Harcerze... A Co To Jest... Wymarły Gatunek?

themarta

Nowicjusz
Dołączył
26 Czerwiec 2009
Posty
56
Punkty reakcji
0
Hmm, ksiądz nam na lekcji opowiadał, że był razem z jakimiś tam młodymi ludźmi na obozie w górach i gdzieś niedaleko harcerze też "obozowali". Pod koniec obozu dziewczyny uknuły plan, żeby w nocy o 4 podejść i podharcerzyć bandery. Chłopacy je uprzedzili i poszli o 2 w nocy. na luzie zdjeli bandery pochodzili se po obozie i wrócili. Nie było żadnych wart ani nic takiego ;d.
Następnego dnia rano wysłali chłopaka (absolwenta naszej szkoły) i on im powiedział : Jak chcecie odzyskać flagi to przyślijcie popołudniu kogoś sprytnego do schroniska. (prawdopodobnie jakieś zadadnie dla niego mieli czy coś ;d ). Jakiś facet (drużynowy czy cośtakiego) mu powiedział że jak nie oddadzą w ciągu godziny to zadzwoni na policje. (uuu), oczywiście kolega się wyparł od razu, że on przecież o żadnych flagach nic nie wie, tylko przyszedł kilogram cukru kupić. ( :p ) No ale wszysycy byli pewni, że ktoś się zjawi po te flagi... Ksiądz ma je do dzisiaj w domu i zastanawia się co z tym fantem zrobić. ;) Jak myślicie?

Swoją drogą trochę żenujące, że nikt się nie zgłosił. A na jednej jest napisane, że są z Konina. ;)

Czyli jak obóz wrócił bez bander to kto ma przerąbane? ;) Oczywiście może być teoria, że tego dnia wartownicy byli naprawde kiepscy i poszli w kimę czy coś, ale czemu nikt sie po te flagi nie zgłosił...
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
A to takie buty. Zabawa jest zabawą, dopóki obie strony chcą się bawić. Jeśli sprawa wygląda tak jak ją opisałaś, to ksiądz zachował się źle, powinien był oddać flagi i uszanować to, że nie wszyscy tolerują takie gry. A obóz, który wrócił bez bander może mieć kłopoty, bo zazwyczaj obozów nie robi drużyna, tylko cały hufiec i to jego własnością jest flaga. Podejrzewam, że konsekwencję będą sprowadzały się jedynie do nakazania osobom odpowiedzialnym za sprzęt na obozie zrobienia / zamówienia nowej bandery i tyle.
 

Yoggi

wujek Stefan mistrz ciętej riposty
Dołączył
6 Wrzesień 2006
Posty
3 735
Punkty reakcji
14
Miasto
z Biedronki
Po pierwsze "podharcerzanie" flag to zwyczaj harcerski, więc nie wiem dlaczego podopieczni tego księdza się w to pakowali. Są niezrzeszeni to po co bawią w harcerskie podchody?
Po drugie warty być wcale nie musiało, tym bardziej jeżeli w pobliżu nie było innego HARCERSKIEGO obozu. Odwiedziłem kilka obozów w których wart nie było (z różnych powodów). Warty służą raczej zabawie harcerzy niż podnoszeniu bezpieczeństwa.
Po trzecie jakby opiekun kogoś posłał i stałoby mu się po drodze coś złego (nawet nie w samym schronisku) to odpowiedzialność za to poniosłaby nie tylko opiekunowie, ale i komendant obozu i reszta kadry. Sądze że większość by puściła kogoś gdyby drugą stroną byli harcerze a nie jacyś nieznani niezrzeszeni.

I podkreślam jeszcze raz podbieranie sobie bander to zabawa harcerska. I jak dla mnie nie ma prawa brać w niej udział ktoś kto stacjonuje w budynku a nie obozowisku i nie posiada nawet własnej flagi.
Przecież zabawa powinna być dla obu stron.

