gospodarcze z b. ważnym sąsiadem = zła sytuacja gospodarcza... Zła sytuacja gospodarcza = stanowi się słabszą konkurencję, ma się słabszą pozycję w polityce międzynarodowej = podporządkowywanie się silniejszym graczom... Itp., itd... - red.]

Wydatki na obronność planowane na 2024 rok bez istotnych zamian
Sejmowa Komisja Obrony Narodowej 28 grudnia br. pozytywnie zaopiniowała plan wydatków obronnych określony w projekcie ustawy budżetowej na 2024 rok. Przewiduje on, że na obronność w przyszłym roku zostanie wydatkowana kwota 118,14 mld PLN, co będzie stanowiło ok. 3,1 % PKB Polski (3778,0 mld PLN). Ponadto, na wydatki obronne w 2024 roku przewiduje się wydatkowanie pozabudżetowych środków z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych (FWSZ) w wysokości 53,5 mld PLN. Łącznie z nimi, planowane wydatki obronne określone zostały na kwotę 158,9 mld PLN, co będzie stanowiło ok. 4,2 % PKB.
https://dziennikzbrojny.pl/aktualno...sc-planowane-na-2024-rok-bez-istotnych-zamian | 2023-12-29

POLSKA ARMIA POSTRACHEM EUROPY! - kolejne miliardy na Wojsko Polskie
| 03.01.2024 r.

Wybrany komentarz:
@MrAlex201001
Przeszkolone społeczeństwo, silna gospodarka, silna infrastruktura energetyczna, magazyny z rezerwami paliw, żywności, obrona cywilna, system schronów i potężnie rozbudowana obrona przeciwlotnicza, przeciwrakietowa i antydronowa. System obrony informatycznej i wiele innych elementów, to jest siła armii, a nie nawet najnowszy czołg, który obsługuje nie zmotywowana załoga bez amunicji i paliwa.

[Nie da się uzbroić na zapas, gdyż rozwój techniki, zmiana taktyki następują coraz szybciej, więc sprzęt, taktyka stają się szybko przestarzałe... - red.]

Jak Powinny Wyglądać Siły Zbrojne RP? Czy Obronimy Się Przed Rosją? [Komentarz Do Debaty BBN]
| 03.02.2024 r.


Ponad milion polskich obywateli jest uzbrojonych
Obecnie w Polsce w prywatnych rękach znajduje się już ponad 500 tys. sztuk broni czarnoprochowej, dostępnej na rynku bez zezwolenia, czy nawet badań psychologicznych. Drugie tyle to broń z zezwoleniem, dla celów sportowych, kolekcjonerskich lub łowieckich.

https://nto.pl/strzelectwo-to-cieka...ch-obywateli-jest-uzbrojonych/ar/c11-16032569 | 6 lutego 2022


NAWET KATEGORIA "D" NIE ZWOLNI CIĘ JEŻELI WYBUCHNIE WOJNA!
| 31.12.2023 r.
 

redaktor1966

Nowicjusz
Dołączył
3 Grudzień 2022
Posty
194
Punkty reakcji
6
Czy Wojsko Polskie Wyciągnie Wnioski z Wojny Na Ukrainie? [WOJNA DRONÓW]
| 04.02.2024 r.
 

redaktor1966

Nowicjusz
Dołączył
3 Grudzień 2022
Posty
194
Punkty reakcji
6
Centralny Port Komunikacyjny (CPK) jest projektem infrastrukturalnym propagowanym przez polski rząd. Jest to jedna z największych tego typu inwestycji w Europie. Planowany port lotniczy obsługujący 30-40 milionów pasażerów rocznie to tylko jeden z aspektów tego węzła komunikacyjnego. CPK ma także kumulować krajowy transport kolejowy. Lotnisko będzie położone 37 kilometrów na zachód od Warszawy i zajmować obszar ok. 3000 hektarów na terenie gmin Baranów, Teresin i Wiskitki.

Obecnie potencjalni pasażerowie z tej części Polski mają jednak do wyboru także loty z portów lotniczych w Poznaniu i Wrocławiu, które są domeną tanich linii lotniczych, takich jak Ryanair czy WizzAir. – W rezultacie atrakcyjność ruchu lotniczego w Berlinie wyraźnie spadła, także dla pasażerów z Polski, którzy w przeszłości często podróżowali przez Berlin – podsumowuje David Hasse.

