Kilka pytań do prezentacji maturalnej - prośba o radę

Mayte

AlienumMundi
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
1 291
Punkty reakcji
48
Wiek
31
Matura tuż tuż, więc pasuje zacząć myśleć o pracy maturalnej (czytaj prezentacji maturalnej). I więc mam kilka pytań do tego zagadnienia:
-Czy książki wykorzystane mogą nie być lekturami?
-ile pozycji powinno być w literaturze przedmiotu? Tyle samo co w literaturze podmiotu? czy więcej?
-mam się sztywno trzymać tematu?
-jak wygląda taki egzamin? może mi ktoś powiedzieć? bo nie mam od kogo wyciągnąć takich informacji:)
-jakieś rady dla tegorocznego maturzysty ma ktoś? bardzo bym prosił o kilka
 

Langer

Nowicjusz
Dołączył
9 Wrzesień 2010
Posty
152
Punkty reakcji
5
Wiek
33
Miasto
podkarpackie
Książki nie muszą być lekturami byle były zgodne z tematem, co do literatury przedmiotu to nie pamiętam ale nie musi być tego dużo. Czy masz się sztywno trzymać tematu pytasz, no raczej pasowałoby żebyś gadał na temat :)
Jeśli chodzi o egzamin ustny z polaka to nie wiem jak teraz ale jak ja zdawałem (3 lata temu) to wyglądało to tak że najpierw gadasz przez 15 minut, potem zadają przeważnie 3 pytania i do widzenia :)
Rady? Nie przejmuj się maturą, łatwa jest :D Ja mam umysł ścisły a polaka zdałem na 53% co jak dla mnie było ogromnym wyczynem :)
 

kmbmg

Nowicjusz
Dołączył
11 Luty 2012
Posty
21
Punkty reakcji
1
zgadzam się z przedmówcą ;) dodam tylko, że literatury podmiotu musisz dobrać tyle,żeby zmieścić się w czasie, standardowo bierze się 3 pozycje, co do literatury przdmiotu to dobrze by było,żeby jedna pozycja odpowiadała jednej z lit podmiotu,ze swojej trony polecam opracowania z wyd. biblios, no i standardowo możesz zamieścić słownik motywów literackich

ustna matura jest naprawdę łatwa, tylko musisz nauczyć się alczyc ze stresem ;) jak się przygotujesz to wszystko będzie ok, pozdrawiam
 

calme

calmeriatka
Dołączył
19 Lipiec 2011
Posty
558
Punkty reakcji
219
@kmbmg napisał, że standardowo się bierze 3 pozycje. tak na prawdę to zależy od tego jakiej wielkości są to utwory. minimum 3 - maximum 5, czyli jakbyś miał 4 to by było dobrze. jeśli chodzi o literaturę przedmiotu, dobrze by było, gdyby było jej więcej niż literatury podmiotu. możesz dać tam jakieś słowniki motywów literackich, bohaterów, encyklopedie, opracowania (nie pisz tylko sciaga.pl czy bryk.pl, bo to jest niedozwolone) czyli ogólnie wszystkie pomoce z jakich korzystasz. no prawie wszystkie.
co do tematu, to zależy jak on brzmi. możesz troszkę się 'pobawić' ale jednak musisz gadać z sensem.
tak, na egzaminie - 15 minut gadasz, potem 10 minut na pytania ze strony egzaminatora. może Cię pytać tylko z tego, z czego się przygotowałeś. ale jest jeszcze jeden haczyk. np. użyjesz sformowania w swojej pracy, że jakaś książka jest powieścią, on może zadać pytania, co to jest powieść historyczna albo jakie są jej cechy. mogą łapać za słówka a potem oczekiwać ich wyjaśnienia. może być też tak, że będą chcieli, żebyś jeszcze bardziej się wypowiedział o jakimś bohaterze. to już zależy od egzaminatora.

ja w tym roku też zdaję maturę ^_^
 

Mayte

AlienumMundi
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
1 291
Punkty reakcji
48
Wiek
31
no więc mój temat brzmi: "Dzieło literackie a jego filmowa adaptacja. Przedstaw na wybranych przykładach."
No i wybrałem do niego takie książki:
-Zielona Mila
-Władca pierścieni: Drużyna pierścienia
-Harry potter i Isygnia Śmierci
-Cmętarz Zwieżąt
A w literaturze przedmiotu mam tylko:
Kołodyński Andrzej, Zrębski Konrad J.: "Słownik adaptacji filmowych"

Więc ma ktoś jakąś podpowiedź co mogę dobrać do literatury przedmiotu? Bo mój zasób książek i pozycji w tej mierze się skończył. łatwiej by mi było wymyślić nowe pozycje do literatury podmiotu, bo tych znam na pęczki. Ale brakuje mi przedmiotu... A co się stanie jak będe miał mniej książek do lit. przedmiotu niż tych w podmiotu?

ps. dzięki za odpowiedzi;)
 

calme

calmeriatka
Dołączył
19 Lipiec 2011
Posty
558
Punkty reakcji
219
A w jaki sposób chcesz to zrobić? Mi się temat tej prezentacji kojarzy z jakimś porównaniem książki z filmem.

