Jak leczyć anemię ?

ania_civ

Nowicjusz
Dołączył
19 Lipiec 2006
Posty
1 881
Punkty reakcji
0
Tą anemie przede wszystkim trzbea leczyć poprawieniem błędów żywieniowych. Soczki i tabletki nie załatwią sprawy.
 

(a)nulka

Nowicjusz
Dołączył
26 Sierpień 2006
Posty
12
Punkty reakcji
0
Ja Też mam anemie.
Lekarz przepisał mi jakieś tam lekarstwa. No to poszłam do apteki i kupiłam magnez z witaminą B6 czy coś takiego. Już dokładnie nie pamiętam... Ale te tabletki nie były wcale takie dobre jak się okazało. Lekarz powiedział że nie mogę ich brać i przepisał mi jakieś inne. :/
 

kaasik

Nowicjusz
Dołączył
31 Sierpień 2006
Posty
39
Punkty reakcji
0
Najlepiej to żebyś zaprzyjaźniła się z warzywkami- a marchewka poprawi Ci koloryt skóry- no chyba że już zupełnie zjesz jej baaardzo dużo to skóra zrobi Ci sie pomarańczowa a jeśli w rozsądnych ilościach to będzie przyjemnie zabarwiona:))
 

kataryna

Po burzy ZAWSZE wschodzi Słońce! Nawet po najwięks
Dołączył
6 Grudzień 2005
Posty
6 512
Punkty reakcji
1
Wiek
32
Miasto
lepiej nie wiedzieć :P
Ja nigdy nie miałam anemii, ale tylko 1 podejrzenie. Leczenie i odpowiedzi na pytania udzieli Ci lekarz. :)
 

julka_2241

Nowicjusz
Dołączył
20 Wrzesień 2006
Posty
1
Punkty reakcji
0
Witam. Nie wiem czy powinnam się zwracać do Was z tą sprawą, ale tak mi przyszło do głowy, że mogę spróbować...

Od jakiegoś czasu boli mnie głowa, jest mi słabo, czuję się trochę tak, jakbym była "nie w swoim ciele", bo prostu mam nogi i ręce jak z waty, dziwne uczucie... Pół roku temu miałam operację kręgosłupa, miesiąc temu wycinanie migdałków, kosztowało mnie to dużo siły i nie ma co mówić, schudłam 13 kg jak nic. Ale nie jestem chuda! Mam wagę raczej w normie, i na pewno nie wyglądam jak modelka(choć jestem szczuplejsza niż przed operacją, w dalszym ciągu nie jestem chuda)
Wyniki badań są nienajlepsze, hemoglobina(11, co było alarmujące, a przecież to tylko jednostkę poniżej normy...), HCT poniżej normy, RDW powyżej, RBC na dolnej granicy. Lekarka przepisała mi żelazo i witaminy, mam zrobić badania za miesiąc i potem się zgłosić.

Natomiast nastraszyla mnie dopiero mama, powiedziała, że mam anemię, co mnie zastanawia. Zawsze myślałam, że anemię mają osoby o katastrofalnych wynikach badań, lub bardzo chude, które niewiele jedzą, a przecież ja staram się o siebie w miarę dbać...

Jak to naprawdę jest? Kiedy można mówić o anemii, a kiedy jedynie o kiepskich wynikach?
I jeszcze jedno, czy stres może wpłynąć znacząco na ewentualną chorobę? Ostatnio zdecydowanie nie mam się najlepiej :niepewny:


Trochę się boję...


Pozdrawiam.
 

ania_civ

Nowicjusz
Dołączył
19 Lipiec 2006
Posty
1 881
Punkty reakcji
0
Anemię mamy wtedy kiedy hemoglobina jest poniżej normy - krew nie może poprawnie przenosić tlenu.

Skoro to 11, to nie ma powodu do załamania, ale naprawdę musisz zacząć dbać o siebie. Warto stosować się do zaleceń lekarza, bo to najlepiej pomoże, zadbaj też o jedzenie - warto jeść mięsko, sałatę, pietruszkę itd. Ogólnie warzywa i miesko.
Warto też zadbać o ruch, bo zauważyłam że systematyczne ćwiczenia również poprawiają wyniki.

stres - może i tak, ma ogólnie kiepskie działanie. Ale to niczego nie zmienia.
 

Agniesia

Nowicjusz
Dołączył
24 Maj 2005
Posty
156
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
stamtąd
Ja mam "silną anemię spowodowaną niedoborem żelaza". Poziom hemoglobiny miałam strasznie niski, a najlepsze jest to, że wszystko wyszło na jaw przypadkiem, gdy chciałam oddać swoją krew potrzebującym. Później wszystko potoczyło się szybko, skierowania do lekarza, później na dokładną morfologię i w końcu diagnoza. Lekarz przepisała mi jakieś leki i doradziła polubienie buraków. Jeśli chodzi o objawy to w moim przypadku są to:

- blada cera
- cienie pod oczami
- słabe włosy, paznokcie
- szybkie męczenie się
- senność
- huśtawki nastrojów

I to chyba tyle :) Mam pytanie: nie wiecie ile może trwać leczenie? Bo chciałabym jak najszybciej wrócić do formy :)
 

didi89

Nowicjusz
Dołączył
16 Wrzesień 2007
Posty
48
Punkty reakcji
0
Miasto
kraków
witam . Ja rowniez mialam kiedys anemie . w brew pozorom jak to niektórzy twierdza wcale nie jest ona spowodowana odchudzaniem. przy obfitych miesiaczkach nawet moze dojsc do nie doboru zelaza w hemoglobinie . polecam brokuly , salate noi pietruszke . wszystkie zielone warzywka posiadaja duzo zelaza . jesli chodzi o leki to mialam femiferal dla kobiet w ciazy . pomaga bo dzis pozbylam sie anami...
 

