Fotografia krajobrazowa

omickal

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2006
Posty
605
Punkty reakcji
4
Fotografia krajobrazowa

Zajęcia praktyczne zaczniemy od fotografii krajobrazowej.

Najlepsze parametry, do tego rodzaju fotografii? Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych preferencji fotografującego, jego sprzętu, a także warunków i zamierzonych efektów.

Przysłona
Zwykle wartość f/8 lub wyższa, aby uzyskać małą głębię ostrości, przez co cały krajobraz będzie wyraźny i ostry.

Czas naświetlania
Zależy od warunków atmosferycznych. W bardzo słoneczny dzień czasy te mogą sięgać np. 1/2000s w pochmurny natomiast np. 1/50s.
Zależy także od tego, co fotografujemy i jaki efekt chcemy uzyskać. Robiąc zdjęcie strumyka, gdy chcemy, aby idealnie było widać wodę użyjemy krótszych czasów, natomiast, kiedy woda ma być "bardziej rozmazana" dłuższych.


Uwaga
W fotografii krajobrazowej nie używa się lampy błyskowej. Dlaczego? Ponieważ jest zbędna i nic nie daje.

Ogniskowa
Często przy fotografowaniu krajobrazów potrzebujemy szerokiego kąta w aparacie. Przy zbliżeniach wiadomo, że kąt ten może się zmniejszać.

ISO
Wartość ISO powinna być ustawiona w przedziale 50-200, żeby uzyskać jak najmniejsze szumy, a przez to obraz czysty i wyraźny. Kolory są żywsze i ładniejsze.

Dodatkowe ustawienia
Jeżeli mamy odpowiednie opcje w aparacie możemy podbić kolory takie jak zieleń i błękit, co znacznie podkreśli rośliny, niebo i wodę. Daje to "życia" zdjęciu.

Każdy z punktów mogę rozwinąć, ale tylko wtedy, kiedy będzie zainteresowanie. Widzę, że chyba osłabł wasz zapał. Ja nie chcę poświęcać swojego wolnego czasu, na pisanie tego, czego nikt nie czyta. Mam jednak nadzieję, że pojawi się zainteresowanie i jakieś pytania.
 

opiolica

Nowicjusz
Dołączył
22 Październik 2007
Posty
241
Punkty reakcji
0
pisz oickal jak nie bede czegos rozumiala zapytam narzie spisuje na kartce co mnie interesuje a jak znajde czas zaczne uzywac!!!
 

omickal

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2006
Posty
605
Punkty reakcji
4
hehe, w porządku, będę pisał dalej, ale mam tak mało czasu, że nie mam kiedy, mnie mniej postaram się kontynuować projekt
 

Kapciuszek

niepoprawna optymistka.
VIP
Dołączył
15 Grudzień 2006
Posty
5 363
Punkty reakcji
78
Miasto
kraina baśni
jak tak osłabł ? ja czytam każdy temat. Właśnie o coś takiego mi chodziło, dzięki Twoim radom może wreszcie przerzucę się z kanałów tematycznych w moim aparacie na ustawienia ręczne
mruga.gif


czekam z niecierpliwością na kolejne tematy
mruga.gif
 

PAWO

Nowicjusz
Dołączył
2 Marzec 2008
Posty
3
Punkty reakcji
0
mozesz rozwinąc te wszystkie punkty bardziej dokładnie
bardzo by mi sie to przydało
z góry dzięki
 

omickal

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2006
Posty
605
Punkty reakcji
4
Wreszcie poukładałem trochę spraw i mogę wrócić na forum. Trochę czasu mnie nie było, ale powoli zaznajomię się z tym, co przez ten czas było pisane.

Co do Twojego pytania, napisz, co dokładnie chcesz wiedzieć. Zadaj jakieś bardziej konkretne pytanie.
 

PAWO

Nowicjusz
Dołączył
2 Marzec 2008
Posty
3
Punkty reakcji
0
robie prezentacje o fotografi krajobrazowej
i potrzebuje jakiej info o materiale zdjęciowym, jaki najlepiej i w jakich warunkach używać.
i jaki sprzęt jest potrzebny, znaczy, kiedy statyw, albo jakis sprzęt pomocniczy....
pozdrawiam
 

omickal

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2006
Posty
605
Punkty reakcji
4
Materiał zdjęciowy? Nie rozumiem, chodzi Ci o film? Nie mówimy o fotografii cyfrowej? Nazwę "materiał zdjęciowy" używa się raczej do określania gotowych zdjęć.

