Izraelici narodem wybranym?

Teofil

Nowicjusz
Dołączył
11 Luty 2013
Posty
69
Punkty reakcji
10
To co teraz napisze moze dla wielu z was być sprzeczny z tym czego uczą kościoly chrześcijaństwa, jednak uważam że najwazniejsza jest prawda :). Po mojej ostatniej analizie stwierdziłem że wszystkie obietnice dot. Izraelitów jako narodu wybranego zostały spełnione, ba!, można powiedzieć że nigdy ten naród nie został odrzucony.

Dlaczego taką teze możemy wysunąć?

1. Bóg, obiecał Izraelitom na podstawie ich praojców że to Oni będą wybrani.
2. Objawienia mówi o 144 000 wykupionych z Izraela, nie z narodów.
3. Rok 1948, najpewniej jest zapowiedzia końca kary dla tego narodu.
4. To że Izraelici to jakby pierwociny, nie oznacza że tylko oni pójda do nieba, do chodzę do wniosku że Wielka Rzesza opisana w Objawieniu Jana tyczy się osób i w niebie i na ziemi żyjących.
5. NIe wykluczone że Pan Jezus będzie mial swoje Królestwo na ziemi i wcale nikt ostatecznie nie będzie w niebie.
6. Ja w sumi enie doczytałem się o odrzuceniu Izraelitów przez Boga, tak jest mowa o ich nie przyjęciu Jezusa, ale nie doczytałem się o odrzuceniu całego narodu.

Wiem zaawansowany temat, acz kolwiek chętnym pomogę w zapoznaniu się : )
 

irish

Nowicjusz
Dołączył
30 Marzec 2008
Posty
542
Punkty reakcji
5
skojarzyłem kilka zdań:
Oz. 2:23
RZ. 9:22-25
Mt. 21:43
i inne
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
realistycznie, nigdzie Bóg "nie odwołał Izraelitów jako narodu wybranego"
 

Einherjar

Wyjadacz
Dołączył
15 Grudzień 2011
Posty
3 409
Punkty reakcji
322
"Najważniejsza jest prawda" powiadasz. Prawda ma to do siebie, że da się ją zweryfikować. Prawdą jest na przykład, że nie umiesz latać. Prawdą jest, że człowiek z reguły ma dwie nogi. W momencie kiedy posługujesz się terminem "prawdy" dla potwierdzenia swych teologicznych hipotez, przypominasz raczej mnie mówiącego, że po kosmosie fruwa sobie kolorowy jednorożec. Taka jest prawda, on tam jest.

Teofil napisał:
5. NIe wykluczone że Pan Jezus będzie mial swoje Królestwo na ziemi i wcale nikt ostatecznie nie będzie w niebie.
Niewykluczone. Choć z opisu zawartego w Nowym Testamencie wynika, że Jezus to istota zbyt mądra by być zainteresowanym Ziemią. Ale niewykluczone. Niewykluczone, że tych 144 000 dusz, które tak bardzo palą się by dostać wejściówkę do Nieba będzie tam siedziało samotnie, gdy Jezus wróci na Ziemię i tu ustanowi swój raj, być może dogadując się uprzednio z upadłymi aniołami, że im odstąpi Niebo jeśli one się odczepią od Ziemi. Wyglądałoby na to, że tych 144 000 najpobożniejszych się zawiedzie.

Ale to oczywiście taka opcja. Rozumiesz, taka "prawda". :)

Tak na marginesie, jeśli rok 1948 ma być końcem kary dla ludu Izraela, to ktoś musi mieć niezłe poczucie humoru lokując ich pośrodku terytoriów kontrolowanych przez wrogo nastawionych Arabów. Hamas faktycznie przybija piątki Izraelowi, szkoda tylko że rakietami.
 

