Jak oceniać rząd PiS?

Stalowy

Bywalec
Dołączył
20 Maj 2021
Posty
1 368
Punkty reakcji
84
Wiek
40
Miasto
Tajemnicze miejsce...
Skoro za rządów PiS-owskich nie ma środków z Unii Europejskiej, bo są blokowane, to znaczy, że jest coś nie tak...
Każdemu, normalnemu rządowi zależy na każdych środkach unijnych, jeśli kraj nalezy do struktury unijnej, wpłaca własne składki do kasy unijnej i ma umowy podpisane z Unią Europejską.
Tylko nienormalny rząd odrzuca ważne środki i ogromne środki unijne dla własnego kraju.
PiS to jest pierwszy i jedyny rząd w Polsce, który łamie praworządność i blokuje środki unijne na rozwijanie gospodarki, na inwestycje, na remonty publiczne, na różne go rodzaju projekty.
W normalnym kraju takie rządy już by za coś takiego karnie odpowiadały i nie byłoby bezkarności.
Tyle że Polska nie jest normalnym krajem za złych rządów.
 

temp1

Nowicjusz
Dołączył
15 Styczeń 2023
Posty
197
Punkty reakcji
18
za Interią:

"Do roku 2030 Polska będzie bogatsza niż Wielka Brytania" - napisał niedawno londyński dziennik "Daily Telegraph". I nawet jeśli ten nagłówek jest - jak to zwykle w brytyjskich mediach - mieszanką uproszczenia i przesady, to i tak oddaje on pewien wyraźny trend. Już od dawna Polska nie miała na Zachodzie tak dobrej prasy, jak ostatnio. A podstawą tej małej "mody na Polskę" jest bez dwóch zdań gospodarka.

Inni drepczą z tyłu​

Niedawno niezależny instytut ekonomiczny Oxford Economics zestawił tempo rozwoju najważniejszych europejskich gospodarek po roku 2019. Czyli od momentu, gdy nad Zachód nadciągnęła fala "plag egipskich": pandemia covid-19, rosyjska agresja na Ukrainę, kryzys energetyczny i nienotowana od kilku dekad inflacja. Zgadnijcie, kto jest na czele takiego zestawienia? To znaczy kto w Europie - pomimo tych supertrudnych warunków - rozwija się najbardziej dynamicznie. Tak, tak. Zgadliście. Tym krajem jest (wyjąwszy jadącą na sterydach bigtechowego raju podatkowego Irlandię) właśnie Polska. Z realnym wzrostem PKB w latach 2019-2023 na poziomie 11,2 proc. A inni? Inni drepczą z tyłu. Kraje skandynawskie (najmocniejsi to Dania i Szwecja) rozwinęli się od tamtej pory (licząc zbiorczo) o 5 proc. Włochy i Portugalia plus 3 proc. Francja plus 1,3 proc. Niemcy i Hiszpania - stoją od 2019 w miejscu. Wielka Brytania, minus 0,5 proc. Czechy minus 0,9 proc.

Oczywiście zawsze znajdzie się wielu takich, co powiedzą, że to... złudzenie optyczne. Że nie ma żadnego "polskiego cudu". Będą to bagatelizować przy pomocy argumentu o tzw. efekcie niskiej bazy. Powiedzą, że startując z niskiego poziomu łatwiej jest nadganiać. A dużym, trudniej uciekać. Albo użyją argumentu, że Polska - jako kraj goniący - powinna się dziś rozwijać w tempie... jeszcze szybszym. Jak Chiny za Denga, albo jak wspominana już Irlandia w czasach "celtyckiego tygrysa". Albo nawet jak... Polska na wcześniejszych etapach transformacji. Gdy roczne tempo wzrostu było wyższe niż dziś (tu oczywiście krytycy na "efekt niskiej bazy" się nie powołają, choć powinni).