jagodowaa

Nowicjusz
Dołączył
28 Lipiec 2007
Posty
703
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Sosnowiec
Jak tak przeczytałam ten temat to zdałam sobie sprawę że chyba mam anemię.
Bo od zawsze mam bardzo bladą cerę ;/ Jestem senna już wpołowie dnia o taka bez energi.
I każdy lekarz mi mówi że wyglądam anemicznie ale jak raz miałąm pobieranie krwi na wykrycie anemi to wyniki miałąm dobre więc nie wiem co ze mną nie tak
Ale te soczki chyba zacznę pić marchwiowe ;d
 

oliwka1022

Nowicjusz
Dołączył
8 Październik 2007
Posty
360
Punkty reakcji
0
Wiek
33
a u mnie lekarz nie wykryl zadnej anemi.....
a Jestem blada ,mam wory pod oczami i zimne rece...nie mam sily ciagle chce mi sie spac...juz zemdlalam kilka razy...
(objawy te same co agniesia) No to chyba raczej mam anemie,prawda?
Jak bede pic codziennie barszcz lub sok z marchwi.. to ile czasu zajmie wyleczenie sie..?
 

W.Redna

niegrzeczna dziewczynka
Dołączył
21 Listopad 2008
Posty
1 276
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
Bydgoszcz
Hej,

ja tez mialam anemie. mialam, bo chociaz jeszcze biore zelazo, to hemoglobine mam juz dobra.ale leczenie musi trwac pare miesiecy, zeby zapasy zelaza w organizmie sie odbudowaly.tez bylam mocno przestraszona ta cala anemia. ale faktycznie jest cos w powiedzeniu, ze boimy sie tego, czego nie znamy.zaczelam szperac w necie i trafilam na stronke abcanemia.pl.tam znalazlam mnostwo aktualnych informacji, materialy video, historie innych dziewczyn, a do tego moglam anonimowo zadawac pytania ekspertom i nie musialam dlugo czekac na odpowiedz.teraz wiem juz calkiem sporo i iwem jak postepowac. polecam i zycze zdrowia!
a po co odświeżać temat sprzed ponad roku??
 

xscarlettx

gingercore
Dołączył
30 Styczeń 2009
Posty
794
Punkty reakcji
1
Wiek
36
może komuś się przyda-przy anemii trzeba pić herbatkę z pokrzywy, a poziom hemoglobiny podskoczy natychmiast
 

Amand@

Nowicjusz
Dołączył
31 Lipiec 2008
Posty
411
Punkty reakcji
3
Wiek
32
Ja miałam anemię 2 razy. Ogólnie u mnie powodem tego był duży stres i złe odżywianie. Pomóc jest sobie najlepiej zjadaniem owoców. Ja na początku strasznie tego unikałam ale później zobaczyłam jak wiele zalet z tego wynika:) Ładna cera, lepsze trawienie i o niebo lepsze samopoczucie. Także nie ma co walczyć z owocami bo bopinne stać się naszymi przyjaciółmi:) Aha. Kawa ma duży wpływ podobno na wypłukiwanie witamin, dlatego lepiej zastąpić ją czymś innym:) Życzę powrotu do zdrowia:D ;)
 

marti18

Nowicjusz
Dołączył
10 Wrzesień 2010
Posty
34
Punkty reakcji
1
co do marchewki na kolor skóry to polecam soczki jednodniowe nie dość, że są pycha to mają chyba najwięcej witamin i jak piłam codziennie to miałam dużo lepszą cerę
 

ja_goda

Nowicjusz
Dołączył
2 Wrzesień 2010
Posty
118
Punkty reakcji
0
Ja czytałam, że od soku marchewkowego zmienia się cera, ale nie ma ona tak ładnego koloru - tylko taki odcień bardziej pomarańczowy także trzeba uważać :) Ja mam chyba anemię bo ciągle zaspana chodzę.
 

marti18

Nowicjusz
Dołączył
10 Wrzesień 2010
Posty
34
Punkty reakcji
1
cera faktycznie się zmienia - ale wydaje mi się, ze na lepsze ;) jak piłam codziennie soczki (a zdarzało się, że piłam więcej niż 1 dziennie) to robiłam się bardziej opalona (ale na brązowo, a nie pomarańczowo ;P) To, że jesteś zaspana to niekoniecznie jej objaw - może jakichś witamin Ci brakuje? Może masz za niski poziom żelaza? albo za krótko śpisz ;)
 

ja_goda

Nowicjusz
Dołączył
2 Wrzesień 2010
Posty
118
Punkty reakcji
0
To, że za krótko śpię to u mnie pojęcie względne bo śpioch ze mnie straszny także każda ilość jest za mała ;) Badań ostatnio nie robiłam żadnych także nie wiem jak tam z moimi "poziomami". W zasadzie mogłabym zainwestować w jakieś witaminy.. tylko jakie;>
 

elunia26

Nowicjusz
Dołączył
5 Lipiec 2010
Posty
5
Punkty reakcji
0
ja przy obnizonym pozimie hemoglobiny bylam strasznie senna oslabiona ale zaczelam stosowac floradix-zelazo + witaminy do picia przeczytalam o nim na forum jakims na poczatku wydawalo sie ze to nic nie pomaga ale wiadomo na kazdego dziala inaczej i zaczelam widziec poprawe, ale te herbatki ziolowe tez bardzo pomagaja;)
 
Do góry