Jakie ogrzewanie

MaxAnia-1980

Nowicjusz
Dołączył
9 Maj 2011
Posty
25
Punkty reakcji
0
Właśnie rozsypał mi się piec centralnego ogrzewania(gaz) Spec od piecy stwierdził że nie ma go już sensu naprawiać bo piec już co swoje to odsłużył .A że gaz nie jest najtańszą formą ogrzewania ,to zastanawiam się nad zmianą systemu ogrzewani.Dom jednorodzinny o powierzchni urzytkowej 160 m2.Jaka na dzień dzisiejszy byłaby najbardziej ekonomiczna forma ogrzewania proszę o opinie i porady?
 

katjak

Nowicjusz
Dołączył
11 Marzec 2010
Posty
466
Punkty reakcji
8
Wiek
57
Mieszkam w jednorodzionnym domu,ostatnio po remoncie wymieniłam piec do c.o. na komputerowy, można z podajnikiem na eko-groszek, jak i bez podajnika na kostkę wysokokaloryczną, można także przesypywać ją miałem skropionym wodą. Takie piece są bardzo dobre, problemów nie ma, tak samo jak nie musimy się martwić, że np.woda nam się zagotuje.Temperaturę ustawiamy jaką chcemy i jest super.Osobiście jestem z niego zadowolona. Wprawdzie tani nie jest, ale co dzisiaj jest tanie?.
 
B

black15

Guest
ja już sigurrowi odpisywałem, że mam na pelet i jestem zadowolony, właśnie tego samego producenta chyba co on czyli caminetti - całego domu nie ogrzeje o tak powierzchni przy wielkich mrozach, ale mało kłopotliwy jest.
 

fiszka78

Nowicjusz
Dołączył
19 Styczeń 2010
Posty
55
Punkty reakcji
1
A co sądzicie o ogrzewaniu za pomocą pompy ciepła? Mój mąż wymyślił to sobie w naszym nowym domu, podobno bardzo wygodne i ekonomiczne rozwiązanie? Czy ktoś z Was miał styczność już z takim ogrzewaniem.

Mąż ostatnio był na rozeznaniu we Wrocławiu, naznosił mnóstwo ulotek firm, opisów producentów pomp i wieczorami siedzi i robi rozeznanie:) Czym się przede wszystkim kierować przy wyborze firmy? Bo on skłania się ku jednej firmie, DPS, ponieważ podobno ma możliwość wykonania najgłębszych odwiertów, a co podobno jest istotne przy tym całym systemie. Wiadomo, jakoś i marka pompy też odgrywa dużą rolę, ale chyba większość firm instalujących pompy współpracuje z tymi głównymi producentami, prawda?
 

wicianka

Nowicjusz
Dołączył
19 Kwiecień 2013
Posty
9
Punkty reakcji
0
Miasto
Lublin
Pokaż załącznik: PDF1.pdf
fiszka78 napisał:
A co sądzicie o ogrzewaniu za pomocą pompy ciepła? Mój mąż wymyślił to sobie w naszym nowym domu, podobno bardzo wygodne i ekonomiczne rozwiązanie? Czy ktoś z Was miał styczność już z takim ogrzewaniem.

Mąż ostatnio był na rozeznaniu we Wrocławiu, naznosił mnóstwo ulotek firm, opisów producentów pomp i wieczorami siedzi i robi rozeznanie:) Czym się przede wszystkim kierować przy wyborze firmy? Bo on skłania się ku jednej firmie, DPS, ponieważ podobno ma możliwość wykonania najgłębszych odwiertów, a co podobno jest istotne przy tym całym systemie. Wiadomo, jakoś i marka pompy też odgrywa dużą rolę, ale chyba większość firm instalujących pompy współpracuje z tymi głównymi producentami, prawda?
Pompa to bardzo ekologiczne rozwiązanie i mocno promowane w ostatnim czasie. Można nawet skorzystać z jakiejś dotacji, ale i tak niewielu ludzi stać na tak poważna inwestycję. Nadal więc najwygodniejszą formą ogrzewania pozostaje kocioł gazowy kondensaycjny.
 

maciek85

Nowicjusz
Dołączył
7 Grudzień 2009
Posty
89
Punkty reakcji
5
fiszka78 napisał:
A co sądzicie o ogrzewaniu za pomocą pompy ciepła? Mój mąż wymyślił to sobie w naszym nowym domu, podobno bardzo wygodne i ekonomiczne rozwiązanie? Czy ktoś z Was miał styczność już z takim ogrzewaniem.

