Fotografia reporterska i portretowa

omickal

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2006
Posty
605
Punkty reakcji
4
Kolejny "wykład" postanowiłem napisać w związku z prośbą pewnej Pani, a dokładnie Pani @karolinaa1994.
Ci, którzy będą korzystali z zawartych niżej informacji powinni być jej wdzięczni. :)
Ja ze swojej strony Jej właśnie wykład ten dedykuję.


Fotografia reporterska

Wstęp
Mówi się, że życiem człowieka determinują cztery uczucia - szczęścia, smutku, przyjemności i miłości. Zdjęcia reporterskie, to jeden z najwdzięczniejszych rodzajów fotografii. Nic tak nie porusza serca, jak czyjeś emocje, uczucia. Smutek, radość, płacz, śmiech, ból, krzyk - to to, co można zaobserwować na twarzy człowieka w różnych momentach jego życia. W chwilach smutku warto wrócić do fotografii pełnej uśmiechu i ciepła, wspominając szczęśliwe chwile. Natomiast oglądanie zdjęć na których ludzkie twarze wyrażają ból i cierpienie zawsze skłania do zastanowienia, chwili refleksji, a jeśli te zdjęcia przedstawiają naszą osobę, warto wspomnieć na doświadczenie, którego nas nauczyła sytuacja przywołana na fotografii.
Człowiek żyje po to, by żyć, tworzyć i utrwalać piękno!
Fotografia reporterska, to chwile, które utrwalane zostaję w niemalże każdych sytuacjach ludzkiej egzystencji, począwszy od wspólnego wypowiadania "Tak!" w kościele przed Bogiem, poprzez radość wywołaną narodzinami nowego życia, a kończąc na szarej ludzkiej codzienności.

Fotografia portretowa.

Podział
Na początku poruszania tego zagadnienia należy odróżnić fotografię portretową studyjną od fotografii portretowej reporterskiej. Ten pierwszy rodzaj to praca zazwyczaj w studiu, ewentualnie plenerze czy innych miejscach, jednak zawsze zaadaptowanych jako studio. Co mam tutaj na myśli? Fotografia studyjna to przede wszystkim oświetlenie. Dokładnie przygotowane i odpowiednio rozstawione. Czasami także tło, to specjalny kawałek płótna. Każdy miał chyba robione zdjęcie do dowodu, legitymacji itd., więc wiecie, o co mi chodzi. Drugi rodzaj fotografii portretowej - fotografia reporterska - to nic innego, jak próba uchwycenia ludzi w naturalnych, nietkniętych ręką fotografa warunkach. Mam nadzieję, że to odróżnienie jest w miarę jasne.

Fotografia portretowa studyjna

Nie wielu ma możliwość pracy w studiu fotograficznym, dlatego na razie pominę to zagadnienie. Jeżeli ktoś jednak będzie zainteresowany tym tematem proszę o informację, a postaram się rozwinąć ten wątek.

Fotografia portretowa reporterska
Tworzona w naturalnych warunkach, jak wcześniej wspomniałem. Fotograf nie ingeruje w sytuacje, które próbuje uwiecznić. Wszystko odbywa się spontanicznie, bez reżyserii gestów i bez kreacji sztucznych uczuć.

Tło i bokeh
Idąc dalej nie skupimy się wyłącznie na samej fotografowanej osobie, ale na tym, co jest za nią ? tle. To jeden z najważniejszych części fotografii portretowej. ?Dobre? tło w tego rodzaju fotografii w dużej mierze może poprawić zdjęcie, lub je pogorszyć. Piękne ?rozmyte? tło (ładny bokeh) pozwoli wyeksponować pierwszy plan, a więc osobę, którą fotografujemy. Tło zbyt wyraźne w niektórych warunkach może stać się ważniejsze niż sama osoba, którą fotografujemy, a nie o to nam przecież chodzi.
"Sposób, w jaki obiektyw oddaje nieostrości, może wpływać na odbiór zdjęcia, nawet jeśli zazwyczaj działa tu nasza podświadomość. Efekty mogą być od niezauważalnych, przez ciekawe, aż po rzucające się w oczy (w pozytywnym znaczeniu)." (za: pomysłodawcą terminu bokeh Mike'm Johnstonem)
Jak uzyskać ładny bokeh? To można powiedzieć ?wyższa szkoła jazdy? wymagająca doświadczenia fotografa, nie mniej jest kilka czynników decydujących o możliwości uzyskania takiego efektu. Przede wszystkim ważny jest jasny, dobrej jakości obiektyw. Ogólnie mówiąc panuje zasada, że im więcej listków przysłony tym bardziej jej otwór jest okrągły, a co za tym idzie - bokeh ładniejszy. Pojęcie "piękna" bokehu jest bardzo subiektywne, dlatego ciężko zarysować jakieś granice w których można byłoby zamknąć poprawny, ładny bokeh.
Temat rozmycia tła jest bardzo rozległy, dlatego nie sposób tutaj opisać wszystkiego.

