Konfiguracja Elektronowa

kubapi

Nowicjusz
Dołączył
16 Kwiecień 2008
Posty
30
Punkty reakcji
0
Witam! Szukam pomocy. Potrafię zrobić konfigurację elektronową pierwiastka ale niestety mam problem z określeniem:
Liczby powłok
Liczby podpowłok
Liczby orbitali elektronowych
Bloku energetycznego
Liczby elektronów niesparowanych
Liczby elektronów walencyjnych
Numeru Okresu oraz grupy.
Chodzi mi o krótkie wyjaśnienie jak się każde z nich liczy/określa. Są może jakieś wzory? Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam!
 

Munia...

Nowicjusz
Dołączył
1 Październik 2007
Posty
102
Punkty reakcji
0
Witam! Szukam pomocy. Potrafię zrobić konfigurację elektronową pierwiastka ale niestety mam problem z określeniem:
Liczby powłok
Liczby podpowłok
Liczby orbitali elektronowych
Bloku energetycznego
Liczby elektronów niesparowanych
Liczby elektronów walencyjnych
Numeru Okresu oraz grupy.
Chodzi mi o krótkie wyjaśnienie jak się każde z nich liczy/określa. Są może jakieś wzory? Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam!


Kazdy atom ma nieskończoną liczbę powłok. Liczbę powłok zajętych odczytuje się z uk. okresowego (numer okresu) np. O-tlen ma 2 zajęte powłoki.

Skoro umiesz rozpisać konfiguracje el. to nie powinieneś mieć problemu z podpowłokami. np. O ma konfigurajce 1s2 2s2 2p4. Czyli jego podpowłoki to: 1s, 2s, 2p (czyli ma ich 3)

Hm... jak określić liczbę orbitali? możesz sobie rozrysować je takimi "kwadracikami" pewnie robiliście (tutaj jest pokazane jak wygląda to w przypadku tlenu) i możesz policzyć ile jest tych kwadracików... bo orbital to przestrzeń, w której mogą występować tylko 2 elektrony i my przedstawiamy je w taki sposób.

Bloki energetyczne można odczytać z uk. okresowego (uk. okresowy z podziałem na bloki)

Liczbę el. nie sparowanych ja określam rozrysowując sobie tymi "kwadracikami" konfigurację (wystarczy el. walencyjnych) i elektrony, które są same w orbitalu (jedna strzałka w kwadraciku) to właśnie niesparowane... może istnieje inny sposób ale ja go nie znam

Elektrony walencyjne atomów z dla bloku s to te na podpowłoce typu s;
atomów z bloku p te na podpowłokach typu s i p
atomów z bloku d te na s i d
np. [o]: [He] 2s2 2p4 czyli na 2s są 2 el. a na p są 4 czyli tlen ma 6 el. walencyjnych...
W praktyce wygląda to tak, że liczbę el. walencyjnych odczytujemy z układu okresowego (numer grupy, lub dla bloku p numer grupy-10)

Okres to rząd poziomy (numer okresu jest po lewej stronie (1,2,3...,7))

Grupa to pionowa kolumna (numer grupy jest na górze (1,2,3...,18)

Mam nadzieję, że pomogłam i niczego nie pokręciłam :)
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
ja się tylko zastanawiam jak kubapi123 może mówić że potrafi rozpisać konfigurację elektronową a nie rozumie pojęć niezbędnych do jej rozpisania... :mruga:
 
Do góry