Konflikt z Czechami w sprawie kopalni w Turowie

Gressil

®
Administrator
Dołączył
17 Kwiecień 2009
Posty
6 075
Punkty reakcji
561
Od jakiegoś czasu głośno w mediach jest o tym, że Czechy domagają się zamknięcia kopalni węgla w Turowie. Polska jednak nie zamierza tego zrobić. Sprawa dotarła do UE która to uznała, że mamy zaprzestać wydobycia a za każdy dzień zwłoki będziemy płacić 0.5mln € kary. Unii, nie Czechom. Oczywiście bez niespodzianek praca kopalni nie została wstrzymana, a samych kar również nie płacimy. Jak rozwiązać tą sytuację? Czy mamy jako kraj szansę wyjść z tej sytuacji obronną ręką?
 

pan k

Bywalec
Dołączył
7 Lipiec 2011
Posty
3 423
Punkty reakcji
105
Miasto
Dąbrowa Górnicza
Trzeba poczekać na zakończenie
Czeskich wyborów a bez tego
Utrzymywanie konfliktu i
Specjalnie wykreowali go by
Stworzyć emocję a wyrok jest
Nie ważny powodu decyzji
Tylko jednego sędziego
Wydał go bez wiedzy ekonomicznej
I nie da się zatrzymać kopalni
Powodów gospodarczych i
Możliwe że wydał go interesie
Niemiec bo dziwnym trafem
Mają też swoje kopalnie i
Nie mają nic przeciwko nim.
To pokazuje że trzeba szykować
Się do wyjścia z UE która
Stanowi zagrożenie gospodarcze
I swoimi pomysłami niby ekologiczne
Rujnują gospodarkę i
stanowi zagrożenie etniczne i
Prowadzą przez kult obcych
Białe ludobójstwo.
 

Gressil

®
Administrator
Dołączył
17 Kwiecień 2009
Posty
6 075
Punkty reakcji
561
Jakby nie patrzeć Unia w taki czy inny sposób pieniądze nam zabierze, więc wyrok jest ważny.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 277
Punkty reakcji
198
Wyjątkowo zgodzę się tutaj z panem k. Dopóki w Czechach jest kampania wyborcza Czesi będą gotowi na porozumienie tylko korzystne dla nich.
O kompromisie można myśleć dopiero po wyborach.
Co do wyjścia z Unii to jest to naturalnie bzdura ale ten konflikt pokazuje że Unia nie jest lekarstwem na wszystko.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Z tego co rozumiem, Czesi stracili wody gruntowe i chcieli się dogadać od pół roku, ale nasi ich zlewali. Unia zatem jest na coś lekarstwem, prawda? W sensie... Gdyby zastosować zasadę lustra, to też domagalibyśmy się rekompensaty.

Jak kali ukraść do dobrze, ale jak Kalemu, to źle? BTW. Proszę, oddajcie Sikorskiemu MSZ, byłby porządek w tym kraju.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 277
Punkty reakcji
198
Unia zatem jest na coś lekarstwem, prawda?
Nie to miałem na myśli. Raczej to że w Unii też mogą pojawiać się konflikty.
Podobno konflikt jest ale od sześciu lat jednak nie wiem jakie były jego początki.
Czy
-Czesi sześć lat temu zażądali odszkodowań a Polska dotąd sie uchyla
czy
- sześć lat temu Czesi zażądali wyższych niż dotychczas odszkodowań a Polska się z tym nie zgadza.
Bo tego że mają rację nie da się obalić.
Myślę że tu nie dyplomacja (Sikorski) jest najważniejsza.
Problem to nie "dyplomatołki" lecz to że z Niemcami nie trzymamy.
Czesi Polskę atakują gdyż pod wodzą PiS straciła na znaczeniu.
 