pan k

Bywalec
Dołączył
7 Lipiec 2011
Posty
3 423
Punkty reakcji
105
Miasto
Dąbrowa Górnicza
Brave napisał:
realistycznie, nigdzie Bóg "nie odwołał Izraelitów jako narodu wybranego"
To zrobił.
Stary testamencie dominuje całkowicie ten lud.
Abramach za próbę złożenia ofiary ze swojego syna
dostaje obietnicę że jego lud został wybrany przez Boga a wcześniej
wyprowadził się do wybranego miejsca przez Boga.
Za to składali baranki i jako symbol przymierza muszą przejść obrzezanie
Mojżesz spotyka płonący krzak i dowiaduje się że postanowił uratować swój lud.
Po jego uratowaniu następuje zawarcie przymierza .
Nowy testament potwierdza na początku status tej grupy.
Jezus miał zreformować ich religię .
Tym celu spotykał się tylko tą grupa etniczną i wśród tej grupy wybrał
sobie Apostołów .
Wszystkie miejsca które odwiedzał nie występują inne ludy.
Straciła status wybranego.
Przyczynili się do jego śmierci i przyczynili się do śmierci jego uczniów .
Wydali go na śmierć a przed śmiercią znieważali.
Za to zostali wygnani .
Później Apostołowie dostali zadanie nawrócenia całego świata.
Zrezygnowali koszerności i obrzezania .
Symbolem zabrania im tego statusy jest wysłanie św Piotra do Rzymu.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
1. masz prawo do takiego zdania, ja nigdzie nie widzę "odwołania"
2. o ile Piotr dotarł kiedykolwiek do Rzymu... (ten nawet w pierwszych wiekach chrześcijaństwa pełnił funkcję 3, najmniej ważnego patriarchatu), wszystko się zmieniło, gdy zmieniła się ilość chrześcijan terytorialnie, wieki po śmierci ostatnich apostołów (poczytaj o Antiochii)
 

pan k

Bywalec
Dołączył
7 Lipiec 2011
Posty
3 423
Punkty reakcji
105
Miasto
Dąbrowa Górnicza
Brave napisał:
1. masz prawo do takiego zdania, ja nigdzie nie widzę "odwołania"
2. o ile Piotr dotarł kiedykolwiek do Rzymu... (ten nawet w pierwszych wiekach chrześcijaństwa pełnił funkcję 3, najmniej ważnego patriarchatu), wszystko się zmieniło, gdy zmieniła się ilość chrześcijan terytorialnie, wieki po śmierci ostatnich apostołów (poczytaj o Antiochii)
1 A gdy Abram miał dziewięćdziesiąt dziewięć lat, ukazał mu się Pan i rzekł do niego: Jam jest Bóg Wszechmogący. Służ Mi i bądź nieskazitelny, chcę bowiem zawrzeć moje przymierze pomiędzy Mną a tobą i dać ci niezmiernie liczne potomstwo. Abram padł na oblicze, a Bóg tak do niego mówił: Oto moje przymierze z tobą: STANIESZ SIĘ OJCEM MNÓSTWA NARODÓW. Nie będziesz więc odtąd nazywał się Abram, lecz imię twoje będzie Abraham, bo uczynię ciebie ojcem mnóstwa narodów. Sprawię, że będziesz niezmiernie płodny, tak że staniesz się ojcem narodów i pochodzić będą od ciebie królowie. Przymierze moje, które zawieram pomiędzy Mną a tobą oraz twoim potomstwem, będzie trwało z pokolenia w pokolenie jako przymierze wieczne, abym był Bogiem twoim, a potem twego potomstwa" Rdz 17, 1-7
Zawarł z nim przymierzę .
2 Jako symbol przymierza obrzeżanie i koszerne jedzenie , budowa świątyni w Jerozolimie i Arka przymiesza ,
mordowanie barana ofiarnego .
3 Mojżesz i dostał zadanie wyzwolenia jego ludu .
Po czterdziestu latach ukazał mu się na pustyni góry Synaj anioł Pański w płomieniu ognistego krzaka. 31 Zobaczywszy [go] Mojżesz podziwiał ten widok, lecz kiedy podszedł bliżej, aby się przyjrzeć, rozległ się głos Pana: 32 "Jam jest Bóg twoich przodków, Bóg Abrahama i Izaaka, i Jakuba". Przeraził się Mojżesz i nie śmiał patrzeć. 33 "Zdejm sandały z nóg - powiedział do niego Pan - bo miejsce, na którym stoisz, jest ziemią świętą. 34 Długo patrzyłem na ucisk ludu mego w Egipcie i wysłuchałem jego westchnień, i zstąpiłem, aby ich wyzwolić. Przyjdź, poślę cię teraz do Egiptu".
4 Opowieść Jezusa o pracownikach Winnicy.
Ta opowieść odnosi się do Żydów do których został posłany
by przywrócić ich Bogu .
Jeśli nie nawrócą się do spotka ich utrata przymierza i śmierć
a po jego śmierci Rzymianie zniszczyli ten lud .
5 Po jego ukrzyżowaniu odrzuceniu zerwali z nim przymierzę a
​Rzymianie zniszczyli ich świątynie .
Obrzeżanie i koszerne jedzenie nie obowiązuje Chrześcijan .
Bo zawarł z każdym ludem przymierze .

