Folk Metal

lynx_

Nowicjusz
Dołączył
19 Lipiec 2012
Posty
116
Punkty reakcji
4
Ensiferum. Ich koncert wyje..ał mnie z kapci.
 

DAro10

Nowicjusz
Dołączył
28 Sierpień 2012
Posty
4
Punkty reakcji
0
Arkona Eluveitie dwa zespoły które namietnie słucham z folk metalu
 

yaiez

Yggdrasil
Dołączył
11 Listopad 2008
Posty
614
Punkty reakcji
4
Wiek
34
Miasto
Tam gdzie wiatr
Do wszystkich piszących: Myślę, że już ustaliliśmy dzięki 10 postom na stronę, że Eluveitie, Korpiklaani i Finntroll są popularne. Też lubię te kapele ale trzeba czasami się rozejrzeć za tym, co niektórzy gubią wraz ze wzrostem popularności. Widzę też nierozwiązaną dyskusję co do pochodzenia folku od blacku, to prawda ale nie bezpośrednio. Myślę, że można bezpiecznie stwierdzić, że viking metal pochodzi od blacku a folk od viking metalu właśnie, bez tych charakterystycznie blackowych elementów. Jako, że mało osób tutaj rozgranicza między folk i viking metalem to też nie będę tego robił. Nie będę nawet starał się też mówić o Pagan Metalu. Polecam:

- Alkonost ma bardzo różne kawałki. Od czystego folk metalu do bliskiego zbliżania się pod blackowe klimaty.
- Ktoś napisał wcześniej, że Arkony do folku się zaliczyć nie da. Mam nadzieję, że chodziło o polską Arkonę bo to absurd.
- Ásmegin - świetny dowód na to, że warto szukać mniej znanych kapel.
- Wstyd, że nikt nie rozwinął się na temat Bathory. Oni są prekursorami viking metalu.
- Corvus Corax mnie osobiście na równi z następnym zespołem trzepie po jajcach epickością.
- Cultus Ferox, delikatniejsze (chociaż nie zawsze) klimaty folkowe z Niemiec.
- Cruachan wyraźnie wplata fragmenty black metalowe w swoje utwory. Zdaję sobie doskonale sprawę, że ten utwór tego nie ukazuje ale jak ktoś chce to poszpera w poszukiwaniu ich wcześniejszych kompozycji.
- Einherjer, również dobry przykład tego czym jest viking metal.
- Elvenking - Bardzo przystępna kapelka czerpiąca dużo z power metalu. Dobre dla początkujących z mediewalnymi klimatami w metalu.
- Enslaved i to jest kierwa blaszka viking metal moi państwo. Tyle
- Equilibrium zresztą również, czasem trochę lżej niż Enslaved ale po szwabsku więc na jedno wychodzi.
- Falkenbach wcześniej robił muzykę na tyle okraszoną blackiem, że nazywano to blackened folkiem. Czas mija a utwory stają się bardziej delikatne ale nadal polecam.
- Faun też może być tutaj wspomniany chociaż z metalem ma mało wspólnego. To po prostu folk/neofolk ale nasi zachodni sąsiedzi się nimi ogromnie jarają i jest to wg. mnie zasłużone.
- Folkearth jest kwintesencją folku. To projekt stworzony przy udziale członków wielu innych, cenionych grup folk/viking metalowych.
- Forefather zwyczajnie kopie tyłek. Kolejna kapela, która z czasem nabrała delikatności odchodząc od black metalowych korzeni.
- Haggard gra tyle różnych rzeczy, że ciężko coś jasnego tutaj powiedzieć. Od gothic, przez doom folk do zwykłego folku.
- Heidevolk to kapela z jajami, mamucimi jajami. Czasem zabawnie, czasem epicko, zawsze dobrze zagrane.
- Hel, moja ulubiona kapela z damskim wokalem. Folk metal / Folk rock. Nie za ostro ale żywo.
- Kivimetsän Druidi to kapela świetnie lawirująca między dźwiękiem symfonicznym i żywymi partiami gitarowymi. Mają też lżejsze kawałki skupiające się na folkowej części ich inspiracji. Dobre połączenie męskiego i damskiego wokalu.
- Kromlek to moi państwo po prostu wypada znać, nawet jeśli się nie słyszało o folk metalu.
- Leśne Licho, żeby nie było że ograniczam się do zagranicy. Bardzo klimatyczny polski folk metal / neofolk.
- Lumsk czasem bywa według mnie monotonny, ale są prawdziwe perełki dla których warto zwrócić na nich uwagę.
- Månegarm zaskakuje mnie tym, jak w jednym kawałku potrafią trzasnąć jak pierun a w innym zachować klimat bujającej się na wietrze trawy.
- Myrkgrav jest dziełem jednego muzyka, czego nie da się odczuć słuchając jego utworów. Lubi w jednym utworze zawierać elementy delikatne jak i wyraźnie blackowe.
- Otyg to również klasyka w temacie folk/viking metalu. Niestety aktualnie zespół nie prowadzi działalności.
- Pagan Reign to po prostu ktoś powinien wymienić wcześniej, tak samo jak Bathory. Kapela niestety od 2008 roku nie istnieje.
- Radogost był już wcześniej wspomniany ale również polecam. Warto wspierać lokalne zespoły, kupcie ich płytę ^^
- Skyclad ciekawie ukazuje, że folk metal nie musi zrodzić się z viking metalu. Panowie przeszli od klasycznego Heavy Metalu do klimatów folkowych zostając jednymi z ojców gatunku.
- Slavland, kolejna polska kapela. Grają czasem ostre, bardzo bliskie black metalowi kawałki a czasem utwory, które z metalem nie mają nic wspólnego.
- SuidAkra - oprócz durnej nazwy (Imię założyciela kapeli pisane od tylca) kapelę charakteryzuje melodic death metal gęsto doprawiony elementami folkowymi.
- Svarga to rosyjska viking/folk metalowa formacja blisko współpracująca z tamtejszą Arkoną.
- Svartby gra bardzo podobnie do Finntrolla ale według mnie utrzymują znacznie wyższy poziom. Finntroll ma wiele kawałków wybitnych, wiele słabych. Svartby kopie trollowe dupska w prawie każdym utworze.
- Svartsot, czasem epicko, czasem skocznie i rubasznie. Czyli najpierw bitka, potem chlanie i baby.
- Thyrfing jak i wielu, o których już tutaj wspominałem przejął tendencję do łagodzenia swoich brzmień. Nie powiem, denerwuje mnie to. Nie zmienia to faktu jak porządne utwory mają.
- TrollfesT to kolejna kapela podobna do Fintrolla. Wyróżnia ich fakt, że większość utworów śpiewana jest w fikcyjnej mowie trolli - Trollsprĺk
- Varg to grupa wierna ostrym brzmieniom, za co cholernie ich doceniam.
- Wardruna wyróżnia się spośród innych wprowadzaniem do swoich kompozycji niezwykłej atmosfery poprzez użycie elementów neofolkowych i ambientowych. Świetna muzyka, naprawdę.
- Waylander to takie Eluveitie zanim zaczęli robić muzykę pod publiczność. Celtic folk metal.
- Калевала z Rosji naprawdę mnie pozytywnie zaskoczyła. Polecam przesłuchać przynajmniej pare kawałków, ja się skusiłem bo są dostępne za darmo na lastfm.

