Juliusz Cezar

Benjamin Linus

Nowicjusz
Dołączył
5 Czerwiec 2008
Posty
244
Punkty reakcji
0
Wiek
114
Miasto
Poland
Od dłuższego czasu bardzo interesuje mnie ta postać, mam co do niego mieszane uczucia. Musiał być wybitnym politykiem ale zarazem wielkim tyranem. A swoją drogą ostatnio natknąłem się na tekst ,,Juliusz Cezar - cesarz Rzymu", przecież Cezar nie był cesarzem. Pierwszym cesarzem Rzymu został Oktawian August. A może jest coś o czym nie wiem.
 

Daros23

Nowicjusz
Dołączył
10 Czerwiec 2008
Posty
1 987
Punkty reakcji
2
Wiek
33
Miasto
WLKP
bo nie był cesarzem. został dożywotnim dyktatorem. na pewno był świetnym strategiem
mnie ta postać też na maxa ciekawi ale z innego względu. chodzi mi konkretnie o jego śmierć. wieszczek Spurynna przepowiadał mu niebezpieczeństwo grożące w dniu idów marcowych, odkryto jakiś grobowiec w którym było napisane, że gdy zostanie otwarty to potomek Jula (którego Cezar uważał za przodka) zostanie zabity przez swoich krewnych, kilka dni przed śmiercią Cezara konie które poświęcił bogu Rubikonu nie chciały przyjmować pokarmu i płakały (wg Swetoniusza, autor 'Żywota Cezarów'), dzień przed śmiercią mysikrólik z gałązką laurową w dziobie został rozszarpany przez inne ptaki w sali, w której później obradował senat, w noc przed morderstwem Cezarowi śniło się że się unosi i trzyma Jowisza za rękę, a jego żonie Kalpurnii, że trzyma zasztyletowane ciało męża. z tych powodów i głównie za namową żony Cezar chciał odwołać posiedzenie senatu. jednak wtedy wtrącił się Brutus i powiedział że nie wypada mężczyźnie przejmować się takimi rzeczami. więc Cezar pojechał i chyba wszyscy wiedzą jak to się skończyło. 23 rany od sztyletów.
chyba o niczym nie zapomniałem :p
 

Meszek

Nowicjusz
Dołączył
29 Maj 2008
Posty
364
Punkty reakcji
2
Wiek
39
Miasto
Katowice
Jak to się mówi ... nie można być wielkim przywódcą bez choćby odrobiny tyranii we krwi i oczywiście ... ambicji. ;) Powiedzmy sobie szczerze, najwięksi władcy, byli mniejszymi lub większymi tyranami. Pierwszy cesarz Chin, Aleksander Wielki, Iwan IV, kardynał Richelieu, czy Królowa Elżbieta. Każdy z tych władców zabijał oficjalnie lub nieoficjalnie, ale jednak zabijał. ;)
 

nuworld

Błądzi człowiek, póki dąży.
Dołączył
9 Listopad 2007
Posty
3 029
Punkty reakcji
5
Juliusz Cezar moze i był dyktatorem ale na pewno nie tyranem, według mnie był zbyt pobłazliwy nawet dla swoich wrogów, przez co zginął.
 

czera

Sztukmistrz z Cieszyna
Dołączył
21 Maj 2008
Posty
2 474
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Księstwo Cieszyńskie
Cezar nie był cesarzem, ale od jego imienia owy tytuł się wywodzi. Według mnie nie był tyranem, czego nie można powiedzieć o jego następcy.
Mnie bardziej fascynuje niedoceniany Korneliusz Sulla, który był zapewne natchnieniem Cezara.
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Często otwiera poczet Cesarzy. Już Swetoniusz swoje "Żywoty Cezarów", zaczyna od jego biografii. Ale co to znaczyło "cesarz"? To nasze określenie władcy Rzymu, ale pochodzące przecież od jego imienia. Oktawian też przecież nie ustanowił cesarstwa. Ustanowił ustrój zwany pryncypatem, który zapewniał jemu i jego następcom władze mimo, że oficjalnie nie likwidował republiki. Tak zostało ,aż do Dioklecjana. Princepsi używali imienia Cesara aby zaznaczyc, że dziedziczą po nim swój tytuł do władzy. W końcu August był adoptowany przez Juliusza, i tak dalej na Neronie kończąc głównie przez adopcje mieli do tego prawo. Później Galba i inni choc nie pochodzili z dynastii Klaudyjsko-Julijskiej to też uznawali za konieczne sobie tego Cezara przed nazwiskiem dołożyc. Choc zdecydowanie tytuł August był ważniejszy i bardziej odpowiadał temu co rozumiemy dzisiaj jako "cesarz". A tak na przykład Anglicy mają określenie emperor czyli imperator, co w Rzymie było tytułem nadawanym zwycięzcom kampanii wojennych. Później też przybierali go kolejni cesarzowie, ale nie oznaczał władzy sam z siebie, był typowo honorowy.

