Fizyka jądrowa

syde8765

Nowicjusz
Dołączył
29 Kwiecień 2010
Posty
8
Punkty reakcji
0
Zad. 1
W zamkniętej ampułce o objętości V=3cm3 przetrzymywano przez okres t=1 rok masę m=5g radu. W wyniku rozpadu promieniotwórczego z 1g radu w ciągu 1s wylatuje n[sub]o[/sub]=3,7*10[sup]10[/sup] cząstek α. Jakie będzie ciśnienie powstałego helu, jeżeli temperatura wynosi T=300K?

Zad. 2.
Przy rozproszeniu jądra [sup]235[/sup]U wydziela się energia około 200MeV. Paliwo reaktorowe zawiera 10% (wagowo) izotopu [sup]235[/sup]U. Reaktor elektrowni jądrowej wypala 80% zawartego w paliwie uranu 235. Elektrownia ma moc 400MW. Współczynnik sprawności przetwarzania ciepła w energię elektryczną wynosi 20%. Oszacować roczne zapotrzebowanie elektrowni na paliwo reaktorowe. Przyjmując w obliczeniach, że czas pracy elektrowni w ciągu roku wynosi 3*10[sup]7[/sup]s. Liczba Avogadro wynosi A=6*10[sup]23[/sup], ładunek elementarny e=1,6*10[sup]-19[/sup]C.

Zad. 3
Jaki jest czas połowicznego zaniku T i stała rozpadu pierwiastka promieniotwórczego jeżeli w ciągu czasu t=4 godz. rozpadło się p=75% początkowej liczby jąder promieniotwórczych.

Proszę o pomoc w tych zadaniach nic z nich nie rozumiem.
 

Dominik Gluza

Nowicjusz
Dołączył
16 Listopad 2011
Posty
1
Punkty reakcji
0
No proszę! Mam podobne zadania. Tylko liczby zostały pozmieniane. W mojej wersji rozwinięte jest jeszcze sformułowanie dotyczące cząstek alfa. Pierwsze i trzecie zrobiłem - z drugim mam problemy :-( Jutro się okaże co z tego wyszło, tzn. będę miał potwierdzenie.
 
Do góry