Gdzie zgłosić nieuczciwego sprzedawce?

Tassadar

Nowicjusz
Dołączył
17 Grudzień 2007
Posty
105
Punkty reakcji
1
Wiek
34
Miasto
Kraków
A więc tak, ojciec zamówił u tego gościa http://allegro.pl/show_user.php?uid=14681311 parę roślinek. Niestety jeszcze ta osoba nie miała tyle negatywów i nie spodziewał się, że z tego nasionoTV to niezła menda jest i wziął udział w ok. 15 aukcjach. Moim zdaniem ojciec wywiązał się z umowy, gdyż już następnego dnia przelewał pieniądze. Jednak rośliny przyszły źle opisane, uszkodzone, nie zgodne z opisem, inne kolory itp itd.
Był od razu mail wysłany do sprzedawcy i opisana sytuacja, że rośliny źle opisane, załączone zdjęcia uszkodzonych roślin- jednak zero odzewu.

Więc ojciec wystawił negatywa pod jedną aukcją, a w rewanżu posypało się ok. 15 negatywów od tego sprzedającego. Inni kupujący też są w podobnej sytuacji, 0 negatywów przed kupnem u tego "pana" a po wystawieniu mu negatywa mają już na swoim koncie 10 negatywów lub więcej. Jak widać w ostatnim miesiącu sprzedawca zarobił 264 negatywy i teoretycznie +14 negatywów od mojego ojca, który wstrzymał się z dalszymi komentarzami.
Sprzedawca zachowuje się jak dziecko NEO, nie przestrzega netykiety i oczernia, dla przykładu kilka komentarzy otrzymanych od niego:

1) TRAZNAKCJA NA NISKIM POZIOMIE,OSOBA WULGARNA ,BEZ KONTAKTU WYSTAWIA NEGATYWY KTÓRE NIE MAJA ZWIAZKU Z TRANZAKCJĄ.I TAK WYMYSLI SWOJĄ ODPOWIEDZ I MNIE OCZERNI.

2)GOSC MYŚLI ZE JAK COS KUPI CO MOZE DZOWNIC DO SPRZEDAJĄCEGO W NIEDZIELĘ I RMUCZEC W SŁUCHAWKĘ,JAK SIE PRZEKONAŁ TO NIE PRZEDSZKOLE I STRASZ SOBIE PAN SASIADÓW

Ogólnie to reszta to te same komentarze skopiowane. Widać że to jakieś dziecko NEO, capslock włączony, nie umie pisać po Polsku.

Dodam, że ojciec do niego nigdy nie dzwonił i posiada kopie maili w których nikogo nie obrażał i nie był wulgarny. Chce unieważnienia tych komentarzy. Sprawa już jest w centrum sporu, ale allegro się ociąga, nie podejmuje żadnych akcji, trzeba czekać 30 dni do zakończenia sporu. Sprzedawca odpisał, grzecznie tym razem w centrum sporów że jeśli roślinki są nie takie jak trzeba to można odesłać i wymienić!
Odpisał dopiero po zgłoszeniu do allegro, na poprzedniego maila nie odpowiedział. Nie uzasadnił też swoich negatywnych komentarzy, więc ojciec znowu napisał w karcie sporu czemu sprzedawca go oczernia komentarzami, jednak znów zero odzewu.