Co do tyrana, to tak jak pisze Nuword, jak na swoje czasy był w miare łagodny. To Oktawianowi można więcej zarzucic, a przede wszystkim, współodpowiedzialnośc za terror proskrypcji. Kariera Cezara to głównie kariera wojskowa, genialnego stratega, choc początkowo jako polityk też sobie nieźle radził, głównie zdobywając popularnośc organizacją igrzysk. A tyranię zarzucali mu senatorowie, którzy liczyli że uda się powrócic do czasów kiedy w republice władza należała do senatu. I głównie wśród senatorów było wtedy wielu nowych ludzi, których wprowadził sam Cezar. Takie wybitne postacie jak Katon zostały już wyeliminowane. Więc na życie Gajusza Juliusza zamachu dokonały raczej podłe i krótkowzroczne jednostki. Do dawnej rzeczypospolitej nie było już powrotu od czasów Mariusza, od kiedy to Rzym opierał sie już na armii zawodowej i rościł sobie prawa do panowania nad światem. To była zbyt duża pokusa dla poszczególnych wodzów i właściwie gdyby Oktawian nie zrobił z tym porządku, to musiałaby trwac jeszcze długo nieustanna wojna między zmieniającymi się dyktatorami. Dlatego zabójstwo Cezara to była głupota podobnie jak wcześniej oddanie władzy przez Sullę.

I jeszcze trzeba dodac, że Cezarowi nie tyle zarzucano tyranię, co to że dąży do tyranii. Konsekwentnie odrzucał darowaną mu koronę, a o tym że chce zostac monarchą na wzór wschodni miał świadczyc jego związek z Kleopatrą. Chyba był na to zbyt mądry, nie tak jak Marek Antoniusz, który rzeczywiście później miał takie marzenia.
 

czera

Sztukmistrz z Cieszyna
Dołączył
21 Maj 2008
Posty
2 474
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Księstwo Cieszyńskie
Nie uważacie, że ironią losu jest to, że przydomek Cezar oznaza osobę o gęstych włosach, a sama
Postać Juliusza Gajusza Cezara była łysa?
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Istnieje jeden dylemat odnośnie Gajusza Juliusza.
Czy Marek Juniusz Brutus, jego zabójca nie był czasem też jego synem. Cezar miał romans z Serwillą matką Brutusa, w czasie kiedy miał byc on poczęty. Druga sprawa, że Cezar traktował go szczególnie. Nawet kiedy stał on po stronie Pompejusza. Przed bitwą pod Farsalos, Cezar umieścił go na liście przekazanej legionom ludzi których należało pojmac żywych. Z tym, że tylko w stosunku do Brutusa zaznaczył, że nie wolno zrobic mu krzywdy nawet kiedy stawiał by zdecydowany opór. Brutus nie wziął jednak udziału w bitwie (wg Wiki oczywiście wziął, ale to właśnie Wiki), nie mniej został zaraz po bitwie odnaleziony osobiście, po czym Cezar spędził z nim cały dzień. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ten człowiek na ogół nie miał wolnych dni, a już bardzo mało w tym czasie.
Pewnie pozostanie to już na zawsze tajemnicą, ale może ma ktoś jakieś ciekawe opinie na ten temat, albo jeszcze jakieś fakty.
 

czera

Sztukmistrz z Cieszyna
Dołączył
21 Maj 2008
Posty
2 474
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Miasto
Księstwo Cieszyńskie
No tak, ale skoro Brutus był jego synem to dlaczego Oktawiana preferował. Nie mówiąc o tym, że miał z Kleopatrą Cezariona.
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
No tak, ale skoro Brutus był jego synem to dlaczego Oktawiana preferował. Nie mówiąc o tym, że miał z Kleopatrą Cezariona.
Jak by nie było to był on nieślubnym synem. Nie mógł się z tym obnosic, bo rzutowało by to na dobre imie Serwilli. Ciekawe jest , jeśli oczywiście to prawda, czy Brutus wiedział, albo czy się domyślał? I jak ta sprawa, (albo plotki na ten temat) wpłynęła na jego decyzję o przystąpieniu do spisku?
 

Traper

Nowicjusz
Dołączył
7 Luty 2007
Posty
4
Punkty reakcji
0
Nie uważacie, że ironią losu jest to, że przydomek Cezar oznaza osobę o gęstych włosach, a sama
Postać Juliusza Gajusza Cezara była łysa?

Z tym, że "Cezar" nie było przydomkiem samego Gajusza Juliusza, lecz przydomkiem tego konkretnego rodu Juliuszy, z którego się wywodził.
 
Do góry