Drugi Stan Wojenny

Czy zgadzasz się autorem .

  • Zgadzam się

    Votes: 8 61,5%
  • Nie

    Votes: 5 38,5%
  • Brak zdania

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    13

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
w święto państwowe firma działa ? Twój kuzyn to gorszy krwiopijca niż zachodnie markety. Te solidarnie się zamykają. A swoją drogą to zakaz obejmuje pracy świadczonej przez pracownika. Jeśli pracodawca sam pracuje albo z członkiem rodziny to jest zgodne z prawem
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
shogu napisał:
Bzdura.

Bez samochodu mozna przezyc ( masz relatywnie wolny wybor czy chcesz go kupic czy nie ) , bez pieniedzy na jedzenie nie.( wiec nie masz wyboru , lapiesz sie takiej pracy jak jest bo innaczej zdechniesz z glodu )
Gdyby w Polsce za 14 lat ludność powiększyła się o 20% (jak w Azji) czyli wzrost w naszym przypadku o jakieś 8 milionów ludzi to kogo byś winił za to, że jest bezrobocie? Kapitalizm?
Tworzyłbyś sztuczne miejsca pracy w fabrykach pomimo dostepnej technologii i nazywał to "dobrym rozwiązaniem"?
Zastanów się co Ty piszesz.


shogu napisał:
A tutaj drodzy forumowicze argument :
Bedzie wam lepiej jak pensje beda ponizej kosztow egzystencji :)))
Minim krajowa nie wpływa w żaden sposób na poziom życia ludzi. Gdyby istniało takie rozwiązanie w ekonomii to wystarczyłoby na Ukrainie podnieść min. krajowe do 2000zł i temat biedy by znikł jak ręką odjął.

Minimum krajowe jest sztucznym pojęciem w gospodarce.
Po pierwsze w krajach gdzie jest ono wysokie poziom zarobków jest na tyle zaawansowany, że mało kto podejmuje pracę za to minimum.
Po drugie rynek płac kształtuje się samoczynnie poprzez popyt i podaż na dane stanowisko pracy. Zamiast pisać o minimum powinieneś zapytać
dlaczego nie istnieje żadna zależność pomiędzy realnym zapotrzebowaniem na pracę a kierunkami kształceń w szkołach?
Dlaczego uczelnie dostają "dopłaty" do każdego studenta i hurtem otwierają takie kierunki jak np. "ceramika" gdzie po 5 latach wychodzi rzesza ludzi skazanych na bezrobocie. Pracy po tym nie ma a innych umiejętności jak na lekarstwo u takiego delikwenta. Co ma biedak zrobić? Zatrudnić się w punkcie obsługi ksero lub roznosić ulotki....i narzekać, że za to roznoszenie ulotek nie płacą takiego min. krajowego jak w Norwegii.

Zupełnie nie proponujesz rozwiązań systemowych tylko uwierzyłeś populizmowi politycznemu, który zarabia na "teorii minimalnej pensji" czystą kasiorę poprzez związki, departamenty, stanowiska dla rodziny i kolesiów. Ci ludzie sami nie wierzą w to co głoszą....ja nie wierzę, żeby byli aż tak głupi.

Na zachodzie od dawna istnieje równowaga pomiędzy zapotrzebowaniem na pracę a kierunkami kształcenia ludzi.
Jeżeli nie ma pracy dla chemików to robi się Chemię tylko na jednej politechnice a nie na pięciu. Za to tworzy się inne kierunki lub promuje fach w formie zawodu takiego jak lakiernik, blacharz itd.
Dzięki temu jest równowaga i zarobki są wysokie.
My tą równowagę zakłóciliśmy przecież np. w Holandii i do dziś mają Holendrzy do nas - Polaków o to pretensje, że im zniszczyliśmy pracę.
Anglicy pozwolili sobie na hindusów i innych i zarobki ich topnieją w oczach od kilkunastu lat.

Przecież gdyby teraz wyrzucić na rynek całe zgromadzone w sejfach złoto to kilogram tego kruszcu kosztowałby 1/10 dzisiejszej ceny.
Każdy ekonomista doskonale sobie z tego zdaje sprawę co to jest popyt i podaż i jak się ją powinno kontrolować.

