Jak rozwinie się sytuacja na Ukrainie?

BetMan

Zbanowany
Dołączył
29 Grudzień 2021
Posty
119
Punkty reakcji
14
Wschód Ukrainy już praktycznie w całości zajęty przez Rosjan, co przyznaje wysoki rangą ukraiński wojskowy, chyba generał...
 

Saymon

Stały bywalec
Dołączył
24 Sierpień 2007
Posty
1 414
Punkty reakcji
165
Miasto
Polska
Tutaj link do artykułu w Onecie, nawet tam powoli zaczyna się mówić i pisac inaczej niż chce ukraińska propaganda.
Artykuł napisał dziennikarz który na co dzień pracuje i mieszka na ukrainie i widział to co pisze.
 

dawid128

Nowicjusz
Dołączył
23 Kwiecień 2022
Posty
309
Punkty reakcji
8
Kolejny film z zbuntowanymi ukrainskimi rezerwistami których wysłano na front i nie dano wody, żywnosci i całkowicie bez pomocy medycznej. Tak Dawid tak mówi tutaj żołnierz. Nie mieli pomocy medycznej, a ty twierdzisz że mają klasy NATO. Oni nawet nie dostawali jedzenia i picia w okopach, wszystko musieli sami sobie załatwiac. Radiostacji nie mieli. Ich ciężka broń to ręczny karabim maszynowy, talerzowy z II wojny światowej i stary CKM Maxim z I wojny swiatowej.
Podejrzewam że na ukrainie ktoś sprzedaje sprzęt woijskowy bo ukraina to przecież 5 największy swiatowy handlarz bronią
To są akurat filmiki propagandowe , rosyjskie. Aby obniżyć morale przeciwnika. W stylu dołączcie do nas bo nie macie szans. Zbytnio bym nie zwracał na nie uwagi.



To oczywiste że tak, ale to Zelenski mówił że ma 700 tysięczną armię ja za nim powtarzam. To ja mam szkolic ukrainców? Ogólnie rezerwisci i na ukrainie i w Rosji są jakoś przeszkoleni bo tam jest lub jeszcze niedawno była zasadnicza służba wojskowa
To jest akurat przykład propagandy w tym przypadku Ukriańskiej. Wojna informacyjna trwa.


Z tego co czytałem takich w miarę nowoczesnych Rosja miała około 3 tysiące czołgów. Z tego według ukrainców około 1300 stracili.
Oczywiscie dane podane przez ukrainców dzielimy przez 2-3 bo przecież jesli oni podają prawdziwe dane to Rosjanie już praktycznie czołgów nie mają sprawnych. Bo przecież czesc czołgów psuje się też , to normalne. Zawsze około 10-20% sprzetu jest w naprawie lub przeglądach.
A przecież na wojnie sprzęt zużywa zużywa się szybko, nawet jesli nie jest zniszczony przez wroga
3-4 tyś to czołgi które mogą być użyte wmiarę szybko do walki albo będące w rezerwie , że jak są braki to można je użyć . Natomiast czołgi z nowoczesnym systemem obserwacji , systemami kontroli ognia , nowoczesne radiostacje itp. to było ich ze 1850 szt tylko.
Poza tym widać że Rosji brakuje już też sprzętu i ściągają czołgi z przełomu I/II generacji czyli T-55 i 62.



I znów piszesz to co ja, to oczywiste że oprócz tych 80 tysiecy na ukrainie w Rosji jest logistyka która dostarcza broń,żywność, amunicję i zabezpiecza pomoc mędyczną. Ale ja podaje to co podają amerykanie. To niev mój wymysł tylko dane wywiadu USA które zostały podane przez USA, ja nawet nie wiem czy to prawda bo sam nie jestem w stanie tego sprawdzic. Ale wierzę USA bo komuś trzeba.
Amerynie też nie są stroną niezależną. Bardziej bym to analizował w sposób taki , że ludzie z poza tego systemu czyli pasjonaci wojska byli wojskowi analizują te dane , które są oficjalnie podawane w zestawieniu z zasobami armii oraz jak się przemieszcza linia frontu , jakie straty są na wojnie itp.
Dlatego ogólnie rzecz biorąc to te rzekome sukcesy Rosji ostatnio to wydmuszka. Poza chwilowym załamaniu koło Popasnej to sytuacja na froncie jest stabilizowana. Rosja jest stopowana.
Bez okrążenia Lisiczańska i Siewierodoniecka to Rosjanie raczej nie zdobędą tych miast. Narazie to się nie zapowiada. Ogólnie rzecz biorąc to front stoi w miejscu.
Natomiast mówienie Ukrainy o tym jak to źle i szybko bron to jest też elementy walki informacyjnej trzeba robić pijar , że armia zara upadnie by więcej pomocy przychodziło do armii Ukriańskiej. Poza tym widać , że jak Rosja się wycofała od Kijowa po Charków to zapał Francji i Niemiec , Włoch , i całej Europy zachodniej do pomocy spadł.
 