Stalowy

Bywalec
Dołączył
20 Maj 2021
Posty
1 338
Punkty reakcji
80
Wiek
40
Miasto
Tajemnicze miejsce...
Niestety, jeżeli polski rząd PiS jest nieudolny i nie potrafi załatwić normalnie tej sprawy, to teraz przez to będą cierpieli Polscy i całe społeczeństwo.
Bo oczywiście te kary finansowe dla budżetu unijnego, czyli: pół miliona euro dziennie ( to olbrzymia suma, a w przeliczeniu na polskie pieniądze to dużo więcej, przeliczając na złotego ), została już zatwierdzona i już nie ma od tego odwołania. A jeżeli PiS nie będzie płacił z budżetu tej kary dla Komisji Europejskiej, no to konsekwencje będą takie, że Komisja przyzna znacznie mniejsze środki unijne dla Polski w ramach: dotacji unijnych, bo potrąci sobie te środki już liczone w kilkunastu i kilkudziesięciu milionach złotych ( przeliczając na polskie ), jako kary finansowe.
I to będzie tak wyglądało, że będą mniejsze środki unijne dla Polski i nie uda się po prostu zrealizować niektórych inwestycji publicznych, bo już na to środków unijnych zabraknie.
Za to będzie odpowiedzialny tylko PiS i ludzie w tym rządzie i to będzie z winy tego rządu.

Tak rządzą, że doprowadzają do takich, głupich sytuacji.

A wyborcy nadal głosują i popierają takich ludzi w rządzie...

No to ja mogę tego tylko serdecznie pogratulować!
 

Stalowy

Bywalec
Dołączył
20 Maj 2021
Posty
1 338
Punkty reakcji
80
Wiek
40
Miasto
Tajemnicze miejsce...
Najprawdopodobniej tak, bo PiS może nie chcieć płacić tych kar finansowych, ale to i tak nic nie da temu rządowi, gdyż właśnie Komisja Europejska sobie będzie potrącała z unijnych dotacji, a wtedy będą dużo mniejsze środki unijne dla Polski, dla samorządów i nie będzie można przeznaczyć wielu milionów złotych na ważne i potrzebne cele, bo będzie brakowało tych środków.

W rządzie PiS się tym nie będą martwili, bo oni na tym nie ucierpią, gdyż część unijnych środków będzie po prostu zabrana mieszkańcom, którzy z tego nie skorzystają.
Bo polityk nie zapłaci żadnych pieniędzy ze swojej kieszeni na te kary finansowe. Zapłacą zwykli ludzie, bo to ci ludzie na tym ucierpią.

No ale wyborcy, w większości sami chcieli takich rządów, to teraz mają to, co chcieli.

Oczywiście, nie wszyscy, bo część ludzi w społeczeństwie nie sympatyzuje i nie popiera PiS. Ale to też będzie ze szkodą dla tych ludzi, bo to też się na "( nie ) wyborcach" PiS odbije. Odbije się to na całym społeczeństwie.

I to jest niesprawiedliwe, że taki rząd tak się zachowuje podle.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Nie ściągną tych pieniędzy z tego co kojarzę, bo TSUE nie ma kompetencji do nakazywania wygaszenia elektrowni.
 

Stalowy

Bywalec
Dołączył
20 Maj 2021
Posty
1 338
Punkty reakcji
80
Wiek
40
Miasto
Tajemnicze miejsce...
To znaczy nie chodzi o to, żeby zamknąć tą kopalnię i elektrownię, bo z tego się wytwarza energię elektryczną i to jest dużo miejsc pracy.
Gdyby to zostało zamknięte, to ludzie tam by zostali bez pracy i prawdopodobnie do części domów nie docierałaby energia elektryczna.
Po prostu, PiS mógł to załatwić z rządem czeskim i tyle, żeby nie było z tego problemów.

