Jak usadzić gości przy weselnych stołach

Madzia310588

Nowicjusz
Dołączył
2 Luty 2010
Posty
512
Punkty reakcji
3
Wiek
35
Plan usadzenia gości to jedno z najważniejszych, a jednocześnie niedocenianych organizacyjnych zadań na weselu. Od niego zależy dobre samopoczucie i zabawa gości, a tym samym pary młodej.

To często bardzo pracochłonne i czasochłonne zajęcie. Najpierw długo czeka się na potwierdzenie i ustalenie ostatecznej listy gości weselnych. Potem trzeba zdecydować, kto siedzi obok kogo, uwzględniając przy tym oprócz zasad savoir-vivre, między innymi różne sympatie, animozje i rodzinne historie. Od czego zacząć i o czym pamiętać?

Krok pierwszy to oczywiście podjęcie decyzji jakie stoły będziecie mieli na weselu (okrągłe czy podłużne) oraz jak zamierzacie je ustawić. Możliwości jest wiele i zależą zarówno od samej sali, jak i tego jak chcecie podzielić gości.

W centralnym punkcie głównego stołu (może być ustawiony osobno lub na podwyższeniu) siedzi oczywiście para młoda. Panna młoda jest po prawej stronie pana młodego. Obok pary młodej zasiadają zazwyczaj świadkowie z osobami towarzyszącymi. Inna opcja, bardziej zgodna z zasadami savoir-vivre, to usadzenie rodziców obok pary młodej. Obok panny młodej siada ojciec i matka pana młodego oraz świadek, zaś przy panu młodym siadają rodzice panny młodej i świadkowa. Wybór zależy od Was i Waszych relacji. Ważne jednak, żebyście jako para młoda byli dobrze widoczni dla większości, a najlepiej wszystkich gości. Jeżeli wolicie wtopić się w tłum, nie tylko w otoczeniu świadków, ale również innych znajomych i rodziny, możecie zrezygnować z osobnego stołu i usiąść przy długim stole.

Ustawiając stoły możecie podzielić gości na znajomych i rodzinę lub na młodych i starszych. Możecie też osobno usadzić rodzinę panny młodej i pana młodego, ale jeżeli Wasi rodzice dobrze się znają, może chcielibyście posadzić ich obok siebie? Wasi rodzice siedzący obok siebie mogą być właśnie ogniwem łączącym obie rodziny. Możecie też wybrać opcję oddzielnych stołów dla obu rodzin. Warto wspólnie ustalić takie kwestie. Jeżeli zdecydujecie się na okrągłe stoły, musicie rozważnie podzielić wszystkich na kilkuosobowe grupy (zwykle od 8 do 12 osób).

Przy usadzaniu gości, szczególnie członków rodziny oraz znajomych Waszych rodziców, należy zwrócić uwagę na wiele aspektów: wiek (babcia czy pradziadek powinni zająć godne miejsca), bliskość pokrewieństwa, zażyłość, wzajemne sympatie i antypatie, a także zadbać o to, by osoby siedzące obok siebie w miarę możliwości znały się. Jest jeszcze jeden drobny szczegół, na który czasem warto zwrócić uwagę. Jeżeli wiadomo, że pan X albo kolega Y lubi wypić, to warto posadzić go w towarzystwie osób o podobnych upodobaniach i tempie spożywania alkoholu. Karmiąca matka czy kolega abstynent może nie odnaleźć się w intensywnie imprezującej grupie wokół siebie. Na koniec warto podkreślić, że na weselu obowiązuje oczywiście zasada przeplatania (mężczyzna-kobieta-mężczyzna-kobieta).

Krok drugi to winietki, czyli karteczki z imionami i nazwiskami, które stawia się w miejscu, gdzie siedzi dana osoba. Jeżeli wśród Waszych gości są osoby, które przyjdą z osobą towarzyszącą, pamiętajcie, żeby odpowiednio wcześnie dowiedzieć się o jej/jego imię i nazwisko. Nie jest zbyt grzecznie pozostawiać na stole pustą kartkę lub brzmiącą dość bezosobowo „Osoba towarzysząca”. Niektórzy rozwiązują problem ustawiając dwie kartki z tym samym nazwiskiem, ale to również niezbyt fortunny zabieg. Najlepiej jeżeli sprawdzicie nazwiska wszystkich osób.

