Interpretacja obrazu

Status
Zamknięty.

calme

calmeriatka
Dołączył
19 Lipiec 2011
Posty
558
Punkty reakcji
219
Witam.
Chciałabym poprosić o pomoc w analizie obrazu Williama Blake "Szatan w swej pierwotnej chwale".
Raczej nie jestem dobra z polskiego i mam problem z jego interpretacją, a potrzebny jest mi on do prezentacji
maturalnej. Gdyby ktoś byłby na tyle miły i by mi pomógł, to byłabym ogromnie wdzięczna.


P.S Szukając po internecie znalazłam jedynie jedną interpretację tego obrazu, ale potrzebuje czegoś troszkę innego. Chociażby
jakiegoś przekształcenia:


Głównym bohaterem obrazu W. Bleaka jest szatan. Co zadziwia nas od pierwszego spojrzenia na ten obraz otoczony jest on blaskiem charakterystycznym dla osób świętych czy też samej trójcy świętej. Należy w takiej sytuacji zgłębić dlaczego w ten sposób ukazany jest szatan. Szatan ukazany jest w ten sposób, ponieważ jest upadłym aniołem, aniołem który się zbuntował, lecz kiedyś jak to sam autor ujmuje w tytule to jest pierwotna chwała czyli same jej początki. Wniosek? Szatan na tym obrazie wciąż jest aniołem.
Dominują tutaj kolory bieli i złotego. Biel oznacza czystość, cnotę, zaś złoto władzę, potęgę. Wszystko to towarzyszy nieustannie Bogu a on wciąż jest jego wiernym sługą więc posiada te dobra co on. Szatan w obu rękach trzyma berło i jabłko, czyli insygnia królewskie. Już można zauważyć fakt, że wciąż nęci i korci go władza lecz wciąż jest poddanym, ale nie podoba mu się to stanowisko.
On jest oświetlony, w blasku, lecz za nim wyłania się ciemność, coś co go pochłonie jakby zapowiedź przyszłych dni.
Można domniemać również że jest już w trakcie metamorfozy. Dlaczego? Dlatego że posiada 2 pary skrzydeł. Jedne białe i lśniące, lecz małe to te które słóżyły mu jako aniołowi, te wieksze, dominujące i władcze są jednocześnie ciemne i ponure. To już mogą być skrzydła anioła upadłego.




Pewnie mało kto by chciał mi pomóc, ale cóż.. spróbować warto...
Z góry wielkie dzięki,
calme.
 
Status
Zamknięty.
Do góry