Partie opozycyjne uważają, że projekt jest nieprzewidywalny pod względem kosztów, które już teraz szacowane są na ponad 40 mld złotych. Trudna jest także realizacja techniczna i prawna tak skomplikowanego projektu.
Nikt o tym nie wie lepiej niż sami berlińczycy, którzy na swoje lotnisko BER czekali aż 14 lat. Pierwotnie nowe lotnisko miało zostać uruchomione w 2011 roku. Jeszcze w 2006, gdy zaczęto jego budowę, koszty szacowano na 2,5 miliarda euro. Skończyło się na kwocie ponad 7 miliardów.
https://next.gazeta.pl/next/7,16893...-niemieckiego-lotniska-berlin-chcial-byc.html | 21.09.2023


CPK czyli Centralna Państwowa Kompromitacja. JKM o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego.
| 07.02.2024 r.


Komisja Europejska dała zielone światło dla przyznania kwoty 1,7 mld euro spółce zarządzającej portem lotniczym Berlin-Branderburg, która będzie dokapitalizowaniem lotniska stolicy Niemiec.
FBB wykorzysta część pomocy publicznej na spłatę odsetek pożyczek, które spółka otrzymała w ramach poprzedniego programu wsparcia, zatwierdzonego przez Komisję w sierpniu 2020 roku.
https://www.rynek-lotniczy.pl/wiado...apitalizowanie-lotniska-w-berlinie-13622.html | 03-02-2022


Port lotniczy Berlin-Brandenburg (BER) budowano 14 lat, czyli trzy razy dłużej niż pierwotnie zakładano. W tym czasie koszty projektu wzrosły 2,5-krotnie, a termin jego otwarcia przekładano sześć razy. Ostatecznie doszło do niego 31 października 2020 r.
Koszty budowy lotniska Berlin-Brandenburg początkowo szacowano na 2,5 mld euro. W 2014 r. szacowano je na 5,4 mld euro. Ostatecznie sięgnęły 7,3 mld euro, czyli trzykrotnie więcej niż planowano.


Berlin-Brandenburg. "Z jego powodu całe Niemcy stały się pośmiewiskiem"
By zrozumieć fenomen "pechowego lotniska" przenieśmy się do 2006 r. To wtedy rozpoczęła się budowa nowego portu lotniczego, który miał zastąpić przepełnione i wysłużone lotniska Berlin-Tegel, Berlin-Schönefeld i Berlin-Tempelhof (zamknięte w 2008 r.).
Portal interestedengineering.com wylicza, że już przed próbą pierwszego otwarcia inspektorzy stwierdzili około 120 tys. błędów i niedoróbek, w tym - uwaga - 170 tys. km niewłaściwie okablowanych przewodów biegnących na lotnisku i wokół niego.
https://www.money.pl/gospodarka/z-j...rtu-berlin-brandenburg-6826409265331104a.html | 30.10.2022


--------------------

Taksówki-roboty, bezzałogowe drony pasażerskie, pociągi jeżdżące z prędkością 800 km na godz.: ekspert ds. Chin Frank Sieren opisuje
W kwietniu tego roku rząd zdecydował, że Szanghaj i Hangzhou, dziesięciomilionowa metropolia, zostaną połączone do 2035 r. próżniową rurą, przez którą szybkie pociągi będą mogły poruszać się z prędkością 800 kilometrów na godzinę lub więcej. Pociągi mają stać się tak szybkie, że zastąpią samoloty, a tym samym spowolnią zmiany klimatyczne. Rewolucja dzieje się teraz.


Drony pasażerskie, które latają bez pilotów, tak zwane "autonomiczne pojazdy powietrzne" (AAV), już istnieją, nawet w Europie. Ale najbardziej zaawansowane technicznie są pojazdy powietrzne EHang z Guangzhou. Pod koniec października jako pierwsze na świecie otrzymały one certyfikację na codzienne loty.
swTk9kpTURBXy82NzVlMTA4MDgxMzIyYTMyNzUyOTQ2ZGIxMzQ2MzhmNy5qcGeSlQLNAxQAwsOVAgDNAvjCw94AAaEwBg


