DIETY

A

Aulelia

Guest
W tym temacie podajemy sobie przepisy na diety. Myślę, że możemy pominąć dietę dla wegetarianów i weganów, ponieważ są one najbardziej znane i można je znaleźć w internecie za pośrednictwem googli bardzo szybko. Diety są wzięte z archiwalnych numerów miesięcznika "Super linia". Diety będę regularnie dodawać.


Dieta pomidorowa

Dieta pomidorowa nie grozi niedoborami składników, dla organizmu i pozwala pozbyć się w ciągu 10 dni około 5 kg. Ma zasadniczą zaletę- przyspiesza przemianę materii. Pomidory to dobre warzywa na odchudzanie, zawierają mało kalorii, obfitują w błonnik, potas, kwas foliowy i likopen. Dieta jest tania w okresie wysypu pomidorów, a w szczęściarze, którzy mają własne ogródki, mogą mieć pomidorki prosto z krzaka. Dieta jest smaczna i sycąca. Należy pamiętać podczas jej trwania o piciu około 2 litrów płynów dziennie i o sporej dawce ruchy.

TRWA: 7 do 21 dni
ODCHUDZA: do 5 kg przez 10 dni
MOŻNA JĄ POWTARZAĆ: w każdym sezonie pomidorowym.
POLECANA: wszystkim zdrowym, dorosłym osobom.
NIEWSKAZANA DLA: dzieci, kobiet ciężarnych i karmiących, osób uczulonych na pomidory.
SZCZEGÓLNIE BOGATA W: witaminy A, D, E, K, potas, kwas foliowy, likopen oraz błonnik.
DZIENNA DAWKA KALORII: około 1000.



Pierwszy dzień

I śniadanie 250 kcal

NAPÓJ POMIDOROWY

1/2 szklanki soku pomidorowego połączyć z 1/2 szklanki soku wielowarzywnego, 2 łyżki jogurtu naturalnego, dodać natkę, sól, pieprz i zmiksować.

II śniadanie 101 kcal

Serek ziarnisty light, szklanka wody mineralnej niegazowanej.

Obiad 360 kcal

Pulpet w sobie pomidorowym z kuskusem {50 g}, sałata z cytryną {100 g}, szklanka herbaty zielonej bez cukru.

PULPET W SOSIE POMIDOROWYM

90 g piersi indyka umyć i zmielić, dodać białko, łyżkę bułki tartej i uformować pulpet. Obtoczyć w łyżeczce mąki i ugotować w wodzie z włoszczyzną. Do części wywaru dodać 1/2 szklanki przecieru pomidorowego, doprawić solą i pieprzem, zrobić sos.

Podwieczorek 79 kcal

Gruszka {150 g}

Kolacja 199 kcal

Kanapka z kromki chleba pełnoziarnistego posmarowana niskokaloryczną , wysokogatunkową margaryną z plasterkiem szynki wieprzowej z pomidorem {100 g}. Do tego szklanka bawarki z mlekiem 0,5% bez cukru.

Drugi dzień

I śniadanie 250 kcal

Różowa kanapka, szklanka herbaty z cytryną bez cukru.

RÓŻOWA KANAPKA

Białko z jednego jajka na twardo posiekać z małą cebulką. Wymieszać z dwiema łyżkami koncentratu pomidorowego i łyżką jogurtu. Doprawić solą, pieprzem i pastą posmarować kromkę pumpernikla.

II śniadanie 107 kcal

Jogurt owocowy 0% {150 g}

Obiad 360 kcal

Zapiekanka ziemniaczana, szklanka herbaty zielonej bez cukru.

ZAPIEKANKA ZIEMNIACZANA

2 średnie ziemniaki obrać, umyć, pokroić w talarki. Dodać średni kawałek chudej kiełbasy z drobiu, 2 łyżki pokrojonego sera rokpola, 1/2 pokrojonego opakowania sera feta light, posiekaną małą cebulkę. Wymieszać zapiekankę i polać 1/2 szklanki przecieru pomidorowego, posypać bazylią i pieprzem, zapiekać 30 minut w temperaturze 180 stopni C.

Podwieczorek 120 kcal

Kawałek ciasta drożdżowego {30 g}, szklanka kawy bez cukru.

Kolacja 230 kcal

Talerz zupy pomidorowej z orzechami.

