Gitara basowa

Mefisto777

Nowicjusz
Dołączył
13 Styczeń 2007
Posty
233
Punkty reakcji
0
Wiek
45
Miasto
Ziemia
Kolega ostatnio kupił gitarę elektryczną potym jak ze szczęścia rozwalił klasyczną bo nauczył się na niej grać (trochę dziwny on jest :p ) i namawia mnie abym kupił sobie gitarę basową i uczył się na niej grać bo chce założyć małą kapele rock/metalową za kilka lat (oczywiście musi znaleść jeszcze ludzi). Chciał bym grać w takiej kapelce ( a kto by nie chciał :D )
I mam pytanie czy najpierw mam się nauczyć grac na gitarze klasycznej i ile by to trwało i ile dziennie bym musiał się uczyć i czy trzeba chodzić na jakieś nauki do jakiegoś kolesia co już umie grac na gitarce czy można samemu się nauczyć z neta lub jakichś książek/poradników. Czy od razu można zacząć uczyć się grać na basówce i czy też trzeba chodzić na jakieś lekcje do jakiegoś kolesia czy samemu można się uczyć??? Proszę o odpowiedź.
 

Berials

Ex Moderator / Ex użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2005
Posty
7 372
Punkty reakcji
3
Gitara basowa jest dość prosta... Ja na niej grałem to tyle że podstaw mnie kolega gitarzysta nauczył, a później to z książek i dużo,dużo ćwiczyłem na tabach itp.

A jak wiadomo, człowiek uczy się przez całe życie. Więc nie można powiedzieć że nauczysz się czegoś w tydzień, czy dwa. I jeszcze jedno, ja zaczynałem odrazu od basówki. Klasyka miałem wcześniej kilka razy przez chwilę w ręku.
 

Elune

trąbka?
Dołączył
30 Marzec 2006
Posty
1 107
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Hmm jak chcesz, ale według mnie od basu zacząć, jak chcesz na basie grać xD Ja zaczynałem od klasyka, bo nie wiedziałem na czym chcę grać... Grałem na klasyku rok... może more... kupiłem bas... grałem 3 miesiące... po 5 miesiącach chciałem zmienić struny ... i rozz:cenzura:iłem klucze xD Nie chce mi się wydawać na nowe, bo i tak bym pewnie nie grał -_-
 

Syd

Traditional Grip
Dołączył
12 Sierpień 2006
Posty
1 048
Punkty reakcji
0
Najlepiej zacznij na klasycznej - weź kilka lekcji, żeby poznać o co chodzi, a później sam się uczysz. Pograj na klasycznej przynajmniej rok - będziesz miał lepiej palce wyrobione. Później basowa do opanowania będzie bardzo łatwa.

Według mnie nie powinno się zaczynać od razu od basu.

Elune, skoro nie korzystasz możesz mi podesłać tę uszkodzoną basówkę. :D
 

PUĆTA

Ten Pan u góry to Jason Newsted
Dołączył
25 Styczeń 2006
Posty
705
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
Poland , Ustroń City
Elune , daj wgląd że masz gitare basową ze sky waya ;-)
Ja mam od pol roku elektryka ze skajleja ;-) , i poszła cała elektronika :D Mam ochotę , spalic całą tą fabryke wyrobów gitarowopodobnych skyway .
 

qruk

load your head, blow it up, feeling good baby...
Dołączył
1 Styczeń 2007
Posty
1 075
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
mazury
Mefisto777: ja zaczalem odrazu od basu i mysle ze to lepsze rozwiazanie niz nauka na klasyku wpierw dopiero potem na basie.
Nie wiem czemu kazdy widzi bas jako uproszczona gitare elektryczna, to dwa rozne instrumenty
elektryk jest od melodii bas od rytmu
podobne sa tylko wyglad i technika(to jak wydajesz dzwieki :] )
ucz sie odrazu na basie, ja zagralem pierwszy koncert w knajpie po miesiacu nauki, nie bylo to nic nadzwyczajnego ale juz potrafilem utrzymac rytm razem z perka i to w sumie wystarczylo :]
bas moze byc bardzo prosty i brzmiec calkiem dobrze ( np. legendarna Nirvana) albo albo taki jak u Red hot chili peppers (wciaz mam problemy zeby zagrac jaiks ich kawalek a ucze sie juz przwie rok :] )

powodzenia :]
 