Czy turyści również mogą nim latać?
Oczywiście. W tym roku samoloty EHang będą latać na pięciu trasach w Shenzhen w południowych Chinach. W przyszłym roku będzie to 50 tras. Inne miasta również podążają tym śladem. To, co wymyślają Chińczycy, staje się coraz ważniejsze dla naszego życia. Weźmy na przykład taksówki-roboty, czyli taksówki bez kierowców. W tej dziedzinie również przodują.
https://podroze.onet.pl/ciekawe/podroz-do-chin-to-podroz-do-przyszlosci/84swx2w | 31 października 2023
 

redaktor1966

Nowicjusz
Dołączył
3 Grudzień 2022
Posty
194
Punkty reakcji
6
PGE Narodowy zanotował ogromne straty
Brak wydarzeń od listopada do dzisiaj miał wpływ na straty finansowe PGE Narodowego, które wyniosły aż 10 mln złotych.
https://www.sport.pl/pilka/7,64946,...acil-miliony-zlotych-wszystko-przez-dach.html | 27.02.2023

Stadiony piłkarskie w Polsce kosztowały miliardy złotych, są piękne, ale teraz i tak dobrze, jak wychodzą na zero. Nie można tego powiedzieć o kultowym Kotle Czarownic, czyli Stadionie Śląskim w Chorzowie. Zmodernizowany za 650 mln zł stadion przynosi straty i to niemałe. Jak dowiedział się portalsamorzadowy.pl, roczne koszty funkcjonowania stadionu wzrosły do 70 mln zł. Dla porównania w 2021 r. było to 54 mln zł, a rok wcześniej 34 mln zł.
Jak sprawdziliśmy w KRS, na koniec 2021 r. Stadion Śląski miał skumulowane straty z lat ubiegłych na kwotę 211 mln zł.
https://businessinsider.com.pl/bizn...ionu-kosztowal-setki-milionow-zlotych/3xvpj50 | 16 czerwca 2023

Jakie są wyniki finansowe stadionów w Polsce? Przez ostatnich kilkanaście lat w Polsce wydano kilka miliardów złotych na ich budowę. Większość z nich generuje stałe straty dla właścicieli, czyli głównie samorządów u mieszkańców.
https://www.portalsamorzadowy.pl/in...udnienia-na-wezle-gdansk-poludnie,523187.html | 11 lipca 2023


NBP pod względem finansowym zakończył 2022 r. na dużym minusie. Skąd wzięły się wielomiliardowe straty? M.in. z niektórych ryzykownych inwestycji, które nie wypaliły. Okazuje się, że bank z dźwignią finansową lokował pieniądze na rynku USA, strefy euro i Wielkiej Brytanii.
Bank zanotował prawie 17 mld zł straty.


Historia inwestycyjna z czasów rządów PO-PSL, którą można by śmiało nazwać największą aferą inwestycyjną ostatniego 30-lecia - to zakup przez Polskę za rządów premiera D. Tuska i MS M. Budzanowskiego oraz MF J. V. Rostowskiego dziury w ziemi na pustyni w Chile czyli złoża miedzi i molibdenu Sierra Gorda wraz z nakładami inwestycyjnymi, która miała być kurą znoszącą złote jaja dla polskiej spółki KGHM za kwotę ok.13 mld zł. Zakup okazał się być gigantyczną stratą - tylko w latach 2015-2017 straty te przekroczyły astronomiczną kwotę 19,9 mld zł. KGHM musiał dokonać odpisów w 2015 r. w wysokości 4,5 mld zł, w 2016 r. 4,4 mld zł i są to dane potwierdzone przez specjalny, profesjonalny raport NIK-u z lipca 2019 r. Tak inwestowali geniusze od gospodarki i finansów z PO. NIK negatywnie oceniła działania, które doprowadziły do zakupu przez KGHM 100 proc. akcji Quadry.
https://businessinsider.com.pl/giel...yzykowne-inwestycje-zle-sie-skonczyly/tk1lk9q | 21 kwietnia 2023

Według Najwyższej Izby Kontroli budowa bloku węglowego elektrowni w Ostrołęce pochłonęła ponad 1,5 miliarda złotych, z czego aż 1,3 złotych bezpowrotnie utracono. Wynika to z tego, że nieukończony blok został ostatecznie wyburzony.
https://konkret24.tvn24.pl/obietnic...adow-pis-mialo-powstac-nie-powstalo-st7349272 | 20 września 2023


ITP., ITD...


