gen. Wojciech Jaruzelski

Jehoel

Nowicjusz
Dołączył
19 Grudzień 2008
Posty
21
Punkty reakcji
1
Wiek
35
Miasto
Warszawa
Chciałbym rozpocząć dyskusję na temat gen. W. Jaruzelskiego. Chciałbym usłyszeć komentarze odnośnie wprowadzenia stanu wojennego i opinie na ten temat. Z opowiadań pewnych osób wiem, że był to w pewien sposób ratunek dla Polski (wojska sowieckie nie tylko były na granicy przygotowane do wkroczenia, ale także w pobliżu wielu JW) bynajmniej takie opinie usłyszałem od ludzi żyjących w tamtym okresie.
 

saviola_13

Nowicjusz
Dołączył
24 Maj 2007
Posty
637
Punkty reakcji
4
Wiek
33
Miasto
Krk
Według ostatnich sądów, nie było realnego zagrożenia wkroczenia wojsk radzieckich.
Jaruzelski wg. mnie wprowadził stan wojenny ponieważ chciał utrzymać władzę w swoich rękach, chciał pokazać że daje sobie rade z falami strajków, protestów i rosnącą w siłę solidarnością. Faktem są nieprzypadkowe "manewry wojskowe" ZSSR, niedaleko granicy z Polską, jednak myślę że to była bardziej demonstracja, niż faktyczne działania. Jeśli się nie mylę to Rosja wtedy była zaangażowana w wojnę z Irakiem, na stolicy Piotrowej stał już Jan Paweł 2, a zachód i ameryka wydawały się być przynajmniej chwilowo zainteresowane sytuacją polityczną w Europie Środkowej.
 

Codreanu

Zaściankowiec
Dołączył
22 Luty 2009
Posty
1 875
Punkty reakcji
3
Wiek
38
Miasto
znienacka :)
Rosja była zaangażowana w Afganistanie. Uważam że szansa na wejście wojsk radzieckich była znikoma. Ruscy nie mieli potencjału żeby okupować tak duży kraj jak Polska.
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
64
Miasto
wielkamałopolska
Generał to typowy przykład sowieckiego prania mózgu.
Jego pierwowzór pięknie opisał S.Żeromski, mniej piękny pierwowzór to F.Dzierżyński.
Na tych przykładach możemy zobaczyć jak działa sowieckie wychowanie.
Mnie osobiście szkoda Człowieka, kto wie co z niego by wyrosło w innych warunkach? ale za nas zawsze wybierali inni.
 

albo_albo

Pan i Władca
Dołączył
20 Marzec 2009
Posty
2 757
Punkty reakcji
78
Wiek
43
Miasto
SKM Kraków
Generał to typowy przykład sowieckiego prania mózgu.
Jego pierwowzór pięknie opisał S.Żeromski, mniej piękny pierwowzór to F.Dzierżyński.
Na tych przykładach możemy zobaczyć jak działa sowieckie wychowanie.
Mnie osobiście szkoda Człowieka, kto wie co z niego by wyrosło w innych warunkach? ale za nas zawsze wybierali inni.

moim zdaniem mogło być o wiele gorzej
 

Bishop986

King of Mars
Dołączył
3 Sierpień 2008
Posty
8 886
Punkty reakcji
70
Miasto
Kraina "By żyło się lepiej"
On moze chcial i dobrze ale pytanie dobrze dla kogo i druga sprawa - dobrymi checiami pieklo jest wybrukowane.

Stan wojenny byl po to zeby dotychczasowa wladza mogla sie utrzymac jeszcze przez pare nastepnych lat.

Z tym najazdem ZSRR na Polske to tez troche bajka. To byly lata 80 a nie piecdziesiate czy szescdziesiate zeby sowieci robili takie rzeczy. Sa nawet historycy ktorzy sugeruja ze ZSRR nie do konca wiedzialo co sie dzieje w kraju przywilsanskim.

Sam Jaruzelski to taka smutna postac. Nie wiem czy czasami nie byl jedna z ofiar tego systemu. Zwerbowany przez Kiszczaka sam chyba sie motal. Za wlasna kase ufundowal pomink dla generala Nila. Jak dla mnie mocno dwuznaczna postac. Nie to zebym go wybielal ale IMO ciezko go ocenic. Co nie jednak nie zmienia faktu ze komunista byl i jest jedna z osob ktorej zawdzieczamy 50 PRL.
 

Jehoel

Nowicjusz
Dołączył
19 Grudzień 2008
Posty
21
Punkty reakcji
1
Wiek
35
Miasto
Warszawa
On moze chcial i dobrze ale pytanie dobrze dla kogo i druga sprawa - dobrymi checiami pieklo jest wybrukowane.

Stan wojenny byl po to zeby dotychczasowa wladza mogla sie utrzymac jeszcze przez pare nastepnych lat.

Z tym najazdem ZSRR na Polske to tez troche bajka. To byly lata 80 a nie piecdziesiate czy szescdziesiate zeby sowieci robili takie rzeczy. Sa nawet historycy ktorzy sugeruja ze ZSRR nie do konca wiedzialo co sie dzieje w kraju przywilsanskim.