Saymon

Stały bywalec
Dołączył
24 Sierpień 2007
Posty
1 414
Punkty reakcji
165
Miasto
Polska
3-4 tyś to czołgi które mogą być użyte wmiarę szybko do walki albo będące w rezerwie , że jak są braki to można je użyć .
Trzy tysiące to czołgi przystosowane do walki w nocy i te ktore mają w miarę nowoczesne armaty , pancerz. Samych T-72B3 Rosja miała przed wojną około 1400, Różnych typów T-90 w jednostach około 900 i z 1000 w magazynach. Do tego dochodzą T-80 i być może trochę T-72B. Tak było na jakims kanale YT poswieconym wojsku, nie pamiętam teraz czy to było u Wolskiego czy gdzies indziej. W Wiki jest więcej czołgów ale tego nie liczę.
To są akurat filmiki propagandowe , rosyjskie. Aby obniżyć morale przeciwnika. W stylu dołączcie do nas bo nie macie szans. Zbytnio bym nie zwracał na nie uwagi.
Nie, to nie są jeńcy, to żołnierze wojsk obrony terytorialnej którzy wycofali się z lini walk i są cały czas po stronie ukrainskiej. Mówią zresztą że chcą ich za dezercję wsadzic do więzienia. Jakby to byli jeńcy to ok, można brać to pod uwagę że to propaganda rosyjską. Te filmy to próba obrony przed więzieniem.
Amerynie też nie są stroną niezależną. Bardziej bym to analizował w sposób taki , że ludzie z poza tego systemu czyli pasjonaci wojska byli wojskowi analizują te dane , które są oficjalnie podawane w zestawieniu z zasobami armii oraz jak się przemieszcza linia frontu , jakie straty są na wojnie itp.
Dlatego ogólnie rzecz biorąc to te rzekome sukcesy Rosji ostatnio to wydmuszka. Poza chwilowym załamaniu koło Popasnej to sytuacja na froncie jest stabilizowana. Rosja jest stopowana.
Bez okrążenia Lisiczańska i Siewierodoniecka to Rosjanie raczej nie zdobędą tych miast
Amerykanie na pewno nie trzymają stronę Rosji. W końcu uzbrajają ukrainę. Do tego bez danych , uzbrojenia i pieniędzy z USA ukrainy by już nie było. Ukraina trwa dzieki kroplówkom z NATO. To NATO i UE finansuje wojnę. Ukraina to bankrut militarny i gospodarczy.
Te oba miasta praktycznie już są okrążone bo wszystkie drogi są pod ostrzałem artyleri Rosyjskiej.
Do tego Siewierdonieck jest odzielony od Lisiczanska rzęką i ukraincom został jeden most ktory jest pod ostrzałem. Myślę że Rosjanie chcą tam zrobić Mariupol razy 5 bo tyle żołnierzy ukrainskich tam jest, prawie 20.000.
To by była ogromna katastrofa medialna gdyby Rosjanie wzieli 20.000 jeńców. Morale ukraincom by spadło do zera. Chociaz i tak jest żle, w końcu na froncie walczy obrona terytorialne a oni mieli być na tyłach i jak mówią mają grupy inwalidzkie.
 
Ostatnia edycja:

Saymon

Stały bywalec
Dołączył
24 Sierpień 2007
Posty
1 414
Punkty reakcji
165
Miasto
Polska
No i film nie z YT bo tam byłby zbanowany albo zablokowany ale z żródła niezależnego .
Pozycje armii ukrainskiej na froncie koło Chersonia

 

dawid128

Nowicjusz
Dołączył
23 Kwiecień 2022
Posty
309
Punkty reakcji
8
Nie, to nie są jeńcy, to żołnierze wojsk obrony terytorialnej którzy wycofali się z lini walk i są cały czas po stronie ukrainskiej. Mówią zresztą że chcą ich za dezercję wsadzic do więzienia. Jakby to byli jeńcy to ok, można brać to pod uwagę że to propaganda rosyjską. Te filmy to próba obrony przed więzieniem.
W każdej armii coś takiego występuje , mogą to być żołnierze którzy już np. spędzili długi czas na wojnie bez rotacji.

