Eko domy, domy pasywne

M

Mariano73

Guest
Cześć. Słyszeliście o chałupkach, które same sie ogrzewają, tudzież pomagają w tym procesie ? Zużywają niezwykle mało lub wręcz w ogóle energii ? Myślicie, że to się przyjmie czy wręcz przeciwnie ?
 

grzechuu1990

kawopijca
Dołączył
30 Wrzesień 2012
Posty
410
Punkty reakcji
117
Wiek
33
Miasto
MałaPolska
Myślę, że w PL jeszcze daleka droga do masowej budowy domków pasywnych. Zapewne odstraszające są koszty (które bardzo szybko potrafią się zwrócić). W PL ostatnio zaczyna się robić moda na inteligentne domy i w nich widzę przyszłość w najbliższych 10 latach w budownictwie. Domy pasywne...może za 20 lat wejdą w standard, jeśli wtedy jeszcze kogokolwiek będzie stać na budowę domu.
 
F

Fafarafa_pl

Guest
Zgadzam, się z powyzszą opinią. W naszym kraju jeszcze dlako do budowy takich domów,a wynika to chociażby z klimatu jaki u nas panuje,a po drugie same fundusze. Wystarczy spojrzeć na ceny takich domów.
 

Oxar

Nowicjusz
Dołączył
20 Listopad 2011
Posty
205
Punkty reakcji
5
Słyszeliście o chałupkach, które same sie ogrzewają

W bajki nie wierz.Perpettum mobile nie istnieje,ale pomóc w zatrzymaniu ciepła i znaleźć bardziej ekologiczne źródła energii warto próbować.

http://www.youtube.com/watch?v=bwskgft4NZs
 

maciek_krk

Nowicjusz
Dołączył
29 Październik 2012
Posty
4
Punkty reakcji
0
Zgadzam, się z powyzszą opinią. W naszym kraju jeszcze dlako do budowy takich domów,a wynika to chociażby z klimatu jaki u nas panuje,a po drugie same fundusze. Wystarczy spojrzeć na ceny takich domów.

Zgadzam się, koszty są ogromne. Ale od następnego roku ruszają rządowe dopłaty do eko domów, co o tym myślicie? Więcej szczegółów tu http://www.odnawialnecieplo.pl/odnawialna-energia-dla-domu/551-nowe-decyzje-w-sprawie-programu-dopat-do-kredytow-na-budow-domow-energooszczdnych
 

grzechuu1990

kawopijca
Dołączył
30 Wrzesień 2012
Posty
410
Punkty reakcji
117
Wiek
33
Miasto
MałaPolska
O szklanych domach już dawno w przedwiośniu była o nich mowa :)

- dysponowanie uprawnieniem do przeniesienia przez dewelopera na swoją rzecz: prawa własności nieruchomości wraz z domem jednorodzinnym, który deweloper na niej wybuduje albo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego, który będzie na niej posadowiony i stanowić będzie odrębną nieruchomość albo własności lokalu mieszkalnego
Ojjj.. trochę to zagmatwane, ale mi się to nie podoba.

Moim zdaniem już lepiej zainwestować w solary do podgrzewania wody. Obecnie ich cena jest niewielka, a z tego co pamiętam to też jakieś dofinansowanie było z unii, ale czy jeszcze jest to niewiem. Co do fotovoltanicznych to są różne poglądy, najlepiej poczytać, pomierzyć czy warunki słoneczne są optymalne. Wiadomo przechowywanie energii z tych ogniw jest kłopotliwe, ale do ogarnięcia.
W naszym klimacie obecnie wystarczy dobre ocieplenie budynku i od razu widać różnicę.
 