Czy można to zgłosić do allegro ale w innym miejscu niż centrum sporu? Czy można pozwać tego sprzedawcę o publiczne obrażanie i oczernianie? W końcu allegro jest stroną ogólnie dostępną i inni ludzie mogą sobie przeczytać oszczerstwa że mój ojciec jest oszustem. Gdzie najlepiej zgłaszać takie sprawy?
To już głównie nie chodzi o pieniądze, ale o to jakim prawem ten cwaniak, oszust nazywa uczciwych klientów oszustami. Kupujący przelewa pieniądze na co ma dowód i ma chyba prawo oczekiwać, że dostanie to co zamawiał. Więc jak można być oszustem jeśli wpłaciło się pieniądze?
Czy reklamację trzeba wysłać listem poleconym czy może być email? Jakie informacje powinna zawierać, żeby można ją uznać za oficjalną reklamację?
Aukcje odbyły się jakieś 2 tygodnie temu, czy nadal można reklamować?
Jak zmusić tego oszusta do usunięcia tych negatywnych komentarzy? Czy za coś takiego jak on zrobił może go czekać jakaś dodatkowa kara?
Może ktoś z was miał podobne doświadczenia i poradził sobie z nieuczciwym sprzedawcą.
Mam nadzieję, że inni pokrzywdzeni mu nie odpuszczą i zobaczy, że internet to nie piaskownica, jak sam napisał.
Ogólnie wydaje mi się, że ta osoba się zachowuje jakby była niepełnoletnia i sfrustrowana, zresztą co się dziwić pewnie klienci "zawracają mu d**ę" bo zapłacili, a wysłał im jakieś śmieci z dwutygodniowym opóźnieniem i teraz nie rozumie o co mają do niego pretensje. Tak można wywnioskować z jego komentarzy.
 

kadet12345

Nowicjusz
Dołączył
20 Wrzesień 2007
Posty
111
Punkty reakcji
3
Zgłoś do allegro i czekaj aż odpiszą

Edit by Wloo: Nie chce tworzyć nowego posta, więc się podepnę. Tak jak mówi Kadet zrób. Na allegro: Usługi ->Obsługa klienta->Jestem Kupującym->Problem ze sprzedającym . I w tym formularzu opisz całą sprawę i czekaj co oni ci odpowiedzą.
 

Berney-Toys

Nowicjusz
Dołączył
1 Lipiec 2011
Posty
45
Punkty reakcji
0
W pierwszej kolejności takie sprawy powinieneś zgłosić do serwisu Allegro i czekać na to co Ci odpiszą,oni sami również mogą powiadomić policję,więc najpierw poczekaj na odpowiedź.
 

kgosiek

Nowicjusz
Dołączył
25 Listopad 2011
Posty
1
Punkty reakcji
0
Allegro nie zgłasza niczego na policję, jedynie zawiesza konto delikwenta. Jeżeli chcesz odzyskać pieniądze z programu kupujacych to ty zawiadamiasz na policję.
 

kdVer

Nowicjusz
Dołączył
5 Kwiecień 2008
Posty
1 609
Punkty reakcji
27
Wiek
35
pominę kwestie allegro, jego struktury i regulaminu, nie wiem o nich nic i nie mam zamiaru się dowiadywać.
Czy można pozwać tego sprzedawcę o publiczne obrażanie i oczernianie? W końcu allegro jest stroną ogólnie dostępną i inni ludzie mogą sobie przeczytać oszczerstwa że mój ojciec jest oszustem. Gdzie najlepiej zgłaszać takie sprawy?

Art. 212.
§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 odbywa się z oskarżenia prywatnego.
pomówienie jako twierdzenie, że ktoś dopuścił się np. przestępstwa lub deliktu (złamał umowę) byłoby faktycznie pomówieniem. Strona allegro także mogłaby być ujęta jako środek masowego komunikowania się. Ściganie z oskarżenia prywatnego oznacza, że należy to zgłosić do prokuratury, która dopiero wtedy jest obowiązana podjąć w danej sprawie jakieś działania, nigdy sama z siebie.
To już głównie nie chodzi o pieniądze, ale o to jakim prawem ten cwaniak, oszust nazywa uczciwych klientów oszustami. Więc jak można być oszustem jeśli wpłaciło się pieniądze?
potwierdza to, że może to być pomówienie

Czy reklamację trzeba wysłać listem poleconym czy może być email? Jakie informacje powinna zawierać, żeby można ją uznać za oficjalną reklamację?
Aukcje odbyły się jakieś 2 tygodnie temu, czy nadal można reklamować?
reklamacja nie jest żadnym obowiązkiem sprzedawcy więc po pierwsze - czy gwarancji udzielił? Tak formalnie? Jeśli nie - czy jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą - wtedy można brać pod uwagę przepisy na temat niezgodności towaru z umową wg. ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.
 
Do góry