Mefisto777

Nowicjusz
Dołączył
13 Styczeń 2007
Posty
233
Punkty reakcji
0
Wiek
45
Miasto
Ziemia
No to chyba zacznę odrazu od basówki... Do wakacji już będę ją miał gitarę i jakiś piecyk a teraz będę uczył się tych rzeczy teoretycznych bo nic nie umiem... nie znam nut nie wiem co to akordy i nie wiem nawet jakie struny ma gitara basowa... Jeśli możecie to piszcie też coś na ten temat :D
 

qruk

load your head, blow it up, feeling good baby...
Dołączył
1 Styczeń 2007
Posty
1 075
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
mazury
no to tak:
bas to instrument szarpany majacy zazwyczaj cztery struny(E1, A1, D, G) ale sa tez 5,6 a nawet 18 strunowe!!
zadanie basu to stworzenie razem z reszta sekcji rytmicznej tla dla melodii i wokalu,
sam bas powstal na podstawie kontrabasu i podobnie jak on brzmi (a raczej transponuje) o oktawe w dol.
Ja np mam bas czterostrunowy, elektryczny, z progami na podstrunnicy(sa tez basy bez progow tak jak w kontrabasie),moge napisac Ci jeszcze techniki ale jak chcesz wiedziec dokladniej na czym one polegaja to sprawdz na necie :], sa to: szarpanie,slapping (slap, klang),kostkowanie,gra akordami,tapping(ja uzywam szarpania, kostkowania i tappingu, klag natomiast nie pasuje do muzy ktora gram, a gara akordami jest trudna i jestem za leniwy zeby sie tego uczyc ale moze kiedys.... :]
 

Mefisto777

Nowicjusz
Dołączył
13 Styczeń 2007
Posty
233
Punkty reakcji
0
Wiek
45
Miasto
Ziemia
THX :D Tylko nic nie rozumiem :mruga: musze sie uczyć podstaw ale dzięki za to, że mi powiedziałeś czego mam się uczyć :D
 

Elune

trąbka?
Dołączył
30 Marzec 2006
Posty
1 107
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Elune, skoro nie korzystasz możesz mi podesłać tę uszkodzoną basówkę. :D
Wolę sobie zostawić xD Kiedyś wezmę ją (jak będę miał czas na basa i nowy basik będę miał) To przypieprzę to gdzieś xD


Elune , daj wgląd że masz gitare basową ze sky waya ;-)
Ja mam od pol roku elektryka ze skajleja ;-) , i poszła cała elektronika :D Mam ochotę , spalic całą tą fabryke wyrobów gitarowopodobnych skyway .


Ta respect dla sky waya xD
 

qruk

load your head, blow it up, feeling good baby...
Dołączył
1 Styczeń 2007
Posty
1 075
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
mazury
THX :D Tylko nic nie rozumiem :mruga: musze sie uczyć podstaw ale dzięki za to, że mi powiedziałeś czego mam się uczyć :D

jak chcesz to pytaj o co masz tylko ochote, sam wiem niewiele ale moge podzielic sie tym co juz potrafie :]

PS. ze skywayi powinni robic krzesla albo stoly, takie :cenzura: nalezy zakazac produkowac, a tworcow pozamykac w wiezieniach. PROFANACJA!!!
 

lukaslukas33

Nowicjusz
Dołączył
1 Lipiec 2006
Posty
100
Punkty reakcji
0
Wiek
35
Najlepiej zacznij na klasycznej - weź kilka lekcji, żeby poznać o co chodzi, a później sam się uczysz. Pograj na klasycznej przynajmniej rok - będziesz miał lepiej palce wyrobione. Później basowa do opanowania będzie bardzo łatwa.

Według mnie nie powinno się zaczynać od razu od basu.

Elune, skoro nie korzystasz możesz mi podesłać tę uszkodzoną basówkę. :D
Przejście z gitary klasycznej na bas wcale nie jest proste, więc lepiej zaczynać od basu. No jeśli chce się być basistą.
Jeśli ktoś chce grać na wszystkim to już niech robi co chce.
Ja przez pierwszy miesiąc nie mogłem się odzwyczaić od klasyka.
 

qruk

load your head, blow it up, feeling good baby...
Dołączył
1 Styczeń 2007
Posty
1 075
Punkty reakcji
0
Wiek
36
Miasto
mazury
Przejście z gitary klasycznej na bas wcale nie jest proste, więc lepiej zaczynać od basu. No jeśli chce się być basistą.
Jeśli ktoś chce grać na wszystkim to już niech robi co chce.
Ja przez pierwszy miesiąc nie mogłem się odzwyczaić od klasyka.

w 100% zgadzam sie, albo jestes uniwersalny i nic nie umiesz porzadnie albo jestes najlepszy w jednej rzeczy i za to Cie szanuja.
 

Mitkusia

Nowicjusz
Dołączył
17 Styczeń 2007
Posty
19
Punkty reakcji
0
Wiek
28
Miasto
Puławy
Sztuka gry na gitarze basowej nie jest trudna. Ja sie uczę sama z książek. I radze Ci zacznij grać to super zajęcie i dzwięk. :) ;)

ja zaczełam od klasycznej. godzinę na dzień trzeba trenować. I ja sie uczyłam 3 lata. :)
 
Do góry