Oczywiście to tylko ułamek tego, co warto poznać. Wspomniałem tylko o wykonawcach, których aktualnie mam na winampowej playliście. Dodałbym to, czego słucham na youtube i miejsca by brakło na inne posty.

Turisas, Battlelore, Cadacross - ocierają się o tematy folkowe, ale nie do końca. Toż to braterstwo, ale cioteczne.

Eluveitie, Finntrolla, Korpiklaani, Moonsorrow, Týra itp. pomijam bo to cholernie oczywiste kapele jeśli idzie o ten gatunek.

Keep_music_Pagan_by_SilverMKI.jpg
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Z nie-wikingowskich kilmatów, celnie podałeś Skyclad. Kiedyś bardzo lubiłem tego słuchać. Można powiedzieć, że to taki bardziej przebojowy folk.
 

Einherjar

Wyjadacz
Dołączył
15 Grudzień 2011
Posty
3 409
Punkty reakcji
322
Chciałbym jedynie zauważyć, że Haggard to bardziej metal symfoniczny aniżeli cokolwiek innego.
 

Cosmateus

Nowicjusz
Dołączył
26 Wrzesień 2012
Posty
88
Punkty reakcji
2
Witajcie, jestem tu po raz pierwszy, uwielbiam muzykę Metalową i w prawie każdym jej podgatunku mam swoich faworytów. Na pewno kojarzycie zespół zwany Finntroll a także Eluveitie. Posłuchajcie więc jak wspaniale wykonali wspólnie utwór Iris Mona ........

http://www.youtube.com/watch?v=exgibSxKRQw
 

yaiez

Yggdrasil
Dołączył
11 Listopad 2008
Posty
614
Punkty reakcji
4
Wiek
34
Miasto
Tam gdzie wiatr
Potwierdzam, świetne wykonanie. Uwielbiam, gdy zespoły decydują się na taką współpracę. Witamy na forum ogólnie, mam nadzieję że poznasz tutaj też coś nowego :)
 

MaraksGhash

In Conspiracy With Satan
Dołączył
6 Luty 2012
Posty
1 358
Punkty reakcji
19
Miasto
Helvete
Wardruna powinna być znana także słuchającym Black metalu z racji twórców tego projektu.

Enslaved to też klasyk viking metalu..
 

Naishiro

Nowicjusz
Dołączył
5 Styczeń 2013
Posty
1
Punkty reakcji
0
Uaaaaargh WItam
tak czytam i nie mogę się powstrzymać od komenta według mnie musicie zaczaić takie zespoły jak:
Eluveitie
Finntroll
Korpiklaani
Amon Amarth
Wintersun
Ensiferum
Sonata Arktica
Dalriada
Arkona
Rhapsody of Fire
Blind Guardian
i jeszcze kilka innych
też właśnie sprawdzam te których nie znam :p naprawde polecam to co jest tu u góry
 

master6x6

Słowianin
Dołączył
25 Lipiec 2007
Posty
6 636
Punkty reakcji
129
Miasto
Rzeszów
Ja mogę polecić miejscowy zespół Diaboł Boruta, który dopiero rozkręca się (na razie większość koncertów gra w Rzeszowie), taki polski Korpiklaani :)
Tutaj mają jeden utwór do przesłuchania: https://soundcloud.com/user3555068-1/diabo-boruta-kikimora-i-zbo-e#play
 

grzesiek965

Nowicjusz
Dołączył
1 Luty 2013
Posty
13
Punkty reakcji
0
Eluvite jest świetny. Słucham go już od miesiąca i jeszcze mi się nie znudziło
 

Hisiek

Nowicjusz
Dołączył
7 Grudzień 2011
Posty
12
Punkty reakcji
0
Nie przeglądałam tamtego wątku : D

W ogóle cały zespół :cenzura: : D Odkryłam go stosunkowo niedawno.
 
Do góry