Haluksy

barbasia17

Nowicjusz
Dołączył
10 Wrzesień 2011
Posty
6
Punkty reakcji
0
Paluch koślawy (łac. hallux valgus), też haluks lub halluks, jest schorzeniem wynikającym m.in. z noszenia obuwia, zwłaszcza za ciasnego, na wysokim obcasie (szpilki) lub o wąskich noskach. Wysoki obcas niewłaściwie skonstruowanego obuwia powoduje przeciążenie przedniej części stopy, czego skutkiem jest obniżenie łuku poprzecznego i w następstwie poszerzenie przodostopia (płaskostopie poprzeczne). Natomiast spiczasty kształt butów bezpośrednio powoduje koślawe ustawienie palucha. Uważa się, że by wada mogła się rozwinąć muszą istnieć predyspozycje w budowie stopy, natomiast obuwie powoduje nasilenie dolegliwości i przyspieszenie postępu deformacji [1].

Dużą rolę w występowaniu wady (schorzenia) odgrywają predyspozycje genetyczne. Do czynników predestynujących zaliczyć należy także otyłość oraz stojący tryb życia. Częściej występuje u kobiet, co tłumaczy się słabszym układem więzadłowo-torebkowym ich stóp. Grupą szczególnie zagrożoną są kobiety uprawiające taniec klasyczny (balet) ze względu na niefizjologiczne obciążenia stóp w pointach.

Pod wpływem zniekształceń zmienia się biomechanika stopy. Nierównomiernie rozkłada się ciężar ciała, paluch nie jest już wystarczająco silnym punktem podparcia w czasie chodu. Pogarsza się wytrzymałość struktur stabilizujących stopę, osłabieniu ulegają mięśnie. W skrajnych przypadkach pojawia się stan zapalny torebki stawowej stawu śródstopno-palcowego palucha, obrzęk okolicy, bolesność, i może wystąpić również przerost nasady dalszej pierwszej kości śródstopia. Stan taki może być wskazaniem do leczenia operacyjnego. Mniej zaawansowane zmiany poddają się na ogół leczeniu zachowawczemu polegającemu na noszeniu odpowiednich wkładek ortopedycznych oraz odprowadzaniu palucha na zewnątrz przez umieszczenie specjalnych wkładów silikonowych między paluch a drugi palec.
 

Zatori

Nowicjusz
Dołączył
29 Wrzesień 2011
Posty
101
Punkty reakcji
0
Ta przypadłość występuje genetycznie w mojej rodzinie. Ze względu na inną budowę stopy. Drugi palec u nogi jest dłuższy od pierwszego. Obawiam się, że ja nie wymigam się też od tego. :(
 

matinnne

Nowicjusz
Dołączył
12 Czerwiec 2012
Posty
16
Punkty reakcji
2
ojjjj te haluksy.... u kobiet często powstają na wskutek chodzenia w obcisłych, wysokich, zwężoncyh przy palcach butach. Coś o tym wiem, bo zaczynają mi się robić. Warto kupić sobie takie aparaty ortopedyczne, ktore wkłada się miedzy dwa palce, co powoduje, ze palce są od Siebie odpychane i zapobiega to powstawaniu haluksów. : ) No cóż, z wysokich butów trzeba zrezygnować. :)
 
Do góry