A ksiądz powinien mieć choć tyle odpowiedzialności i przyzwoitości aby przed odjazdem pójść i oddać skradzioną flagę. No ale cóż :]
 

lukrecjaa

Nowicjusz
Dołączył
7 Październik 2009
Posty
189
Punkty reakcji
0
o to chodzi zeby pozniej na apelu koncowym wyjsc z flaga i wartownicy, ktorzy nie dopilnowali flagi musze ja odkupic;D
Jestem harcerka....dobre pare lat i juz widzialam rozne obrzedy i obyczaje;) To zalezy w jakim srodowisku czy hufcu dana druzyna sie kreci;)
Pzd. dla Chorągwi Mazowieckiej :)
 

aniag61

Nowicjusz
Dołączył
25 Wrzesień 2009
Posty
23
Punkty reakcji
0
Ja też należe od 8 lat.
W harcerstwie człowiek naprawdę dobrze się bawi poznaje ludzi i uczy wielu pożytecznych rzeczy.
Ja nie wyobrażam sobie życia bez zhp i dziwię się czemu ludzie tak negatywnie na nas reagują??
Trzymają się jakiś stereotypów i opini innych a sami nie mają własnego zdania na ten temat. Bo co oni mogą wiedzieć jak nigdy nie byli na zbiórce, rajdzie czy obozie??
 

eXistire

Nowicjusz
Dołączył
12 Luty 2010
Posty
14
Punkty reakcji
0
Wiek
37
Ja należałem też do harcerstwa. Fajne to były czasy. Obozy, wyjazdy. Nocne biegi. Wjazdy na ważne krajowe wydarzenia itp. Można spotkać naprawdę fajnych ludzi.

Ale również jak w każdej grupie niezłe bęcwały też się trafić mogą.
 

Dobuch66

Nowicjusz
Dołączył
10 Kwiecień 2010
Posty
442
Punkty reakcji
3
Wiek
30
Miasto
Grudziądz
Harcerze. Moim zdaniem mogą koegzystować z resztą społeczności. Ale po co? Takie nasuwa mi się pytanie. Harcerstwo miało sens za komuny, bo wtedy było obowiązkowe. No sorry, ale zakupy to mogę Sobie sam spakować do torby.
 

szmer

Nowicjusz
Dołączył
19 Styczeń 2009
Posty
166
Punkty reakcji
0
Miasto
Północ
byłam harcerką, kilka długich lat - całkiem ciekawie, choć czuć było swąd totalitaryzmu w zarządzaniu; potem odkryłam rycerstwo i jest mi dobrze :)
 

rwtryb

Nowicjusz
Dołączył
5 Marzec 2010
Posty
650
Punkty reakcji
10
u mnie brat jest, ale to harcerstwo teraz to jakieś apele, apele i ma ciągle apele .... bez sensu,a na czym powinno polegać takie harcerstwo?
 

CristianoRonaldo9

Nowicjusz
Dołączył
17 Marzec 2010
Posty
37
Punkty reakcji
1
Za dużo się nasłuchałem o mieleniu pieniędzy i innych wałkach, żeby miłym okiem patrzeć na polskie harcerstwo, jednak ogólnie idea jest super. Chciałbym swojego dzieciaka kiedyś zapisać do jakiejś takiej organizacji;)
 

aniag61

Nowicjusz
Dołączył
25 Wrzesień 2009
Posty
23
Punkty reakcji
0
Ja należę dobrych parę lat i świetnie się bawię. i nigdy nie będę tego żałowała, to jest naprawdę super. Można nauczyć się wiele fajnych rzeczy i spędzić czas z super ludźmi robiąc coś dobrego dla ogółu.
 

aniag61

Nowicjusz
Dołączył
25 Wrzesień 2009
Posty
23
Punkty reakcji
0
Tak na prawdę na harcerstwo narzekają tylko ci ludzie którzy nie mieli żadnego kontaktu. Bo tacy co dłużej obcują z środowiskiem harcerskim wiedzą że należenie do tej organizacji przynosi więcej dobrego dla otoczenia i samego harcerza. Więc się dziwię że niektórzy obywatele reagują z taką apatią do nas. Oni po prostu nie znają naszego systemu wartości. Więc proszę tych którzy nie wiedzą o nas nic, niech nie wyrażają złego zdania o naszej super organizacji:)
 

