[fizyka i astronomia] filmik z ziemią i ciekawym zjawiskiem

trus992

Nowicjusz
Dołączył
23 Maj 2009
Posty
30
Punkty reakcji
1
Wiek
31
Miasto
Ostróda
Chodzi ci na pewno o Czarną dziurę.Przybliżę Wam bardziej temat:
Czarna dziura – obiekt astronomiczny, który tak silnie oddziałuje grawitacyjnie na swoje otoczenie, że nawet światło nie może uciec z jego powierzchni (prędkość ucieczki jest większa od prędkości światła). Według niektórych teorii przeciwieństwem czarnej dziury ma być biała dziura.

W ramach fizyki klasycznej żaden rodzaj energii ani materii nie może opuścić czarnej dziury, jednak uwzględniając efekty kwantowe postuluje się istnienie zjawiska zwanego parowaniem czarnych dziur. Granica, po przejściu której nie jest możliwe wyrwanie się z pola grawitacyjnego czarnej dziury, nazywana jest horyzontem zdarzeń. Ma ona kształt sfery o wielkości wyznaczonej przez promień Schwarzschilda. Nie jest to powierzchnia tego obiektu, która może znajdować się wielokrotnie bliżej centrum geometrycznego układu.

Czarne dziury to podstawowe składniki bardziej złożonych obiektów astronomicznych, takich jak niektóre rentgenowskie układy podwójne, rozbłyski gamma oraz aktywne galaktyki. Czarna dziura będąca składnikiem układu podwójnego jest widoczna, ponieważ materia z drugiej gwiazdy wsysana do wnętrza czarnej dziury tworzy dysk akrecyjny generujący ogromne ilości promieniowania na skutek tarcia, jonizacji i silnego przyspieszenia podczas zbliżania się do czarnej dziury. Część zjonizowanej materii z dysku pod działaniem pola elektromagnetycznego dysku może uciekać w kierunkach osi, tworząc ogromne dżety (ang. jet). Także masywne czarne dziury w centrach aktywnych galaktyk powodują w nich silnie świecenie, skutkiem opadania otaczającej materii, i dlatego obiekty zawierające czarne dziury należą do najjaśniejszych we Wszechświecie.
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Gdzie na tym filmie masz czarną dziurę?
 

Tendencjusz

-- . .-. -.- ..- .-. -.--
Dołączył
15 Marzec 2008
Posty
1 602
Punkty reakcji
69
Ciekawe zjawisko optyczne, ale wydaje mi się, że nie trzeba szukać aż tak daleko - czy nie wystarczy aparat fotograficzny i silne źródło światła?
Powyższe jest w ramach działalności a'la advocatus diaboli, nie neguję iż owe kółka mogły wziąć się skądinąd.
 

trus992

Nowicjusz
Dołączył
23 Maj 2009
Posty
30
Punkty reakcji
1
Wiek
31
Miasto
Ostróda
Kolega napisał jasno: Na filmie widać zjawisko pochłaniania światła przez obiekt o wielkiej masie. Może coś bliżej na ten temat ktoś napisze? Więc cóż to może być? Czarna dziura.Bynajmiej ja tak myślę.
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Kolega napisał jasno: Na filmie widać zjawisko pochłaniania światła przez obiekt o wielkiej masie. Może coś bliżej na ten temat ktoś napisze? Więc cóż to może być? Czarna dziura.Bynajmiej ja tak myślę.
Ale z filum wynika, że tym obiektem jest Ziemia i Słońce, a nie czarna dziura. Rzeczywiście jednak autor nie potrzebnie użył sformułowania "pochłania" Moim zdaniem pole grawitacyjne Ziemi działa tu jak soczewka. Wiemy przecież, że pole grawitacyjne, ma zdolność do zaginania fali elektromagnetycznej. W pewnej odległości od Ziemi ogniskuje się obraz który znajduje się za naszą planetą. Oczywiście słońce musi by wtedy musi by w opozycji, i również tworzy z Ziemią układ optyczny. Na tej samej zasadzie pewne odległe obiekty astronomiczne używa się jako naturalnych soczewek przybliżających nam odległy wszechświat.
 

Tendencjusz

-- . .-. -.- ..- .-. -.--
Dołączył
15 Marzec 2008
Posty
1 602
Punkty reakcji
69
Brawa dla mnie za spostrzegawczość :), tydzień bez snu robi swoje :/ . Zwracam honor.
 

Vardamir

Sinner
Dołączył
30 Sierpień 2007
Posty
10 335
Punkty reakcji
26
Wiek
35
Miasto
Necrovalley
Kolega napisał jasno: Na filmie widać zjawisko pochłaniania światła przez obiekt o wielkiej masie. Może coś bliżej na ten temat ktoś napisze? Więc cóż to może być? Czarna dziura.Bynajmiej ja tak myślę.
jacha, jak wdepniesz w czarną dziurę kiedy daj znać


około 19 sekundy jest najpiękniejszy moment
 
Do góry