Jak napisać dobre CV?

gumbat

Nowicjusz
Dołączył
10 Kwiecień 2013
Posty
29
Punkty reakcji
0
Częso dużo ludzi zapomina o tym, że zarówno skończone szkoły, jak i co ważniejsze, dotychczasowe doświadczenie napisać Achronoligicznie
 

Cyr4x

Nowicjusz
Dołączył
31 Lipiec 2010
Posty
638
Punkty reakcji
20
Już dawno skończyły się czasy, w których CV ma przypominać nekrolog w gazecie codziennej. Oczywiście w niektórych branżach wciąż lepiej zachować stonowaną formę, choć coraz bardziej się od tego odchodzi. Pomijam jakieś designerskie CV ludzi aplikujących do agencji interaktywnej, bo to zupełnie inna bajka. Co do krótkich okresów pracy - w HR ich nie lubią, ale zawsze to jakieś doświadczenie, więc napisać można. Wszędzie trąbi się, żeby koloryzować i ściemniać pod dane stanowisko, bo bez tego nie ma szans. Ja odradzam. To i tak później wyjdzie w praniu co się umie, a co nie i może być tylko jedno wielkie rozczarowanie. Ja piszę tylko prawdę i jakoś zawsze dobrze na tym wychodziłem.
 
C

Cookie25

Guest
Niektórzy pracodawcy, to wymagają CV w języku (to akurta stanowi standard w firmach typu KPMG, Delloite), musiałem zapłacić jak wysyłałem do KPMG na staż, za sprawdzenie błędów tłumaczowi (jeśli ktoś będzie potrzebował pawel88 w e-tlumacze.net, facet poprawił mi na specjalistyczne angielskie zwroty). Dla mnie tylko niezrozumiale jest po co LM, w innych krajach tego nie stosują. w niektórych nawet zdjecie jest zabronione ze względu na przeciwdziałanie dyskriminacji ze względiu na wygląd.
 

clineczkaa

Nowicjusz
Dołączył
6 Sierpień 2013
Posty
1
Punkty reakcji
0
Ja korzystałam niedawno z usług KreAktywne CV.
Polecam. Usługa wykonana szybko i profesjonalnie, do tego w dosyć znośnej cenie.
 

ep41115

Nowicjusz
Dołączył
6 Sierpień 2013
Posty
32
Punkty reakcji
1
Jeśli bym miał firmę w której wygląda odgrywa ważną rolę (recepcja, sklep z odzieżą, agencja marketingowa, przedstawiciel, stewardesa) to wyraźnie bym zaznaczył, że wymagam zdjęcia od kandydatów w CV. W pozostałych branżach wygląda nie odgrywa takiej roli więc w CV nie ma potrzeba umieszczania zdjęcia. Kolejna kwestia, jeśli umieszczamy w CV informację, że znamy język obcy w stopniu komunikatywnym to przygotujmy się, że w tym języku może być przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna.

Pozdrawiam i życzę sukcesów.
 
K

Kser_zbanowany

Guest
Moim zdaniem CV powinno się również dobrze prezentować. Warto popracować nad jego formą graficzną, można użyć do jego składu jakiegoś fajnego programu, na przykład Adobe InDesign :)
 

piotrskarp

Nowicjusz
Dołączył
4 Grudzień 2013
Posty
1
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Miasto
Sopot
No to jeszcze coś ode mnie - doświadczonego rekrutera ;). A dokładnie 4 rzeczy:
po 1: informacje, które zawieramy musza być prawdziwe, gdyż często są sprawdzane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Niby oczywiste, a to bardzo częsty błąd. Dla przykładu - nie wpisujmy że znamy jakiś język w stopniu zaawansowanym czy bardzo dobrym jeśli jedynym testem sprawdzającym naszą wiedzę była matura w liceum/technikum. Zaawansowaną znajomość języka należy poprzeć odpowiednim certyfikatem!

po 2: Życiorys powinien być skierowany na stanowisko o które się ubiegamy. Tak więc jeśli staramy się o pracę na stanowisku handlowca, nie możemy pisać o skończonym kursie nurkowania, czy o posiadanym Prawie Jazdy kat. C+E.

po 3: CV powinno prezentować potencjalnego pracownika jako osobę konsekwentną, pewną siebie oraz pełną energii i pasji do wykonywania danego zawodu. Tu przydaje się wyobraźnia, bo warto postawić się na miejscu pracodawcy i pomyśleć czego sami oczekiwalibyśmy od kandydatów na dane stanowisko.

po 4: przeglądając wzory CV w internecie natrafiamy czasem na nieaktualną już treść klauzuli. Warto zwrócić na to uwagę, bo szkoda by było gdyby klauzula dyskfalifikowała nas już na starcie.
 

Marek Zielinski

Nowicjusz
Dołączył
25 Kwiecień 2014
Posty
1
Punkty reakcji
0
Dawno temu kiedy starałem się o pracę nie było internetu, nie było kogo zasięgnąć o poradę i człowiek musiał dać sobie radę i pisać samemu.

Teraz gdybym miał napisać CV raczej bym się na to nie zdecydował i powierzył to komuś kto się na tym zna.
 
I

iwonka88

Guest
ja kiedyś robiłam cv w generatorze szybkiecv i bez problemu znalazłam pracę. Kwestia profesjonalenego wyglądu dokumentów, odpowiednie zdjęcie no i jak pracodawca zapamięta cv to jak zaprosi na rozmowę to już trzeba dać z siebie wszystko :)
 
K

Kaja Metrowska

Guest
Przede wszystkim wystrzegajmy się błędów ortograficznych. Kiedyś byłam na stażu i kadrowa dostała CV w którym ktoś napisał "nie karany" oddzielnie :) Gdybyście widzieli jej minę. Bezcenna.
 