Zakres ogniskowych
Zwykle przy fotografii portretowej wykorzystuje się ogniskowe w zakresie 50-135 mm (dokładnie z takim przedziałem spotkałem się w literaturze fachowej).

ISO
Generalnie, czym niższa wartość ISO tym mniejszy szum, a co za tym idzie zdjęcie jest wyraźniejsze. Wniosek? Korzystać z jak możliwie najniższej wartości czułości matrycy.

Kadr
Ogólne zasady w fotografii. Zdjęcie portretowe może być wykonane od popiersia kończąc na wąskich szczegółach twarzy.

Czas naświetlania
W granicach inteligencji. ;)



Uff? chyba tyle. Czekam na pytania. W tym wątku proponuję zająć się obok fotografii portretowej także reporterską.

PS. Mam prośbę, czy mógłby ktoś zebrać te wszystkie informacje, które pisałem na tym forum ja i pozostali? Stworzylibyśmy jeden temat, który moderator przypiąłby do działu fotografia, żeby ludzie łatwiej mogli znaleźć interesujące ich rzeczy?

Pozdrawiam, omickal
 

szedar1

Generał
Dołączył
24 Grudzień 2006
Posty
803
Punkty reakcji
0
Wiek
43
Miasto
Forum
Zwykle przy fotografii portretowej wykorzystuje się ogniskowe w zakresie 50-135 mm
Tu miałeś na myśli obiektywy analogowe czy z cyfry?
 

omickal

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2006
Posty
605
Punkty reakcji
4
Dotyczyło to klatki 35mm, więc f. analogowej.
Nie pamiętam dokładnie w jakiej książce to wyczytałem, więc niestety nie przywołam źródła.
 

szedar1

Generał
Dołączył
24 Grudzień 2006
Posty
803
Punkty reakcji
0
Wiek
43
Miasto
Forum
Książka to już pół biedy ale mm ważne dla jakiej fotografii. Ale prawe już wyjaśniłeś.
A dla tych co chą sobie przyrównać z cyfrowymi danymi polecam wartość analogową pomnozyć przez 1,5 raza.
 

caramella

|wredotka|
Dołączył
8 Sierpień 2005
Posty
2 466
Punkty reakcji
0
Czekałam na ten wątek :D

Czyli to jest przedział dla pełnej klatki (np. 5D)?
 

karolina1994

Nowicjusz
Dołączył
5 Kwiecień 2007
Posty
152
Punkty reakcji
0
Miasto
--------
Wow, jestem pod wrażeniem. Wykład dla mnie!!!!!! Cudnie! Dziekuję Ci bardzo za tę dedykację :)

A poza tym wykład bardzo ciekawy i przydatny i jednoczesnie napisany prostym językiem! Super. Ty to ksiązkę powinieneś napisać!