Amerykanie na pewno nie trzymają stronę Rosji. W końcu uzbrajają ukrainę. Do tego bez danych , uzbrojenia i pieniędzy z USA ukrainy by już nie było. Ukraina trwa dzieki kroplówkom z NATO. To NATO i UE finansuje wojnę. Ukraina to bankrut militarny i gospodarczy.
Te oba miasta praktycznie już są okrążone bo wszystkie drogi są pod ostrzałem artyleri Rosyjskiej.
Do tego Siewierdonieck jest odzielony od Lisiczanska rzęką i ukraincom został jeden most ktory jest pod ostrzałem. Myślę że Rosjanie chcą tam zrobić Mariupol razy 5 bo tyle żołnierzy ukrainskich tam jest, prawie 20.000.
To by była ogromna katastrofa medialna gdyby Rosjanie wzieli 20.000 jeńców. Morale ukraincom by spadło do zera. Chociaz i tak jest żle, w końcu na froncie walczy obrona terytorialne a oni mieli być na tyłach i jak mówią mają grupy inwalidzkie.
Amerykanie trzymają swoją stronę , ale też wszystkiego oficjalnie nie mówią. Wiadomo Ameryka = Ukraina .
To ,że drogi są pod ostrzałem to nie znaczy , że sa okrazone , poprostu transport aminucji , sprzetu jest utridniony , ale są sposoby na zamaskowanie transportów uzbrojenia tak by było utrdunione wykrycie , że jest jakiś transport i możliwośc zniszczenia jego. Transporty są często w małych konwojach lub są to pojedyńcze samochody tak by wyglądało to jako zwykła ciężarówka wojskowa itp. Narazie trudno powiedzieć co się wydarzy , mówienie o okrążeniu to zbyt daleko idące stwierdzenia.

Ogólnie to jest większy problem dla Ukrainy co dalej po wojnie bo już straty wojenne sięgają 600 mld dolarów a one cały czas rosną , więc szykują się długie lata odbudowy i bardzo duży spadek poziomu życia , myslę , ze jeszcze wieksza emigracja na zachód .
 

Saymon

Stały bywalec
Dołączył
24 Sierpień 2007
Posty
1 414
Punkty reakcji
165
Miasto
Polska
Prawda jest taka, że wojna zmierza ku końcowi
To oczywiste, tak jak nasze życie.
A co do wiadomości z frontu. Ukraińskie kontrnatarcie w okolicach Chersonia skończyło się klęską ukraińców. Ukraincy stracili dużo, bardzo dużo zabitych żołnierzy i sprzętu w tym stracili już pierwsze czołgi które dostali z Polski. Na Telegramie są filmy ukrainskie i Rosyjskie z tej bitwy.
Widać olbrzymią ilosci zabitych ukrainców. Co ciekawe te trupy po stronie ukrainskiej leżą do tej pory bo są zdjecia z satelity z dzisiaj i widac tam leżące trupy . I to dosyc daleko o frontu ponad kilometr bo tam ukraincy zostali zauważeni z drona i zniszczeni ostrzałem artyleri. Od kilku dni leży tam kilkadziesiąt ciał żołnierzy ukrainskich.
Według filmów żołnierzy obu stron linia frontu została bez zmian.
Jest też film ukrainski żołnierzy zawodowych z 35 brygady piechoty morskiej w którym żołnierze proszą o zmianę dowódców bo ci obecni wysyłają ich na pewną śmierc do ataku bez wsparcia własnej artyleri, mówią że ich batalion stracił ponad 80 żołnierzy w ataku i nie zdobyli nawet metra ziemi.
 

BetMan

Zbanowany
Dołączył
29 Grudzień 2021
Posty
119
Punkty reakcji
14
Prawda jest taka, że wojna zmierza ku końcowi
Trudno się nie zgodzić, że koniec Ukrainy jest bliski...przyznał to nawet aktor, który jest ich prezydentem bo w końcu oficjalnie powiedział ilu żołnierzy ukraińskich ginie dziennie!
Sasin z ekipą już się pali do odbudowy ukraińskich miast, podobnie jak Amerykance ale śmiem twierdzić, że Putin im na to nie pozwoli, więc za swoją "pomoc" dostaną figę z makiem, a UE da im środki na uchodźców jak zmieni się rząd w Polsce!
 

Mandr4ke

Bywalec
Dołączył
20 Grudzień 2008
Posty
285
Punkty reakcji
52
Miasto
Los Angeles
Czy koniec wojny jest już blisko ? Obawiam się że raczej nie. Co więcej - moim zdaniem wojna ta potrwa co najmniej do końca roku bez względu na to ile ludzi jeszcze zginie.

Pojawiają się głosy w samej Ukrainie od samych Ukraińców że powinni pójść na pewne terytorialne ustępstwa i zakończyć konflikt... Czyli prościej mówiąc powoli mają dosyć tej wojny można by przypuszczać że za jakiś czas po prostu pójdą na to co Rosja wymyśli... Jeśli chodzi o oddanie jakiejś części terenów...