Sam Jaruzelski to taka smutna postac. Nie wiem czy czasami nie byl jedna z ofiar tego systemu. Zwerbowany przez Kiszczaka sam chyba sie motal. Za wlasna kase ufundowal pomink dla generala Nila. Jak dla mnie mocno dwuznaczna postac. Nie to zebym go wybielal ale IMO ciezko go ocenic. Co nie jednak nie zmienia faktu ze komunista byl i jest jedna z osob ktorej zawdzieczamy 50 PRL.

Wiecie ja nie staram się go bronić, wiem tyle, że moja mama jeszcze za okresu panieńskiego mieszkała w mieście Orzysz i z jej a także mojej śp. babci relacji słyszałem,że tam (znajduje się tak jednostka wojskowa, była kompania karna) tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego po ulicach chodziły setki sowieckich wojsk i wszędzie widać było rozstawione czołgi, z tej też racji jako młody człowiek (22 lata) interesuję się tą sprawą. Nie wydaje na razie swojej opini bo takowej narazie nie mam, chociaż wiem też, że podczas stanu wojennego polskie służby mundurowe też "miłe" nie były. Szkoda mi tylko człowieka którego w takim wieku po sądach ciągają.
 

przecajo

ja tetryk
Dołączył
22 Kwiecień 2009
Posty
3 329
Punkty reakcji
91
Wiek
64
Miasto
wielkamałopolska
Ja mam wątpliwą przyjemność bycia uczestnikiem tej wojny z Narodem.
Służyłem wtedy w wojsku.
Co do wojsk sowieckich to być może nie wiesz ale w tamtym okresie w naszym pięknym kraju stacjonowały wojska okupacyjne od 1944r.
To nie tylko pojedyncze jednostki ale całe miasteczka sowieckie (takie krasne plamy na mapie)
Setki czołgów powiadasz, być może jakieś manewry, poligon. Żołnierzy choćby jednostka była na miejscu nie widzi się w dużych ilościach ale wystarczy wysłać na miasto dwa patrole i 90% ludności cywilnej widzi wojsko z bronią - czyli coś się dzieje.
Natomiast nasz główny bohater za grzechy odpowiedzieć powinien niezależnie od wieku.
 

Codreanu

Zaściankowiec
Dołączył
22 Luty 2009
Posty
1 875
Punkty reakcji
3
Wiek
38
Miasto
znienacka :)
Zwłaszcza ta część komentarza Ziemkiewicza jest niezwykle celna:
W Niemczech za rozkaz strzelania do uciekinierów stawiano komunistów przed sądem; dawno już zapadły w tych sprawach wyroki. U nas procesy wytaczane komunistom to zwykłe farsy. Ale też Jaruzelski nie bez podstaw wyjaśniał przed laty swojemu enerdowskiemu koledze po fachu sens tutejszej transformacji słowami: ?Wpuściłem opozycję do firmy, ale zostawiłem sobie pakiet kontrolny?.
Ciekawe jak odbiją piłeczkę obrońcy generała i grubej kreski.
 

Jehoel

Nowicjusz
Dołączył
19 Grudzień 2008
Posty
21
Punkty reakcji
1
Wiek
35
Miasto
Warszawa
I właśnie to mnie nurtuje, istnieją ewidentne dowody jego winy, a znam sporo osób które i tak stoją za nim murem, a co do czasów PRL twierdzą, że było lepiej, a wiele faktów to po prostu zwykłe kłamstwa, ale chyba co ustrój to i historia jest inaczej przedstawiana.
 

daxunia

Nowicjusz
Dołączył
10 Wrzesień 2008
Posty
64
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
Leszno
Uważam, że stan wojenny został wprowadzony nie ze względu na zagrożenie sowiecką interwencją, ale dlatego, że gen. Jaruzelski nie widział innego sposobu na utrzymanie swojej ekipy u władzy. Rosja, tak jak wcześniej ktoś wspomniał była wtedy zaangażowana w konflikt w Afganistanie i nie byłaby zdolna do takiej interwencji. Poza tym w USA prezydentem był Ronald Reagan, wrogo nastawiony do ZSRR, dlatego myślę, że nie pozostałby on obojętny na interwencję ZSRR w Polsce. To jest tylko moja własna opinia i nie musi się ona zgadzać z opiniami innych osób, np. mój były nauczyciel od PO twierdzi, że Jaruzelski jest bardzo porządną osobą, a krytyka, jaka na niego obecnie spada jest niezasłużona. Cóż, mam trochę inne zdanie, ale szanuję jego poglądy.
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Jeszcze za prezydentury Cartera ZSRR dostało sygnał od USA, że interweniowanie w Polsce będzie skutkować sankcjami. ZSRR już wtedy pogrążało się w kryzysie. Afganistan był już wystarczającym obciążeniem. Zresztą jest potwierdzone stenogramami na spotkaniu układu warszawskiego w Pradze, że Jaruzel prosi o interwencje sojuszników. Chęć wyraża chyba tylko NRD. Sowiety żądają od generała, aby sam rozwiązał ten konflikt.