A i chyba nie muszę pisać, że czkam na kolejny wykład, bo to oczywiste. :)
 

Patryczak

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2007
Posty
89
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
Świony (śląsk; Świętochłowice)
a mógłbym prosić szerzej o kadrze dla zdjęć "studyjnych" (w plenerze) i jakie czynniki powinny być zachowane, oprócz bohemy i tego co w wątku (lub trochę szerzej xP). Nigdy nie potrafiłem portretować i nigdy też nie miałem dobrego sprzętu do tego typu. teraz mam tylko: Fujifilm FinePix S5800 więc średniej jakości kompakta. jednak coraz więcej w nim odkrywam i myślę, że już mogę spróbować odpowiedniej zabawy z portretami (nie to co z Canon'em A410).
zapraszam do mojego zaniedbywanego fiolio, a jeśli odpowiedź będzie możliwa to czekam tutaj lub PW.
Dziękuję i pozdrawiam
 

majek

Nowicjusz
Dołączył
16 Wrzesień 2008
Posty
333
Punkty reakcji
3
Miasto
łódź
ogólnie kadr uchwycić w ten sposób, aby wyszczególnić to, co w osobie portretowanej jest NAJ. Jeżeli jest są to piękne oczy, to kadr bardzo ciasny kładący na nie nacisk, jeżeli piersi to warto właśnie tą część ciała uwzględnić (nie ucinając czasami głowy), jak nogi, to warto fotografować od dołu wydłużając je w ten sposób.
 

Dobuch66

Nowicjusz
Dołączył
10 Kwiecień 2010
Posty
442
Punkty reakcji
3
Wiek
30
Miasto
Grudziądz
Do dziś pamiętam zdjęcie z Gruzji będące na okładce np. Angory. Zdjęcie pamiętam do dziś, strasznie zapadło mi w pamięć. Ta rozpacz, Ci ludzie.
 

Miyazaki

Nowicjusz
Dołączył
13 Kwiecień 2010
Posty
40
Punkty reakcji
2
Wiek
30
Mógłbym zobaczyć poprawnie zrobione zdjęcie portretowe i niepoprawnie?
Mam jeszcze pytanie. Czy jak robię komuś portret, dajmy na to, popiersie i utnę kawałek głowy na górze, to jest źle, tak?
 

majek

Nowicjusz
Dołączył
16 Wrzesień 2008
Posty
333
Punkty reakcji
3
Miasto
łódź
Mógłbym zobaczyć poprawnie zrobione zdjęcie portretowe i niepoprawnie?
Mam jeszcze pytanie. Czy jak robię komuś portret, dajmy na to, popiersie i utnę kawałek głowy na górze, to jest źle, tak?
Poprawny typowy szkolny portret:
c138_1277862286517.jpg

Jak widać na załączonym obrazku: wyraźne oczy, zachowana cała twarz i odpowiedź na to drugie pytanie: nie koniecznie jest źle
1265315971s2.jpg

Tutaj oczy również odgrywają bardzo ważną rolę: pokazują smutek, głowa także jest ucięte i mimo to jest OK
1260638297s2.jpg

Tutaj mamy zamknięte oczy, ale zabieg jest celowy, zdjęcie jest ciemne, smutne

Niepoprawny portret:
http://www.forumowisko.pl/topic/152375-moje-amatorskie-zdjecia/ zdjęcie nr 1, oczy są zamknięte (chociaż osoba jest w drodze i powinna mieć otworzone oczy), w tle mnóstwo szczegółów rozpraszających uwagę

PS. zdjęcia nie są moje, zaciągnięte ze strony głównej fotogalerii
 

Miyazaki

Nowicjusz
Dołączył
13 Kwiecień 2010
Posty
40
Punkty reakcji
2
Wiek
30
Czyli, jeżeli im weselsze ma być zdjęcie, to lepiej, by oczy były bardziej otwarte. To trochę źle sformułowane, ale wiecie, o co mi chodzi, nie? x) I lepiej, by były otwarte, jeżeli są dość znaczące na fotografii, np. skupiają uwagę odbiorcy.
Ale jeżeli zdjęcie, jest smutne, to oczy nie muszą być otwarte.
Mogą też być zamknięte, jeżeli nie odgrywają większej roli w zdjęciu?
A tło na zdjęciach powinno być w miarę jednolite?