pan k napisał:
1. masz prawo do takiego zdania, ja nigdzie nie widzę "odwołania"
2. o ile Piotr dotarł kiedykolwiek do Rzymu... (ten nawet w pierwszych wiekach chrześcijaństwa pełnił funkcję 3, najmniej ważnego patriarchatu), wszystko się zmieniło, gdy zmieniła się ilość chrześcijan terytorialnie, wieki po śmierci ostatnich apostołów (poczytaj o Antiochii)
1 A gdy Abram miał dziewięćdziesiąt dziewięć lat, ukazał mu się Pan i rzekł do niego: Jam jest Bóg Wszechmogący. Służ Mi i bądź nieskazitelny, chcę bowiem zawrzeć moje przymierze pomiędzy Mną a tobą i dać ci niezmiernie liczne potomstwo. Abram padł na oblicze, a Bóg tak do niego mówił: Oto moje przymierze z tobą: STANIESZ SIĘ OJCEM MNÓSTWA NARODÓW. Nie będziesz więc odtąd nazywał się Abram, lecz imię twoje będzie Abraham, bo uczynię ciebie ojcem mnóstwa narodów. Sprawię, że będziesz niezmiernie płodny, tak że staniesz się ojcem narodów i pochodzić będą od ciebie królowie. Przymierze moje, które zawieram pomiędzy Mną a tobą oraz twoim potomstwem, będzie trwało z pokolenia w pokolenie jako przymierze wieczne, abym był Bogiem twoim, a potem twego potomstwa" Rdz 17, 1-7
Zawarł z nim przymierzę .
2 Jako symbol przymierza obrzeżanie i koszerne jedzenie , budowa świątyni w Jerozolimie i Arka przymiesza ,
mordowanie barana ofiarnego .
3 Mojżesz i dostał zadanie wyzwolenia jego ludu .
Po czterdziestu latach ukazał mu się na pustyni góry Synaj anioł Pański w płomieniu ognistego krzaka. 31 Zobaczywszy [go] Mojżesz podziwiał ten widok, lecz kiedy podszedł bliżej, aby się przyjrzeć, rozległ się głos Pana: 32 "Jam jest Bóg twoich przodków, Bóg Abrahama i Izaaka, i Jakuba". Przeraził się Mojżesz i nie śmiał patrzeć. 33 "Zdejm sandały z nóg - powiedział do niego Pan - bo miejsce, na którym stoisz, jest ziemią świętą. 34 Długo patrzyłem na ucisk ludu mego w Egipcie i wysłuchałem jego westchnień, i zstąpiłem, aby ich wyzwolić. Przyjdź, poślę cię teraz do Egiptu".
4 Opowieść Jezusa o pracownikach Winnicy.
Ta opowieść odnosi się do Żydów do których został posłany
by przywrócić ich Bogu .
Jeśli nie nawrócą się do spotka ich utrata przymierza i śmierć
a po jego śmierci Rzymianie zniszczyli ten lud .
5 Po jego ukrzyżowaniu odrzuceniu zerwali z nim przymierzę a
​Rzymianie zniszczyli ich świątynie .
Obrzeżanie i koszerne jedzenie nie obowiązuje Chrześcijan .
Bo zawarł z każdym ludem przymierze .
Dał im też Arkę Przymierza która ich chroniła i kij Mojżeszowi.
jeśli go trzymał wysoko ich armia wygrywa a jak obniży go to przegrywają .
Uznał ich za lud wybrany.
Stracili ten statut bo zamordowali jego syna a przed śmiercią szydzili z niego.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
1. bardzo daleka paralela, bez materialnego potwierdzenia w Biblii, nie wyszło...
2. brak czegkolwiek
 
