Konflikt z Czechami w sprawie kopalni w Turowie

Stalowy

Nowicjusz
Dołączył
20 Maj 2021
Posty
397
Punkty reakcji
16
Wiek
38
Miasto
Tajemnicze miejsce...
A ja powiem tak, nie chodzi o zamknięcie kopalni w całym tym Turowie, bo to są miejsca pracy dla całego regionu i dla całych rodzin, które żyją z tej pracy tam.
Rząd PiS, a konkretnie premier mieli to załatwić tak, żeby nie było nieporozumienia z rządem czeskim.
Nie załatwili tego, to teraz niech się martwią, nieudolni ludzie w tym rządzie.

Tych kar finansowych nie będą płacili ci ludzie w PiS, z własnych pieniędzy, tylko zapłacą i stracą zwykli ludzie, podatnicy.

I takie rządy się nadal podobają ogłupionym wyborcom...

To jest paranoja!
 
W

weteran

Guest
Tych kar finansowych nie będą płacili ci ludzie w PiS, z własnych pieniędzy, tylko zapłacą i stracą zwykli ludzie, podatnicy.
I bardzo dobrze, niech płacą i to razy 10 teraz, wszak to imbecyle więc niech płacą. Gdyby, sapiens na Śląsku miało rozum to już od dawien dawna byłby informatykiem a nie górnikiem, zarabiałby kilka razy więcej i piertolił ten biznes. Wtedy, nie byłoby komu pracować w kopalniach i by je zamknęli. Unia schematu zamykania kopalń węglowych nie wyssała sobie z palucha. Wzięto przede wszystkim pod uwagę zasyfienie nieba, ale i tak dostaliśmy bardzo dużo czasu na metamorfozę. Śląsk był (a może i nadal jest) najmocniej zaczadzonym tak dużym rejonem w całej Unii, zatem jestem mocno na tak aby te kopciuchy wreszcie zamykać i nie patrzeć na to że ciemnota teraz wyje. 20lat mieli ludzie na zmianę piecy, ocieplenia chałup, wyjazdy za granicę aby na to zarobić i takl dalej więc... niech teraz kwiczą po całości i wyją ile chcą a Unia ma nie odpuszczać. Zdania nigdy nie zmienię... bo pojeździłem trochę po krajach, które wraz z Polską przystąpiły do EU i jakoś w innych narodach takich problemów nie ma. Właśnie w telewizorowni płaczą że paliwko znowu po 6 talarów, ha,ha,ha!! Wybrała ciemnota władze to niech teraz władze utrzymuje...
 

Kibic Polski

Bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
1 041
Punkty reakcji
69
Ciekaw jestem jednak czy ktoś z opozycji przewidywał taki rozwój sytuacji przy przedłużaniu koncesji dla Turowa.
To by świadczyło że jednak jest wśród kretynów i debili w opozycji ktoś normalny i może warto na niego uwagę zwrócić.
 

Kibic Polski

Bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
1 041
Punkty reakcji
69
– Uważam, że są granice rozsądnych decyzji, które można i należy brać pod uwagę, ale niektóre decyzje po prostu wykraczają poza jakąkolwiek zdolność, możliwość, akceptację z punktu widzenia społecznego, gospodarczego, a w tym przypadku także bezpieczeństwa energetycznego – podkreślił premier.

Wydaje mi się że czasem można mieć rację ale nie potrafić tego zamienić na argumenty.
Pytanie co by zrobił Tusk na jego miejscu?
 

Aishqa

Nowicjusz
Dołączył
23 Listopad 2021
Posty
22
Punkty reakcji
1
Ja polecam ten reportaż TVN24 o Turowie, to co tam się odstawiało w kwestiach decyzyjnych na długo przed wyznaczeniem kar to jest dramat.
 