Zostańmy jednak na ziemi. To znaczy w Europie trzeciej dekady XXI wieku. I spójrzmy nie tylko na ostatnie 4 lata. Ale jeszcze dalej. Wtedy zobaczymy, że na Zachodzie także lata 2008-2019 uchodzą za "straconą dekadę". Przyzwoity wzrost notowali w tym okresie właściwie tylko Niemcy. Francja czy Wielka Brytania raczej w stagnacji. Południe Europy (Włochy!) Wręcz na biegu wstecznym. Na tym tle Polska już wtedy wyglądała inaczej. Dużo bardziej zdrowo, rześko i do przodu. To dlatego relacja polskiej i niemieckiej gospodarki w roku 2004 to było 1 do 5. A dziś jest już raczej 1 do 3.

To jest ta opowieść o Polsce, która...

Co bardziej dociekliwi obserwatorzy (także na Zachodzie) zauważyli (lub właśnie zauważają) jeszcze jedno. A mianowicie, że to polskie nadganianie jest w ostatnich latach oparte na czymś więcej niż tylko na gołych słupkach PKB. Mówiąc wprost, że stoi za nim realny wzrost poziomu życia Polek i Polaków. Płace realne (czyli po odliczeniu inflacji) w latach 2016-2022 urosły w Polsce o 25 proc. Podczas gdy w Niemczech spadły w tym samym okresie o 15 proc. A we Włoszech czy Belgii nawet o 20 proc. Ostatnie lata nad Wisłą to także niskie (nawet 3-procentowe) bezrobocie. I to pomimo przyjęcia dwóch milionów uciekinierów wojennych. Co jednak robi wrażenie w porównaniu z miejscami takimi jak Hiszpania, gdzie bezrobocie od 2008 stale jest dwucyfrowe. Do tego spadek nierówności dochodowych mierzonych współczynnikiem Giniego. Polska wygląda dziś na kraj dużo lepiej i - co ważne - bardziej równomiernie rozwinięty niż była 10 czy 20 lat temu. I to jest ta opowieść o Polsce, która dużo pewniej zaczyna sobie poczynać w relacjach z Brukselą czy Berlinem. Ośrodkami nawykłymi do Polski bardziej zahukanej i na dorobku. To właśnie ją zaczynają dostrzegać i podawać dalej zachodnie ośrodki opinii.


Oczywiście proces nie jest rewolucyjny. To raczej odrobina odmiany. Ta "mała moda" przychodzi po paru latach "wielkiego postu". Związanego generalnie z bardzo negatywnym obrazem Polski PiS-owskiej utwierdzanym od roku 2015 - czyli od momentu przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. Ktoś powie, że PiS sobie na to zapracował. Wzniecając szereg ostrych sporów politycznych (o TK, o media, o kulturę) z dobrze usieciowionym na Zachodzie liberalnym establishmentem. Oraz z nadającymi ton w Europie Niemcami. Finalnie domagając się od nich reparacji wojennych.


Po części to prawda. Ale nie do końca. Pod wieloma względami wyrok zachodniej opinii publicznej na Polskę PiS zapadł jeszcze zanim Kaczyński zdołał cokolwiek zrobić. PiS został zapisany do plemienia niebezpiecznych prawicowych populistów niejako zaocznie. I jako taki został przez liberalnie nastawiony mainstream poddany prewencyjnemu ostracyzmowi. Do pewnego stopnia przy wydatnym udzielę wielu nagrzanych antypisowców - skorych obsłużyć każdy stereotyp - byle tylko użyteczny w bieżącej walce politycznej.


To wszystko się nie skończy tak ot, w wyniku strzelenia palcami. Ale sytuacja się teraz trochę niuansuje. I to raczej dobrze.


Rafał Woś
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 308
Punkty reakcji
199
Rafał Woś od chyba pól roku siedzi czy to w Wielkiej Brytanii czy też w Irlandii.
Już wcześniej przejawiał niechęć do PO.
A co do polskiej gospodarki...
Przypuszczam że artykuł trochę podkoloryzował.
Jednak do wzrostu PKB przyczyniło się także wprowadzenie 500+.
Czyli to znienawidzone "rozdawnictwo".
Spotkałem się z opinią że początkowo 500+ miało dorzucać 1% rocznie do polskiego PKB
natomiast teraz ten efekt ponoć jest mniejszy.
Może się więc okazać że we wspomnianych 11% PKB
2-3% może istnieć dzięki 500+.
 