Poza tym to wczoraj bodajże w Rosyjskiej TV na kanale Rossija 1 padły stwierdzenia że rozpoczyna się III wojna światowa... To co rozpoczęli na Ukrainie (Rosjanie) muszą teraz zrobić z NATO. Zacytuje dokładnie słowa które tam padły "Być może nadszedł czas aby przyznać że Rosyjska operacja specjalna na Ukrainie dobiegła końca. W sensie że właśnie rozpoczęła się prawdziwa wojna, co więcej III wojna światowa. Zostaliśmy zmuszeni do demilitaryzacji nie tylko Ukrainy ale też całego NATO"

Co by nie pisać to nie za bardzo to na propagandę wygląda nawet w Rosji. No bo co by to miało ogólnie Rosjanom dać... Nie wiem skąd taka narracja w Rosji i jaki jest tego cel. Bo jeśli chodzi o przygotowanie narodu Rosyjskiego do właśnie takiej ewentualności jaką jest III WŚ może to poniekąd oznaczać jakieś przygotowania Rosji do rozpętania naprawdę jakiegoś większego konfliktu. Tym bardziej że ostatnio rozpoczęły się ćwiczenia Rosyjskich jednostek nuklearnych... Z resztą już od jakiegoś czasu w Rosji słychać stanowcze twierdzenie że tak się to zakończy. W sensie wojną nuklearną.

I osobiście wcale by mnie to nie zdziwiło co więcej ja się dziwię że Rosjanie jeszcze nie użyli tej broni. W moim przekonaniu a co więcej nawet w Rosyjskich massmediach mówią że nikt Rosji nie słucha, większość państw zachodnich bagatelizuje Rosyjskie ostrzeżenia a przede wszystkim cały zachód ma w dupie ostrzeżenia Rosji przed wysyłaniem broni Ukraińcom i w końcu dojdzie do tego że Rosja użyje broni nuklearnej. i jest to bardziej prawdopodobne niż każda inna opcja...

Putin nie raz nie dwa a trzy bądź nawet i cztery razy powtarzał by się do tego konfliktu nie mieszać. Tym bardziej nie zrozumiała jest dla mnie pomoc państw NATO w tym USA przede wszystkim. Tzn zrozumiała ale nie będę o tym tu pisał.


A na koniec taki mały szczególik... Mianowicie przeanalizowałem większość dostępnych informacji którymi nas karmią każdego dnia. Wnioski jakie można z tego wyciągnąć sugerują właśnie szybki koniec nie tylko tej operacji wojskowej ale i całego państwa Rosyjskiego które to teoretycznie na dzień dzisiejszy nie powinno dysponować sprzętem wojskowym zdolnym do prowadzenia choćby ćwiczeń wojskowych a co dopiero jakiejś inwazji... Mało tego sama liczba żołnierzy bez wciąż przeprowadzonej mobilizacji wynosić powinna kilkadziesiąt osób a nie ilość odpowiadająca 95 BGT która dopiero co została wprowadzona do walk na Ukrainie...
Łącząc wszystko do kupy wychodzi na to że Ukraińcy powinni w 24h wygonić to co po wojsku Rosyjskim u nich pozostało...

A jak to wygląda w praktyce ? Ano w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Armia FR wprowadziła właśnie 95 nowych świeżych BGT do walk na Ukrainie wraz ze sprzętem. Wyposażenie każdej BGT chyba wszyscy znają. Jest to naprawdę sporo sprzętu no i oczywiście ludzi...
Rosjanie wciąż powoli ale jednak - Idą do przodu zdobywając kolejne miasta. Teoretycznie to Rosjanie nie mają już czym strzelać - szczególnie artyleria... Wykorzystali wszystko nawet te stare Ch59 zalegające od II WŚ w magazynach czy innych hangarach... Praktyka pokazuje zupełnie coś innego. Aktualnie właśnie taktyka Rosji opiera się o zrównanie terenu z ziemią ze znacznej odległości zazwyczaj korzystając z artylerii. Mało tego - oczywiście używają pocisków znacznie nowszych od Ch59... Zatem skąd to wszystko ? Skąd te bzdurne informacje ?
Pomimo olbrzymiego wsparcia z zachodu i zalanie sprzętem wojskowym Ukrainy średnio wygląda i wojska FR wciąż posuwają się do przodu... Dziwne.


No i śmiać mi się chce widząc już nie proszących o pomoc Ukraińców tylko drących mordy wręcz wymagając dostarczenia broni i to określonego typu wraz z postawionymi warunkami... Jak ostatnio krzyczeli do USA o natychmiastową dostawę wyrzutni rakiet oczywiście wraz z amunicją w określonej ilości jak najszybciej a jeśli nie to oni przegrają wojnę i konflikt rozleje się na resztę świata... Nosz kXXwa... Koniecznie wyrzutnie z USA. Nie z Niemiec, nie z Fracncji nie z żadnego innego kraju tylko z USA tylko najlepsze tylko najnowsze.
I co najlepsze - Dostali. Nikt nigdy nie dostał tyle uzbrojenia od USA baaa mało tego nikt w takiej konfiguracji zazwyczaj sprzętu takiego kupić nie mógł a Ukraina otrzymała for free zdecydowanie więcej niż potrzeba.