Dołączył
19 Maj 2017
Posty
126
Punkty reakcji
6
Wiek
47
Najpierw przeczytajcie sobie 2,3 razy wszystkie odmiany Pism a potem debatujcie bo tak naprawdę nic się kupy nie trzyma.
Gdy przeczytałem ze zrozumieniem dwie pierwsze odmiany to wystąpiłem z kościoła. Gdy doczytałem dwie następne to "inni" mnie wykluczyli :) i zostałem jak by to powiedzieć: odstępcą :)
Gdy przestudiowałem i kawałek Koranu - to zacząłem wierzyć w kosmitów. Steki kłamst i bzdur dopisywanych wedle własnego widzi mi się przez róznych "mocarnych" na przełomie setek lat.
Jak się komuś cos nie podobało to nakazał to zmienić i już mu się podobało.
Sypnąć przykładem?

Zmiana imienia Boga z Jahwe na Pan Bóg w Pismach Św. - chyba w Gdańskim tak było... i kardynał Wyszyński się podpisał pod "nowelizacją" pisma
Wybaczcie za słowa ale po latach nauki uznaję Pisma Święte za "komedię" dla naiwnych i otępiałych.
Zresztą, każdy ksiądz codziennie potwierdza dla kogo jest Pismo Święte zwracając się do ludu Bożego słowem" parafianie"... jak by "rodacy, polacy, sąsiedzi, koledzy, koleżanki, bracia, siostry, babki, dziadki" przez gardło nie przełaziło.
Wiki - Parafianin = (1.2) ograniczony, tępak; pot. idiota
https://pl.wiktionary.org/wiki/parafianin

ale klecha ma rację bo zwracając się na mszy do ludzi słowami: drodzy idioci ... to tylko idioci będą stac dalej i wsłuchiwać się w resztę "bajek"
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
ok wrzuć przykłady antyczne greckie/hebrajskie
 
Dołączył
19 Maj 2017
Posty
126
Punkty reakcji
6
Wiek
47
Ale ja już nie jestem Ś.J. (ŚwietniePierd$%$^$%ęty!) i nie mam w swoim życiu czasu na to by rozkminiać prawdę i nieprawdę. Kto czytał ten wie że nie warto głowy męczyć.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
ok, rozumiem ucieczkę, informuję więc, że z takimi przykładami "wycinania" trudno znaleźć
 
