Kamerowanie Wesela

hellboy

Nowicjusz
Dołączył
5 Lipiec 2007
Posty
384
Punkty reakcji
5
Miasto
Okolice Wrocka
Witam, jako że za parę dni będę musiał spełnić rolę kamerzysty na pewnym weselu, potrzebuje kilku porad od profesjonalnych kamerzystów/fotografów.
W łapy dostane jakąś kamerę cyfrową Sony (coś z tych nowszych modeli). Montował wszystko będę pewnie w Adobe Premiere.
I tu się pojawia moje pytanie na co zwracać uwagę podczas kamerowania ? Jak to wszystko kamerować, żeby to jakoś wyglądało, a nie jedna osoba w pół ucięta, drugiej tylko nogi widać itp.
Będe wdzięczny za każdą, nawet maleńką poradę.
 

danio92

Nowicjusz
Dołączył
30 Czerwiec 2008
Posty
221
Punkty reakcji
1
Wiek
40
Płynne ruchy kamery, dalej zależy od kadru, jeśli chcesz uchwycić całą osobę lub grupę osób to pilnuj żeby nie poucinać im głów czy nóg, dalej mogą być różnego rodzaju ujęcia, nalepiej poszukaj na youtube czy gdzieś profesjonalnych reportaży i przyjrzyj się jak są zrobione. Dobrze by było gdybyś wcześniej popróbował. Nie kręć cały czas z jednego ujęcia, zmieniaj je, w programie to ładnie poucinasz i obrobisz. :)
 

hellboy

Nowicjusz
Dołączył
5 Lipiec 2007
Posty
384
Punkty reakcji
5
Miasto
Okolice Wrocka
Ok dzięki, postaram się zapamiętać.
A jak z kręceniem grup ? Częściej kręcić jakieś poszczególne grupy, pary, czy może całą sale ?
 

krajstof

Bohater Danteiski... ;)
Dołączył
20 Grudzień 2006
Posty
552
Punkty reakcji
0
Wiek
38
Miasto
Świdnica
I tu się pojawia moje pytanie na co zwracać uwagę podczas kamerowania ?


Pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę podczas kamerowania, to to, że nie mówi się kamerować ale filmować.
Gdyby nazywać czynności od nazw narzędzi potrzebnych do ich wykonania, to kierowca by samochodował, fotograf - aparatował, a spawacz - spawał.... nie, nie .. to był głupi przykład :p

Załatw sobie jakąś przeciwwagę dla kamery ( poszukaj w google słowa stedicam ) to Ci da mały zarys tego jak to powinno wyglądać.
Oczywiście, bez światła na kamerze, podczas kręcenia przy wyłączonych lampach na sali się nie obejdzie.
Małe, krótkie i stabilne kroki, podczas chodzenia z kamerą, nie ucinaj głów, staraj się pokazywać osoby od pasa w górę ( bliższe plany ), lub, całą sylwetkę ( dalsze plany ). Nie skacz co chwile od jednej, do drugiej osoby... filmuj najpierw jedną przez chwilkę, potem następną... W sumie takie podstawy...
 

hellboy

Nowicjusz
Dołączył
5 Lipiec 2007
Posty
384
Punkty reakcji
5
Miasto
Okolice Wrocka
Hmm, no tak i juz po wszystkim :p Myśle że jakoś tragicznie to kamer... znaczy filmowanie nie wyszło :D
Niestety była to pełna amatorka (bez żadnych lamp, przeciwwag itp, :/). Na dodatek kamera miała jakieś dziwne przybliżenie, tzn. gdy zoom był na minimum to żeby ująć całą osobe, musiałem stanąć kilka metrów dalej, na krześle i trzymac kamere pionowo :/
Teraz czas na jakiś montaż, zobaczymy co z tego wyjdzie. ;)

No i bym zapomniał, very thx za dobre rady :p
 

annawes

Bywalec
Dołączył
21 Lipiec 2012
Posty
2 810
Punkty reakcji
101
Dla mnie to tragedia ,gdy ludzie zamiast zatrudnić profesjonalistę,psują pamiątkę na całe życie jakąś amatorką.Mój facet też się wścieka gdy ktoś mówi -kamerować.
 

annawes

Bywalec
Dołączył
21 Lipiec 2012
Posty
2 810
Punkty reakcji
101
Być może,ale wcale nie łatwy-jak to się wydaje i nie tani do zrealizowania-sprzęt.
 

JanBozy

Nowicjusz
Dołączył
12 Listopad 2013
Posty
5
Punkty reakcji
0
Miasto
Bydgoszcz
Nie jest to łatwy kawałek chleba.
Czasami rozpoczyna się pracę o 10 a kończy o 2-3 następnego dnia. Cały czas jesteś napięciu żeby uchwycić na filmie czy zdjęciach najważniejsze / najciekawsze systuacje.
I w sumie wielu wydaje się, że to koniec Twojej pracy. A tak naprawdę to jest dopiero początek. Bardzo ważny ale dopiero początek. Oczywiście im lepszy materiał się zarejestruje tym późniejsza praca jest łatwiejsza. Jednak na wiele rzeczy nie mamy wpływu (to własnie stresuje podczas pracy). Później kilka dni (nie godzin tylko dni) poświeca się na montaż czy obróbkę zdjęć. Następnie projekty fotoksążek, wyklejanie albumów.
Konkurencja bardzo duża i często wykonują cały reportaż za parę złotych. Sprzęt się zużywa, niszczy a profesjonalny sprzęt jest drogi.
Wiem coś o tym bo sam fotografuję.
 

Darek45

Nowicjusz
Dołączył
11 Lipiec 2014
Posty
2
Punkty reakcji
0
Skorzystaliśmy z usług studia filmowego Jetmax.. Ze swojego kamerzysty jesteśmy bardzo zadowoloni, ciekawe ujęcia, wszystko bardzo dobrej jakości i miła współpraca :) Jesteśmy bardzo zadowoloni z ceny i jakości ;) Do naszego pleneru użyli nawet drona. Będziemy mieli super pamiątkę. Zdecydowanie bezkonkurencyjne studio. Mega profesjonalni.
 
Do góry