Jest to dla mnie po prostu żenujące. I teraz w razie zaostrzenia tego konfliktu to nie USA będzie miało pod nosem wojnę tylko my. I po raz kolejny powtarzam. Powątpiewam w to że wojsko Niemieckie, Francuskie czy jakiekolwiek inne będzie krwawić w imię Polski i jej obrony nawet w przypadku zobowiązań wynikających z współuczestnictwa w NATO. No jakoś tego nie widzę. A na sojusz nikt bardziej nie liczy jak właśnie nasz rząd.


Nóż się w kieszeni otwiera na samą myśl....
 

Saymon

Stały bywalec
Dołączył
24 Sierpień 2007
Posty
1 414
Punkty reakcji
165
Miasto
Polska
Analizja sytuacji na froncie Osrodka Studiów Wschodnich, jedynego chyba w miarę neutralnego.
Ale nawet oni nie są w stanie prognozować jak rozwinie się sytuacja bo wystarczy ze Rosja ogłosi mobilizacje i ukraina nie ma szans.
Do tego ukraina jest już całkowicie uzalezniona od wsparcia NATO.

Ukraincy stracili praktycznie cały swój wczesniejszy sprzęt i według OSW do przetrwania potrzebują co miesiąc kilkaset czołgów oraz ogromne ilosci paliwa, amunicji, żywnosci oraz miejsca w szpitalch dla rannych.

Codziennie około 500 ukrainskich żołnierzy zostaje rannych a około 100 zabitych wedłud danych ukrainskich pewnie zaniżonych.
Tutaj pełny raport ze 100 dni wojny na ukrainie.


Najgoprzej że neo-banderowcy z PiSu oddają ukrainie coraz więcej naszego wojskowego sprzętu, Oddali najpierw dopiero co wyremontowane czołgi T-72 prawie 240 sztuk , ich remont kosztował Polskę 1.5 miliarda złotych a teraz oddali 18 najnowszych samobieżnych haubic których sami mamy tylko około 70 sztuk. Cena tych haubic to ponad 500 milionów złotych.
A rząd PiSu podobno chce oddać kolejne 30-40 a więc prawie wszystkie które mamy. Z tego co sie pisze w internecie PiS chce kupic też uzbrojenie w Korei Południowej dla...... ukrainy! ZA MOJE PODATKI.
 
Ostatnia edycja:

Mandr4ke

Bywalec
Dołączył
20 Grudzień 2008
Posty
285
Punkty reakcji
52
Miasto
Los Angeles
Wspominałem o tym na samym początku tego dziwnego konfliktu. Ale przecież wtedy się wszyscy "bratali" z Ukraińcami a za całkiem niedługi czas słono za to wszyscy (w sensie Polacy) przyjdzie nam zapłacić. Już jest kosmicznie drogo a będzie jeszcze drożej. Ta cała sytuacja z cenami paliw, cenami żywności w ogóle ta galopująca inflacja jest spowodowana nie samą wojną a pseudo przeciwdziałaniem tej wojnie.

Sankcję i ta niby "separacja" Rosji windują ceny wszystkiego a Rosja ma się świetnie co więcej cała ta ściema z sankcjami, izolacją Rosji w celu odcięcia jej funduszy na wojne to poza picem na wodę jak wspomniałem wyżej czyści nam portfele. Rosja ma głeboko gdzieś te śmieszne "sankcje" Znaleźli sobie gdzie indziej rynek zbytu swoich surowców a żeby było ciekawiej to sprzedadzą go zdecydowanie więcej zyskując zdecydowanie więcej niż przy kontraktach z całą UE. Kontrakt na 30 lat na dostawy ropy i gazu do Chin, kontrakt na dostawy żywności, ropy i gazu do Indii... O mniejszych krajach nie wspominam z prostej przyczyny - Indie i Chiny to 32% populacji planety :) Wychodzę z założenia że te sankcje i w ogóle działania przeciw Rosji nie są tak do końca do Rosji kierowane. Sytuacja podobna do tej z Covidem. Jedna wielka ściema.
No ale to juz inny temat.