Na koniec 1989 r. zadłużenie zagraniczne Polski w walutach wymienialnych wynosiło ok. 40,8 mld USD.Budżet 2024: zadłużenie państwa przebije 2 bln zł
Deficyt w budżecie państwa w przyszłym roku ma skoczyć do ok. 165 mld zł z 92 mld zł w tym roku. A dług całego sektora finansów publicznych ma się zwiększać o niemal 340 mld zł do ponad 2 bln zł – wynika z uzasadnienia do projektu ustawy budżetowej na 2024 r.

https://www.parkiet.com/finanse/art39007041-budzet-2024-zadluzenie-panstwa-przebije-2-bln-zl | 25.08.2023


Więcej w temacie m.in.:
 

redaktor1966

Nowicjusz
Dołączył
3 Grudzień 2022
Posty
194
Punkty reakcji
6
Ponad 8 tysięcy stołków dla ludzi PO i PSL
Platformersi i ludowcy kontrolują wspólnie blisko 600 spółek skarbu państwa, przedsiębiorstw państwowych, agencji oraz państwowych jednostek budżetowych. Wśród spółek-łupów są największe tłuste koty z warszawskiego parkietu, takie jak PKN Orlen, PZU, KGHM czy PGNiG. Jak podaje Money.pl prezesi-rekordziści zarabiają po kilka milionów złotych rocznie. Do tego dochodzą stołki w administracji państwowej i samorządach. - Skala politycznych zmian w spółkach Skarbu Państwa pod rządami PO-PSL była porażająca - grzmią politycy opozycji.
- Klucz partyjny był używany do obsady stanowisk. Im wyższa pozycja w partii albo im wyżej postawiony mentor, tym lepsze stanowisko można było dostać.
Rząd nadzoruje obecnie 25 przedsiębiorstw państwowych, 236 jednoosobowych spółek skarbu państwa oraz 59 spółek z jego większościowym udziałem. Do tego dochodzi jeszcze blisko 500 spółek, w których państwo posiada co prawda mniejszościowe udziały, ale zachowało wpływ na obsadę części stanowisk.
Pod nadzorem Ministerstwa Rolnictwa pozostaje ponad 40 agencji, ośrodków doradczych i różnego rodzaju fundacji oraz instytucji.
członkowie PO, którzy sprawują funkcje publiczne, są zobowiązani do płacenia do 10 procent miesięcznego wynagrodzenia z tytułu zajmowanego stanowiska na konto partii.
https://www.gazetaprawna.pl/wiadomo...nad-8-tysiecy-stolkow-dla-ludzi-po-i-psl.html | 31 lipca 2012


Ludzie Hołowni pakują się do spółek Skarbu Państwa!

| 12.02.20234
Tłuste koty od Hołowni, Tuska i Lewicy obsiadły Spółki Skarbu Państwa
Szymon Hołownia w czasie kampanii wyborczej, cytuję, ogłaszał: “Tłuste koty pakują kuwety. Teraz czas na konkursy i profesjonalne zarządzanie naszym majątkiem. Polska 2050 zaproponuje rozwiązanie ustawowe, które na dobre odpartyjni zarządy spółek.” Były nawet takie grafiki z tłustymi kotami wrzucane przez działaczy partyjnych.
Po prostu ci partyjni nominaci już w spółkach są! I to są osoby jak np. pan Andrzej Sadkowski, członek założyciel Polski 2050, który jest w radzie nadzorczej PGE, czy Michał Gniatkowski w Enei, czy z kolei pani Magdalena Roguska w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych! Z Lewicy: Ireneusz Sitarski w Orlenie. To jest tylko wierzchołek góry lodowej! Tutaj jest lista – wierzchołek, jeśli chodzi o to, ilu tych ludzi już jest, a ile jeszcze będzie
Wiadomo było, że ta koalicja, koalicja “uśmiechniętej Polski” niewiele się różni w stylu zarządzania państwem od swojego poprzednika, od Prawa i Sprawiedliwości. Popełnia wszystkie grzechy Prawa i Sprawiedliwości, uwłaszcza się na państwie, czerpie pełnymi garściami z portfeli podatników, łamiąc Konstytucję, łamiąc ustawy. Tak naprawdę niczym nie różni się od PiSu, a być może nawet są w tej materii jeszcze gorsi. Konfederacja jest tą jedyną alternatywą dla PO-PiSu, alternatywą dla całej bandy czworga.
Jeszcze tylko dopowiem, że, jak widać, jeśli chodzi o inwazję na Spółki Skarbu Państwa, tutaj czas nie grał roli. Bardzo szybko te Spółki Skarbu Państwa zostały właśnie obsiądnięte przez tłuste koty od Tuska i Hołowni. Natomiast Polacy i Konfederacja czekamy wciąż na spełnienie obietnic wyborczych.
https://konfederacja.pl/tluste-koty-od-holowni-i-tuska-obsiadly-spolki-skarbu-panstwa/ | 12.02.2024 r.

