Kłopoty pod pieluszką

Dołączył
14 Luty 2008
Posty
2 390
Punkty reakcji
91
Wiek
38
WŁAŚCIWA PIELĘGNACJA I OCHRONA
Są bardzo ważne, bo niedojrzała skóra niemowlęcia jest cienka i delikatna, zwłaszcza jeśli twoje dziecko ma skłonność do podrażnień. Choć maluszek nosi pieluszkę 24 godziny na dobę, wcale nie musi mieć problemów ze skórą na pupie. Wystarczy tylko odpowiednio ją pielęgnować i chronić.
- Często przewijaj. Co jakiś czas kontroluj, czy pieluszka nie jest pełna. Najlepiej używaj tylko pieluch jednorazowych.
- Po zdjęciu pieluszki umyj pupę. Po kupce zawsze wodą i mydłem, a jeśli karmiony wyłącznie piersią malec robi ją raz na kilka dni, to co najmniej raz dziennie. Dokładnie osusz skórę ręcznikiem. Po siusiu wystarczy użyć chusteczek nawilżanych.
- Smaruj kremem ochronnym. Za każdym razem po oczyszczeniu pupy, gdy zmieniasz pieluszkę.
- Wietrz pośladki. Nawet kilka razy dziennie. Połóż malca bez pieluszki na kilka minut, później luźno ją zapnij.

DOKUCZLIWE OTARCIA

Nie trzeba wiele czasu, by z powodu mocno zapiętej pieluszki lub za ciasnego ubranka na delikatnym ciele maluszka powstała czerwona, bolesna pręga.
- Łatwo je rozpoznasz. Miejsca te są zaczerwienione, czasem podbiegłe krwią lub ze startym naskórkiem. Szczególnie narażone są na to pachwiny. Za wąskie body, zbyt ciasno zapięta pieluszka mogą w ciągu godziny doprowadzić do otarcia skóry czy powstania małych ranek.
- Możesz im zapobiec. W pierwszych miesiącach życia ubieraj malca w ubranka o rozmiar większe. Kupując je, sprawdzaj opuszką palca, czy szwy nie są sztywne lub ostre. Jednorazową pieluszkę zapinaj luźno. Gdy jest mocno zaciśnięta, wrzyna się w ciało.
- Sama je wyleczysz. Dwa, trzy razy dziennie przemywaj miejsce otarcia środkiem odkażającym. Używaj do tego roztworu nadmanganianu potasu. Odrobinę proszku (kupisz go w aptece bez recepty) wymieszaj z przegotowaną, wystudzoną wodą, by uzyskać różową barwę. Na koniec posmaruj skórę tłustym kremem lub maścią (ale nie oliwką).

SKĄD SIĘ BIORĄ PODRAŻNIENIA
To częsta dolegliwość maluchów. Na pupie i w okolicy krocza, rzadziej w pachwinkach, pojawiają się zaczerwienienia. Jeśli szybko zareagujesz, dziecko uniknie przykrych konsekwencji. A oto przyczyny:
- Drażniące działanie moczu i kupki. Tarcie pieluszki o skórę sprawia, że staje się ona podrażniona, czasem także powoduje uszkodzenie naskórka.
- Utrudniony dostęp powietrza. Pod pieluszką jest ciepło i wilgotno. Takie warunki „lubią” grzyby, dlatego łatwo pojawiają się zakażenia drożdżakowe.
- Luźne kupki podczas choroby. Często towarzyszą infekcji bakteryjnej lub wirusowej, antybiotykoterapii, a nawet ząbkowaniu. To nasila problemy ze skórą.
- Zbyt ciasna pieluszka. A także ubranko. Niewiele trzeba, by doszło do podrażnienia.

PIELUSZKOWE ZAPALENIE SKÓRY
Pośladki, okolica krocza i wewnętrzna strona ud są zaczerwienione? Maluch jest marudny, płaczliwy, bo odczuwa ból i pieczenie? Spróbuj mu pomóc.
- Nie lekceważ nawet lekkiego zaczerwienienia. Pieluszkowe zapalenie skóry rozwija się bardzo szybko.
W dwa, trzy dni skóra staje się czerwona, może też dojść do jej maceracji. Póki zmiana jest jasnoróżowa, możesz sama ją wyleczyć. Po kąpieli pozwól dziecku poleżeć nago, a gdy śpi – rozluźnij pieluchę, by ułatwić dostęp powietrza.
- Smaruj podrażnione miejsca. Najlepiej maścią dla niemowląt z dodatkiem cynku. Oprócz gojącego działania chroni też skórę przed kontaktem z mokrą pieluchą. Nie stosuj maści dla dorosłych, np. Tormentiolu, bo to może dodatkowo podrażnić skórę maluszka.
- Pielucha nie jest winna. Może się zdarzyć, że skóra dziecka lepiej toleruje jakąś markę, a innej nie. Bezpiecznie jest więc nie wymieniać rodzaju pieluszki, jeśli dobrze służy maluchowi. Najważniejsze, by regularnie je zmieniać. Nawet zdrowa skóra przez długi czas nie może być narażona na kontakt z siusiu lub kupką.
- Idź do lekarza, jeśli zaczerwienienie nie ustępuje lub się nasila. To może świadczyć o wtórnym namnożeniu się drożdżaków (powodują stan zapalny skóry), które wymaga leczenia. Lekarz zaleci gotowy preparat lub wypisze receptę na maść. Drożdżaki mają to do siebie, że lubią wracać. Pamiętaj o tym, gdy dziecko jest osłabione lub z powodu choroby musi przyjąć antybiotyk. Przypomnij wtedy pediatrze, że maluch miał niedawno pieluszkowe zapalenie skóry.


Źródło:
Kod:
http://babyonline.pl/twoje_dziecko_abc_pierwszego_roku_artykul,6424.html
 
Do góry