Ostatnia edycja:

Saymon

Stały bywalec
Dołączył
24 Sierpień 2007
Posty
1 450
Punkty reakcji
167
Miasto
Polska
Jak przyjdzie "ruski mir" to "sferę budżetową" a tym bardziej "nauczycieli i pielęgniarki" wywiozą na sybir - bo już to przerabialiśmy.
Coś taki strachliwy...jak każdy PiSior.
Dlaczego ma przyjsc? Przeciez twoja ukraina chce do NATO bo chce byc bezpieczna. Polska jest w NATO. To Polska nie jest bezpieczna?
No fakt złodzieje banderowscy z PiSu oddali cały sprzęt wojskowy, amunicję, nawet mundury banderowskiej ukrainie i Polska jest BEZBRONNA.
Może się więc okazać że we wspomnianych 11% PKB
2-3% może istnieć dzięki 500+.
Powiem więcej dlaczego 2-3% , 500 plus to wzrost PKB o co najmniej 125%, dobra linię ma nasza partia!
Damy 800 plus i Chiny nam nie podskoczą!
A ukraincom damy 10.000 plus! Bo zasłużyli, i są naszymi panami! I oddzielną służbę zdrowia dla ukrainców bo biedni muszą teraz stac w rejestracji z Polakami i Polacy słyszą że oni na wizytę za 3 miesiące a ukraincy za 3 dni...po co?
I oddzielne apteki dla ukrainców i tak ukraincy maja teraz inny symbol na recepcie i inaczej płacą za leki..... jesli płacą.
Nur für Ukrainer.

Swoją drogą w Lubelskim jest program pilotażowy i tam uczniowie będą uczyć się w szkole języka ukrainskiego. po roku ministerstwo edukacji chce to zrobic w całej Polsce.
Władze Lublina chcą wprowadzić język ukraiński jako dodatkowy język nowożytny. Pilotażowy program miałby ruszyć już po wakacjach. Na razie pilotażowy, ponieważ trwają rozmowy z Ministerstwem Edukacji, żeby stworzyć ministerialną podstawę programową. Wtedy można by było uczyć ukraińskiego we wszystkich szkołach w Polsce.
 
Ostatnia edycja:

Siennna

Bywalec
Dołączył
30 Styczeń 2023
Posty
1 517
Punkty reakcji
87
Na dobrą sprawę, co jest złego we wprowadzeniu możliwości uczenia się ukraińskiego, jeśli ktoś jest chętny?
Przecież w szkole uczniowie wybierają język. Ja miałam do wyboru angielski, niemiecki i rosyjski. W innych był francuski, hiszpański czy włoski.
Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale bodaj gdzieś był projekt nauki chińskiego dla dzieci. Moim zdaniem super!
 

Zeus

Nowicjusz
Dołączył
5 Styczeń 2023
Posty
178
Punkty reakcji
19
To kulturę ukraińską też zacznijmy przyjmować na nasz grunt!
Najlepiej z naszych podatków wybudujmy im cerkwie, na wzór Zachodu, który chcąc asymilować się z muzułmanami, zaczął budować im meczety, a teraz powstały tam nawet tzw. zakazane dzielnice, gdzie normalny człowiek lepiej się nie zapuszcza... Przykład https://www.gazetaprawna.pl/wiadomo...wecji-wzrost-przestepczosci-ograniczenia.html
 

Siennna

Bywalec
Dołączył
30 Styczeń 2023
Posty
1 517
Punkty reakcji
87
Jest uderzająco podobna do naszej. Wielkich różnic nie ma. A Tobie radzę wybrać się zagranicę i na własne oczy zobaczyć, jak piękna jest Francja, Niemcy, Włochy. Zamiast czytać propagandę jakąś, która Cię ma nastraszyć.
 