Dołączył
19 Maj 2017
Posty
126
Punkty reakcji
6
Wiek
47
Powiedział bym co i gdzie było ale naprawdę nie chce mi się teraz szukać. Te zmiany Jahwe na Bóg lub Pan to główny argument Ś.J. w trakcie przekonywania to znaczy głoszenia :)
Z tego co pamietam ll wydanie Biblii Tysiąclecia bardzo często używa imienia Jahwe. Później zmieniono wyraz Jahwe na Pan tak jak by katolicyzm wstydził się przyznac że tetragram JHWH czyta się jednak tak jak mówia Ś.J.
No ale ile w tym prawdy to nikt nie wie. Moim zdaniem jeśli w pierwszych pismach było JHWH to tak powinno zostać. Wyboraźmy sobie że mam problem z przetłumaczeniem jakiegos wyrazu z nieznanego języka. Wyraz ten to: kvacorro.
Przecie - nie mogę go zastąpic wyrazem KACZKA!! No bo jak?? Bo lepiej się czyta, brzmi czy jak? Jest kvacorro i tak ma zostać. Tak samo było JHWH i ma zostać JHWH a nie Pan czy Bóg.
Dla mnie te podmiany i zamiany brzmia jak próba "czegoś" ukrycia. A może kościół dostudiował się i jednak wyszło na to że Bóg faktycznie ma imie i jego imieniem jest Jehowa????
Zresztą mało to ważne dziś bo takowy jak "Czarluś Taze Russelek" też normalny raczej nie był. Z biznesu zrobił pseudo kościół a jak mocny to świadczy o tym dzisiaj liczba głoszoących na świecie. 8.000.000 ludzi to tyle co nic. Szkoda papieru na te książki, to znaczy Biblie no ale amerykany (Bruklin + nowa siedziba) szmalcuś rzeźbią i wiara musi trwać. Niestety.
Ciekawe kiedy Ś.J. się obudzą że ich "firma" dyma. Przeciez juz zaczęli wyprzedawać sale, ludzi masowo z Betel na ulice wyrzucać. Ktoś interes zwija a ŚlepiJehowcy dalej to ciągną.
Najlepszym numerem jak dla mnie był fakt że dyrektory tj. bracia-szefy z "centrum" w NYC z automatu powpisywały się na listę 144000 :) :) :) Normalnie smiech na sali :) Tego nigdy nie mogłem rozkminić bo trzeba przyznac że trzeba mieć tupecik.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
rzecz w tym, że tych zamian tłumaczeniowych jest w starym testamencie niewiele, a w nowym testamencie, gdzie SJ dodają w swojej wersji JHWH jest ścisła komunikacja tłumaczeniowa miedzy grecką, antyczną wersją i na przykład tysiąclatką (co sprowadza się do instrumentalnej zmiany przez SJ tekstu jaki znamy ze starożytności)

coś o izraelitach jako narodzie wybranym?
 
Dołączył
19 Maj 2017
Posty
126
Punkty reakcji
6
Wiek
47
U mnie Brave odwiecznym problemem zyciowym było to że ja nie potrafie mocno cofnać się w czasie. Historia mnie nie kręci. Izraelici narodem wybranym? Ale przez kogo i kto w to uwierzył?
Zobacz sam. Izrael. Niby wybrany, prawda? Zatem powinien być wielbiony przez chrześcijanów, prawda? Chrześcijanów wcale nie mało więc powinien byc wielbiony naprawde na maksa, prawda?
Więc - czym jest Izrael dziś? Obszarem 4-tego świata cofniętym na maksa w rozwoju? Irak, Jordan, Syria, Izrael. Kolebka chrześcijaństwa odwiecznie się napiertalająca??????
To jesli ten naród taki niby wybrany to dlaczego nikt go nie chroni?

Dałem na luz gdy szukałem odpowiedzi na pytanie: Czy Jezus był zdrowy na głowę...
Wlazł chłopina między Islam i resztę i głosił po swojemu??????
https://pl.wikipedia.org/wiki/Religia_w_Izraelu
Zerknij pod linkiem na przewagę muzułamnów!

i teraz: Jezus faktycznie syn Boży czy jednak pierwowzór Czarlsa Taze Russelka który coś sobie wymyslił i w to uwierzył???
W dzisiejszych czasach gdyby jakiś "ksionc" pojechał do Syrii między muzułmanów budowac kościół i głosic swoją wiarę skończył by:

a) w piachu
b) na psychiatryku

Kim zatem był Jezus??
Nic do gościa nie mam bo go nie znam :) ale ... no... kim był?
Zebranie ekipy hejterów to znaczy współwyznawców nie było problemem!
Zatem kto naród Izraelski wybrał? Jezus czy Bóg?

Kolejna sprawa:
Cuda opisane w Biblii. Naprawdę ciężko uwierzyć w rozchodzące się morze, w zmartwychwstanie i wyjście z jaskini po kilku dniach "nieżycia".
Dlaczego dziś - Bóg - nie daje drugiego zycia np. dzieciom zabitym na wojnie?
Dlaczego Bóg zesłał szatana na ziemię a nie na Marsa, Urana, Wensu czy inne? :)
Bóg = sadysta???
Do czego kwiczę???
Jakiś Adaś w Edenie zerwał jabłko. Za ten czyn ludzkość została ukarana. Dlaczego Bozia nie wzięła pod uwage tego że gdyby np. taki jak ja - stał teraz w tym Edenie a Adaś chciał rwać owoca to bym mu mordkę rozpitolił i by nie było rwania? Przecież - gdybym mógł - to uratował bym ten "świat" - prawda? I teraz dzięki temu że nie mogę, nie mogłem - mam ponosić za to karę????
Wiesz co?
Najgorszy wróg już dawno dał by na luz a Bozia nie odpuszcza!
Dziwna ta Bozia!