Sprzęt, to w zasadzie, czym lepszy, tym lepiej. Lepszy sprzęt to teoretycznie lepsze zdjęcie. Najlepszym rozwiązaniem to lustrzanki z pełną klatką (fot. cyfrowa). Do tego jakiś dobry obiektyw zoom z szerokim kątem np. 10-20mm lub obiektyw szerokokątny stałoogniskowy będący z reguły lepszy optycznie niż obiektyw typu zoom.
Statyw jak najbardziej jest przydatny. Po pierwsze ze względu na możliwość użycia go do zapobiegania "poruszenia" zdjęcia przy długich czasach naświetlania. Po drugie przydaje się do ustawienia aparatu w idealnej pozycji poziomej. Kiedy statyw, można używać go zawsze, a konieczny jest przy długich czasach naświetlania.
Dodatkowo często używane są filtry. Głównie przydatny jest filtr polaryzacyjny. Dzięki niemu możemy uzyskać np. piękne ciemnobłękitne niebo z białymi chmurami. Bez niego chmury na tle nieba nie byłyby zbyt wyraźne. Dodatkowo filtr polaryzacyjny pozwala uniknąć odbić światła np. od powierzchni wody.

Taka odpowiedź wystarczy?
 

chrisshiv

Nowicjusz
Dołączył
21 Październik 2007
Posty
93
Punkty reakcji
0
Miasto
Za górami za lasami w małej chatce z browarkami
Zwykle wartość f/8 lub wyższa, aby uzyskać małą głębię ostrości, przez co cały krajobraz będzie wyraźny i ostry.

I tutaj się nie zgodzę do końca z tym "wyższa" - należy uważać, gdyż powyżej f/10 obiektywy tracą na rozdzielczości (najlepiej samemu zbadać jakość zdjęcia w zależności od przysłony) więc trzeba uważać
Dodam jeszcze uwagę do fotografii krajobrazowej, której mi zabrakło a niektórzy mogą nie wiedzieć:
UWAGA: zwykłym kompaktem cyfrowym nie robi się zdjęć pod słońce (ostre w środku dnia) gdyż można spalić matrycę
 

PAWO

Nowicjusz
Dołączył
2 Marzec 2008
Posty
3
Punkty reakcji
0
Materiał zdjęciowy? Nie rozumiem, chodzi Ci o film? Nie mówimy o fotografii cyfrowej? Nazwę "materiał zdjęciowy" używa się raczej do określania gotowych zdjęć.

Sprzęt, to w zasadzie, czym lepszy, tym lepiej. Lepszy sprzęt to teoretycznie lepsze zdjęcie. Najlepszym rozwiązaniem to lustrzanki z pełną klatką (fot. cyfrowa). Do tego jakiś dobry obiektyw zoom z szerokim kątem np. 10-20mm lub obiektyw szerokokątny stałoogniskowy będący z reguły lepszy optycznie niż obiektyw typu zoom.
Statyw jak najbardziej jest przydatny. Po pierwsze ze względu na możliwość użycia go do zapobiegania "poruszenia" zdjęcia przy długich czasach naświetlania. Po drugie przydaje się do ustawienia aparatu w idealnej pozycji poziomej. Kiedy statyw, można używać go zawsze, a konieczny jest przy długich czasach naświetlania.
Dodatkowo często używane są filtry. Głównie przydatny jest filtr polaryzacyjny. Dzięki niemu możemy uzyskać np. piękne ciemnobłękitne niebo z białymi chmurami. Bez niego chmury na tle nieba nie byłyby zbyt wyraźne. Dodatkowo filtr polaryzacyjny pozwala uniknąć odbić światła np. od powierzchni wody.

Taka odpowiedź wystarczy?

tak dziekuje bardzo za pomoc.
pzdr
 

tewiemleczarz

Bywalec
Dołączył
9 Październik 2007
Posty
1 736
Punkty reakcji
36
Wiek
58
Miasto
woj. śląskie
Przysłona
Zwykle wartość f/8 lub wyższa, aby uzyskać małą głębię ostrości, przez co cały krajobraz będzie wyraźny i ostry.