Winietki należy rozłożyć na stołach odpowiednio wcześniej przed weselem – może to zrobić świadek, rozice, inna bliska osoba lub konsultantka ślubna. Możecie poprosić o to również obsługę restauracji lub hotelu. Ktokolwiek to będzie, musicie zaopatrzyć go w dobrze rozrysowaną mapkę i instrukcję rozłożenia winietek (w tym także informację, czy winietka ma stać na talerzyku, czy obok i po której jego stronie). Winietki mogą być papierowe, dopasowane do charakteru zaproszeń, albo mogą być bardziej pomysłowe i nawiązywać do dekoracji stołu lub motywu przewodniego ślubu, np. mini-krzesełka z upominkiem dla gości w środku, motyle, fortepiany, stojaki na winietki w kształcie serca lub tortu weselnego.

Ostatni krok to plan usadzenia gości, który możecie ustawić przy wejściu do sali weselnej, tak żeby każdy wiedział, gdzie siedzi. Można taki plan wykonać samemu z kartonu lub kupić gotowe dekoracyjne moduły. Plan ustawia się na sztaludze, tablicy lub wiesza na ścianie przed wejściem. Rolę planu mogą też pełnić małe ramki z nazwiskami gości, które potem staną się pamiątkowymi upominkami dla nich.

Plan usadzenia jest szczególnie ważny przy dużej ilości gości, bo unika się zamieszania, jakie towarzyszy poszukiwaniu miejsc. Ustawiając winietki na stole należy też pamiętać, że w dobrym stylu jest nie usadzać kobiet
na brzegach stołów.

Plan usadzenia gości można również umieścić na stronie internetowej na kilka dni przed ślubem (jeżeli zdecydujecie się na własną stronę ślubną).

Na koniec ostatnia dobra rada – bądźcie elastyczni i przygotowani na drobne zmiany. Zawsze w ostatniej chwili może okazać się, że ktoś nie dotrze na wesele, a puste miejsca nie prezentują się zbyt dobrze. Możliwe też, że w ostatniej chwili ktoś jeszcze poprosi Was o zmianę miejsca, bo akurat pokłócił się z potencjalnym sąsiadem przy stole albo bardzo zależy mu, aby usiąść obok kogoś innego. Oczywiście nie macie obowiązku zmieniać miejsc, ale czasem lepiej to rozważyć.
 
Z

zypek84

Guest
Pamiętajcie - winietki to konieczność. Miałem ostatnio przyjemność bycia na weselu, na którym winietek nie było. Goście siadali nawet na miejscach pary młodej, a od samego kościoła panował wyścig - kto pierwszy ten lepszy.
 

Madzia310588

Nowicjusz
Dołączył
2 Luty 2010
Posty
512
Punkty reakcji
3
Wiek
35
moja siostra na swoim ślubie zrobiła tak że miejsca gdzie kto ma usiąść były tylko przypisane dla stołu gdzie siedziała młodzież a w 2 stole gdzie siedzieli rodzice i inne osoby już starsze z rodziny nie miały karteczek i było zamieszanie kto gdzie ma usiąść i moja babcia z ciocią nie wiedziały gdzie usiąść moja siostra im powiedziała żeby usiadły byle gdzie i koniec był taki że zanim wesele się zaczeło moja babcia z ciocią wyszły obrażone z wesela i to tej pory to wypominają więc lepiej dajcie karteczki wszystkim gdzie mają siedzieć bo potem jest nie potrzebne zamieszanie
 

Dominika D.