Zobacz jak popyt kontroluje środowisko prawnicze. Nie dopuszczają do wypustu dużej ilości prawników, nie dają aplikacji i co? Idziesz do "papugi" na poradę i bach 400zł. Nie masz wyjścia musisz dać. Przeciętny robotnik na 15 minut tej "papugi" musi pracować tydzień czasu. Podobnie dentyści, lekarze itd. Ten rynek pracy jest mocno kontrolowany i widać do gołym okiem także w poziomie życia tych ludzi.
Nie stoi nic na przeciwko temu, żeby wyrównać rynek pracy tak, żeby usługa prawna kosztowała 50zł a robotnik zarabiał też 50zł za godzinę. To jest możliwe! Trzeba po prostu odważnych i mądrych ludzi w Rządzie a nie skorumpowanych populistycznych socjalistów.
 

shogu

Nowicjusz
Dołączył
13 Czerwiec 2011
Posty
2 148
Punkty reakcji
22
danielr9 napisał:
Gdyby w Polsce za 14 lat ludność powiększyła się o 20% (jak w Azji) czyli wzrost w naszym przypadku o jakieś 8 milionów ludzi to kogo byś winił za to, że jest bezrobocie? Kapitalizm?

Tworzyłbyś sztuczne miejsca pracy w fabrykach pomimo dostepnej technologii i nazywał to "dobrym rozwiązaniem"?

Zastanów się co Ty piszesz.
Ale sie nie powiekszyla , wrecz zmalala biorac pod uwage emigracje a bezrobocie dalej jest ...

I nie ja nigdy nie pisałem ze tworzenie sztucznych miejsc pracy jest dobrym rozwiazaniem.
Pisałem albo dobre pensje albo socjal a nie praca dla pracy.
A w tym momencie pensyjki tylko w dół ( nawet szeregowa budzetowka ma zamrozone :) )a socjalu w praktyce brak.




danielr9 napisał:
Minim krajowa nie wpływa w żaden sposób na poziom życia ludzi. Gdyby istniało takie rozwiązanie w ekonomii to wystarczyłoby na Ukrainie podnieść min. krajowe do 2000zł i temat biedy by znikł jak ręką odjął.
No i własnie tak sie z toba dyskutuje juz pisałem argumenty na ten temat chyba 2 razy , ani razu nie dostalem odpowiedzi i teraz znowu widze powtarzasz to samo w kółko bez zaadresowania moich postów




danielr9 napisał:
Zupełnie nie proponujesz rozwiązań systemowych tylko uwierzyłeś populizmowi politycznemu, który zarabia na "teorii minimalnej pensji" czystą kasiorę poprzez związki, departamenty, stanowiska dla rodziny i kolesiów. Ci ludzie sami nie wierzą w to co głoszą....ja nie wierzę, żeby byli aż tak głupi.
Tobie sie cos pomylilo. Moimi rozwiazaniami nie jest zadna twoja wyimaginowana wersja socijalizmu tylko zastosowanie nauki w celach społeczno ekonomicznych.

Bo to tak naprawde nauka i postep pozwala nam zwiekszyc komfort zycia

Nauka nie ma nic wspolnego z cytuje "związki, departamenty, stanowiska dla rodziny i kolesiów."
Tak samo nauka nie ma nic wspolnego z niewidoma reka rynku ...




danielr9 napisał:
Nie stoi nic na przeciwko temu, żeby wyrównać rynek pracy tak, żeby usługa prawna kosztowała 50zł a robotnik zarabiał też 50zł za godzinę
Technologia stoi na przeszkodzie kiedy ta sama prace może wykonać robot lub algorytm - szybciej , taniej i lepiej :)).

Zapomniałes ze na ryneczku pensyjki tylko dół ( w kazdym rozwinietym kraju nawet japonii ) z wyjatkiem szwecji i norwegi :) czyli kraie gdzie neo-liberalizm najwolniej sie wprowadza.
 

ep41115

Nowicjusz
Dołączył
6 Sierpień 2013
Posty
32
Punkty reakcji
1
Przeznaczanie 0.4% PKB na naukę to działanie na szkodę kraju.

Polska zajmuje 32. miejsce w Europie pod względem liczby publikacji naukowych przypadających na milion mieszkańców.

źródło: wiadomosci.wp.pl/kat,36474,opage,4,title,Druzgocacy-raport-NIK-pieniadze-na-nauke-wydane-fatalnie,wid,15172207,wiadomosc.html?ticaid=1111f9
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
jakież to proste, w innych normalnych krajach naukowcy służą biznesowi. Ich pomysły mają bezpośrednie przełożenie na gospodarkę prywatną. A u nas naukowiec zajęty jest biurokracją i statystyką. I najważniejsze nie współpracować z biznesem bo to pachnie korupcją i służeniem wrednym kapitalistom, wyzyskującym Polaków
 

shogu

Nowicjusz
Dołączył
13 Czerwiec 2011
Posty
2 148
Punkty reakcji
22
Nauka dla celów społeczno gospodarczych to nie tylko przeznaczanie gartstki pieniedzy na nauke.