Po sierpniu komuniści utracili na chwilę kontrole, i musieli to zakończyć drastycznie. Dzięki sukcesowi stanu wojennego, kontrolowali już sytuacje do końca. W malejącym porządku wiekowym: do spokojnych emeryturek, posad w spółkach nomenklaturowych, karier politycznych w socjaldemokracji. Tak. Komuniści mają za co być wdzięczni Jaruzelskiemu.
 

answer

Nowicjusz
Dołączył
16 Kwiecień 2009
Posty
26
Punkty reakcji
0
Jaruzelski to zagorzały komunista, któremu prawdopodobnie do śmierci winy się nie udowodni. Interwencja wojsk rosyjskich była zmyślona - do niczego takiego by nie doszło. Gen. Jaruzelski chciał w prosty sposób rozprawić się z opozycją, która się prężne rozwijała i stanowiła coraz większe zagrożenie dla reżimu. Wprowadzenie stanu wojennego miało to umożliwić.
 

DirkStruan

Tai-Pan
Dołączył
20 Styczeń 2009
Posty
4 854
Punkty reakcji
236
Miasto
Skiroławki
Gen. Jaruzelski domagał się interwencji Moskwy

"Historyk, doktor habilitowany Antoni Dudek w najnowszym "Biuletynie IPN" opublikował zapis rozmowy z nocy z 8 na 9 grudnia 1981 roku między generałem Jaruzelskim i dowódcą wojsk Układu Warszawskiego marszałkiem Wiktorem Kulikowem.

Generał Wojciech Jaruzelski prosił Rosjan o pomoc militarną w przypadku, gdyby opór Polaków przeciwko stanowi wojennemu okazał się zbyt silny - wynika z dokumentów IPN.

Moskwa nie planowała jednak interwencji, gdyż bała się odwetu Zachodu. Podważa to linię obrony Jaruzelskiego, że wprowadzenie stanu wojennego było próbą obrony Polski przez sowiecką inwazją.

Historyk, doktor habilitowany Antoni Dudek w najnowszym "Biuletynie IPN" opublikował zapis rozmowy z nocy z 8 na 9 grudnia 1981 roku między generałem Jaruzelskim i dowódcą wojsk Układu Warszawskiego marszałkiem Wiktorem Kulikowem.

Antoni Dudek wyjaśnia, że dokument jednoznacznie pokazuje intencje generała na trzy dni przed wprowadzeniem stanu wojennego. Jaruzelski mówi Kulikowowi, że poradzi sobie, jeśli "Solidarność" ograniczy się do strajków. Zaznacza jednak, że jeśli Polacy wyjdą na ulice, konieczna będzie interwencja Związku Radzieckiego, o którą prosi."

nomen omen rocznica ....
 
P

Pawian

Guest
Chciałbym rozpocząć dyskusję na temat gen. W. Jaruzelskiego. Chciałbym usłyszeć komentarze odnośnie wprowadzenia stanu wojennego i opinie na ten temat. Z opowiadań pewnych osób wiem, że był to w pewien sposób ratunek dla Polski (wojska sowieckie nie tylko były na granicy przygotowane do wkroczenia, ale także w pobliżu wielu JW) bynajmniej takie opinie usłyszałem od ludzi żyjących w tamtym okresie.
Generał Wojciech Jaruzelski to dzielny i skromny człowiek,który poświęcił życie dla ideałów socjalizmu,walki z niesprawiedliwością społeczną,wyzyskiem,zacofaniem społecznym.Stare stosunki społeczne kształtowała w ciągu wieków kłamliwa ideologia,odpowiadająca potrzebom i dążeniom klas uprzywilejowanych.Temu zacofaniu przeciwstawia się zdecydowanie i konsekwentnie rewolucyjna ideologia klasy robotniczej,ideologia marksizmu-leninizmu której generał zawsze bronił.W latach osiemdziesiątych nad socjalizmem w Polsce zawisło straszne niebezpieczeństwo.Wrogowie stworzyli przepaść między Partią a znaczną częścią świata pracującego.
Polscy komuniści nie znaleźli żadnej metody, aby otworzyć oczy masom, żeby dostrzegły, że kontrrewolucja ma zamiar strącić w tę przepaść nie tylko komunistów, lecz najlepsze siły narodu.Kontrrewolucja wbiła klin w inteligencję twórczą i młodzież.Związki dziennikarzy, związki pisarzy,Polska Akademia Nauk, mnóstwo wyższych szkół oddaliły się od Partii.Opozycja kontrrewolucyjna znalazła metodę,aby dotrzeć do rolników indywidualnych,doprowadzić do umowy z Kościołem.Rezultatem były masowe strajki,których nie zahamowało ogłoszenie stanu wojennego,Polacy odmówili pracy na rzecz ustroju socjalistycznego.Naiwnie wierzyli w obietnice agentów imperializmu,że dogonimy Europę.Nikt wtedy nie przewidywał tragedii społeczeństwa,do jakiej to doprowadzi.Burżuazja znów dorwała się do władzy i zafundowała Polakom status białego murzyna.
 
Do góry