Maxio99

Nowicjusz
Dołączył
30 Sierpień 2012
Posty
14
Punkty reakcji
0
Pomysł naprawdę ciekawy chociaż trudny w realizacji z powodu licznych instalacji i rozwiązań. Jaka będzie najlepsza metoda oświetlenia, bo wydaje mi się że żarówki są zbyt prądożerne....
 

grzechuu1990

kawopijca
Dołączył
30 Wrzesień 2012
Posty
410
Punkty reakcji
117
Wiek
33
Miasto
MałaPolska
Ostatnio modne stają się LEDowe oświetlenia. Ale radzę się zastanowić i dobrze wybrać producenta oraz barwę jaka będzie odpowiadałe. Najlepiej nie kupować od razu churtowo naście sztuk, tylko jedną i przetestować czy się spodoba czy nie. Wiadomo cena takiej solidnej to kilkadziesiąt zł czasem nawet 150zl. Swietlówki strasznie męczą oczy bo cały czas migają choć tego nie widać.
 
M

Mariano73

Guest
Domki pasywne to przyszłość ? Ceny duże ? Niekoniecznie... Ostatnio w Świętokrzyskim powstaje pierwszy domek, który jeżeli dobrze się przyjmie ma być produkowany masowo, a cena, bez ziemi do stanu do wprowadzenia się będzie jak średniej wielkości mieszkania w mieście wojewódzkim. Poza tym poza domami pasywnymi są też drewniane domy, energooszczędne, z bateryjkami do ogrzewania wody, podłóg. Niby drewniane, ale wyglądają meganowocześnie i ich kosz też nie jest wysoki.
 

grzechuu1990

kawopijca
Dołączył
30 Wrzesień 2012
Posty
410
Punkty reakcji
117
Wiek
33
Miasto
MałaPolska
ich kosz też nie jest wysoki.
O drewnianych słyszałem całkowicie inne opinie co do ceny. Takie domy z pali drewnianych stawia się w parę tygodni, mając solidną i doświadczoną ekipę. Cena 1.5 razy wyższa za metraż odpowiadanący murowanemu.

Niewątpliwie eko domy to przyszłość, jednak jeszcze nie czas.
bez ziemi do stanu do wprowadzenia się będzie jak średniej wielkości mieszkania w mieście wojewódzkim.
Ok, ale co innego miasto wojewódzkie, a jakieś zadupniki wielkie gdzie autobus jeździ tylko rano i o 24 po drugiej zmianie.

Baterie solarne powoli stają się już standardem. Fotowoltaiki opłacają sie sprzedając energię do sieci, ale na razie tylko przy większych ilościach (instalacja potrafi spłacić się w 5 latach).
 

Maxio99

Nowicjusz
Dołączył
30 Sierpień 2012
Posty
14
Punkty reakcji
0
Ano możliwe LED-y+ baterie słoneczne to całkiem niezła kombinacja ;)
Trochę poszperałem i okazało się że w diód jest sporo rodzajów,kolorów itp itp.
Chyba większa różnorodność niż żarówek !
 

grzechuu1990

kawopijca
Dołączył
30 Wrzesień 2012
Posty
410
Punkty reakcji
117
Wiek
33
Miasto
MałaPolska
nNo właśnie dlatego ważny jest dobór odpowiednej temperatury koloru, bo czasem może się okazać, że w przedpokoju czujesz się jak na CPNie, a w sypialni jak w szpitalu.
 

Maxio99

Nowicjusz
Dołączył
30 Sierpień 2012
Posty
14
Punkty reakcji
0
@Grzechuu1990
Fakt fakt, lepiej uważać i dobrze przejrzeć ofertę ;) Ja tam mam jedną pewną firmę i nie mogę złego słowa na jej temat powiedzieć.
 

raffphp

Nowicjusz
Dołączył
18 Grudzień 2009
Posty
22
Punkty reakcji
0
kto wie może za naście lat takie domy będą powszechne, teraz coraz częściej można spotkać baterie słoneczne na dachach, a wspomniane ledy to też już prawie standard, sam trochę w domu wymieniłem zeby oszczędzac prąd
 

Baśka Piła

Nowicjusz
Dołączył
26 Listopad 2012
Posty
2
Punkty reakcji
0
Mój kolega próbował podejść do tematu. Niestety ograniczenia prawne, działka usytuowana w miejscu, w którym dom pasywny nie przynosiłby takich, nazwijmy to zysków, i zrezygnował.
 
Do góry