Hasła patriotyczne

Rycerz

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2008
Posty
264
Punkty reakcji
4
Miasto
Z Bogdańca jestem
Witam,

Zastanawiałem się ostatnio nad pochodzeniem i znaczeniem hasła Bóg Honor Ojczyzna" oraz dlaczego jest ono czasami skracane do członu "Honor Ojczyzna" (by nie urazić niewierzących?)

Znacie jeszcze jakieś inne hasła patriotyczne? Jakimi hasłami, sloganami, dewizami kierowali się narodowcy?
 

kdVer

Nowicjusz
Dołączył
5 Kwiecień 2008
Posty
1 609
Punkty reakcji
27
Wiek
35
Do głowy przychodzą typowe, czasem wiązane też z innymi środowiskami, czy to harcerskimi czy korporacyjnymi:
Sława wielkiej Polsce
Vivat - po prostu "niech żyje"
Vivat, crescat, floreat
Konfederaci barscy zwykli chyba mieć zawołanie: Jezus, Maryja
Nasze ulice, wasze kamienice ;)

Zasadniczo łatwo idzie znaleźć kilka haseł na stronach pogrobowców ideowych SN - ale to czasy max. międzywojenne. Ale z drugiej strony, przedtem nie było haseł jako takich narodowych bo też nie można było mówić o narodzie masowym, czyż nie?
 

Rycerz

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2008
Posty
264
Punkty reakcji
4
Miasto
Z Bogdańca jestem
Okres międzywojenny interesuje mnie szczególnie, zwłaszcza w frakcji Narodowców.

Chce jeszcze poznać dokładnie hasło "Bóg Honor Ojczyzna" czyli od kiedy zaczęto je używać, to je używał itp.
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Wielu myśli, że "Bóg, Honor, Ojczyzna" to starożytne hasło Polaków, od którego socjaliści odjęli Bóg. Było odwrotnie. Honor, Ojczyzna to hasło Napoleońskie, które w wersji rodzimej przetrwało jako dewiza legionów Dąbrowskiego i stąd przyjęło się jako polskie hasło patriotyczne i dewiza wojskowa, Boga dodał oficjalnie dopiero Kazimierz Sosnkowski, i to podczas II wojny światowej, ale zdaje się, że wcześniej funkcjonowało, jako hasło, choć na sztandarach nie było wyszywane.
 

Rycerz

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2008
Posty
264
Punkty reakcji
4
Miasto
Z Bogdańca jestem
Czyli z tego wnioskuję, że dewiza Wojska Polskiego pochodzi z armii francuskiej?
Znając życie jeżeli ktoś powie lub napisze samo Honor, Ojczyzna to ta osoba zostanie uznana za ateistę
 

Villemoo

Nowicjusz
Dołączył
31 Styczeń 2009
Posty
142
Punkty reakcji
6
Wiek
71
Miasto
Toruń
Hasło Bóg Honor Ojczyzna jest dewizą wojska polskiego. Po raz pierwszy została wprowadzona na sztandary Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie przez Naczelnego Wodza rozkazem z dnia 15 października 1943 roku. / wikipedia
 

Maszkowa

aut Caesar aut nihil
Dołączył
5 Marzec 2012
Posty
1 226
Punkty reakcji
21
Wiek
42
Miasto
strefa pełnej świadomości
Konfederaci barscy zwykli chyba mieć zawołanie: Jezus, Maryja

Mówimy w tym przypadku nie o haśle patriotycznym ale zawołaniu i brzmi ono „Jezus, Maria, Józef", Jest to zawołanie utworzonego w Barze tajnego Zakonu Rycerzy Świętego Krzyża. Oczywiście konfederaci barscy jako tacy z niego korzystal.
Samo "Jezus Maryja" to raczej określenie dotyczące rycerzy Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie czyli popularnych krzyżaków.
W tamtych czasach w mentalności polskiej utrwalił się taki slogan językowy obrazujący krzyżaków. Świetnie pokazuje to scenka z popularnego serialu "czarne chmury" gdzie komedianci na rynku śpiewają taką balladę:

Nie mogę śpiewać, bo serce pęka i lutnia w ręku mnie pali!
Nie mogę nucić swojej piosenki, Królu gdy lud Twój się żali!

Hen na północy, gdzie bór liściasty,
pająk swe sieci rozwija
krzyż ma na plecach, nienawiść w sercu,
na ustach: Jezus, Maryja.


Oczywiście ten mentalny slogan ewoluuje przez wieki ale nie będę się o tym rozpisywać.

"Bóg, Honor, Ojczyzna' czy "Honor ,Ojczyzna" . Co było pierwsze -jakjko czy kura?- :zdegustowany: wklejam arcy ciekawy link http://wola-bemowo.p...maria/napis.htm

Na wielkopolskich sztandarach powstańczych 1918-1919 jest napis „Bóg, Honor, Ojczyzna, Za Wolność” Taki orginalny sztandar posiada gimnazjum w Gnieźnie.
 
Do góry