I jak się nie mylę to są chyba grube książki? Jak tak, to możesz wziąć tylko 3. :)

Do literatury przedmiotu, hmm... może jakieś recenzje filmów?
Nie mam zielonego pojęcia...
Spytaj się może nauczyciela od polskiego, zawsze coś może doradzić ;)
 

Mayte

AlienumMundi
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
1 291
Punkty reakcji
48
Wiek
31
Tak wskaże różnice i podobieństwa książki i filmu, właśnie tak sobie to wyobrażam.
Tak są dość "cienkie" łącznie myślę że mają coś ponad 1500stron. Ale wezmę te 4 i najwyżej trochę skrócę informacje jakie zawrze w prezentacji.
Myślałem nad recenzją ale jeszcze się zastanawiam.
Co do nauczyciela to cóż, powiedzmy, że mój nie jest zbyt rozgarnięty i sam pomysł niewykorzystania sławetnej ekranizacji trylogii Sienkiewicza spotkał się z ciężkim wzrokiem i dezaprobatą, teraz każda próba konsultacji spotyka się z bardzo oziębłym stanowiskiem...
 

corpse bride

Nowicjusz
Dołączył
16 Luty 2012
Posty
139
Punkty reakcji
4
Faktycznie dosyć ciężko będzie znaleźć literaturę przedmiotu. Również proponuję recenzje filmowe, może jakieś artykuły z gazet (nie z brukowców oczywiście ;) )?
Ja nie miałam żadnej lektury w swojej prezentacji, literaturę przedmiotu miałam na wpół wymyśloną i pisałam pracę dzień przed maturą. Uczyłam się w dniu egzaminu ustnego. Dobrze, że byłam ostatnia :D A zdałam na maxa:)

Dla Ciebie dużym plusem jest to, że nie wykorzystujesz oklepanych lektur. Ileż można smęcić o tym samym? Nauczyciele na pewno wezmą to pod uwagę. Z perspektywy czasu matura ustna to pikuś-6 punktów zdobędzie każdy, kto wyduka z siebie cokolwiek na temat. A ten egzamin do niczego się nie liczy, więc najlepiej podejść z dystansem i na umiarkowanym luzie:)
 

Śmierć91

Nowicjusz
Dołączył
6 Listopad 2011
Posty
251
Punkty reakcji
11
Ta literatura przedmiotu to często jest dla picu, ja miałem dwie, albo trzy pozycje i z żadnej praktycznie nie skorzystałem w prezentacji :p
 

Iluvfantasy

Moderator
Członek Załogi
Moderator
Super Moderator
Dołączył
5 Lipiec 2007
Posty
3 067
Punkty reakcji
245
Miałam tak samo, mówiłam praktycznie tylko na temat literatury podmiotu, z przedmiotowej nie miałam nawet żadnych pytań ani nic :) Przedmiotowa jest raczej do tego, żebyś miał na czym oprzeć swoje wnioski, ja na przykład miałam temat o wampirach, w przedmiotowej umieściłam bodajże jakiś słownik motywów literackich i wykorzystałam z niego w prezentacji wygląd i zachowanie klasycznych wampirów, ale nawet nie wspomniałam, że opis wzięłam z tego słownika. Więc niby coś tam mówisz na temat tej literatury, ale właściwie dla komisji liczy się bardziej literatura podmiotu, dlatego radzę bardziej na niej się skupić. No i nie stresuj się, to nie jest takie straszne, na jakie wygląda :)
 

ringos

Nowicjusz
Dołączył
28 Marzec 2012
Posty
1
Punkty reakcji
0
Jakie wybralibyście książki i filmy do prezentacji pod tytułem "Literatura, a filmy animowane. Zanalizuj wybrane przykłady"?? Podajcie mi swoje propozycje.
 

aga2413

Nowicjusz
Dołączył
16 Maj 2012
Posty
1
Punkty reakcji
0
Mam Pytanie jaki mogę mieć pytania na ustny polski, bo kompletnie nie wiem czego się spodziewać.
Temat pracy Samobójswto słabośc czy odwaga.?
A lektury jakie wybrałam to Granica - Z. Nałkowskiej Cierpienia młodego
Wertera - Goethego Romeo i Julia - Szekspira i Weronika postawia umrzeć - P. Coelho
Proszę o pomoc :D
 
Do góry