Mąż ostatnio był na rozeznaniu we Wrocławiu, naznosił mnóstwo ulotek firm, opisów producentów pomp i wieczorami siedzi i robi rozeznanie:) Czym się przede wszystkim kierować przy wyborze firmy? Bo on skłania się ku jednej firmie, DPS, ponieważ podobno ma możliwość wykonania najgłębszych odwiertów, a co podobno jest istotne przy tym całym systemie. Wiadomo, jakoś i marka pompy też odgrywa dużą rolę, ale chyba większość firm instalujących pompy współpracuje z tymi głównymi producentami, prawda?
Powiem Ci tak: pompa ciepła to ostatni bardzo popularne rozwiązanie. I mąż ma rację, że jest wygodne i ekonomiczne, a dodatkowo przyjazne dla środowiska. Więc jeśli jesteście w stanie, przy budowie domu, dołożyć kilkadziesiąt tysięcy na montaż pompy ciepła, to myślę, że powinniście to zrobić. Dość szybko powinna się Wam ta inwestycja zwrócić. A jeszcze jedna ważna kwestia: budujecie się dopiero czy chcecie ją zamontować do już postawionego domu. Bo najlepiej, jakby ją instalować na początku budowy...

A co do porad na co zwrócić uwagę. No cóż, rozumiem, że mąż zrobił rozeznanie, poszukał firm, które się tym zajmują, poczytał o nich w internecie itp. Ale moim zdaniem powinniście przede wszystkim wysłać zapytania do kilku firm, zobaczyć jakie ceny Wam zaproponują, jakie warunki, jaki termin realizacji. To są istotne elementy, dodatkowo zwróćcie uwagę na referencję danej firmy i jaką dają gwarancję. Co do firmy DPS, to tak, słyszałem o nich, z Bielan Wrocławskich są, prawda? Rzeczywiście robią odwierty nawet do 200 m., ale moim zdaniem i tak Wam nie zaproponują takich. Tego typu odwierty robi się dla dużych inwestycji, które potrzebują do 3000 m odwiertów, wtedy wychodzi taniej. Ale dla domków jednorodzinnych kilka płytszych odwiertów będzie ok. Ale o samej firmie słyszałem dobre opinie, mój dalszy sąsiad z nich korzystał i chwalił sobie współpracę i jakość roboty. Wyślijcie do nich też zapytanie, takie jak do innych firm i zobaczycie co Wam zaoferują. Nie ma co nastawiać się na jedną konkretną firmę, bo ma ładną stronę czy ładnie to wszystko opisują, tylko liczą się konkrety. Nie zdziwię się, jak faktycznie ich wybierzecie, ale radzę sprawdzić na wszelki wypadek także inne firmy.
 

Korelka

Nowicjusz
Dołączył
7 Luty 2014
Posty
1
Punkty reakcji
0
Również polecałabym Pompę ciepła. Ja swoją pompę kupiłam w firmie Eko Pompa Ciepła . Firma dysponuje szwedzkimi pompami, a poza tym bardzo dobry kontakt, przejrzysta wycena oraz profesjonalnie wykonana instalacja. Początkowe koszty są dość wysokie, ale moim zdaniem się opłaca.
 

rzokien

Nowicjusz
Dołączył
2 Luty 2011
Posty
62
Punkty reakcji
13
A ja nie polecam bo Ci tutaj którzy piszą o zaletach pomp ciepła to naciągacze którzy się reklamują. Jeżeli chcesz oszczędzać to pierwsze co należy zrobić - sprawdzić czy dom masz dobrze ocieplony - im lepiej ściany trzymają ciepło tym mniej kasy wydasz na ogrzewanie. Dobierając system ogrzewania weź pod uwagę ile wydasz miesięcznie na każdy z surowców którym masz zamiar ogrzewać dom. Jeżeli to dom a nie np. mieszkanie w bloku to możesz pozwolić sobie na ogrzewanie węglem i drewnem - masz gdzie to trzymać.
 

kasiaamol

Nowicjusz
Dołączył
21 Czerwiec 2014
Posty
111
Punkty reakcji
0
rzochyn napisał:
A ja nie polecam bo Ci tutaj którzy piszą o zaletach pomp ciepła to naciągacze którzy się reklamują. Jeżeli chcesz oszczędzać to pierwsze co należy zrobić - sprawdzić czy dom masz dobrze ocieplony - im lepiej ściany trzymają ciepło tym mniej kasy wydasz na ogrzewanie. Dobierając system ogrzewania weź pod uwagę ile wydasz miesięcznie na każdy z surowców którym masz zamiar ogrzewać dom. Jeżeli to dom a nie np. mieszkanie w bloku to możesz pozwolić sobie na ogrzewanie węglem i drewnem - masz gdzie to trzymać.
Ja potrzebowałam dokładnie takich wskazówek! U nas chyba jest problem z ociepleniem domu... dmucha, szczególnie na poddaszu.... I myślę czy większy piec da radę, czy zacząć od ocieplenia budynku.
 