Dobuch66

Nowicjusz
Dołączył
10 Kwiecień 2010
Posty
442
Punkty reakcji
3
Wiek
30
Miasto
Grudziądz
Tak na prawdę na harcerstwo narzekają tylko ci ludzie którzy nie mieli żadnego kontaktu. Bo tacy co dłużej obcują z środowiskiem harcerskim wiedzą że należenie do tej organizacji przynosi więcej dobrego dla otoczenia i samego harcerza. Więc się dziwię że niektórzy obywatele reagują z taką apatią do nas. Oni po prostu nie znają naszego systemu wartości. Więc proszę tych którzy nie wiedzą o nas nic, niech nie wyrażają złego zdania o naszej super organizacji:)

Czy niechęć wziąłem sobie z powietrza? Jestem tolerancyjny, ale harcerstwo śmierdzi mi komuną, a nowe? Nie jest już potrzebne. Bo po co?
 

aniag61

Nowicjusz
Dołączył
25 Wrzesień 2009
Posty
23
Punkty reakcji
0
A może po to żeby młodzi ludzie dobrze się bawili?? Pomagali innym itp.
I żeby mieli jakoś urozmaicony czas niż tylko siedzenie przy kompie albo picie piwka w jakimś lasku.
 

Dobuch66

Nowicjusz
Dołączył
10 Kwiecień 2010
Posty
442
Punkty reakcji
3
Wiek
30
Miasto
Grudziądz
A może po to żeby młodzi ludzie dobrze się bawili?? Pomagali innym itp.
I żeby mieli jakoś urozmaicony czas niż tylko siedzenie przy kompie albo picie piwka w jakimś lasku.

Jeśli do tego ogranicza się czas wolny, to naprawdę jesteś pozbawiony lub byłeś wielu przyjemności. Dziś są np. radia internetowe lub można się "wyżyć" artystycznie. Nie trzeba się maniaczyć przy tibi. Mówię po sobie.
 

aniag61

Nowicjusz
Dołączył
25 Wrzesień 2009
Posty
23
Punkty reakcji
0
Ja nie myślę że wszyscy tacy są, ale znaczna część.
A jak ty nie chcesz należeć to nikt ci nie zabrania, tylko nie zabieraj zabawy innym bo tobie ta organizacja nie przypadła do gustu.
 

sara22825

Nowicjusz
Dołączył
3 Maj 2012
Posty
1
Punkty reakcji
0
Ja jestem Polska harcerka we Francji,i uważam ze bycie harcerka jest super bo my tak samo mamy zbiorki, wycieczki terenowe,gry terenowe,biwaki i obozy.I tez dzięki Harcerstwu poznałam dożo nowych ludzi.Dla mnie Harcerstwo to jest SUPER ponieważ można nauczyć się dożo rzeczy(np:samemu gotować,kto założył harcerstwo, pomagać innym.....).Dla mnie harcerstwo jest ważne.Przykro mi dla ludzi których harcerstwo (drużyny) się rospadlo.
 

lolek1971

Nowicjusz
Dołączył
9 Marzec 2012
Posty
1 614
Punkty reakcji
7
Nie wiem czy teraz na harcerskich lilijkach są litery ONC - Ojczyzna Nauka Cnota. Nie wiem czy w ogóle są lilijki - symbol niewinności
Wiem, że teraz harcerstwo wlazło w okres sprzeczności - rozbicia na przeciwstawne związki
N ieodpowiedzialni dorośli wciągają młodzież w polityczne przepychanki, a ZHP i w ogóle skauting były pomyślane jako zabawowe przygotowanie młodzieży do służby Ojczyźnie i Rodakom, ale nie przeciwko innym, inaczej myślącym czy innej narodowości.
Jest jeszcze w harcerstwie zdobywanie sprawności?
Są stopnie, na przykład ĆWIK, HARCERZ ORLI?
 

Zofia Rogalska

Nowicjusz
Dołączył
24 Sierpień 2013
Posty
1
Punkty reakcji
0
Ja nie należę do harcerstwa , ale połowa moich kolegów należy i uważam, że jak na dosć pokręconych ludzi to sa fajni. Myśle, że ludzie którzy są w gimnazjum i mają dość wolnego czasu to powinni zaczać swoja przygode z harcerstwem. :D
 
Do góry