Taaa, jeno im wyższa wartość przysłony, tym głębia ostrości jest większa, a nie mniejsza.
Dla początkujących - głębia ostrości to zakres (przestrzeń) w której obraz jest "ostry".
Przy fotografowaniu pejzaży warto poświęcić nieco czasu obserwacji - pora dnia, warunki pogodowe, przejrzystość powietrza - to wszystko ma wpływ na wygląd "obiektu". Mgły pełzające po polach wprowadzają "przestrzenność" w krajobraz. Podobnie rzecz się ma w górach - te także często ulegaja spłaszczeniu i skarłowaceniu.
To trudne tematy fotograficzne - aczkolwiek popularne.
Przy ostrym, południowym słońcu pejzaże są z reguły spłaszczone i pozbawione plastyczności, zaś wszystko nazbyt kontrastowe, zwłaszcza dla tańszych cyfrówek.
Pozdrawiam - ja.
P.S.
Przykład małej i dużej głębi ostrości - przy f/3.3 i f/8.
Nie czepiajcie się jakości, bo fotografuję zabawką. :D
 

Attachments

  • s_aba.jpg
    s_aba.jpg
    53,6 KB · Wyświetleń: 98
  • silna.jpg
    silna.jpg
    56,6 KB · Wyświetleń: 106

omickal

Nowicjusz
Dołączył
18 Luty 2006
Posty
605
Punkty reakcji
4
@tewie bardzo słuszna uwaga. Ja ze swojej strony przepraszam za niezamierzoną pomyłkę.

Jeszcze raz, dla sprostowania.
Wyższa wartość przesłony - duża głębia ostrości.
Mała wartość przesłony - mała głębia ostrości.
 

tewiemleczarz

Bywalec
Dołączył
9 Październik 2007
Posty
1 736
Punkty reakcji
36
Wiek
58
Miasto
woj. śląskie
Proszę bardzo. Tylko nadal nie wiem, jak dodajecie tak duże fotografie do postów ? Pomogitie, dorogije druzja !
 
J

jaroz

Guest
OMICKAL piszesz dużo w większości dobrze ale nie do końca. na każde twoje stwierdzenie mogę powiedzieć że nie masz racji. tak więc zastanów się dając takie głupie rady bo po głębszym przemysleniu żadna z nich nie znajduje zastosowania.
 

kofta

Nowicjusz
Dołączył
14 Czerwiec 2007
Posty
5
Punkty reakcji
0
Wiek
50
Miasto
Nysa
Żyje tu jeszcze kto na tym forum???
Mam pytanko odnośnie odwrotnego mocowania obiektywów. Czy każde obiektywy się do tego nadają, czy są jakieś specjalne wymagania, bo po zmontowaniu tego co mam wychodzą straszne rzeczy, jakbym patrzyła przez lejek.
Pomóżcie, proszę ;(
 

tewiemleczarz

Bywalec
Dołączył
9 Październik 2007
Posty
1 736
Punkty reakcji
36
Wiek
58
Miasto
woj. śląskie
Odwrotne mocowanie obiektywu to jedna z (tańszych) metod na fotografowanie makro.
Co do makrofotografii i odwrotnego mocowania obiektywu warto zerknąć TUTAJ
Nadają się do tego teoretycznie wszystkie wymienne obiektywy krótko i normalnie ogniskowe, kwestia odpowiedniego dobrania przejściówek (pierścieni). Obiektywy z zasady są lepsze i gorsze, po ich odwróceniu raczej się swych wad nie pozbywają :D Trzeba próbować, eksperymentować, zbierać doświadczenie.
Warto pamietać, że makrofotografia jest dość popularna, a wymogi co do jakośći zdjęć są tutaj bardzo zaostrzone. Pozdrawiam.
 

aragon123

Nowicjusz
Dołączył
17 Luty 2010
Posty
62
Punkty reakcji
2
Miasto
Łódź
Spoko, rób dalej takie tematy, bo ja ćwiczę robienie zdjęć Canonem 450d, więc bardzo mi się przyda.
 

rmarduk

Nowicjusz
Dołączył
22 Czerwiec 2010
Posty
66
Punkty reakcji
1
Ile trwa dojście do w miare takiej wprawy żeby wybierać opcje do zdjęcia w zależności np. krajobraz, miasto itd.
 
Do góry