I na koniec najlepsze:
Dlaczego ani Chrystus, ani sam Bóg, ani niby Maria matka jego która niby tam w tym niebie przy nich siedzi - przez 40lat mego życia ani razu mi się choć by nie przyśnili??????????
Nie chce spotkac Boga w markecie. Chciał bym aby dał mi szansę uwierzyć. Choć by w snach. Czyzbym nie był godzien? Czyżbym był jakiś gorszy od nawiedzonych księzy?
Wiesz co?
Mam w rodzinie księdza. Naprawdę. Kiedyś z nim rozmawiałem i przyznał że nigdy jakikolwiek cud mu się nie objawił.
To co jest?
Bozia ma zlewkę także i na swoich???????????

Ostatnia już rzecz: fizyka, chemia, biologia, astronautyka. Jak się głebiej "zagłębisz" to temat wiary i kościoła przestaje miec znaczenie. Niestety.

Zwłaszcza w dzisiejszych czasach w których u katolików liczy się wrzut na tacę, u Ś.J. wrzut do skrzynki a u Baptystów przelew.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
Historyczne królestwo Izrael to dzisiejszy Liban i północ aktualnego Izraela
reszta zbyt żenująca, by nawet komentować...
 
Dołączył
19 Maj 2017
Posty
126
Punkty reakcji
6
Wiek
47
Tylko reszta? A Liban to niby co to w dobie dzisiejszej technologii? Mają problem z budową linii przesyłowej Liban>Grecja na odcinku 1107km dnem M.Śr. ?
Problem z elektrowniami słonecznymi i wiatrakami + przesyłka fazy do EU?
A może cieżko dogadac było by się z Turkami i posłać fazę odcinkiem 360km?

Syria, Irak, Iran, Jordania, Egipt, Izrael i kilu innych zawsze umieli tylko i wyłącznie kałacha przeładowac. Lewusy i tyle dlatego świat odpuścił robienie tam porządku bo najpierw trzeba odczekac by się sami wystrzelali.
Praktycznie od Kongo w dół Afryka jest zielona i niepiaszczasta. Tam naprawde można budowac i tworzyć. Jest ogromny potencjał tyle że nie ma nikogo do roboty bo wszyscy wieją do EU w której za darmo dają mieszkania i po 3000 ojro :) Taki piekny kontynent i roziepany. I niech mi teraz próbują wmówic że czarny ma mózg...
Włącz sobie Google Earth w opcji Google Street i wjedź do Kapsztadu. Da się? Pewnie że się da tylko trzeba chcieć a "trzeba chcieć" trzeba zacząć od zakazu wjazdu do EU!
Troche fotek z biednej Jerozolimy która po bratersku nie mogła by przyjąć uchodźców :)

1.png


2.png


3.png


4.png


5.png


6.png


7.png


8.png


9.png


10.png


11.png


12.png
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
nic nie zrozumiałeś i jeszcze offtopem lejesz + bezsensownymi w kontekście tematu fotami..
 
Dołączył
19 Maj 2017
Posty
126
Punkty reakcji
6
Wiek
47
Foty wskazuja jedynie na fakt jak mocno bidne sa narody z których ludzie wieją do EU. Ilość kliatyzacji na scianach budynków + jakość fur na ulicach wskazuja na to że uchodźcy mają gdzie wiać.
Sorry za offtop. Lekko mnie poniosło i zapomniałem że to temat czysto religijny :)
 

irish

Nowicjusz
Dołączył
30 Marzec 2008
Posty
542
Punkty reakcji
5
gdzie ty tu widzisz wypasione bryki? bo ja widzę normalne
 
Do góry