Kibic Polski

Bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
1 041
Punkty reakcji
69
Polski Trybunał Konstytucyjny jak twierdzi Adrian Stankowski uznał żądanie zamknięcia kopalni w Turowie za "działanie ponad prawem"
Prowadzi to do wniosku że polski rząd nie ma prawa zapłacić kary za niezastosowanie się do tych żądań gdyż nie będzie miał do tego podstawy prawnej.
Jak twierdzi w/w KE ma Polsce należność potrącić z przyznanych Polsce środków finansowych.
Tyle że do Polski nie płyną żadne środki finansowe z Unii.
Środki te zostały czy to wstrzymane czy też zawieszone. (Inna sprawa czy jest to zgodne z prawem).
Jest to też dla mnie ciekawe z innej strony.
Ciekawe dlatego bo z jakiej racji Polska ma płacić Unii?
Jeśli już to chyba raczej Czechom.
 

Stalowy

Nowicjusz
Dołączył
20 Maj 2021
Posty
397
Punkty reakcji
16
Wiek
38
Miasto
Tajemnicze miejsce...
Bo Komisja Europejska się kieruje przepisami prawa, które, bezwzględnie każdy urzędnik i polityk unijny musi przestrzegać.
To, że PiS, że premier polski się nie stosują do unijnych standardów, że nawet we własnym kraju nie przestrzegają Konstytucji, praworządności i upolityczniają bezprawnie sądy, to nie znaczy, że tak samo mają robić politycy unijni.

Sprawę w kopalnią w Turowie PiS miał załatwić, a potraktował to obojętnie, a przede wszystkim miał załatwić i się dogadać z rządem czeskim, a nie zrobili tego w PiS.
To kogo to jest wina? Partii opozycyjnych? Komisji Europejskiej? PiS ma być cały czas w niczym nie winny?
Te kary finansowe są zgodne z prawem unijnym, ponieważ jak jakiś rząd w kraju unijnym nie chce się do czegoś zastosować, np. do unijnych standardów ( a PiS w Polsce do tego się, uparcie nie stosuje, z cwaniactwa zwykłego ), to za to są kary finansowe.
Tylko na tym nie ucierpi PiS, ani żaden z polityków tego rządu, a ucierpi społeczeństwo i ucierpią samorządy lokalne, które nie są nic winne nieudolnej polityki PiS.

Jasno wynika, że każdy kraj unijny, który wstąpił do tej "Wspólnoty", podpisał też umowę i zgodził się przyjąć też standardy unijne, które są wspólne we wszystkich krajach unijnych.

Przestrzeganie standardów unijnych, nie boli. Przestrzeganie równości i równych praw, nie boli.

A dlaczego PiS i Ziobro z Solidarnej Polski nie chcą tego przestrzegać? Bo oni robią z rządu państwowego "prywatny folwark", a jest to nie do przyjęcia w Unii Europejskiej.

Po co w takim razie Polska wstępowała do Unijnej Wspólnoty, skoro PiS to zaprzepaści przez głupotę ludzi w tym rządzie?
 

Kibic Polski

Bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
1 041
Punkty reakcji
69
Czytam i oczom nie wierzę.
Fragment
We wtorek Polska i Czechy wznowią negocjacje dotyczące kopalni Turów. Tym razem polski rząd ma asa w rękawie. Business Insider dotarł do dokumentu, w którym Polska wytyka Czechom, że ich przygraniczna kopalnia ČSM kontynuuje działalność bez ponownych transgranicznych konsultacji środowiskowych i bez uwzględnienia uwag polskiej strony. To może podważyć wiarygodność czeskiego rządu w postępowaniu przed Trybunałem Sprawiedliwości UE i skłonić go do szybkiego podpisania porozumienia z Polską.
(chodzi o miniony wtorek).


Wydaje się że Czesi podobnie zachowują się z CMS jak Polacy z Turowem.

Z dokumentu, do którego dotarł Business Insider, wynika, że Polska stawia Czechom podobne zarzuty, a dotyczą one zlokalizowanej przy granicy czeskiej głębinowej kopalni ČSM

Pytanie czy strona polska wcześniej o tym wiedziała i to zadecydowało o konflikcie czy też pojawił się teraz spadając niczym "ślepej kurze pod dziób ziarno"?
 