ZUPA POMIDOROWA Z ORZECHAMI

Ze 100 g obranej włoszczyzny bez kapusty ugotować wywar. Dodać podduszoną na oliwie małą cebulę i szklankę soku pomidorowego, starte 3 orzechy włoskie i chwilę gotować. Doprawić tymiankiem, solą i pieprzem. Posypać natką.

Trzeci dzień

I śniadanie 288 kcal

Sałatka pomidorowa, kromka chleba chrupkiego żytniego posmarowana niskokaloryczną margaryną.

SAŁATKA POMIDOROWA

1/4 sałaty umyć i porwać na drobne kawałki, 50 g pieczarek umyć i pokroić w plasterki. Małego pomidora umyć i przeciąć na pół. 30 g wędzonego łososia pokroić w paseczki. Składniki wymieszać, skropić sokiem z cytryny i posypać estragonem. Łyżkę majonezu light wymieszać z 1/2 łyżeczki musztardy, łyżeczką śmietany 22% z i przyprawami. Polać sosem sałatkę.

II śniadanie 106 kcal

Szklanka soku z marchwi.

Obiad 360 kcal

Danie na styl niemiecki, szklanka herbaty z cytryną bez cukru.

DANIE NA STYL NIEMIECKI

Do garnka włożyć 3 łyżki groszku zielonego i 2 pokrojone parówki drobiowe, zalać niewielką ilością wody, dodać kostkę rosołową, 11/2 szklanki przecieru pomidorowego, pokrojoną czerwoną cebulę i przyprawy, bazylię, tymianek. Gotować kilka minut.

Podwieczorek 112 kcal

Baton muesli śliwkowy, szklanka wody mineralnej niegazowanej.

Kolacja 211 kcal

Talerz zupy "nic", szklanka kawy bez cukru.


Czwarty dzień

I śniadanie 259 kcal

Talerz muesli z owocami suszonymi zalanymi mlekiem 0,5%, szklanka kawy bez cukru.

II śniadanie 88 kcal

Duża pomarańcza {200 g}

Obiad 380 kcal

Duszona ryba z pomidorami, ziemniaki gotowane {100 g}, surówka z kapusty kwaszonej {100 g}, szklanka herbaty bez cukru.

DUSZONA RYBA Z POMIDORAMI

100 g fileta z dorsza skropić sokiem z cytryny, pokroić w kawałki oprószyć mąką. Podsmażyć małą posiekaną cebulą na oliwie. Przełożyć do garnka, posypać przyprawami i dusić w małym ogniu. Z 1/2 szklanki soku wielowarzywnego, 1/2 szklanki przecieru pomidorowego i łyżki jogurtu naturalnego bez cukru zrobić sos. Polać nim rybę i posypać natką.

Podwieczorek 106 kcal

Szklanka napoju z warzyw mieszanych.

NAPÓJ Z WARZYW MIESZANYCH

100 g marchwi, 150 g pomidora, 50 g selera korzeniowego, 50 g jabłka umyć, obrać i zmiksować. Połączyć z 1/2 szklanki wody i 1/2 łyżeczki cukru. Dokładnie wymieszać i posypać natką.

Kolacja 187 kcal

Kanapka z kromki chleba razowego posmarowana niskokaloryczną margaryną z plasterkiem sera żółtego oraz ogórkiem kwaszonym. Szklanka herbaty z cytryną bez cukru.

Piąty dzień

I śniadanie 208 kcal

Kanapka z pomidorem, szklanka herbaty z cytryną bez cukru.

KANAPKA Z POMIDOREM

Dwa pomidory umyć, osuszyć i pokroić na plasterki. Dwie kromki chleba umyć, osuszyć i pokroić na plasterki. Dwie kromki chleba posmarować masłem, położyć na nich pomidory, posypać solą, pieprzem, sproszkowanym czosnkiem, położyć po krążku cebuli i posypać natką.

II śniadanie 149 kcal

Serek homogenizowany naturalny 0% {150 g}, szklanka kawy bez cukru.

Obiad 346 kcal

Proste danie, szklanka herbaty zielonej bez cukru.

PROSTE DANIE

90 g cielęciny bez kości umyć, pokroić na kawałki i poddusić na oliwie, dodać do niej puszkę pomidorów, chwilę gotować. 30 g makaronu wstążki ugotować al dente, przybrać bazylią i podawać z cielęciną.

Podwieczorek 112 kcal

2 owoce kiwi, szklanka wody mineralnej niegazowanej.