W dłużeszj perspektywnie jest to zamiana ideologicznego kapitalizmu na podejście systemowe
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
a jak wtedy odróżnić że coś jest użyteczne od rzeczy kompletnie nieprzydatnych ?
 

shogu

Nowicjusz
Dołączył
13 Czerwiec 2011
Posty
2 148
Punkty reakcji
22
Herbatniczek napisał:
a jak wtedy odróżnić że coś jest użyteczne od rzeczy kompletnie nieprzydatnych ?
Poprzez rozum,

Tak jak teraz wiesz ze swierze powietrze jest dobre dla ciebie a napromieniowane z elektronwi atomowej nie za bardzo.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
bo mi to wtłoczono do głowy w szkole, bez tego bym nie wiedział. Rozum dziecka nie pozwala na podejmowanie decyzji. Dopiero edukacja wskazuje na to jak kierować swoim życiem
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
shogu napisał:
Ale sie nie powiekszyla , wrecz zmalala biorac pod uwage emigracje a bezrobocie dalej jest ...
I nie ja nigdy nie pisałem ze tworzenie sztucznych miejsc pracy jest dobrym rozwiazaniem.
Pisałem albo dobre pensje albo socjal a nie praca dla pracy.
A w tym momencie pensyjki tylko w dół ( nawet szeregowa budzetowka ma zamrozone :) )a socjalu w praktyce brak.
Bezrobocia w 100% nie da się zlikwidować.
Po prostu z różnych względów ludzie nie chcą pracować. Moja żona świadomie nie pracuje bo nie musi. Zostawia to miejsce dla kogoś kto pracy rzeczywiście potrzebuje.
Ja to pisałem w kontekście biedy w Azji. Jakość życia Europejczyków jest inna bo polityka rodzinna też jest inna.
Dlatego mocno zaprotestowałem jak pojawiła się głupia i wyssana z palca teza, że to kapitalizm doprowadził do biedy w Azji.
To jest oczywisty nonsens.

Kapitalizm te kraje utrzymuje bo skierował tam przemysł a osłabił rynek pracy w Europie. Dzięki temu ci ludzie mają jakąkolwiek prace.
Inaczej byliby dawno się już pozjadali.

W Polsce brakuje podejścia biznesowego w polityce.
Niestety partie socjalistyczne zniszczyły nasz kraj i zadłużyły na potęgę.
Jak dojdzie do władzy PiS to bezrobocie będzie 20%.
 

Luka Wars

Nowicjusz
Dołączył
1 Styczeń 2013
Posty
159
Punkty reakcji
11
Wiek
34
Miasto
Lublin
danielr9 napisał:
Niestety partie socjalistyczne zniszczyły nasz kraj i zadłużyły na potęgę.
A jakież to socjalistyczne partie były w Polsce? Od 1989 roku kolejno władały krajem rządy mniej lub bardziej prawicowe.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
Luka Wars napisał:
A jakież to socjalistyczne partie były w Polsce? Od 1989 roku kolejno władały krajem rządy mniej lub bardziej prawicowe.
Po 1989 roku lewica i prawica rządziła na przemian.
Jednak czym innym są deklaracje polityczne a czym innym rzeczywistość. PO deklaruje się jako partię centrum ale według mnie i wielu socjologów jest partią typowo socjalistyczną. Podobnie zresztą PiS ma w sobie więcej socjalizmu niż prawicowości.
Te partie tylko udają prawicowe a w gruncie rzeczy są partiami populistyczno socjalistycznymi.
 

shogu

Nowicjusz
Dołączył
13 Czerwiec 2011
Posty
2 148
Punkty reakcji
22
danielr9 napisał:
jest partią typowo socjalistyczną
Socjalizm - "transfer" od bogatych do biednych
PO - transfer od biednych i klasy średniej do bogatych i POwiązanych.

Troche cos na odwrót :))


.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
shogu napisał:
Socjalizm - "transfer" od bogatych do biednych

PO - transfer od biednych i klasy średniej do bogatych i POwiązanych.
Właśnie dlatego, że PO są socjalistami to jest bieda a bogaci się elita społeczna (ssanie koryta).
Efekty socjalizmu widzisz jak na dłoni.