Stalowy

Nowicjusz
Dołączył
20 Maj 2021
Posty
397
Punkty reakcji
16
Wiek
38
Miasto
Tajemnicze miejsce...
Jak w Polsce PiS sobie tak "pogrywa", z cwaniactwa, z nieudolności, to teraz niech nie mają pretensji do nikogo, a tylko do siebie.
Premier, prezydent i Kaczyński myślą sobie w swoich głowach, iż: urzędnicy unijni są naiwni i dadzą się nabrać na kłamstwa i krętactwo...
Otóż, nie dadzą się nabrać, ponieważ są mądrymi urzędnikami.
A przecież, urzędnicy i politycy unijni wiedzą, że w Polsce premier jest kłamcą, że to są ludzie, w PiS, którym nie można wierzyć i ufać.
Dlatego są obawy urzędników w Komisji Europejskiej, że gdyby środki unijne przyznano Polsce, to PiS mógłby je niewłaściwie wydatkować, bo to są ludzie nieuczciwi, którzy już "kombinowali" z własnymi środkami w budżecie i robią to zresztą cały czas.

Jak ja nie mam do kogoś zaufania, bo ktoś mnie zawiódł, to ja już nie chce współpracować z kimś takim i tyle.
Nie wyobrażałbym sobie nawet sytuacji, bym mógł z kimś być w relacjach, bym mógł współpracować, nie mając do kogoś zaufania.
To już ja bym komuś takiemu podziękował.
I każdy, normalny człowiek uważałby tak samo jak ja.

I jeżeli, politycy unijni nie mają zaufania do ludzi w PiS, do premiera, bo chodzi o: praworządność, której PiS nie chce przestrzegać i jest przy tym uparty, no to jest obawa, że środki unijne, każde środki unijne mogłyby być zmarnowane ( niestety, rządy PiS są zdolne do takich rzeczy i to jest smutne ) i mogłyby być niewłaściwie wydatkowane ( i tu bardzo dobry przykład z podsłuchem polityków w opozycji, gdzie Pan Ziobro, razem z PiS zakupili potężne urządzenie do "inwigilacji" ludzi i wydali na to środki z Funduszu Sprawiedliwości, które są przeznaczone na inny cel, na wspieranie ofiar przemocy domowej ).
I to już pokazuje, co ci ludzie robią z dużymi środkami, z pieniędzy podatników, jak je przeznaczają na niepotrzebne rzeczy i na niewłaściwe cele.

Czy ktoś normalnie myślący ufałby i wierzyłby nieuczciwym ludziom w takim rządzie?
 

Kibic Polski

Bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
1 041
Punkty reakcji
69
Poniżej dla zainteresowanych zamieszczam link do postanowienia TSUE Z DNIA 21.054.2021r.

Czytałem jedynie fragmenty i jeden przykuł uwagę:

94 Choć zaś Rzeczpospolita Polska utrzymuje, że ci pracownicy i osoby zatrudnione przez
przedsiębiorstwa byliby zmuszeni, ze względu na nieodwracalny charakter zaprzestania działalności
kopalni i elektrowni Turów, do ostatecznego zaprzestania działalności zawodowej, z pkt 90 niniejszego
postanowienia wynika, że to państwo członkowskie nie wykazało, iż zarządzenie wnioskowanego środka
tymczasowego skutkowałoby nieodwracalnym zaprzestaniem działalności tej kopalni i
elektrowni.


Wydaje się więc że zamknięcia można było uniknąć dostarczając odpowiednie dowody na tę okoliczność.
Nie wiem jak za całość ale akurat za to zaniechanie należy winić stronę polską.
 

Stalowy

Nowicjusz
Dołączył
20 Maj 2021
Posty
397
Punkty reakcji
16
Wiek
38
Miasto
Tajemnicze miejsce...
Jeżeli w Polsce są takie rządy nieudolne, gdzie politycy tego rządu potrafią się jedynie wymądrzać, opowiadać o różnych rzeczach, którzy lepiej wiedzą od wszystkich i nie przyjmują do siebie mądrych i dobrych argumentów od polityków innych partii, od: ekonomistów mądrych, psychologów, to są tego takie skutki, jak: sprawa w Turowie.

