Jak dobrze napisać egzamin gimnazjalny? - poradnik

inherentny

Geniu Loci
Dołączył
19 Grudzień 2012
Posty
270
Punkty reakcji
13
Miasto
kraków
Pozwolę sobie zamieścić na tym forum poradnik, który napisałem dawno temu.

Jak dobrze napisać egzamin gimnazalny? - poradnik

1. Budowa odpowiedzi
Zdania na egzaminach są bardzo często zbudowane w ten sam sposób, tyczy się on jedynie pytań dotyczących wyboru ciągu lub kolejności odpowiedzi.
Przykład: (małe litery oznaczają kolejne odpowiedzi)
A. a,b,c,d
B. b,c,d,a
C. d,a,b,c
D. a,c,b,a
Jak można zauważyć na przykładzie, odpowiedzi A i D zaczynają się od tego samego elementu. Oznacza to, że któraś z nich jest na 100% poprawna, a pozostałe możemy wykluczyć.
Dlaczego? Egzaminatorzy dążą do tego, byście spędzili jak najwięcej czasu nad jakimś zadaniem. Jeśli odgadniecie pierwszy element ciągu, to autorzy pytań chcą byście głowili się dalej zamiast przechodzić do następnego pytania.

2. Sposób na matematykę
Jeśli zaś chodzi o egzamin matematyczny, również tutaj daje się wykryć pewien schemat. Mając do rozwiązania zadanie obliczeniowe, możemy być w 80% pewni, że prawidłową odpowiedzią nie będzie odpowiedź A. Dlaczego? Powód jest identyczny jak wyżej. Więcej czasu tracicie na zadanie. Uznajcie to za głupotę, ale mówię prawdę.

3. Sposób na historię
O ile w egzaminach historycznych nie widzę żadnego schematu w odpowiedzi, o tyle jest element, który naprawdę wam pomoże. Źródła tekstów. Zawsze czytajcie źródła. Pomogą Wam określić przedział czasowy zdarzeń, których tekst dotyczy, epokę itd.
Pamiętajcie: tekst>źródło!

4. Sposób na j. polski
Jak wyżej - źródła. Ponadto polecam przeczytanie ze dwóch książek dla własnej przyjemności. Tak na wypadek gdyby w poleceniu ostatniego zadania widniało: "bohater literacki" lub "przykłady z literatury". Wtedy nie musicie sięgać do lektur!

5. Sposób na fizykę/chemię/biologię
Ponieważ są to nauki o przyrodzie, zjawiskach itp, warto podczas egzaminu, w miarę możliwości wyobrażać sobie każde polecenie, jeśli dotyczy ono otaczającego nas świata. To naprawdę pomaga.

6. Sposób na język obcy
BRAK

7. Porady ogólne
Pamiętajcie, że egzamin gimnazjalny jest śmieszny. Oznacza to, że większość zadań wymaga logicznego myślenia, a nie wiedzy. Warto wracać do poprzednich zadań, jeśli jest tam informacja pomagająca nam rozwiązać kolejny problem.
Pamiętajcie o jednym: nie próbujcie być za sprytni. Jeśli z tekstu wynika odpowiedź B , a Wy dziwicie się że to takie proste i nie dowierzacie - to będzie odpowiedź B.
Jest jedna rzecz, której musicie się nauczyć - wzory. Ale tylko z fizyki i matematyki :)

8. Kto to napisał?
Absolwent gimnazjum, którego czas poświęcony na naukę do egzaminu można liczyć w minutach. Wynik: niecałe 90% (biorąc pod uwagę całość)
 
Do góry