........
Dołączył
21 Listopad 2005
Posty
13 032
Punkty reakcji
4
Wiek
38
Miasto
Śląsk
ja zdecydowalam sie na winietki i sie z tego bardzo ciesze, zamieszania nie bylo wszyscy szybko onalezli miejsca

do ostatniej chwili sie zastanawialam czy je robic czy nie
 

katja22

...
Dołączył
29 Październik 2008
Posty
2 434
Punkty reakcji
68
Miasto
far far away... Jurassic Park
A ja nie jestem przekonana czy to taki dobry pomysł... Na weselu mojego brata ciotecznego były i jakoś nikt nie był z tego zadowolony. Na innych weselach nie było, każdy siadł tam gdzie miał ochotę i nie było problemu że ktoś zajął miejsce pary młodej - raczej trudno nie spostrzec które to są :mruga: ani żadnych innych nieprzyjemnych sytuacji :]
 

Madzia310588

Nowicjusz
Dołączył
2 Luty 2010
Posty
512
Punkty reakcji
3
Wiek
35
Ja mam złe wspomnienia więc u mnie na weselu one muszą bo bo nie chce mieć takich sytuacji że ktoś się obrazi że nie ma podpisanego miejsca albo że ktoś usiądzie obok siebie co się nie lubi i wiem jak to by się skończyło a nie chce mieć takich wspomnień.U mnie muszą być karteczki bo kilka osób z mojej rodziny po prostu nie może siedzieć blisko siebie bo wiem że były by kłótnie przy stole i zniszczone wesele a to było by coś strasznego więc jestem za winietkami
 

Dominika D.

........
Dołączył
21 Listopad 2005
Posty
13 032
Punkty reakcji
4
Wiek
38
Miasto
Śląsk
oj katja22 zaufaj mi ze na weselu mojego znajomego rodzice mlodej pary musieli siedziec wsrod gosci bo ktos usiadl na miejscach dla nich przeznaczonych, jak to usłyszalam nie wahalam sie juz z winietkami

takie usadzenie gości proste nie jest, ale mysle ze nam sie udalo, posadzilismy cale rodziny obok siebie, wokoło byli ich znajomi, w naszym poblizu siedzieli najważniejsi goscie- świadkowie i ich rodziny (czy osoby towarzyszace)
 

busik

Nowicjusz
Dołączył
10 Luty 2007
Posty
482
Punkty reakcji
0
Ja i tak myślę, że każdy sam powinien szukać sobie miejsca. W końcu będzie siedział tam gdzie chce, a poza tym, na weselu się tańczy, a nie siedzi ;)
 

Madzia310588

Nowicjusz
Dołączył
2 Luty 2010
Posty
512
Punkty reakcji
3
Wiek
35
tak tańczy się ale też się siedzi jak się je to trzeba siedzieć a nie stać prawda po za tym nie wyobrażam sobie żeby np;wrogowie usiedli koło siebie albo osoby które lubią alkohol muszą siedzieć przy stole z osobami które np; nie piją albo będą pilnować takie osoby karteczki są bardzo ważne co jeśli ktoś zajmie miejsce światków albo rodziców młodych muszą być karteczki ciągle myślę nad usadzeniem gości tak żeby nikt się nie pozabijał że siedzi nie przy odpowiedniej osobie po za tym goście muszą dobrze się czuć z innymi przy stole moim zdaniem usadzenie gości to nie lada wyzwanie...
 

katja22

...
Dołączył
29 Październik 2008
Posty
2 434
Punkty reakcji
68
Miasto
far far away... Jurassic Park
No właśnie nie lada wyzwanie, bo jak to się mówi "jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził" no i właśnie na tym weselu o którym wspominałam nie podołali... Jakoś trudno mi sobie wyobrazić taką sytuacją, żeby skłócone ze sobą osoby zechciały koło siebie usiąść i same zrobią pewnie wszystko, żeby do tego nie doszło ;) Raczej nie będę nikomu narzucać gdzie i koło kogo ma siedzieć... Myślę, że tragedii nie będzie :]
 