Ale tak rządzą, że teraz już trzeba, dziennie płacić kary finansowe z budżetu, a jeżeli nie będzie to płacone, to bedą potrącane z dotacji unijnych i Komisja Eurpejska wypłaci dużo mniejsze środki unijne Polsce i tyle.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 277
Punkty reakcji
198
A straciła na znaczeniu przez dyplomatolkow, koło się zamyka
Odchodząc od tego kto w tej chwili rządzi przypuszczam że jednak "bycie na smyczy Niemców" nawet mając dyplomatołków byłoby korzystniejsze.
Na historycy.org znalazłem coś takiego:
Czechom nie chodzi jedynie o wodę. Oni tam mówią też o zanieczyszczeniu hałasem, światłem i pyłem. Czymś jeszcze?
Wszystko wskazuje na to, że dla ich premiera, prywatnie także czeskiego oligarchy, konflikt z Polską jest częścią rozgrywek przedwyborczych.
Wszak możni lubią oglądać igrzyska. Nie jest to też akt czeski przeciw PiSowi, bo jest przeciw Polsce. Nietrudno zauważyć, że Polska jest politycznie osłabiona przez decydentów Unii, także przez polską opozycję totalną.

Teraz Czesi przyłączyli się do nagonki, bo jest łatwo. Pominę Jurową w tej wypowiedzi. Opozycja twierdzi, że PiS źle negocjował. Nigdy nie da się zrobić czegoś tak dobrze, żeby już lepiej nie było można.


Nie wiem czy to było dobrze zresztą uważam że poważny człowiek polityką zbytnio się nie interesuje a ja się tego trzymam.
Jednak premier-oligarcha ? To może mieć wpływ. Być może więc to że się nie dogadano nie jest do końca polską winą.
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Polska stara się zerwać ze smyczy i to jest fakt. Balansujemy jednak na bardzo cienkiej linie. Polityka PO była... Bezpieczna.

Trzymaliśmy się Niemców, najpotężniejszego kraju w Europie (można się sprzeczać, czy Niemcy, czy Francja są potężniejsze) i w ich cieniu sobie dojrzewaliśmy i stawaliśmy się silniejsi, bogatsi. PiS postawił na próbę wyjścia z cienia i przewodzenia państwom z byłych republik radzickich, dążył do międzymorza. Z jednej strony ma na to szanse, bo kraje Europy środkowo - wschodniej są już silne i razem mają potężny głos, z drugiej niektórym z tych państw nie w smak może być przywództwo Polski. Czechy są dobrym przykładem, ale oni zawsze stawali po stronie Niemców.

Wychodzi finalnie na to, że Polska jest państwem starającym się wygrać że wszystkimi, a kraje, które miałyby być z nami, realnie trzymają z tymi, którzy już przywodzą światu, Węgry z Rosją, Czesi z Niemcami, Rumuni i Bułgarzy z USA... Jakby się udało, PiSowi, Polska zgarnia wszystko, jakby się nie udało, wszystko traci. Bardzo ryzykowna gra i mam wątpliwości co do tego, że ją wygramy.


Pisanie o tym, że to nie do końca nasza wina jest jak pisanie, że w jakimś meczu daliśmy z siebie wszystko, a to sędzia zawinił - tylko, że tak naprawdę liczy się tylko wynik końcowy, a nie niuanse po drodze.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 277
Punkty reakcji
198
Polska stara się zerwać ze smyczy i to jest fakt
Nie. My się już zerwaliśmy i korzyści z tego nie widać.
Wychodzi finalnie na to, że Polska jest państwem starającym się wygrać że wszystkimi,
Myślę że Prezes już po prostu tego nie ogarnia. Ideologia to jedno a polityka to drugie. W tym drugim ktoś Prezesa powinien uzupełnić o ile nie zastąpić.
Pisanie o tym, że to nie do końca nasza wina jest jak pisanie, że w jakimś meczu daliśmy z siebie wszystko, a to sędzia zawinił - tylko, że tak naprawdę liczy się tylko wynik końcowy, a nie niuanse po drodze.
Chyba tym sportem interesuje się bardziej niż polityką. Ja bym sobie zażyczył var.
To jest tylko podejrzenie i ja się tego na siłę nie trzymam.
Pewnie zaś polska strona mogła to rozegrać lepiej.
 

Stalowy

Bywalec
Dołączył
20 Maj 2021
Posty
1 338
Punkty reakcji
80
Wiek
40
Miasto
Tajemnicze miejsce...
Dla mnie jeżeli teraz Polska ma płacić dziennie kary finansowe, które nie są małe, to oznacza, że ktoś popełnił błąd, nie dopatrzył czegoś i był nieudolny.
Czyli, premier i prezydent w polskim rządzie i cała EKIPA rządu.

