Historia!

zielka

Nowicjusz
Dołączył
7 Maj 2005
Posty
838
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
.::Dobrze mi tu::.
Siemka...w środę mam sprawdzian z historii. Mam podane pytanka, ale oczywiście musze je opracować.
Bardzo was proszę o pomoc.


1. Przyczyny wybuchu pierwszej wojny św. (prosze powiedzcie czy to jest dobrze...jak macie jeszcze coś to oczywiscie napiszcie =) )

-Szybki rozwój gospodarczy niektórych państw
-Rywalizacja o rynki zbytu i surowce
-dążenie do zagarniecia lub podporządkowania nowych terytoriów
-dążenie Francji do odwetu za klęskę w wojnie z Prusami i odzyskania utraconych ziem
-Zmieżanie Rosji do opanowania cieśnin oraz umocnienia wpływów na Bałkanach
-Dążenia Niemiec i Francji do zdobycia hiszpańskiego Maroka
-Zamach na Franciszka Ferdynanda
-System sojuszy


2. Na czym polega różnica miedzy rewolucją lutową a październikową?
*Rewolucja lutowa
-W Rosji wysuwano żadania demokratyzacji.
-Aby przejąć władzę wywołano strajk rzeradzajacy się w strajk powszechny. Tłumienie go przez władze doprowadziło do walk i przejęcia stolicy Rosji.

*październikowa
-Bolszewicy chcieli wprowadzić ustrój komunistyczny
-By przejąć władzę zorganizowano zbrojny zamach stanu.
Opanowano Pałac zimowy oraz mosty,dworce, banki i gmachy rządowe.


3.W jaki sposób dosżło do ustalenia granic na zachodzie, północy i południu Polski?
 

Selene

Nowicjusz
Dołączył
17 Październik 2005
Posty
55
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
z Tych... najlepszych ;]
Co do pierwszej wojny światowej... nie wiem jak szczegółowo powinnaś to mieć, bo każdy z tych podpunktów, które podałaś można rozwinąć. Ale dodałabym jeszcze:
- wprowadzenie przez Niemców polityki światowej (tak zwane Weltpolitik). Pierwszym posunięciem była rozbudowa oceanicznej floty wojennej, co Wielka Brytania uznała za zagrożenie jej interesom, dlatego między tymi państwami doszło do spięć


Ad2.
- rewolucja lutowa była praktycznie bezkrwawa, w czasie władzy Rządu Tymczasowego przeprowadzono po raz pierwszy w historii Rosji zgromadzenie konstytucyjne wybrane w wyborach powszechnych (konstytuanta). Rząd Tymczasowy przeprowadził liczne zmiany, m.in. zniesienie kary śmierci, ogłoszono Rosję republiką, ustanowiono wolność słowa i druku, jednak ominięto sprawę chłopów (nie przyznano im ziem na własność)

- rewolucja październikowa
Bolszewicy doszli do władzy siłą i wbrew zasadom demokracji, po czym nastąpiła władza dyktatorska z Leninem na czele. Wprowadzono nowy program gospodarczo-społeczny (tzw komunizm wojenny), w którym była mowa o przejęciu pod kontrolę państwa prywatnych banków, fabryk, sklepów, a także o wprowadzeniu przymusu pracy. Funkcję policji i sędziego sprawowała tzw Czeka (Nadzwyczajna Komiska do Walki z Dywersją i Sabotażem).


Powodzenia na sprawdzianie :)
 
Do góry