[No wreszcie "nowi" "fachowcy" dorwali się się koryta, tzn. zajmą się gospodarką... - red.]
 

redaktor1966

Nowicjusz
Dołączył
3 Grudzień 2022
Posty
194
Punkty reakcji
6
Putin Wyjaśnia, Dlaczego Zaatakował Ukrainę [Wywiad z Putinem - Najważniejsze Informacje]
| 10.02.2024 r.

"Lepiej być rzeźnikiem, niż baranem". JKM o wywiadzie Tuckera Carlsona z Prezydentem Rosji.
| 10.02.2024 r.

20 kłamstw z wywiadu Tuckera Carlsona z Władymirem Putinem [PODCAST]
| 12.02.2024 r.


Stoisz po zlej stronie polsko
| 12.02.2024


Polski rząd kupił 250 czołgów Abrams za ponad 23 mld zł.

W amerykańskim roku fiskalnym 2020 (od października 2019 do września 2020) wartość zgód udzielonych na sprzedaż uzbrojenia Polsce wyniosła 4,71 mld dolarów, co czyni Polskę drugim po Tajwanie odbiorcą uzbrojenia z USA. W przeszłości Polska bywała na pierwszym miejscu tej listy.

W 2002 roku spośród trzech ofert na wielozadaniowy samolot bojowy MON za najkorzystniejszą uznało ofertę rządu USA. Polska kupiła 48 samolotów F-16 C/D Block 50/52, w tym 36 jedno- i 12 dwumiejscowych. Cena samolotów, wsparcia technicznego i szkoleń wyniosła ponad 3,5 mld dolarów, a z udzieloną do 2025 roku pożyczką na sfinansowanie zakupu zobowiązania dla budżetu sięgnęły 4,7 mld dolarów. Postępowanie nazwano wtedy "przetargiem stulecia".
https://www.gazetaprawna.pl/wiadomo...-z-usa-samoloty-czolgi-obrona-powietrzna.html | 20 lutego 2023


Polski rząd, nie czekając na przetarg, zakupił 96 tureckich dronów Bayraktar TB2 za około 1 mld zł. Oficjalne przekazanie pierwszej partii odbyło się 28 października 2022 r.

Pod koniec 2023 roku ruszy produkcja dronów nowej generacji Bayraktar TB3. Mają one dużo lepsze parametry, osiągi. Turecka firma rozwija również bezzałogowy myśliwiec Bayraktar Kizilelma, który będzie wyposażony w silnik odrzutowy.
[Pieniądze niepotrzebnie wydano na drony starszej generacji, więc nie ma ich na kupno nowej generacji...
Za jakiś czas powstaną drony kolejnej generacji... A Rosja jest wyczerpana wojną z Ukrainą, więc przez najbliższe lata nie będzie stanowić zagrożenia. Oprócz tego należymy do NATO.
Nakupiono również innego sprzętu, który również wkrótce będzie przestarzały... A trzeba go jeszcze utrzymywać... - red.]


Bayraktar TB 3 bije kolejny rekord
W porównaniu do starszego brata TB 3 legitymuje się większymi rozmiarami (8,35 x 14 m vs 6,5 x 12,0 m), większą masą własną (1450 kg vs 650 kg w TB 2), niemal dwukrotnie większą masą przenoszonego uzbrojenia (280 kg vs 150 kg) oraz zwiększoną z dwóch do sześciu liczbą punktów podwieszeń. Jako pierwszy turecki UCAV Bayraktar TB 3 posiada także w pełni wciągane podwozie (TB 2 mógł schować jedynie przednią goleń by nie ograniczać pola widzenia zamontowanej pod kadłubem głowicy elektro optycznej) oraz składane skrzydła umożliwiające łatwiejsze bazowanie na okręcie. Zastosowanie mocniejszego silnika niż w starszej konstrukcji (PD170 wytwarza 165 KM podczas gdy stosowany na TB 2 silnik Rotax 912-iS jedynie 100 KM) umożliwia uzyskanie prędkości maksymalnej 160 węzłów, a patrolowej 125 w (parametry te dla starszej wersji bezzałogowca wynosiły odpowiednio 70 i 120 węzłów). Głównym wyposażeniem pokładowym przeznaczonym do wykrywania i namierzania celów, w odległości do 20 km, jest opracowany przez Aselsan system CATS (Common Aperture Targeting System), który zastąpił wykorzystywaną obecnie na TB 2 głowicę obserwacyjną L-3 Wescam MX-15D. Na wspomnianych sześciu pylonach pod skrzydłami możliwe jest podwieszanie całego spektrum uzbrojenia opracowanego z myślą o UCAV w tym pociski kierowane: L-UMTAS, MAM (w odmianach C,L,T), TÜBİTAK Sage (Bozak, Togan oraz Kuzgum). Ten ostatni pocisk występuje także z napędem (TJM) wówczas jego zasięg wzrasta do 245 km.