Wracając do aktualnego wątku to po prostu brakuje mi słów by powiedzieć co myślę o sposobie samego myślenia osób rządzących tym durnym Polskim państwem a co dopiero o działaniach tychże osób... Podobnie jak Ukraińcy krzycząc i wymagając od USA przekazania sprzętu wojskowego tak i my (dokładniej nasz rząd ale w imieniu nas wszystkich) oddaje sobie sprzęt - owszem przestarzały aczkolwiek kilka miesięcy temu ostatni z wyremontowanych został przekazany do jednostki macierzystej za który zapłaciliśmy my wszyscy jak wspomniał kolega wyżej.
Po kiego zatem UJA wydawano te pieniądze ? Oddaliśmy wszystkie zmodernizowane T-72 następnie prosimy się Niemców ewentualnie Anglików o zapchanie luki w naszym uzbrojeniu Leopardami tudzież Angielskimi Chelengerami.

Hitem roku jest wyśmianie propozycji Niemiec przez rząd Polski... Niemcy nie zbyt chętnie ale w końcu wyszły z propozycją przekazania nam części czołgów Leopard ale wersji 1 Choć teoretycznie tych czołgów w mieć nie powinni. Szybko jednak informacja ta zmieniła treść i propozycja mówiła o Leopardach 2 ale albo gołych albo poniżej 2A4 co polska skwitowała śmiechem mówiąc że za taką ilość oddanych T-72 Niemcy powinni nam przekazać 3 bataliony czołgów minimalnie i nie mogą to być czołgi "gorsze" od 2A5 lub 2PL. A najlepiej gdyby to były 3 bataliony czołgów 2A7 - No to już szczyt - przecież 2A7 sami Niemcy jeszcze nie mają :D

Do dziś nikt się nie kwapi z zapchaniem tej naszej dziury w uzbrojeniu no bo dlaczego mieliby to robić ? Większość państw przekazujących sprzet wojskowy Ukrainie robi to bo może i ma. Zdecydowana większość tych wozów to wozy będące albo już nadto wyjeżdżone, stare bądź ten który jest zbędny choćby z nadwyżek. My jako jeden z pierwszych państw wyskoczyliśmy z przekazaniem sprzętu i zrobiliśmy to zupełnie nie myśląc. Bo u nas nadwyżek nie ma, pieniędzy na zakup nowych maszyn również nie ma. Nie ma też skąd wziąć na już sprzętu do uzupełnienia braków a mimo to oddajemy znaczną część. Kto tu widzi sens ? Pal licho te czołgi. Zakładam że w razie WU i tak na wiele by się nie zdały ale oddawać nowe haubice których mamy 3 razy za mało pogłebiając z resztą te braki to już jest kpina.

Nie wiem czy wiecie ale właśnie Bumar Łabędy ogłosił że wygrał przetarg na modernizację wszystkich czołgów PT-91 Twardy będących na uzbrojeniu Wojska Polskiego. 237 bodajże czołgów ma zostać zmodernizowanych tylko nie za bardzo rozumiem po co ?

Z Twardego już więcej wycisnąć się nie da. To co zrobili jest maksimum dla tego pojazdu. Można by oczywiście poprawić to co poprawić wystarczyło w T-72 by był całkiem jeszcze użytecznym czołgiem. Trzeba wymienić stabilizację armaty wraz z całym jej mechanizmem. Jednak już lata czasu temu gdy powstawał Twardy ten pomysł został porzucony z prostej przyczyny. Koszt wymiany stabilizacji był prawie taki sam jak zbudowanie połowy nowego czołgu. My takich pieniędzy po pierwsze nie mamy po drugie gdybyśmy nawet mieli to i tak byłoby to kompletnie nieopłacalne.

Zatem po kiego teraz modernizują Twardego ? Póki co wartośći tych prac Bumar nie podał. Myślę że będzie to ze 3 razy więcej jak w przypadku modernizacji T 72. Jeżeli po modernizacji te czołgi zostaną u nas to jest to wyrzucenie pieniędzy w błoto. Bo za wiele nie zmodernizują. Jeśli modernizują je tylko dlatego by można było je oddać komuś kto będzie wojował to już brak po prostu pytań
 

Saymon

Stały bywalec
Dołączył
24 Sierpień 2007
Posty
1 414
Punkty reakcji
165
Miasto
Polska
Wracając do aktualnego wątku to po prostu brakuje mi słów by powiedzieć co myślę o sposobie samego myślenia osób rządzących tym durnym Polskim państwem a co dopiero o działaniach tychże osób... Podobnie jak Ukraińcy krzycząc i wymagając od USA przekazania sprzętu wojskowego tak i my (dokładniej nasz rząd ale w imieniu nas wszystkich) oddaje sobie sprzęt - owszem przestarzały aczkolwiek kilka miesięcy temu ostatni z wyremontowanych został przekazany do jednostki macierzystej za który zapłaciliśmy my wszyscy jak wspomniał kolega wyżej.
Czołgi T-72 może i były przestarzałe ale ukraincy dodali kostki z pancerzem reaktywnym i już walczą, nawet kilka już zniszczone przez Rosjan.
Ale oddaliśmy ukraincom też naszą najnowszą i najsilniejszą broń, samobieżne haubice Kraby jak na razie 18 sztuk ale mamy przekazac jeszcze co najmniej 30. A mielismy tych Krabów 72 sztuki, ponad połowa idzie na ukrainę. Koszt takiego Kraba to kilka milionów dolarów bo podwozie kupuje w Korei Południowej.
 

