Fotografia reporterska i portretowa

modliszka23

specjalista
Dołączył
22 Kwiecień 2010
Posty
1 167
Punkty reakcji
6
Wiek
36
Miasto
tam gdzie moje miejsce
No własnie,jesli ktoś bedzie szukał wiecej takich fotek to polecam tą kolekcje
http://www.national-geographic.pl/artykuly/pokaz/national-geographic-polska-z-kolekcja-fotografii
 
D

dan38

Guest
Zastanowiły mnie te słowa:

Kadr
Ogólne zasady w fotografii. Zdjęcie portretowe może być wykonane od popiersia kończąc na wąskich szczegółach twarzy.


W Trzciance jest od lat organizowany konkurs fotograficzny "Portret". Byłem kiedyś na wernisażu pokonkursowym i były tam zdjęcia, na których była pokazana cała sylwetka człowieka a z drugiej strony, była przynajmniej jedna fotografia pokazująca dłoń. Również na stronie tego konkursu można obejrzeć prace, na których twarzy nie widać i całe mnóstwo zdjęć pokazujących całego człowieka.
Kiedyś zrobiłem takie zdjęcie http://www.zasina.art.pl/obrazy/rozne/rozne.php?i=028.jpg
Nie jest dla mnie najistotniejsze jak to nazwiemy, portret czy nie portret, jednak czasami zastanawiam się czy portret to konkretnie głowa-twarz. Jak widać po konkursie "Portret" w Trzciance, zdania na ten temat są chyba podzielone.
Nie zamierzam się tutaj spierać, jedynie przedstawiam pewne wątpliwości.
 
D

dan38

Guest
i jeszcze jeden fragment:

ISO
Generalnie, czym niższa wartość ISO tym mniejszy szum, a co za tym idzie zdjęcie jest wyraźniejsze. Wniosek? Korzystać z jak możliwie najniższej wartości czułości matrycy.

Podczas fotografowania ślubów, a w szczególności podczas sesji w plenerze, mam iso raczej 100, czyli najniższe, jednak są sytuacje, w których zdjęcia celowo prześwietlam, niedoświetlam lub daję bardzo wysokie iso, wszystko po to, by zdjęcie nie było bardzo "poprawne". Jeśli np ma być stylizowane na stare, to chyba trochę ziarna czy szumu się przyda. Zdarza mi się, że przy obróbce klikam na "dodaj szum".
Jakiś czas temu oglądałem zdjęcia ślubne fotografa uważanego za jednego z najlepszych w tej dziedzinie na świecie (niestety, nie pamiętam nazwiska). Zaskoczyło mnie, że zdjęcia były bardzo zaszumione, a tego przecież łatwo uniknąć. Myślę więc, że szumy na zdjęciach lub ich brak, to kwestia gustu.
W wolnej chwili postaram się poszukać, którego fotografa ślubnego miałem na myśli.
 

karpik22

Nowicjusz
Dołączył
7 Grudzień 2009
Posty
62
Punkty reakcji
2
Pewnie że próbuj, każda okazja jest dobra, a pokaz mody Baczyńskiej to nie byle co. Też się jutro wybieram na Plac Zamkowy :)
Powodzenia!!!
 

apra

Nowicjusz
Dołączył
19 Marzec 2008
Posty
975
Punkty reakcji
3
Wiek
45
Trochę się boję, ale spróbuje może uda mi się pstryknąć parę fotek podczas tego show.
 

Kapciuszek

niepoprawna optymistka.
VIP
Dołączył
15 Grudzień 2006
Posty
5 363
Punkty reakcji
78
Miasto
kraina baśni
i jeszcze jeden fragment:

ISO
Generalnie, czym niższa wartość ISO tym mniejszy szum, a co za tym idzie zdjęcie jest wyraźniejsze. Wniosek? Korzystać z jak możliwie najniższej wartości czułości matrycy.

Podczas fotografowania ślubów, a w szczególności podczas sesji w plenerze, mam iso raczej 100, czyli najniższe, jednak są sytuacje, w których zdjęcia celowo prześwietlam, niedoświetlam lub daję bardzo wysokie iso, wszystko po to, by zdjęcie nie było bardzo "poprawne". Jeśli np ma być stylizowane na stare, to chyba trochę ziarna czy szumu się przyda. Zdarza mi się, że przy obróbce klikam na "dodaj szum".
Jakiś czas temu oglądałem zdjęcia ślubne fotografa uważanego za jednego z najlepszych w tej dziedzinie na świecie (niestety, nie pamiętam nazwiska). Zaskoczyło mnie, że zdjęcia były bardzo zaszumione, a tego przecież łatwo uniknąć. Myślę więc, że szumy na zdjęciach lub ich brak, to kwestia gustu.
W wolnej chwili postaram się poszukać, którego fotografa ślubnego miałem na myśli.

Trzeba tutaj oddzielić zdjęcie poprawne technicznie od artystycznego. Jeżeli chodzi o to pierwsze ziarno naprawdę nie jest wskazane, dąży się do tego, by jakość fotografii była jak najlepsza. Głównie właśnie poprzez zmniejszenia ilości ziarna do minimum.

Jeśli chodzi o zdjęcia artystyczne - tutaj wszystkie chwyty dozwolone, zawsze można powiedzieć, że "taki był zamysł autora" ;)
 

JanBozy

Nowicjusz
Dołączył
12 Listopad 2013
Posty
5
Punkty reakcji
0
Miasto
Bydgoszcz
Zdjęcia czarno-białe znakomicie oddają emocje. Poprzez usuniećie kolorów usuwamy "szum", który przeszkadza w odbiorze emocji.
 

Kapciuszek

niepoprawna optymistka.
VIP
Dołączył
15 Grudzień 2006
Posty
5 363
Punkty reakcji
78
Miasto
kraina baśni
Zachęcam do dzielenia się w tym temacie swoimi portretami :) Będziemy oceniać i komentować, trzeba wreszcie rozruszać ten dział :)
 

Py Ra

Nowicjusz
Dołączył
9 Listopad 2016
Posty
30
Punkty reakcji
2
Z portretami jest ten problem, że trzeba pytać obiekt o zgodę na publikację co nie zawsze jest proste :)
 
Do góry