Co ciekawe, mimo że Baykar jest firmą prywatną, która w rozwój kolejnych prototypów inwestuje własne środki, w 2023 roku uznana została za najbardziej dochodowym koncernem tureckiej zbrojeniówki. Zyski z eksportu wyniosły 1,8 mld USD, co stanowi 1/3 całościowych przychodów wszystkich firm z tego kraju w sektorze obronnym. Umowy eksportowe podpisano łącznie z 34 państwami w tym 33 zakupiły UCAV TB-2 a dziewięć Akıncı.
https://zbiam.pl/bayraktar-tb-3-bije-kolejny-rekord-wideo/ | 7 lutego 2024

Więcej:
 

redaktor1966

Nowicjusz
Dołączył
3 Grudzień 2022
Posty
194
Punkty reakcji
6
Tarczyński: UE będzie mogła nas zmusić do przyjęcia nielegalnych migrantów! | Gość Dzisiaj
| 15.02.2024 r.

"Odmówiła ekstremalnego aktu seksualnego". 20-latka spalona żywcem
Brutalne gwałty i egzekucje, handel młodymi kobietami i niewolenie ich - specjalny przedstawiciel sekretarza generalnego ONZ zebrał informacje o brutalnych praktykach Państwa Islamskiego

https://tvn24.pl/swiat/panstwo-isla...biete-brutalne-praktyki-isis-ra545152-3302382 | 24 maja 2015

Gdy przestaje obowiązywać prawo i kontrola społeczna, zaczyna się mordowanie, grabienie i gwałty - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską nominowana do Oscara Hanna Polak. Dokumentalistka dotarła do Jezydek, z których dżihadyści zrobili niewolnice seksualne. Nawet zwierzęta traktowali lepiej od porwanych kobiet
Zaczęła się rzeź. Islamiści z Państwa Islamskiego zabili większość mężczyzn – rozstrzeliwując ich, paląc, zakopując żywcem. W sumie zgładzili 10-12 tysięcy ludzi. Kobiety i dziewczynki – około sześciu tysięcy – w większości porwali. Zrobili z nich służące i niewolnice seksualne.

https://film.wp.pl/nie-oszczedzili-...t-jeszcze-sie-nie-skonczylo-6817244837018464a | 28-09-2022


Atakujący Palestyńczycy gwałcili kobiety tuż przy ciałach ich pomordowanych znajomych

https://www.gazetaprawna.pl/wiadomo...li-kobiety-tuz-przy-cialach-ich-pomordow.html | 9 października 2023

ITP., ITD...
 
Ostatnia edycja:

redaktor1966

Nowicjusz
Dołączył
3 Grudzień 2022
Posty
194
Punkty reakcji
6
Polska to najlepsze miejsce na rewolucję w transporcie. Pomysł Polaka doceniony przez prezesa Tesli
Hyperloop to coś pomiędzy samolotem, pociągiem i metrem. Kapsuła z pasażerami ma poruszać się w specjalnie wybudowanej tubie, w której obniża się ciśnienie. Dzięki temu warunki przypominają te, w których latają samoloty na wysokości 10 km.
http://www.wp.pl / http://www.money.pl/gospodarka/wiad...sk-polak-marek-gutt-mostowy,33,0,2289953.html | 30.03.2017