Iluvfantasy

Moderator
Członek Załogi
Moderator
Super Moderator
Dołączył
5 Lipiec 2007
Posty
3 067
Punkty reakcji
245
Kaja Metrowska napisał:
Przede wszystkim wystrzegajmy się błędów ortograficznych
Mam styczność w pracy z CV dostarczanymi przez petentów, faktycznie czasami zdarzają się błędy ortograficzne - a przecież edytor tekstu podkreśla błędy - albo śmieszne adresy mailowe, w stylu "piiiitttteeerrrr886759" :D Warto też zwrócić uwagę na estetykę i na stawianie kropek i przecinków w odpowiednich miejscach.
 
B

bajderman

Guest
Teraz korzysta się z oprogramowania, które służy do generowania porządnych cv. W coś takiego wpisuje się tylko najważniejsze dane, wskazuje się zdjęcia i macie z tego wygenerowane profesjonalne cv w pdf. A jednak w wielu branżach się na to patrzy, po prostu widać, że kandydat faktycznie poświęcił czas an to, aby stworzyć coś profesjonalnego. A samo cv bez porównania lepiej wygląda.
 

Parsi

Nowicjusz
Dołączył
17 Kwiecień 2008
Posty
234
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Jak dla mnie to zwykłe CV na kartce papieru jest bardziej angazujące niż wykorzystywanie gotowych szablonów. Pani w warzwyniaku może nie wiedzieć , że jest takie coś jak szablony cv. Ale w większych firmach znają te sztuczki i wcale nie patrzą na to dobrze. Poza tym szablony ograniczają ludzką kreatywność i pomysły. Kiedyś, żeby się wyróżnić trzeba było mieć kolorowe, dopieszczone CV. Teraz nie trzeba wiedzieć jak napisać CV, ale jak znaleźć dobry szablon.
 

berenikaeliza

Nowicjusz
Dołączył
22 Kwiecień 2015
Posty
50
Punkty reakcji
0
CV musi być czyste i przejrzyste, zaczynamy od góry od prac i doświadczenia najnowszych, zawsze wstawiamy zdjęcie, pogrubiamy swoje najmocniejsze strony.
 

Leonardo7

Nowicjusz
Dołączył
14 Październik 2015
Posty
84
Punkty reakcji
1
Wiek
33
Miasto
Płock
Powiem wam, że CV najlepiej napisać samodzielnie, nie korzystać z jakichś szablonów czy gotowców... Do firm przychodzą setki CV i pracodawcy doskonale widzą, kto idzie na łatwiznę i kopiuje gotowe wzory. Co do samej treści:

Obowiązkiem jest zdjęcie - nie ma co ukrywać to jak z kupnem auta. Nikt nie obejrzy samochodu, bez choćby jednej fotki, mimo że ktoś wypisuje że auto jest w idealnym stanie. To samo niestety tyczy się ludzi. Musimy pokazać siebie najpierw na CV, żeby pracodawca mógł chociaż przypuszczać z kim ma do czynienia.

Dalej konieczne prawdziwe informacje i prawdziwe zainteresowania, żeby nie polec na tym podczas rozmowy.

Teraz najważniejsze - w CV nikt nie patrzy jaką szkołę kończyłeś/aś, ile masz kierunków czy tytułów naukowych, Nie zwracaj na to aż takiej uwagi. Najważniejsze jest doświadczenie zawodowe! To czy umiesz coś zrobić. Wypisujcie przy poprzednim miejscu zatrudnienia wszystko to co robiliście, choćby najmniejsze pierdoły. Większość pracodawców patrzy wyłącznie na to.

Pamiętajcie jednak, że wszystko rozstrzyga się podczas rozmowy. Musicie wypaść na ludzi, którzy mają swoje zdanie, które potrafią samodzielnie myśleć. KONIECZNIE zadawajcie pytania, to pokaże że się angażujecie, oraz że jesteście inteligentni. Warto nawiązać do czegoś na półce, lub ogólnie o danej firmie.

Mam nadzieję, że choć jednej osobie te porady się przydadzą i zdobędzie dobrą pracę w tych ciężkich czasach :) Powodzenia!
 
J

jagnam

Guest
Mój mąż prowadzi niewielką firmę oraz zdarza mu się publikowac ogłoszenia o pracę na portalu olx. Przychodzi bardzo wiele cv ale niektóre robią bardzo złe wrażenie. Ludzie robią w nich błędy ortograficzne, nie dają na dole klauzuli o przetwarzaniu danych ( takie cv można praktycznie wyrzucić do kosza...). Jest źle sformatowane. Jestem zdania,że warto jest usiąść oraz trochę się wysilić aby skonstruować sensowne cv. Szczególnie,że jest to pierwsza rzecz, na jaką patrzy się pracodawca.
 

grzegorzek246

Nowicjusz
Dołączył
22 Wrzesień 2016
Posty
6
Punkty reakcji
0
Pisanie CV to dość skomplikowana sprawa, chociaż wydaje się łatwa. Trzeba się mądrze zaprezentować. Ja pisałam według takiego krótkiego poradnika, który znalazłam w sieci. 30 praktycznych porad, sprawdźcie sobie, może Wam siądzie. Mi się podoba i uważam, że przydatne to jest
 

grzegorzek246

Nowicjusz
Dołączył
22 Wrzesień 2016
Posty
6
Punkty reakcji
0
Wszystkie informacje są pożyteczne i pomocne. Trzeb pisać konkretnie i na temat, a CV dopasować do oferty pracy, ale nie zapominajcie o zdjęciu, przecież to ono idzie na pierwszy ogień. Warto o nie zadbać. A Wy co myślicie? Fotograf czy samemu robicie zdjęcia? Macie jakieś sposoby?
 
Do góry