Rząd odpowiedzialny i mądry nigdy nie dopuściłby do takiej sytuacji, żeby kraj został ukarany finansowo za: głupotę i nieudolność.
Tutaj chętnie się teraz tak: krytykuje i "jeździ", że tak to wyrażę na rządach PO i też na jeszcze poprzednich rządach w Polsce, ale prawda jest taka i tego jakoś nie chcą widzieć i większość wyborców PiS i sami politycy tego rządu, że za poprzednich rządów jakoś nie było takich problemów.
Polska nie była karana finansowo i środki unijne od 2004 roku były normalnie dla Polski przekazywane.
Tu mogę przy okazji też wspomnieć o tym, że za rządów poprzednich nie było upolityczniania sędziów i sądów, Trybunału Konstytucyjnego i lepiej się przestrzegało praworządności.
Tylko za PiS takie rzeczy się zaczęły dziać... PiS jest "kochany" dla tych dla których wymyślił programy, które rozdają bez pracy pieniądze i to się spodobało większości wyborcom.
Ale to jest wszystko: sztuczne i nienormalne... Tacy ludzie, którzy sympatyzują z PiS i "ślepo" wierzą takiemu rządowi, to cóż, żyją i tkwią w kłamstwie i w zaślepieniu, nie chcąc widzieć prawdy, jaka jest wokół.
A takiemu rządowi zależy na tym, by tak ludzie, wyborcy byli przekonani, a taki rząd, jak PiS, a konkretnie politycy tego rządu potem się śmieją z takich "głupich wyborców", którzy dają się sami ogłupiać.

Jestem przekonany, że tak to wygląda, między PiS, a ogłupionymi wyborcami, w większości przynajmniej.
Bo nikt o normalnym myśleniu i szerszym spojrzeniu nie popierałby takiego rządu, który szkodzi nawet swoim wyborcom.
I wtedy żadne: programy rządowe za kasę nie powinny mieć znaczenia dla wyborców.

Ale musiałoby być inne myślenie i przekonanie wyborców, a tak nie jest niestety.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 277
Punkty reakcji
198
Cały stalowy. Albo nawalanie w PiS albo o sexie.
Coś mi wczoraj w tej sprawie "migneło".
Gdzieś przeczytałem że w 2019 roku przedłużono koncesję Turowowi zgodnie z polskim prawem choć niezgodnie z przepisami Unii.
Jeśli więc "niezgodnie" to kopalnia powinna być zamknięta "z urzędu".
Ale jeśli "z urzędu" to Czesi nie powinni w tej sprawie składać skargi bo kopalnia "z urzędu" już powinna być zamknięta.
Po co komu takie prawo jeśli o konieczności jego egzekucji Czesi muszą przypominać?
Wydaje mi się że pozwala to na wysunięcie teorii że uchybienie przy przedłużaniu koncesji miało charakter formalny i było a nawet może jest do usunięcia.
Przypuszczam że Polska po prostu "idzie w zaparte" bo przecież politycy nie przyznają się do swoich błędów.
Myślę że trzeba się liczyć z tym że Turów czasowo zostanie zamknięty lecz nie z powodu szkód jakie wywołuje po czeskiej stronie lecz właśnie z powodów uchybień przy przedłużaniu koncesji.
Wydaje się więc że nie może być mowy o zamknięciu i likwidacji kopalni.
A Czesi po prostu wykorzystują polskie "podłożenie sie"
A co o tym myślą inni?

PS 500 tys euro dziennie
Ile by to było sexu za to...stalowy?
 