BetMan

Zbanowany
Dołączył
29 Grudzień 2021
Posty
119
Punkty reakcji
14
Panowie mnie zastanawia co tak zamilkł Kibic, wielki orędownik obecnej władzy...
Może w końcu zauważył że angażowanie się w pomoc przegranej Ukrainie to pic na wodę fotomontaż!
A może dalej jest pod wrażeniem sobotniej konwencji jedynej słusznej partii?
Media o Ukrainie mówią w połowie albo pod koniec programu, a to świadczy że ten temat jest już wyczerpany po całości, bo Rosja zajęła 20% niby bratniego narodu 😉
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 275
Punkty reakcji
196
Odpowiedź jest prosta.
Nie dyskutuje się z ruskimi onucami.
Nie podaję im ręki nie dostrzegam w towarzystwie.
Traktuje niczym więziennych cweli.
To poniżej kibica godności.
A tego że jestem orędownikiem obecnej władzy (jak i chyba przyszłej) to trzeba dowieść.
Jednak jak zawsze dla forumowicza jest to zbyt trudne.
 
Ostatnia edycja:

Saymon

Stały bywalec
Dołączył
24 Sierpień 2007
Posty
1 414
Punkty reakcji
165
Miasto
Polska
Odpowiedź jest prosta.
Nie dyskutuje się z ruskimi onucami.
Nie podaję im ręki nie dostrzegam w towarzystwie.
Traktuje niczym więziennych cweli.
To poniżej kibica godności.
Czy ktoś kto używa takich słow na forum ma jakąś godność? Z jakiej ty pochodzisdz rodziny że używasz takich słów? Tak mówi się tylko w rodzinach patologicznych! Czy można prosic abyś nie używał na forum słow uważanych powszechnie za bardzo wulgarnych ze słownictwa wieziennego?
Trochę kultury o święta krowo?
Ogólnie zauważyłem taką zasadę w internecie że gdy ukraińcom lub ich wielbicielom brakuje argumentów to zaczynają się wyzwiska i wulgaryzmy. To jest wszedzie w internecie.
Ukraincy nie są orłami intelektu bo jakby było inaczej to ukraina nie była by bankrutem więc wulgaryzmy lecą nagminnie.
 
Ostatnia edycja:

Mandr4ke

Bywalec
Dołączył
20 Grudzień 2008
Posty
285
Punkty reakcji
52
Miasto
Los Angeles
Czy ktoś kto używa takich słow na forum ma jakąś godność? Z jakiej ty pochodzisdz rodziny że używasz takich słów? Tak mówi się tylko w rodzinach patologicznych! Czy można prosic abyś nie używał na forum słow uważanych powszechnie za bardzo wulgarnych ze słownictwa wieziennego?
Trochę kultury o święta krowo?
Ogólnie zauważyłem taką zasadę w internecie że gdy ukraińcom lub ich wielbicielom brakuje argumentów to zaczynają się wyzwiska i wulgaryzmy. To jest wszedzie w internecie.
Ukraincy nie są orłami intelektu bo jakby było inaczej to ukraina nie była by bankrutem więc wulgaryzmy lecą nagminnie.
Proste. Ilekroć ktoś tak bardzo trzyma z Ukraincami pytam o argumenty. Tylekroć tych argumentów nie ma i zaczyna się jazda właśnie z onucami.

To bardzo płytkie tym bardziej że osoby patrzące na ten konflikt postronnie a przede wszystkim sprawiedliwie i neutralnie mają zdecydowanie więcej argumentów, dowodów i racji w tym o czym mówią.

Ciężko mi zrozumieć to niedojebanie - sory za tekst mózgowe osób wyzywających innych od ruskich onuc tylko dlatego że patrzą bardziej realnie na to wszystko. Lepiej jest wierzyc w gowno podawane w wiadomościach nijak mające się do prawdy i ślepo trzymać stronę biednych napadniętych Ukraincow? Kibic ty gamoniu tu nikt nie jest ruska onuca a na pewno nie bardziej niż Ty ze swoja głupota.

Żaden z nas nie wyznaje Rosji nie wielbi Putina ani nie pochwała tego konfliktu. Tak jak wszyscy jaraja się Ukraincami tak niektórzy przekazują bardziej realne i bardziej logiczne informacje patrząc od strony Rosyjskiej bądź co najważniejsze od strony neutralnej informując nie o tym ile Rosjanie stracili a o tym ile stracili Ukraińcy.