Kolacja 255 kcal

Mix z sera i pomidora, kromka chleba chrupkiego żytniego posmarowana niskokaloryczną margaryną, szklanka herbaty bez cukru.

MIX Z SERA I POMIDORA

30 g sera żółtego, 1 pomidor, 1/2 jajka na twardo, szczypior pokroić w drobną kostkę. Wymieszać, posolić, polać łyżką gęstej śmietany i podawać.


KOSZT DIETY

OKOŁO 73 ZŁ {według cen w Warszawie}


Dieta 1400 kcal postna

Dawniej obchodzono wielki post, który zaczynał się w środę popielcową i trwał aż do Wielkanocy. Jeszcze teraz są osoby, które w tym okresie przestrzegają ścisłego postu. Dla nich i dla wszystkich proponujemy dietę postną, pozbawioną mięsa i wędlin, na bazie ryb i nasion strączkowych. Rozpoczyna się ona dniem sokowo- warzywnym, przygotowującym organizm do diety właściwej.

Dieta postna przewiduje w każdym dniu spożycie pięciu posiłków oraz wypicie 10 szklanek płynów {około 2,5 litra}, wody i naparów z ziół o działaniu moczopędnym, pokrzywy, brzozy, bzu. W czasie stosowania diety trzeba zrezygnować z kawy, mocnej herbaty, alkoholu.

TRWA: 1 miesiąc
ODCHUDZA: około 1 kg w ciągu 5 dni
MOŻNA JĄ POWTARZAĆ: pierwszy dzień diety nie częściej niż 3-4 razy w miesiącu, pozostałe bez ograniczeń.
POLECANA: wszystkim zdrowym, dorosłym osobom.
NIEWSKAZANA DLA: dzieci, rosnącej młodzieży, kobiety w ciąży i karmiących, osób cierpiących na zaburzenia pracy przewodu pokarmowego
SZCZEGÓLNIE BOGATA W: produkty pochodzenia roślinnego o dużej zawartości węglowodanów złożonych i błonnika pokarmowego
DZIENNA DAWKA KALORII: około 1400 {z wyjątkiem pierwszego dnia oczyszczającego}.


Pierwszy dzień

I śniadanie 130 kcal

2 szklanki soku warzywnego {500 ml}.

II śniadanie 90 kcal

Szklanka soku warzywnego {250 ml}, surowa marchewka {100 g}

Obiad 250 kcal

ZIELONY TALERZ WARZYWNY

Po 200 g brokułów, brukselki i fasolki szparagowej, 1/2 małego jogurtu naturalnego {75 g}, tymianek, bazylia, sól, pieprz. Warzywa ugotować i dekoracyjnie ułożyć na półmisku . Jogurt wymieszać z ziołami, odrobiną soli i pieprzu. Sosem polać warzywa.

Podwieczorek 40 kcal

1,5 szklanki kiszonej kapusty {300 g}.

Kolacja 170 kcal

SAŁATKA ZE ŚWIEŻYCH WARZYW

2 średnie pomidory, 2 małe ogórki, 1 duża papryka, 1 mała czerwona cebula, sok z cytryny, sól, pieprz, oregano, estragon. Warzywa pokroić w grubą kostkę, wymieszać, skropić sokiem z cytryny i doprawić solą, pieprzem, ziołami.


Drugi dzień

I śniadanie 430 kcal

2 kromki chleba razowego, duszona soczewica ze śliwkami, filiżanka jogurtu naturalnego.

DUSZONA SOCZEWICA ZE ŚLIWKAMI

20 g soczewicy, 20 g śliwek suszonych, sok z cytryny, sól. Nasiona soczewicy gotować do miękkości, dodać pokrojone w wąskie paseczki śliwki, sok z cytryny i doprawić. Zmiksować na jednolitą masę i posmarować nią chleb.

II śniadanie 130 kcal

Szklanka kefiru naturalnego.

Obiad 440 kcal

Morszczuk pieczony, surówka z marchewki i kapusty, 1/2 torebki kaszy gryczanej {50 g- masa suchej}.

MORSZCZUK PIECZONY

180 g fileta z morszczuka, sok z cytryny, sól, pieprz, rozmaryn. Rybę skropić sokiem z cytryny, posolić, posypać ziołami i odstawić na kilkanaście minut w chłodne miejsce. Zawinąć w folię i piec w temperaturze 180 stopni C przez 20-25 minut.