Gressil

®
Administrator
Dołączył
17 Kwiecień 2009
Posty
6 075
Punkty reakcji
561
kasiaamol napisał:
A ja nie polecam bo Ci tutaj którzy piszą o zaletach pomp ciepła to naciągacze którzy się reklamują. Jeżeli chcesz oszczędzać to pierwsze co należy zrobić - sprawdzić czy dom masz dobrze ocieplony - im lepiej ściany trzymają ciepło tym mniej kasy wydasz na ogrzewanie. Dobierając system ogrzewania weź pod uwagę ile wydasz miesięcznie na każdy z surowców którym masz zamiar ogrzewać dom. Jeżeli to dom a nie np. mieszkanie w bloku to możesz pozwolić sobie na ogrzewanie węglem i drewnem - masz gdzie to trzymać.
Ja potrzebowałam dokładnie takich wskazówek! U nas chyba jest problem z ociepleniem domu... dmucha, szczególnie na poddaszu.... I myślę czy większy piec da radę, czy zacząć od ocieplenia budynku.
Najpierw ocieplenie, a dopiero później piec. Być może po ociepleniu budynku okaże się, że obecny piec w zupełności wystarcza. W takiej sytuacji inwestowanie najpierw w piec byłby wyrzucaniem pieniędzy w błoto.
 

Neverdie

Nowicjusz
Dołączył
24 Grudzień 2014
Posty
68
Punkty reakcji
3
Miasto
Nsa
Pompa ciepła - bardzo proste i bardzo skuteczne działanie :)

Wydrapane z telefonu :)
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Może i wygodne ale zazwyczaj po 15 latach się zwraca co czyni wraz z serwisem mało opłacalne. Nadal uważam, iż pompy ciepła są jeszcze za drogie aby były konkurencyjne dla alternatywnych i tradycyjnych mediów.
 
I

ItaliaAmore

Guest
gaz nie jest możne i najtańsza opcja, ale jak mówimy o gazie ziemnym, ja u siebie ogrzewam gazem LPG, mam zbiornik w dzierżawie, bo niestety jeszcze nie podciągnęli gazociągów. W każdym bądź razie to żadna tajemnica, ze LPG jest kaloryczniejszy od ziemnego.
 

B_S_

Admin
Członek Załogi
Administrator
Moderator
Dołączył
14 Kwiecień 2015
Posty
112
Punkty reakcji
24
Miasto
łódzkie
ItaliaAmore napisał:
gaz nie jest może i najtańsza opcja, ale jak mówimy o gazie ziemnym, ja u siebie ogrzewam gazem lpg, mam zbiornik w dzierżawie, bo niestety jeszcze nie podciągnęli gazociągów. W każdym bądź razie to żadna tajemnica, ze LPG jest kaloryczniejszy od ziemnego
Jeśli mówimy o ogrzewaniu gazem LPG to jest to bardzo droga opcja. Do tego dochodzi jeszcze umowa dzierżawy za zbiornik. Według mnie jeśli macie podłączenie do gazociągu to można wybrać ogrzewanie gazem. Jeśli nie to lepiej zdecydować się na ekogroszek czy pellet.

Już nie wspomnę o tym, że taki zbiornik to świetna "ozdoba" przydomowego trawnika :wink:.
 

Kaznodzieya

Kaznodzieya
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
10 124
Punkty reakcji
98
Bez przesady. Są zbiorniki które można zakopać jak ktoś zechce.


Ja kupiłem zbiornik uniezależniając się od zawyżonych cenowo dostaw gazu. Postawiłem tak że nie starszy. Zgłosiłem do UDT.
Wykopałem 15 mb rowu. Przyjechał gość, położył rurę gazową w ziemi. Szafa gra pełen komfort od 2 lat bez obsługowo. Nic nie robię poza dolewaniem gazu raz do roku jak jest niska cena.
Jestem bardzo zadowolony gdyż za średni 3000-3200 rocznie mam ogrzewania na cały sezon grzewczy oraz wodę ciepła przez 12 miesięcy.
Nieporównywalnie z węglem czy miałem, ładowaniem pieca, smrodem, kurzem i sprzątaniem kotłowni. Jak zaglądam do kotłowni to raz miesiącu i jedynie kontrolni przeze minutę czy dwie.


Nie żałuję wyboru ale każdy ma jakieś swoje preferencje to zrozumiałe.
 
A

annabela

Guest
jak najbardziej, potwierdzam, nie trzeba miec zbiornika nad ziemia, można sobie zainstalować pod nią
 
I

ItaliaAmore

Guest
sorry, ale mam świra na punkcie ekologii, nie bede ogrzewac ani ekogroszkiem ani pelletem
 

KotPad

Nowicjusz
Dołączył
20 Sierpień 2013
Posty
54
Punkty reakcji
0
Z tego co ja sie orientuje to nawet wspominany juz tu gdzieś amerigas ma w ofercie zbiorniki podziemne, więc w obecnych czasach nic nie jest problemem, gaz jest zdecydowanie bardziej EKO niż inne sposoby ogrzewania domu, a na to coraz mniej ludzi zwraca uwagę, a szkoda....
 
M

malgorzatakonik

Guest
Chyba bezpieczne i latwe jest ogrzewanie gazem LPG, bo my nie mamy dostepu do gazu ziemnego. Dodatkowo można wydzierzawić zbiornik naziemny, albo podziemny i niczym się nie martwić.
 
Do góry