Fizyka jądrowa - studia

Chusteczka

Nowicjusz
Dołączył
28 Luty 2013
Posty
1
Punkty reakcji
0
Cześć. Z powołania jestem chemikiem i to też studiuję, zaś z fizyką spotykam się tylko od czasu do czasu, więc proszę mi nie mieć za złe jeśli okaże się, że moje problemy są żałośnie banalne. W każdym razie jakiś czas temu skontaktował się ze mną chłopak, któremu kiedyś pomagałam z chemii, a który dostał się na fizykę i niestety fizyka jądrowa trochę go przerosła. Miał do zrobienia na zaliczenie sporo zadań, ja zaś zgodziłam się mu trochę w tym pomóc myśląc, że od chemii jądrowej do fizyki jądrowej nie może być aż tak daleko i na pewno coś tam razem zdziałamy. Niestety jednak trochę się przeliczyłam i pozostało nam parę zadań, których po prostu nie umiemy ugryźć. I tutaj moja prośba - gdyby komuś udało się jakiekolwiek rozwiązać, to będę szczerze zobowiązana.


Zadanie 1
Jaki maksymalny spin mogą utworzyć dwa walencyjne protony na powłoce 1g [sub]9/2[/sub] ? Odpowiedź uzasadnij.
Zadanie 2
Spin stanu podstawowego jąder [sup]13[/sup]C i [sup]13[/sup]N wynosi I[sup]π[/sup]=1/2[sup]-[/sup]. Trzy pierwsze stany wzbudzone tych jąder (energie poniżej 4 MeV) mają spiny i parzystości: I[sup]π[/sup]=1/2[sup]+[/sup], I[sup]π[/sup]=3/2[sup]-[/sup], I[sup]π[/sup]=5/2[sup]+[/sup] . Inne stany wzbudzone mają energię wzbudzenia powyżej 6 MeV. Podaj przewidywane przez model powłokowy konfiguracje stanów podstawowych i trzech pierwszych stanów wzbudzonych w tych jądrach.
Zadanie 3
Podaj spiny i parzystości opisanych poniżej stanów wibracyjnych:
a) stanu złożonego z dwóch fononów oktupolowych
b) stanu złożonego z jednego fononu kwadrupolowego i jednego fononu oktupolowego.
 
Do góry