SURÓWKA Z MARCHEWKI I KAPUSTY

Szklanka kapusty kwaszonej, 100 g marchewki, 1 mała cebula, 1 łyżeczka oliwy z oliwek, natka pietruszki, sok z cytryny, sól, pieprz. Kapustę poszatkować na małe kawałki, dodać startą marchewkę, drobno pokrojoną cebulę, oliwę, natkę pietruszki i doprawić.

Podwieczorek 120 kcal

7 plasterków suszonych jabłek.

Kolacja 290 kcal

POSTNA SAŁATKA ŚLEDZIOWA

100 g solonych śledzi, 1/2 małej cebuli, 2 małe ogórki kwaszone, 1/2 małego jabłka, 1/2 małego jogurtu naturalnego, 1 mały ziemniak, sok z cytryny, sól, pieprz. Śledzie namoczyć w wodzie. Pokroić na małe kawałki i wymieszać z pokrojonymi na kawałki warzywami, startym jabłkiem, pokrojonym na kawałki ugotowanym ziemniakiem, jogurtem i doprawić.


Trzeci dzień

I śniadanie 440 kcal

Duża grahamka, twarożek z kminkiem, duży pomidor, napój ogórkowy z koperkiem.

TWAROŻEK Z KMINKIEM

1/3 kostki chudego twarogu {80 g}, kminek, sól, pieprz. Twarożek rozgnieść widelcem, dodać kminek, doprawić solą i pieprzem.

NAPÓJ OGÓRKOWY Z KOPERKIEM

Filiżanka maślanki, 1 mały ogórek, koperek, sól, pieprz. Ogórek zetrzeć na tarce, posolić i poczekać, aż puści sok, odcisnąć. Dodać maślankę, posiekany koperek, wymieszać i doprawić. Podawać bezpośrednio po przygotowaniu.

II śniadanie 170 kcal

Szklanka jogurtu naturalnego.

Obiad 440 kcal

ZUPA RYBNA Z WARZYWAMI

250 g chudej ryby {mintaj, dorsz, panga}, 2 małe ziemniaki, 2 marchewki, 1 średnia pietruszka, kawałek pora, kawałek selera, 1/2 małej cebuli, 1 łyżeczka oliwy z oliwek, sól, pieprz, oregano, gorczyca, liść laurowy. Filety z ryby pokroić na małe kawałki i gotować w 350 ml wody z pokrojonymi na kawałki warzywami. Gdy wszystkie składniki będą miękkie, dodać oliwę i doprawić.

Podwieczorek 80 kcal

Średnia gruszka

Kolacja 300 kcal

Cebule nadziewane brązowym ryżem, surówka z białej kapusty.

CEBULE NADZIEWANE BRĄZOWYM RYŻEM

2 duże cebule, 1 łyżka ryżu brązowego, 1 czubata łyżka przecieru pomidorowego, 1 ząbek czosnku, sól, pieprz, tymianek, oregano. Środki cebuli wydrążyć, pokroić na kawałki i przełożyć do małego garnka. Dodać ugotowany ryż, przecier, posiekany czosnek i doprawić. Masą napełnić wydrążone cebule i piec w temperaturze 160-180 stopni C przez 15-20 minut.

SURÓWKA Z BIAŁEJ KAPUSTY

Szklanka poszatkowanej kapusty białej, 1/2 małej papryki żółtej, 2 ogórki konserwowe, 1/3 małego jogurtu naturalnego, koperek, sól, pieprz. Kapustę pokroić na drobne kawałki, dodać jogurt, posiekany koperek i doprawić. Odstawić na kilka minut.


Czwarty dzień

I śniadanie 420 kcal

PŁATKI OWSIANE Z SUSZONYMI OWOCAMI I JOGURTEM

Szklanka jogurtu naturalnego, 3 plastry suszonych jabłek, 3 śliwki suszone, 4 łyżki płatków owsianych. Jogurt wymieszać z pokrojonymi na małe kawałki owocami i suszonymi płatkami.

II śniadanie 150 kcal

Kromka chleba razowego, 1/4 kostki chudego twarogu, 10 małych rzodkiewek.

Obiad 440 kcal

Soczewica duszona z pieczarkami i cebulą, sałatka z warzyw konserwowych.