@down:
Dziękuję za odpowiedzi. Może teraz moje zdjęcia będą chociaż o 1% lepsze, niż były. x)
Postaram się wykorzystać zdobytą wiedzę i porady, do zrobienia ładnego portretu.
 

majek

Nowicjusz
Dołączył
16 Wrzesień 2008
Posty
333
Punkty reakcji
3
Miasto
łódź
Nie, zdjęcie z zamkniętymi oczami zrobił jakiś koleś który jest zaje..sty w fotografowaniu, jest prof. On potrafi zrobić takie dobre zdjęcie. Ja nie potrafię bo jestem lamer w fotografii i wywalam zdjęcia na których są zamknięte oczy bo wiem że i tak nic z tego nie będzie. Ty profesjonalistą raczej też nie jesteś. Nie chodzi tylko o smutek, koleś ma duże doświadczenie, wyczucie i potrafi połączyć wszystkie szczegóły w całość.
Jak dopiero co zdałeś na prawko to nie wsiadasz od razu do Ferrari.

Tło nie musi być jednolite, ale nie może odrywać uwagi od osoby, bo zwykle to nie tło jest ważne tylko postać.
 

rmarduk

Nowicjusz
Dołączył
22 Czerwiec 2010
Posty
66
Punkty reakcji
1
Cześć, czyli jak chce zrobić ładne zdjęcie reporterskie, i jeśli przemiot się porusza powiedzmy jakaś demonstracja na ulicy w dzień to jakie ustawienia powinienem użyć aby w miarę chociarz zblizyć się do przedziału dobrego zdjęcia ?
 

majek

Nowicjusz
Dołączył
16 Wrzesień 2008
Posty
333
Punkty reakcji
3
Miasto
łódź
Najpierw przysłona, niestety tutaj musisz nabrać trochę doświadczenia, gdyż przysłona zależy od tego co chcesz pokazać: jeśli ważne jest tło to przesłonę ustawiaj jak największą (F5.0 - F11.0), w przeciwnym wypadku staraj się używać małej przysłony aby podkreślić na zdjęciu główny motyw (dodatkowo oszczędzi się cenne światło, które w warunkach reportażowych często jest słabe)

Czas migawki: tutaj sprawa także nie jest prosta, czas migawki powinien być mniejszy niż 1/100s (nawet ze stabilizacją, która za dużo tutaj nie pomoże) aby postacie były w miarę nieporuszone, dodatkowow jeśli używasz teleobiektywu to należy pamiętać, że czas migawki powinien być minimum odwrotnością ogniskowej, czyli jeśli masz ustawiony obiektyw na 200mm (dla pełnej klatki) to czas migawki musi zejść do 1/200s (jeśli obiektyw posiada stabilizację obrazu to można zwiększyć czas do 1/100s)

Najłatwiej sprawa wygląda z ISO: po ustawieniu przesłony i migawki najlepiej wybrać jak najmniejsze ISO tak, aby zdjęcie było dobrze naświetlone; przy zdjęciach reportażowych nie trzeba się bać wyższych ISO, gdyż drobny szum na tego typu zdjęciach jest do przyjęcia

Jeśli coś jeszcze jest niejasne to wal śmiało :)
 

modliszka23

specjalista
Dołączył
22 Kwiecień 2010
Posty
1 167
Punkty reakcji
6
Wiek
36
Miasto
tam gdzie moje miejsce
Słuchajcie,ja mam pytanie-czy tego typu zdjecia można zaliczyć do takiego własnie gatunku fotografii ?
http://www.national-geographic.pl/artykuly/pokaz/national-geographic-polska-z-kolekcja-fotografii/
 

Ptysio37

W.Y.J.A.D.A.C.Z
Dołączył
2 Styczeń 2008
Posty
1 445
Punkty reakcji
47
Wiek
29
Miasto
TBG
Jasne, że można. Taki fotograf wybrał się w tamtą stronę, zdobył dużo informacji o kulturze tubylców i udokumentował swoją podróż zdjęciami.
Reportaż można zrobić w każdym miejscu i czasie. Na ulicy, kiedy idziesz do szkoły, koło kurnika i w Ameryce Południowej też. ^^
Akurat te pierwsze fotki wyglądają bardziej na portrety; mimo to słowo "reportaż" jest jak najbardziej na miejscu.
 
Do góry