Najprostszy elektryczny Pociąg na świecie
| 26 sie 2014


2009 r.
NAJEKONOMICZNIEJSZY ŚRODEK TRANSPORTU: MAGNETYCZNO-PRÓŻNIOWO-TUNELOWY
Zaletami takiego rozwiązania są: możliwość osiągania b. dużych prędkości, brak hałasu, minimalne wibracje, odzyskiwanie energii hamowania, małe koszty eksploatacji.
W przypadku zastosowania w transporcie miejskim.
Pajęczynowa sieć połączeń, składająca się z 2. niezależnych sieci, ma następujące zalety: brak krzyżujących się, w danej sieci, połączeń – co zapewnia prostotę wykonania, obsługi, duże bezpieczeństwo i oszczędność czasu, oraz ułatwia, nawet pierwszy raz korzystającym szybkie zorientowania się w połączeniach, a więc i dotarcie do celu. Można też zastosować pojedyncze tory do ruchu wahadłowego pojazdów – tzn. tam i z powrotem (sieć promienista (zielona)) oraz naprzemiennie kolistego – tzn. co drugi tor w przeciwną stronę (sieć kolista (niebieska)). Zaletą zastosowania torów prostoliniowych jest brak oddziaływania siły odśrodkowej podczas przejazdu, ich prostsza konstrukcja i możliwość osiągnięcia większej prędkości. W razie modernizacji, remontu, awarii dowolnego odcinka przejazdu, można dotrzeć na mse inną trasą. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie na dłuższych trasach, jako uzupełnienie innego transportu.

image245.gif


ELEKTROWNIA WIATROWO-POMPOWO-WODNA, WYKORZYSTYWANIE TURBIN O PIONOWEJ OSI OBROTU, ENERGII SPRĘŻONEGO POWIETRZA, WODY, POLA MAGNETYCZNEGO, GEOTERMICZNEJ I INNYCH
http://www.wolnyswiat.pl/9h2.html


http://www.eioba.pl/a90410/wladza_na_ziemi_jak_powstaje_pieniadz_niewolnictwo_duch_epoki
Organizacja zwana ET3 (Technologie Tunelowego Transportu Próżniowego)
...która ma swój wkład w Projekt Venus...
...opracowała MagLev jeżdżący w tunelu cylindrycznym...
...zdolny podróżować bez tarcia z prędkością dochodzącą do 6.400 km/h...


POCIĄG W UNIESIENIU (1/3)
Pierwsza część tryptyku nt. magnetycznej lewitacji (maglevu). Pociąg unoszący się nad torowiskiem i mknący dzięki magnesom nadprzewodzącym, to najbardziej obiecująca technologia, która odmieni światowy transport.
http://jeznach.neon24.pl/post/64876,pociag-w-uniesieniu-1-3 | 08.06.2012

POCIĄG W UNIESIENIU (2/3)
Niecierpliwi komentatorzy już po pierwszej części wyciągnęli wszystkie wnioski, a tu przed nami dopiero drugi odcinek tryptyku nt. maglevu i dalsze szczegóły techniczne. O kosztach będzie w trzecim.
http://jeznach.neon24.pl/post/64975,pociag-w-uniesieniu-2-3 | 09.06.2012

POCIĄG W UNIESIENIU (3/3)
Starzy inżynierowie mają takie powiedzenie: skonstruować statek kosmiczny albo zderzacz hadronów to każdy głupi potrafi. Znaleźć na to fundusze – to jest dopiero sztuka! Oto ostatni odcinek tryptyku o maglevie.
http://jeznach.neon24.pl/post/65135,pociag-w-uniesieniu-3-3 | 11.06.2012

http://biznes.onet.pl/wiadomosci/transp ... m-h/12fvkp | 12.05.2016 r.
Pierwsze testy ultraszybkiego pojazdu. Docelowo ma pędzić ponad 1200 km/h
Okolice Las Vegas, USA. Na pustyni w okolicach Las Vegas odbył się pierwszy test silnika w projekcie Hyperloop One. Spółka o tej samej nazwie planuje budowę oraz rozwój technologii ultraszybkiego środka transportu. Ludzie mieliby podróżować w kapsułach przemieszczających się w stalowej rurze, w której panuje bardzo niskie ciśnienie.


W kwietniu tego roku rząd zdecydował, że Szanghaj i Hangzhou, dziesięciomilionowa metropolia, zostaną połączone do 2035 r. próżniową rurą, przez którą szybkie pociągi będą mogły poruszać się z prędkością 800 kilometrów na godzinę lub więcej. Pociągi mają stać się tak szybkie, że zastąpią samoloty, a tym samym spowolnią zmiany klimatyczne.
https://podroze.onet.pl/ciekawe/podroz-do-chin-to-podroz-do-przyszlosci/84swx2w | 31 października 2023
 

kornelia190.

Nowicjusz
Dołączył
21 Luty 2024
Posty
1
Punkty reakcji
0
@redaktor1966
Rozumiem, że masz poważny problem z hałasującymi ptakami, które utrudniają Ci spokojne mieszkanie i odpoczynek. Pomimo podjętych już różnych działań, wydaje się, że problem nadal nie został rozwiązany.