Kiedy my w końcu w tym kraju będziemy mieli: mądre prawdziwie, uczciwe i wydolne rządy?

Rządy poprzednie w Polsce też nie były do końca dobre, bo były też problemy, pewne zaniedbania, ale jakoś potrafiły lepiej rządzić od PiS...
Relacje z Komisją Europejską były poprawne i środki unijne nie były zagrożone, bo były wszystkie dla Polski przekazywane.
Nie było: rozdawnictwa na: prawo i lewo i nie było programów politycznych i to nie dzieliło społeczeństwa finansowo.
A jak ludzie potrzebowali pomocy, to się zwracali o pomoc do: POMOCY SPOŁECZNEJ, bo od tego jest ta instytucja.

A sprawa kopalni w Turowie, to nie jest wina społeczeństwa, a wina PiS-u, który tego nie potrafił załatwić, bo to rząd jest od tego, by takie sprawy prostować i załatwiać, a nie zwykli ludzie.
 

Kibic Polski

Bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
1 041
Punkty reakcji
69
Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że zespół negocjacyjny pod przewodnictwem minister Anny Moskwy uzgodnił z czeską stroną treść porozumienia ws. kopalni Turów. Jak czytamy, jeszcze w środę wieczorem polski rząd – w trybie obiegowym – przyjął treść porozumienia.
Szampana bym jeszcze nie otwierał.
Umowę muszą parafować oba rządy.
 

Kibic Polski

Bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
1 041
Punkty reakcji
69
Sprzed kilku minut.
Premierzy Polski i Czech podpisali umowę w sprawie warunków dalszego wydobycia węgla w kopalni odkrywkowej w Turowie. Mateusz Morawiecki i Petr Fiala poinformowali o tym na wspólnej konferencji w Pradze.

– Przed chwilą podpisaliśmy umowę między rządem Czech i Polski w sprawie kopalni odkrywkowej w Turowie. Jest to moim zdaniem ogromny sukces, udało nam się usunąć wielką przeszkodę […] która obciążała nasze relacje – powiedział Fiala podczas konferencji prasowej.

Czyli tym razem już nie Morawiecki.

Obecnie rząd czeski zapowiedział wycofanie skargi z Trybunału.
 

Gressil

®
Administrator
Dołączył
17 Kwiecień 2009
Posty
5 977
Punkty reakcji
546
Pytanie czy wycofanie skargi będzie równać się z wycofaniem kar nałożonych na Polskę?
 

Stalowy

Nowicjusz
Dołączył
20 Maj 2021
Posty
397
Punkty reakcji
16
Wiek
38
Miasto
Tajemnicze miejsce...
Witam.

Podobno, nałożona kara przez Komisję Europejską za jakieś błędy na taki czy inny kraj unijny już jest nie do cofnięcia i to, co było naliczone, musi być zapłacone.
Może się mylę, ale to jest chyba zgodne z unijnym prawem.

Natomiast, cóż, teraz dopiero się PiS porozumiał z czeskim rządem, a wcześniej co robili, jak te kary były naliczane?
To pokazuje, nieudolność tego rządu i premiera. Oni się dopiero "budzą", jak już jest późno... Tak jak za późno wprowadzili obniżkę, czasową AKCYZY na paliwa, jak już INFLACJA szaleje na dobre.

Który rząd, odpowiedzialny tak robi?

Taka, obniżka podatku, to już powinna być w poprzednim roku wprowadzona, a nie teraz dopiero.

To jest: wstyd...
 

Kibic Polski

Bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
1 041
Punkty reakcji
69
Natomiast, cóż, teraz dopiero się PiS porozumiał z czeskim rządem, a wcześniej co robili, jak te kary były naliczane?
Dlaczego teraz dopiero się porozumiał wspominano wcześniej.
Między innymi sam to robiłem.
To jest: wstyd...
Tak to wstyd zabierać głos nie mając o czymkolwiek pojęcia!
Cieszysz się że ktoś zabrał w tym temacie głos bo znowu możesz pluć swoją żółcią?
Bo chyba nie jest to żadną tajemnicą że przekonać kogoś do czegoś byś nie potrafił?
 
Do góry