Ostatnia edycja:

pan k

Bywalec
Dołączył
7 Lipiec 2011
Posty
3 423
Punkty reakcji
105
Miasto
Dąbrowa Górnicza
Wyjątkowo zgodzę się tutaj z panem k. Dopóki w Czechach jest kampania wyborcza Czesi będą gotowi na porozumienie tylko korzystne dla nich.
O kompromisie można myśleć dopiero po wyborach.
Co do wyjścia z Unii to jest to naturalnie bzdura ale ten konflikt pokazuje że Unia nie jest lekarstwem na wszystko.
To wydarzenie pokazuje że trzeba
Wyjść z UE i stanowi stanowi zagrożenie
Gospodarcze, prawne, kwestiach
Społecznych .
Sąd powinnien odmówić
Procesu powodu wyborów ,
Do wyborów nie mają rządu ,
Do ich zakończeniu rząd
Uległ rozwiązaniu i nie
Ma prawa do decyzji i nie
Może prowadzić żadnych rozmów
I jeśli podpiszą dokumenty są
Prawnie do powołania rządu nie
Ważne.
Stanowi zagrożenie kilku
Kwestiach które powodują
Sens wyjścia.
1 gospodarka ryzyko
Prowadzenia absurdów
Ekologicznych i podatki
Ekologiczne np prawo do
Emisji a po planie odbudowy
Cechy państwa i podatki.
Absurdy dyskryminacji np
Firmy nie mogą dać ogłoszenia
Oferta dla kobiet lub facetów.
2 białe ludobójstwo przez
Emigrację obcych bez dokumentów
I badań.
3 okradanie Europy przez
Aborcję dla Afryki która
Zachęca do łapania HIV na
Które za darmo mają leki.
Zamiast sterylizacji gdy
Mają 2 albo 3 dzieci,
Chorobę genetyczną,
Kalectwo albo obie te rzeczy.
Niestety zmarnowano dwie
Szansy na wyjście.
1 pierwszy kryzys imigracyjny.
2 po ujawnieniu taśm wprost
Armia albo milczeniu przez
Protesty pozwala na nowy rząd.
Po tym nowy rząd wychodzi UE,
Rząd autorytarny a najlepiej stylu
Faszyzmu włoskiego
I prowadza wyzwolenie gospodarcze,
Realną samorządności czyli
Samodzielność gospodarczą plus
Głosowanie przez regiony kwestiach
Moralnych , powrót kary śmierci
Dla morderców, rozbójników bez
Zasad, przestępców seksualnych a
Bez tego wracają do zbrodni i
Następne ofiary plus sława
Przez wywiady i sprzedawanie
Swoich pamiątek i niby leczenie
I te osoby wyleczy jedynie kara
Śmierci.
Firmy mają wolność sumienia i
Religijną i mogą decydować kto
Wchodzi do ich lokalu przez
Napis i grafikę.
 
Ostatnia edycja:

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 277
Punkty reakcji
198
Uważam że Polska póki ma złoża węgla to powinna je wydobywać. Przypuszczam że Czechów irytuje zamiar pogłębienia wydobycia i przedłużenia jej działalności do 2040 roku.
Zdaje się że problem polega na ...
... przepchnięto przez Sejm szybką nowelizację prawa i decyzja została przedłużona bez określania wpływu na środowisko. Na nieszczęście było to sprzeczne z dwoma europejskimi dyrektywami i Czesi poszli do TSUE.

co do wcześniejszego programu Rożka
-argumenty o "katastrofie ekologicznej" w przypadku domniemanego zamknięcia kopalni były dla TSUE "zbyt ogólne"
przypuszczam więc że bardziej dogłębna analiza może uzasadnić niemożność zamknięcia tej kopalni bo w przeciwnym razie...
-Jeśli zaś chodzi o żądania finansowe to poza kosztami postępowania nie ma w nich nic o jakichkolwiek kwotach. Chyba, że chodzi o kwestię zabezpieczenia wcześniejszego postanowienia - wtedy to prawda - Czesi wnioskowali o 5M dziennie(pkt 1 postanowienia z dnia 20 września 2021 r.)(cytaty z forum historycy.org na ten temat)
Czesi zapewne sądzili że TSUE "przywali" 2,5 M dziennie.
Jak sądzicie dlaczego TSUE orzekło 0,5 M dziennie?
Przecież im wyższa kwota tym Polska jest bardziej "zmotywowana" do zamknięcia kopalni.
A może TSUE nie jest przekonane o racji Czech więc wysokość jest "na alibi"?
 
Do góry