W takiej sytuacji, warto rozważyć zastosowanie bardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które mogą być skuteczniejsze w odstraszaniu ptaków. Jedną z opcji, którą polecam, są odstraszacze dostępne na stronie https://agropixel.pl/. Mają one różnorodne funkcje i cechy, które mogą być przydatne w Twojej sytuacji.
 

redaktor1966

Nowicjusz
Dołączył
3 Grudzień 2022
Posty
194
Punkty reakcji
6
Dziękuję za inf. Ale jeden hałas (od 3-ciej w nocy w sezonie) musiałbym zastąpić innymi hałasami - odstraszaczy (sąsiedzi też nie byliby zadowoleni).
Powinien być odstrzał takich ptaków w miejscach siedzib ludzkich. To są pojedyncze, takie hałaśliwe, sztuki (wokół jest pełno innych, tylko zachowują się cicho, więc nie zwracamy na nie uwagi (ich nie widzimy)). A ptaki są na tyle inteligentne, że natychmiast (wiem to z doświadczenia) zauważą związek hałasowanie = śmierć... I będą zachowywać się cicho przynajmniej w pobliżu siedzib ludzkich, na widok człowieka.
Pozdrawiam
PS
Z ptakami, jak z wieloma ludźmi, problem polega na ich wyjątkowej złośliwości i uporze (niektóre wolą zginąć niż odpuścić... Wolą, z poświęceniem, w tym na swoją szkodę, zajmować się szkodzeniem, niż czymś pożytecznym nawet wyłącznie dla siebie)...!
 

redaktor1966

Nowicjusz
Dołączył
3 Grudzień 2022
Posty
194
Punkty reakcji
6
MENTZEN GRILLUJE #14: Mentzen grilluje Mentzena
| 23.02.2024 r.

Czy Polska przystąpi do wojny na Ukrainie? Czy to rozgrywka USA albo NATO?
| 24.02.2024 r.

Gen. Skrzypczak: Obowiązkowa Służba Wojskowa // Konflikt Na Ukrainie [Czy Polska Dołączy Do Wojny?]
| 22.02.2024 r.
 

redaktor1966

Nowicjusz
Dołączył
3 Grudzień 2022
Posty
194
Punkty reakcji
6
Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) został zaakceptowany przez Komisję Europejską. 17 czerwca 2022 r. KPO zostało zaakceptowane przez Radę UE.

Do Polski trafi 137 mld euro z KPO i polityki spójności - poinformowała w piątek szefowa KE Ursula von der Leyen. To oznacza, że Polska będzie mogła rozdysponować ok. 600 mld zł.
https://www.money.pl/gospodarka/kpo-odblokowane-na-co-powinny-trafic-srodki-6998853848656864a.html | 23.02.2024

- Polska i tak finansuje swoją część grantową KPO poprzez składkę członkowską do UE – niewykorzystanie unijnych środków nie zmniejszy naszych zobowiązań - zaznaczył Arak.
https://www.money.pl/pieniadze/kpo-...ef-pie-pokazuje-liczby-6857711670909856a.html | 20.01.2023

Nic nie ma za darmo... Inaczej wydaje się swoje pieniądze, a inaczej "czyjeś" i w wyznaczonym terminie, pod dyktando...
Tę pożyczkę, którą wprost i pośrednio spłacimy wraz z odsetkami, w ramach składki członkowskiej, podatków, drenowanych zysków z polskiej gospodarki przez unijne firmy będziemy musieli wykorzystać ściśle pod dyktando zarządu UE. Oprócz tego nie wszystkie pieniądze zostaną wykorzystane, a cześć zostanie, jak zawsze, roztrwoniona, zmarnowana, rozkradziona (ponownie będą prosperować biura do spraw przygotowywania projektów pod dotacje, będzie wyłudzanie, żebranie, roszczeniowość, korupcja, czasowa prosperita firm, które nie powinny powstać, powinny zbankrutować, a będą pogrążać firmy konkurencyjne, które, pośrednio, będą utrzymywać dotowane..)...
Oprócz tego rząd podpisze kolejne unijne dyrektywy... - Pieniądze się skończą, za to zostaną do spłacenia odsetki i zmuszające do wywiązywania się z nich podpisane umowy... I zbankrutowane, bankrutujące firmy...
PS
A na początek przyjmiecie w ciągu 5 lat 1 mln migrantów (wiecie: zasiłki, mieszkania, meczety, prawo szariatu itd... Przecież dostaliście szmal!...)...
 
Ostatnia edycja:
Do góry