Dobra firma.

Fegipa

Nowicjusz
Dołączył
4 Grudzień 2017
Posty
1
Punkty reakcji
0
Cześć! Już prawie koniec zimy, a my z mężem chcemy rozpocząć niedługo budowę. No właśnie w tej sytuacji poszukuję fajne domy projekty. Polecicie coś?
 

milatam

Stały bywalec
Dołączył
22 Listopad 2017
Posty
1 454
Punkty reakcji
175
Mam ochotę na coś do zjedzenia. Zgadnij na co i coś poleć...
Takie pirtolenie...
Polecić Ci projekt, tak?
Ano ino skąd mamy wiedzieć jaka jest gęstość i opad gruntu w cm2/rok oraz ile możesz postawić pięter?
Ano ino skąd mamy wiedzieć jaka jest powierzchnia działki?
Ino jaki budżet?
Lokalizacja?
 

milatam

Stały bywalec
Dołączył
22 Listopad 2017
Posty
1 454
Punkty reakcji
175
Najpierw zaczynasz od gruntu. Bez info czy grunt utwardzony i podobnych nic nie zrobisz. Postawić domek na pałę gdy grunt osiada to nie sztuka bo później może Ci się sufit od stropu odrywać :) więc najpierw podstawy.
Z życia wiem jednak że w Polsce są niewielkie róznice więc temat do ogarnięcia bardzo szybko.
Dopiero wtedy mając załatwione badania gruntu jedziesz z resztą a zaczynasz od szkiców terenowych. Musisz wiedzieć na jaką powierzchnię budowlaną masz pozowlenia. Nikt nie pozwoli Ci od tak sobie między domkami na osiedlupostawić willi która będzie miała np. 4 piętra czyli kłania się geodeta i trochę papierkologii. Dopiero wtedy gdy wiesz co )jakie wysokie, jakie duże) możesz postawić zaczynasz brać się za projekt.
No i teraz standardowy zestaw pytań:
- ilość pięter
- jakie podpiwniczenie
- jaka głębokość podpiwniczenia w gruncie
- z jakiego materiału budynek
- jaki dach
- planowana ilość pomieszczeń na każdym piętrze
- szacowana powierzchnia w m2 piętra
- ilość garaży oraz wymiary samochodów które chcesz tam parkować

no i przede wszystkim budżet podzielony na:
- ile masz kasy na projekty
- ile masz kasy na odbiory techniczne i pozwolenia
- ile masz kasy na materiały budowlane
- ile masz kasy na uzbrojenie w stan surowy
- ile masz kasy na uzbrojenie w media (woda, gaz, ogrzewanie, prąd)
- jakie multimedia mają być w budynku (wszystko od A do Z czyli: monitoring, alarm, klimatyzacja, instalacje tv, sat, internet, video domofony, rolety elektryczne, bramy wjazdowe itp. itd.)

Dopiero po tym wszystkim zasiadasz do projektu w którym musisz uwzględnić nie tylko wygląd końcowy budynku lecz:
- ilość okien i drzwi
- grubość elewacji ociepleniowej
- poszycie dachu (ocieplenie zewnętrze i wewnętrze, izolacje termiczne) w tym samym czasie instalacje zewnętrzne typu odgromienie (jeśli wymagane, kamery i inne pierdoły)

W tym samym czasie w środku planujesz:
- ilość kaloryferów
- szkielet instalacji kanalizacyjnej
- ilość łazienek i WC
- plan instalacji: elektryka, gaz, woda z podziałem na tzw. PUNKTY

Dopiero wtedy po zamontowaniu w/w bierzesz się za całą resztę czyli tzw. wykonczeniówkę!
- typ sufitów
- podłogi
- ściany

Nie wiem czy wiesz ale to wszystko naprawdę trzeba od a do z policzyć już na wstepie. Głupi piec gazowy dobrej jakości to 10-15tys.zł + około 9000zł za montaż (z instalacją i kaloryferami).
Wejdź sobie tutaj:
https://kb.pl/budowa/

Jest tam masa kalkulatorów które pomogą Ci w obliczeniu wstępnych kosztów z podziałem na materiały i usługę.
Wybierz sobie CENĘ ŚREDNIĄ albowiem MINIMALNA od lat jest nieaktualna.
W skrócie powiem Ci tylko tyle że np. w woj. Mazowieckim koszt budowy (koszt usługi!!!!) bez materiałów domku jednorodzinnego o pow. 150m2 (2 piętra) wolnostojącego od fundamentów po wykończenie pod klucz to kwoty
od 90 do 120tys.zł - jest to cena za robociznę bez materiałów i nie uwzględnia takich jak kosztyrysy, projekty, pozwolenia, odbiory.

Akurat tak się składa że w tym siedzę i w kwietniu zaczynam budowę dla klienta. Mój plus jedynie taki iż podpiwniczenie już stoi. Budynek w Łomiankach pod Warszawą, metraż piętra 138m2.
Będzie składał się z parteru, piętra oraz 2 piętra zadaszonego. Łączna ilość pomieszczeń mieszkalnych 17 w tym 2 łazienki, 2 kuchnie. Dodatkowo 3 garaże.
Koszt usługi? Hm! Powiem Ci tylko tak że za 90.tys.zł nawet bym nie zaczął z Tobą mailować :) :)
 
Do góry