Socjalizm nie jest transferem od bogatych do biednych, nigdy nie był.
Nigdy nikt w Socjalizmie nie stał się bogaty (chyba, że był u władzy lub miał z nią powiązania biznesowe).
 

shogu

Nowicjusz
Dołączył
13 Czerwiec 2011
Posty
2 148
Punkty reakcji
22
danielr9 napisał:
Socjalizm nie jest transferem od bogatych do biednych, nigdy nie był.
To ciekawe bo kazda forma socjalizmu ma spolne ze soba to że w ideologi ma zmniejszanie nierownosci ekonomicznych

Wiec jak mozesz mowic ze cos nie jest jak jest.

To co robi PO to całkowita odwrotność socjalizmu.
Dotowanie kolegów, regresywny system podatkowy itd.


danielr9 napisał:
Nigdy nikt w Socjalizmie nie stał się bogaty (chyba, że był u władzy lub miał z nią powiązania biznesowe).
Ponieważ socalizm generalnie nie polega na tym zeby "ktos" zostal bogaty.

pozatym socjalizm to bardzo luzny termin


.
 

danielr9

Wyjadacz
Dołączył
10 Kwiecień 2007
Posty
6 519
Punkty reakcji
321
Wiek
40
Miasto
KRAKÓW
shogu napisał:
Ponieważ socalizm generalnie nie polega na tym zeby "ktos" zostal bogaty.
To na jakiej podstawie piszesz, ze socjalizm to transfer z bogatych do biednych?



shogu napisał:
To ciekawe bo kazda forma socjalizmu ma spolne ze soba to że w ideologi ma zmniejszanie nierownosci ekonomicznych
PO ma jaknajbardziej w ideologii zmniejszanie nierówności ekonomicznych.
Pondoszenie VAT'u, macierzyński przedłużony, podnoszenie min. zarobków itd...
Inna sprawa, że te rzeczy nie działają bo socjalizm sam w sobie jest wielką ściemą i populistycznym dnem.
Łatwo jest mówić o podnoszeniu min. krajowego ludziom, którzy nie wiedzą, że to spowoduje bezrobocie...i co? Mamy 14% bezrobocia.
No ale to wystarczyło, żeby wygrać wybory i o to głównie chodzi....
 

shogu

Nowicjusz
Dołączył
13 Czerwiec 2011
Posty
2 148
Punkty reakcji
22
danielr9 napisał:
PO ma jaknajbardziej w ideologii zmniejszanie nierówności ekonomicznych.

Pondoszenie VAT'u,
Przestalem czytac tutaj :)

Kto najwieksza czesc dochodow przeznacza na konsumpcje ?? ( apodatekl VAT jest podatkiem przechodnim i zawsze placi go konsument )

Odpowiedz jest prosta najubozsi i klasa srednia.
Nie można zmniejszac nierownosci spolecznych jednoczesnie zabeirajac coraz wiecej najnizszym klasom spolecznym




danielr9 napisał:
Łatwo jest mówić o podnoszeniu min. krajowego ludziom, którzy nie wiedzą, że to spowoduje bezrobocie...i co? Mamy 14% bezrobocia.

No ale to wystarczyło, żeby wygrać wybory i o to głównie chodzi....
A jaki jest sens pracy ponizej kwoty za ktora mozna sie utrzymac ? To juz lepiej byc bezrobotnym i miec czas zeby cos ze soba zrobic np sie zbunotwac i rozwalic status quo.

Dalej nie odpowiedzales jakie jest twoje rozwiazanie. Sztucznie pensyjki w gore albo socjal. Nie masz innego wyjscia jezeli chcesz zachowac kapitalizm bo na rynczeku pensyjki juz tylko w dół.
 

Luka Wars

Nowicjusz
Dołączył
1 Styczeń 2013
Posty
159
Punkty reakcji
11
Wiek
34
Miasto
Lublin
danielr9 napisał:
Jednak czym innym są deklaracje polityczne a czym innym rzeczywistość. PO deklaruje się jako partię centrum ale według mnie i wielu socjologów jest partią typowo socjalistyczną.
Według mnie jako studenta politologii, znanej mi kadry uniwersyteckiej, wielu politologów oraz socjologów Platforma Obywatelska jest partią centro-prawicową.

Przekrzyczałem?
 

shogu

Nowicjusz
Dołączył
13 Czerwiec 2011
Posty
2 148
Punkty reakcji
22
Luka Wars napisał:
Według mnie jako studenta politologii, znanej mi kadry uniwersyteckiej, wielu politologów oraz socjologów Platforma Obywatelska jest partią centro-prawicową.

Przekrzyczałem?
To tak nie działa . Podział według wolno-rynkowców wygląda następująco :

Wszystko co złe to lewaki i socjalizm, wszystko co dobre to kapitalizm i wolny-rynek :)

Czyż takie zycie nie jest prostsze ???
 
Do góry