Fotografia krajobrazowa

kreoss

Miłościwie Wam Panujący
Dołączył
9 Sierpień 2008
Posty
535
Punkty reakcji
4
Miasto
Gliwice
Może mi to ktoś wyjaśnić?

Jeśli podpalałeś kiedyś papierki lupą to wiesz że skupione światło daje niezłe efekty ;) Obiektyw właśnie skupia światło na matrycę.
Chodzi generalnie o to że w cyfrówce matryca podczas kadrowania pracuje cały czas. Czyli cały czas ją nagrzewamy. W lustrzance kadrujemy światłem odbitym od lustra przez wizjer. Matryca zostaje odsłonięta dosłownie na ułamek sekundy i nie zdąży się nagrzać.
 
D

darkshine

Guest
Znaczy się, że zachodu słońca nie można zrobić zwykłą cyfrówką? Interesujące bo ja robiłam i się nic nie spaliło.
 

Kapciuszek

niepoprawna optymistka.
VIP
Dołączył
15 Grudzień 2006
Posty
5 363
Punkty reakcji
78
Miasto
kraina baśni
tutaj chodzi głównie o te najmocniejsze światło jakie daje Słońce, czyli te koło południa latem. Zachody słońca nie są już tak szkodliwe ;)
 
D

darkshine

Guest
Acha no ok. Wstawiłam foto w tamtym temacie. I prosiłabym o info co jest xle.
 

kreoss

Miłościwie Wam Panujący
Dołączył
9 Sierpień 2008
Posty
535
Punkty reakcji
4
Miasto
Gliwice
Zachód spoko, przy zachodzie lupą nic nie przypalisz :D
 

YaCeQ

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2005
Posty
1 416
Punkty reakcji
9
Wiek
33
Miasto
Śląsk
Przysłona na max? Wtedy to rozdzielczość obrazu będzie nikła, dyfrakcja będzie za duża.
 

echo.sz

Nowicjusz
Dołączył
20 Styczeń 2012
Posty
175
Punkty reakcji
0
...no właśnie...moim zdaniem jeśli chcemy by w pejzażu wszystko było ostre, wystarczy przymknąć przysłonę do np. 8. Jeśli zamykamy całkiem nic...a właściwie nic dobrego nie wynika. Jeśli matryca jest zabrudzona, będzie to bardziej widoczne, gdy mocno przymkniemy. A balans bieli...ja wszystko robię w RAW, więc nad balansem bieli zastanawiam się podczas obróbki. W sumie w pejzażu raczej balansu bieli nie muszę na ogół poprawiać...gorzej np podczas zdjęć ślubnych w sztucznym oswietleniu
 

Thornhold

Nowicjusz
Dołączył
7 Kwiecień 2012
Posty
29
Punkty reakcji
1
Wiek
42
Miasto
Wielkopolska
"W fotografii krajobrazowej nie używa się lampy błyskowej. Dlaczego? Ponieważ jest zbędna i nic nie daje".

Prosta argumentacja, ale w sumie słuszna :)
 
Do góry