Madzia310588

Nowicjusz
Dołączył
2 Luty 2010
Posty
512
Punkty reakcji
3
Wiek
35
wiesz u mnie w rodzinie dużo osób jest ze sobą skłóconych,obrażonych i złych na moją jak i na mojego ukochanego rodzinę ale to z różnych powodów nie będę pisać z jakich więc u nas naprawdę jest ciężko bardzo usadzić gości karteczki muszą być bo jak by ich nie było to wiem że np;moja mama usiadł by koło swojej teściowej lub swojego męża to wiem jak by to wesele się skończyło udawali by że wszystko jest ok ale w pewnym momencie jak by ktoś trochę się napił to by było mówienie wszystkich żalów z przed 50 lat nawet więc ustawianie gości w naszym przypadku jest bardzo trudne moja siostra miała ten sam problem i jakoś sobie poradziła z usadzaniem gości ale jedną osobę mieli pilnować i nie upilnowali chciała się bić z moim partnerem bo sobie ubzdurał że podrywa moją kuzynkę która była jego dziewczyna były jeszcze inne akcje ale to już raczej nie na forum
 

Dominika D.

........
Dołączył
21 Listopad 2005
Posty
13 032
Punkty reakcji
4
Wiek
38
Miasto
Śląsk
nigdy nie dogodzi sie wszystkim, to jest wiadome
trzeba wybrac mniejsze zło- w moim przypadku były to winietki, przynajmniej mialam tych gosci, ktorych chcialam w pobliżu
 

Madzia310588

Nowicjusz
Dołączył
2 Luty 2010
Posty
512
Punkty reakcji
3
Wiek
35
Tak trzeba wybrać mniejsze zło tylko co zrobić jak czasem się nie da go wybrać co jeśli każde wyjście z sytuacji nie będzie idealne co jeśli wszystkie z wyjść nie pasują co wtedy zrobić musiała bym nie zaprosić na swoje wesele mojej własnej mamy żeby wszystko poszło jak trzeba żeby wesele było idealne i ktoś musiał by bardzo non stop pilnować mojego taty albo też bym musiała go nie zaprosić ale tak nie można zrobić i jakie ja mam wybrać mniejsze zło nie zaprosić ani mamy ani taty czy ich zaprosić i pozwolić zniszczyć moje im wesela tak jak to zrobili na weselu mojej siostry i na chrzcinach mojego dziecka.
 
Z

zypek84

Guest
Jeśli winietki nie są przypisem konkretnym osoby do danego miejsca, to należy ewentualnie zrobić tak, ze daną grupę osób przypisać do danego stolika, a kto koło kogo siedzi to już niech samo uzgadniają.
 

Madzia310588

Nowicjusz
Dołączył
2 Luty 2010
Posty
512
Punkty reakcji
3
Wiek
35
tak było by najlepiej ale nie każdy ma taką rodzinę gdzie ten sposób zadziała niestety
 

katja22

...
Dołączył
29 Październik 2008
Posty
2 434
Punkty reakcji
68
Miasto
far far away... Jurassic Park
Może komuś się taki artykuł przyda
smile.gif



GOŚCIE WESELNI PRZY STOLE

Samą przyjemnością mogłoby się wydawać jest sadzanie gości przy stole weselnym. Czy jednak jest to proste zadanie i oczywiste? Mamy do wyboru wiele możliwości: sposób tradycyjny, nowoczesny lub np. integracyjny. Wybór tak naprawdę jest uzależniony od typu przyjęcia, ilości osób, wielkości sali i ustawieniu stołu.

Należy pamiętać, ze w tym dniu najważniejsi są państwo młodzi i to od nich zależy jak posadzą gości przy weselnym stole. Należy, więc uszanować ich wolę i dostosować się do ich koncepcji.

ZGODNIE Z TRADYCJĄ

Najczęściej spotykany układ na przyjęciach ślubnych to stół ustawiony w kształcie litery V lub T. W tym układzie państwo młodzi siedzą pośrodku, a po ich bokach miejsce honorowe zajmują rodzice i świadkowie. Odstępstwem od tej reguły jest, gdy obok panny młodej siedzą rodzice pana młodego oraz świadek wraz z osoba towarzyszącą, a przy panu młodym analogicznie rodzice panny młodej i świadkowa z partnerem. Jeszcze inna możliwość zakłada, że obok panny młodej siedzieć może ojciec pana młodego, matka i świadek z osobą towarzysząca, zaś obok pana młodego matka panny młodej, ojciec i świadkowa z partnerem.