Tak Cie to boli? Skoro tak cierpisz to na Ukraine masz całkiem blisko. Chętnie Cie wciela do legii cudzoziemców będziesz mógł sie wykazać. Leć poki jest jeszcze Ukraina 😘
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 275
Punkty reakcji
196
Kilka razy pisałem ale powtórzę jeszcze raz.
Każdy kto uważa że silniejszy kraj ma prawo napaść słabszy jest dla mnie na poziomie więziennego cwela.
Nie podaje mu się ręki nie dostrzega w towarzystwie przypadkiem potrąconego się nie przeprasza.
Ktoś taki może sobie pisać w jakiej armii powinienem walczyć ale nie zasługuje na moją uwagę.
Ktoś taki może uważać że mnie obraził ale ja się nie obrażam gdy robi to zero.
Ktoś taki może sobie pisać że jest bezstronny ale taki wpis w połączeniu z wpisem "Putin jest bardziej wiarygodny"
wywołuje jedynie uśmiech politowania nad takim forumowiczem.
Nie widzę potrzeby dyskusji z forumowymi kłamcami o bardziej dosadnym stwierdzeniu nie wspomnę.
Na przyszłość serwor na szacunek w życiu to trzeba sobie zasłużyć.
A może zirytowało cię zachowanie jakie było dotąd twoją domeną?
Betman zamiast kolejny raz pisać bzdury mógł się przyczyn mojego braku wpisów domyśleć.
Okazało się jak zawsze...zbyt trudne.
"Przypadkiem" tego nie zauważyłeś.
Na stronie Ośrodka Studiów Wschodnich wczoraj było kilka tytułów świadczących że wojna nie jest i pewnie szybko nie będzie rozstrzygnięta ale tego też
"przypadkiem" nie zauważyłeś.
Jak takiego forumowicza nazwać bo kłamca to parę przymiotników tu jeszcze brakuje.
Co ty masz w głowie że myślisz że ktoś to "kupi"?
To jest pierwszy tytuł gdy otworzy się stronę.
Kogo chciałeś oszukać?
 
Ostatnia edycja:

Saymon

Stały bywalec
Dołączył
24 Sierpień 2007
Posty
1 414
Punkty reakcji
165
Miasto
Polska
Każdy kto uważa że silniejszy kraj ma prawo napaść słabszy jest dla mnie na poziomie więziennego cwela.
To twierdzisz że Polska USA i ogólnie NATO napadały tylko silniejsze kraje?
Chciałbym wiedziec które z tych państw napadniętych przez NATO, USA oraz nawet Polskę były silniejsze?
Czy Wietnam Pólnocny był silniejszy niż USA?
Czy Irak był silniejszy niż NATO?
Czy Syria jest silniejsza od USA które mają tam wojska i okupują pola naftowe Syrii i oczywiscie kradną ropę Syryjską.
Czy Afganistan był tak silny ze NATO wraz z Polską go zaatakowały i okupowały latami?
Czy Grenada była silniejsza od USA gdy USA napadł na nią?
Czy Meksyk był silniejszy od USA i dlatego USA zabrały mu Kalifornie i inne terytoria które teraz są amerykanskie? Całe południe USA to tereny zabrane Meksykowi w XIX wieku.
No i Serbia pewnie dlatego została napadnięta przez NATO bo była silniejsza od tego paktu....obronnego... podobno.

Na przyszłość serwor na szacunek w życiu to trzeba sobie zasłużyć.
Nie zależy mi na twoim szacunku nie masz zdolnosci honorowych. Moi przodkowie po takich wchodzili na konia.
Ja proszę tylko o trochę kultury bo twoje więzienne słownictwo obraża mnie i normalnych ludzi.
To nie forum więzienne.
A może zirytowało cię zachowanie jakie było dotąd twoją domeną?
To kiedy na tym forum pisałem wulgarne wpisy? Chyba że chodzi ci o ten w temacie ........Czy robiliscie loda....... bo tam się udzielaleś.
Zobaczyłem że dokuczasz Panu K a nie lubię gdy ktoś komuś dokucza więc napisałem wpis zgodny z tematem.

A ty poskarżyłeś się aministracji i admin mój post skasował. Post 100% zgodny z tematem.
A co w więzieniu robią z konfidentami Kibic? Ty chyba wiesz.
 
Ostatnia edycja:

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 275
Punkty reakcji
196
Całkiem już odleciałeś więc bez odbioru.

PS
Twoi przodkowie muszą być z ciebie dumni.
W końcu dowiodłeś że w Polsce obowiązuje kk Ukrainy czy że zabójstwa na Nowym Świecie dokonali Ukraińcy.
Ja to bym ze wstydu założył nowe konto ale nie wszyscy tutaj wiedzą co to wstyd.
 
Do góry