Saymon

Stały bywalec
Dołączył
24 Sierpień 2007
Posty
1 450
Punkty reakcji
167
Miasto
Polska
Jest uderzająco podobna do naszej. Wielkich różnic nie ma. A Tobie radzę wybrać się zagranicę i na własne oczy zobaczyć, jak piękna jest Francja, Niemcy, Włochy. Zamiast czytać propagandę jakąś, która Cię ma nastraszyć.
Dziwisz się, przecież ukraina to tereny Rzeczypospolitej i ukraincy na przykład uważają piosenkę Hej Sokoły za ukraińską.
A tak naprawdę usyłszeli ją pierwszy raz na ukrainie w 1920 roku gdy Polacy walczyli tam z sowietami .
Sama piosenka i melodia to XVIII wiek.
Ukraincy mają wielką kulturę, według ukrainskich badań, Jezus, Adam, Ewa byli ukraińcami a koło wymyslił ukrainiec. Amerykę też pierwszy raz odkrył ukrainiec i Morze Czarne wykopali starożytni ukraincy.

Co jeszcze nowego o banderowskim PiSie?
Rzecznik prasowy Polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych zawieszony i będzie zwolniony.
Wczesniej ten rzecznik pierwszy powiedział że Polacy to słudzy ukrainy. I był za to chwalony w PiSie.
Ale miał wpadkę.
Odważył sie powiedzieć że rząd ukrainy i ich prezydent powinni przeprosic za zbrodnie na Wołyniu! Taki bezczelny!
Teraz został za to zawieszony i będzie zwolniony ze stanowiska.... banderowski PiS nie pozwoli na takie herezje!

Na dobrą sprawę, co jest złego we wprowadzeniu możliwości uczenia się ukraińskiego, jeśli ktoś jest chętny?
Na dobrą sprawę ktoś pyta dzieci i rodziców czy są chętni? I dlaczego za moje podatki chętni mają uczyć się w szkołach ukraińskiego?
Może za twoje... fakt ty nie pracujesz. Ja pracuje i to ZA MOJE!
 
Ostatnia edycja:

Siennna

Bywalec
Dołączył
30 Styczeń 2023
Posty
1 517
Punkty reakcji
87
Owszem pyta.:) I nie wiem skąd sobie wziąłeś, że ja nie pracuję?:)
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
A Tobie radzę wybrać się zagranicę i na własne oczy zobaczyć, jak piękna jest Francja, Niemcy, Włochy. Zamiast czytać propagandę jakąś, która Cię ma nastraszyć.

No i w drugą stronę, można też zobaczyć, że wcale nie jesteśmy 100 lat za murzynami :) Przynajmniej pod kątem infrastruktury, czystości, itd. Ja tam zawsze lubię do Polski wrócić i docenić, że jest w sumie w pytę.

Co do PiSu, co sądzicie o tej komisji, którą Dudeł zatwierdził? Polowanie na opozycję? Pociągną Macierewicza do odpowiedzialności? Bo kto jak kto, ale ten to pierwszy powinien być prześwietlony pod kątem powiązań z Rosją.
 

Saymon

Stały bywalec
Dołączył
24 Sierpień 2007
Posty
1 450
Punkty reakcji
167
Miasto
Polska
Owszem pyta.:) I nie wiem skąd sobie wziąłeś, że ja nie pracuję?:)
Kto pyta? Wiem że nie pracujesz, piszesz tutaj o róznych godzinach. I to ja płacę podatki.
Aha ja też pisze o róznych godzinach ale w moim zawodzie pracuję sie o róznych godzinach, czesto bardzo dzikich.
Ktoś nie spi aby ktos mógł spać.
 

Siennna

Bywalec
Dołączył
30 Styczeń 2023
Posty
1 517
Punkty reakcji
87
Ja też lubię Polskę. W przeciwieństwie do polskiej polityki. Wczoraj u rodziców miałam wątpliwą przyjemność obejrzeć ,,wiadomości'' tvp. Miałam okazję sobie putinowską Rosję przypomnieć. I to taką już po 2014o_O.
 