Często stosowana obecnie konfiguracja przy weselnym stole to usadzenie przy młodych samych świadków wraz osobami towarzyszącymi, następnie naprzeciw rodzice i reszta rodziny, czyli dziadkowie, chrzestni i goście.

W NOWYM STYLU

Jeżeli mamy taką możliwość można zastosować nowoczesny styl usadzania gości, chodzi tu konkretnie, o okrągłe stoły rozproszone po całej sali, gdzie usadzamy w różnoraki sposób. Możemy mieszać rodziny, znajomych, jednak najważniejszy jest stół państwa młodych, który znajduje się naprzeciwko wejścia. Państwo młodzi w takim układzie mogą dzielić swój stół główny wraz ze swoimi przyjaciółmi, oczywiście mogą też siedzieć najbliżsi, czyli rodzice, chrzestni i dziadkowie. Na wejściu do takiej sali powinno się postawić tablicę informacyjną z rozpisanym układem stolików. Każdy stolik ma wtedy swój numer, a także wypisane są nazwiska zaproszonych gości. W ten sposób każdy wie gdzie ma usiąść i niweluje to zbędne zamieszanie i bieganie po sali szukając swego miejsca.

ZASADY

W każdej rodzinie znajdziemy jakieś osoby, które za sobą nie przepadają lub chowają rodzinne urazy. W tej sytuacji należy pamiętać, aby takie osoby na przyjęciu ślubnym nie siedziały obok siebie. Dotyczy to także małżeństw rozwiedzionych. Nie należy także zmuszać do siedzenia obok siebie dwóch nieznających się rodzin. Miejsca siedzące powinni wskazywać świadkowie, dużym ułatwieniem będą wizytówki na stole z imionami i nazwiskami gości.

Standardowo sadza się gości i rodzinę panny po jednej stronie stołu, a po drugiej rodzinę i zaproszonych gości pana młodego. Starsze osoby powinny siedzieć jak najbliżej pary młodej. Ważne jest także, aby zaproszeni siedzieli na przemian, czyli mężczyzna obok kobiety.

Na początku przyjęcia ważnym elementem jest przedstawienie sobie nawzajem gości. Można dokonać prezentacji osobiście lub za pomocą DJ-a lub zespołu grającego na weselu.

Dzięki wspomnianym już wcześniej wizytówkom z imionami i nazwiskami zaproszonych, ustawionymi na talerzyku, serwetce lub przed nakryciem będzie łatwiej odszukać przeznaczone przez młodych miejsce. Jeżeli na przyjęciu będą obecne dzieci, można poprosić o przygotowanie osobnego stolika, a także zadbać o specjalne menu, napoje i tort.

Kiedy już dokonamy podziału kto i gdzie ma siedzieć przy weselnym stole, nastąpi kolejny miły punkt przyjęcia ślubnego, mianowicie rozkoszowanie się ślubnym menu i wytrawnymi trunkami. Życzymy dobrej zabawy i zadowolenia z dokonanych wyborów.
Źródło: //www.kobieta.info.pl/obyczaje-i-przesdy-lubne/498-gocie-weselni-przy-stole
 

jaka29

Nowicjusz
Dołączył
11 Marzec 2008
Posty
1 128
Punkty reakcji
2
Całkiem niebawem mamy ślub w najbliżej rodzinie.. w końcu mój brat się zdecydował :D
ostatnio była dyskusja jak posadzić gości.. czy wskazywać im miejsca czy nie?
znalazłam taki dość ciekawy artykuł, który sporo spraw nam wyjaśnił i naświetlił.
//pl.point.fm/slub-wesele/goscie/goscie-na-weselu=jak-ich-posadzic.html
 

echo.sz

Nowicjusz
Dołączył
20 Styczeń 2012
Posty
175
Punkty reakcji
0
...przy okazji...warto pomyśleć też gdzie "posadzić" fotografa. Kiedyś z orkiestrą siedziałem w innym pomieszczeniu niż goście. Dla orkiestry to nie problem...dla fotografa już tak. Fotograf przez prawie cały czas musi mieć na oku parę młodą.
Bywam na weselach bardzo skromnych, na których jest kilka, czy kilkanaście osób i wtedy każdy sam wybiera sobie miejsce.
 
Do góry