geometria

kifer4

Nowicjusz
Dołączył
9 Luty 2008
Posty
798
Punkty reakcji
1
Miasto
sie znamy?
Mam problem z takim zadaniem:

W trojkacie ABC dlugosci bokow AB i AC sa odpowiednio rowne 4 i 6, a dlugosc srodkowej poprowadzonej z wierzcholka A jest rowna V10. Oblicz dlugosc boku BC.



Za kazde wskazowki bede niezmiernie wdzieczny! :)
 

Kapciuszek

niepoprawna optymistka.
VIP
Dołączył
15 Grudzień 2006
Posty
5 363
Punkty reakcji
78
Miasto
kraina baśni
środkowa dzieli trójkąt na 2 trójkąty prostokątne.

układasz układ równań, korzystając z twierdzenia pitagorasa ;) powinno wyjść
 

kifer4

Nowicjusz
Dołączył
9 Luty 2008
Posty
798
Punkty reakcji
1
Miasto
sie znamy?
Kapciuszek, ale czy zawsze? bo np w tablicach nie mam zaznaczonego kata prostego :/ bo tak to by bylo latwe.



Dzieki za pomoc :)
 

Espresso

Nowicjusz
Dołączył
11 Styczeń 2009
Posty
89
Punkty reakcji
0
Nie zawsze! Bardziej z twierdzenia sinusów i cosinusów pokombinuj. Jak będę miał chwilę to pomyślę.
 

kifer4

Nowicjusz
Dołączył
9 Luty 2008
Posty
798
Punkty reakcji
1
Miasto
sie znamy?
Niestety to co Kopciuszek proponowala nie sprawdza sie bo wychodzi sprzecznosc. Podobienstwa probowalem... bo jest BOK BOK ale brakuje tylko kata :/
 

Espresso

Nowicjusz
Dołączył
11 Styczeń 2009
Posty
89
Punkty reakcji
0
Ja coś nie mam pomysłu. Można wyliczyć stosunek kątów przy wierzchołku A z tego, że środkowa dzieli trójkąt na dwa o równych polach. Ale coś mam nie tak z głową chyba, bo dalej pomysłu ni mam.
 

joanka19

Nowicjusz
Dołączył
7 Wrzesień 2008
Posty
90
Punkty reakcji
0
długość środkowej nie może wynosić 10 bo to nie będzie już trójkąt przynajmiej tak mi się wydaje nie da się skonstruować takiego trójkąta coś z danymi jest nie tak
 

kifer4

Nowicjusz
Dołączył
9 Luty 2008
Posty
798
Punkty reakcji
1
Miasto
sie znamy?
Ja coś nie mam pomysłu. Można wyliczyć stosunek kątów przy wierzchołku A z tego, że środkowa dzieli trójkąt na dwa o równych polach. Ale coś mam nie tak z głową chyba, bo dalej pomysłu ni mam.



Jest to dowolny trojkat wiec nie mozna zalozyc ze pola sa rowne. Katow nie ma zadnych podanych to tez odpadalo.


długość środkowej nie może wynosić 10

jest to pierwiastek z 10, sory ze nie moglem tego napisac




Po "godzinach" spedzonych nad tym zadaniem doszedlem chyba do rozwiazania. Zrobilem uklad rownan z dwoma tw. cosinusow i wykorzystalem wzory redukcyjne. Cosinusy sie elegancko skrocily i wyszla mi dlugosc 3 boku :)


Dzieki za proby pomocy wszystkim
 
Do góry