Siennna

Bywalec
Dołączył
30 Styczeń 2023
Posty
1 517
Punkty reakcji
87
Kto pyta? Wiem że nie pracujesz, piszesz tutaj o róznych godzinach. I to ja płacę podatki.
Aha ja też pisze o róznych godzinach ale w moim zawodzie pracuję sie o róznych godzinach, czesto bardzo dzikich.
Ktoś nie spi aby ktos mógł spać.
Nie każdy pracuję fizycznie. :)
Przykro mi, że tak Ci argumentów zabrakło, że silisz się na chybione, prywatne wycieczki:)
 

Stalowy

Bywalec
Dołączył
20 Maj 2021
Posty
1 368
Punkty reakcji
84
Wiek
40
Miasto
Tajemnicze miejsce...
W PiS teraz panikują, są w desperacji, bo widzą przed sobą porażkę w wyborach.
I teraz dopiero kombinują... posuwają się do różnych rzeczy, żeby nie stracić "żłobu", brzydko to nazywając.
Naprawdę to są... dranie! Inaczej nie można o takich ludziach powiedzieć.
O tym rządzie nic dobrego powiedzieć nie można, chociaż ich większość wyborców inaczej myśli o tym rządzie, bo są okłamywani, ogłupiani na każdym kroku i oni w końcu zaczynają w kłamstwa wierzyć, jak takim ludziom się powtarza sto razy to samo kłamstwo.
W końcu niektórzy w to będą wierzyli.
Boją się, bo za chwilę będą wybory i wiedzą, że przegrają, a nie chca tego stracić.
Boją się też bardzo Tuska, Platformy, który 4 czerwca zorganizuje, pewnie nie tylko w samej Warszawie marsz demokratyczny, który tylko jeszcze wzmocni Platformę, a także inne partie polityczne, poza złym PiS.
I tego się tchórze w PiS boją.
Każdy przestępca, złodziej i oszust się boi kary więzienia.
Prędzej czy później za swoje czyny trzeba karnie odpowiedzieć i tego się przestępcy zawsze boją.
A w PiS są przestępcy i w Solidarnej Polsce.
Oni nie różnią się niczym od zwykłych złodziei i bandziorów.
Jedyna różnica jest tylko taka, że oni są w rządzie i siedzą pod krawatami, w garniturach, a zwykłe łobuzy chodzą w normalnych ubraniach.
I teraz jeżeli chodzi o Dudę, również przestępcę, który w demokratycznym i unijnym kraju pełni funkcję prezydenta i nie wiem, jakim cudem ten człowiek jeszcze jest prezydentem, jak on łamał, nie raz Konstytucję?
Ale ich czas dobiega końca i oni się doigrają i będą musieli za swoje, złe czyny, za złodziejstwa odpowiedzieć.

Jest wina, musi być i kara i tyle.
 

Saymon

Stały bywalec
Dołączył
24 Sierpień 2007
Posty
1 450
Punkty reakcji
167
Miasto
Polska
Temp, to znaczy że banderowski PiS doprowadzi do tego że Polska bedzie bezpieczna? To znaczy ze teraz nie jest? Fakt z banderowcami z PiSu Polska nie jest bezpieczna, i tacy jak ty tchórze którzy wszystkiego sie boją mają zapewnic bezpieczenstwo?
Ja zalecam Temp zgloszenie się do służb banderowskiej ukrainy i na front temp!
Bądz prawdziwym banderowsko-PiSowskim bohaterem! Na Bachmut! Do ostatniego ukrainca! Lub PiSowca.
 

Saymon

Stały bywalec
Dołączył
24 Sierpień 2007
Posty
1 450
Punkty reakcji
167
Miasto
Polska
Ja też lubię Polskę. W przeciwieństwie do polskiej polityki. Wczoraj u rodziców miałam wątpliwą przyjemność obejrzeć ,,wiadomości'' tvp. Miałam okazję sobie putinowską Rosję przypomnieć. I to taką już po 2014o_O.
No jak to widziałaś w TVP to najpewniej prawda i tylko prawda. Podziwiam twoją inteligencję, Ja jestem robolem pracującym fizycznie.
Nie pracujesz fizycznie... co to znaczy? Bo w biurach też pracuje sie od.... do. W zasadzie nawet czesciej.
Ja w pracy odpowiadam za pociąg kosztujący miliony złotych i za towar też miliony............... sam .
 
Do góry