SOCZEWICA DUSZONA Z PIECZARKAMI I CEBULĄ

1/3 szklanki suchych nasion soczewicy, 10 dużych pieczarek, 1 mała cebula, 3/4 łyżki oliwy z oliwek, natka pietruszki, sól, pieprz. Pieczarki pokroić na małe kawałki i poddusić na oliwie z pokrojoną w kostkę cebulą. Dodać ugotowaną soczewicę, poddusić, dodać pokrojoną natkę, doprawić solą i pieprzem.

SAŁATKA Z WARZYW KONSERWOWYCH

2-3 liście kapusty pekińskiej, 4 ćwiartki papryki konserwowej, 3 średnie ogórki konserwowe, 1 łyżeczka oliwy z oliwek, sól, pieprz. Kapustę poszatkować i wymieszać z pokrojonymi kawałkami ogórków i papryki, oliwą i doprawić.

Podwieczorek 70 kcal

2 marchewki

Kolacja 510 kcal

Panga w ziołach, surówka z rzepy, czubata łyżka kaszy jęczmiennej.

PANGA W ZIOŁACH

180 g fileta z pangi, sok z cytryny, natrzeć przyprawami i pozostawić w chłodnym miejscu na kilkanaście minut. Zawinąć ją w folię i upiec w piekarniku {w temperaturze 180 stopni C przez 20- 25 minut} lub ugotować na parze.

SURÓWKA Z RZEPY

200 g rzepy, 100 g marchewki, mały kawałek selera, 1/3 małego jogurtu naturalnego, natka pietruszki, sól, pieprz. Warzywa zetrzeć na tarce, dodać jogurt, posiekaną natkę, wymieszać i doprawić.


Piąty dzień

I śniadanie 420 kcal

2 kromki chleba razowego, 100 g dorsza wędzonego, mała papryka, napój pomidorowo- koperkowy.

NAPÓJ POMIDOROWO- KOPERKOWY

Filiżanka maślanki naturalnej, 1 średni pomidor, koperek, sól, pieprz. Pomidor zalać wrzątkiem, usunąć z niego skórkę, pestki i pokroić na kawałki, dodać maślankę, przyprawy, posiekany koperek i zmiksować. Spożyć bezpośrednio po przygotowaniu.

II śniadanie 130 kcal

Szklanka kefiru naturalnego

Obiad 450 kcal

Sandacz pieczony, sałatka z brokułów i papryki, 1/2 torebki brązowego ryżu {50 g- masa suchego}.

SANDACZ PIECZONY W FOLII

180 g fileta z sandacza, sok z cytryny, sól, pieprz. Rybę skropić sokiem z cytryny i pozostawić w chłodnym miejscu na kilkanaście minut, dodać przyprawy, zawinąć w folię i piec przez 20-25 minut w temperaturze 180 stopni C.

SAŁATKA Z BROKUŁÓW I PAPRYKI

200 g brokułów, 1 średnia papryka, 1/3 małego jogurtu naturalnego, sól, pieprz. Ugotowane na parze lub w małej ilości wody brokuły wymieszać z pokrojoną w paseczki papryką, jogurtem, doprawić.

Podwieczorek 110 kcal

7 suszonych śliwek.

Kolacja 300 kcal

ZUPA Z BIAŁEJ FASOLI

1/4 szklanki białej fasoli {50 g - masa suchej}, 1 mały ziemniak, 100 g marchewki, 1 średnia pietruszka, 1 kawałek pora, 2 ząbki czosnku, 1 łyżeczka oliwy z oliwek, sól, pieprz, liść laurowy, oregano, majeranek. Fasolę zalać zimną wodą i moczyć przez kilkanaście godzin. Nalać do garnka 350 ml świeżej wody, dodać namoczoną fasolę, pokrojone na kawałki warzywa i gotować. Gdy warzywa będą miękkie, dodać oliwę, posiekany czosnek i doprawić.


Dieta kopenhadzka {kopenhaska}

Dieta Kopenhaska, nazywana czasami dieta Kopenhadzka to dieta 13 - dniowa, która zmienia w naszym organizmie przemianę materii. Trwa dokładnie trzynaście dni i nie można jej ani skracać, ani przedłużać, a jeśli będziemy się dokładnie trzymać jej trzynastodniowego planu zaraz po jej zakończeniu przez około dwa lata nasza przemiana materii będzie na tyle uregulowana by nie przytyć.

Dieta kopenhadzka to jedna z bardziej rygorystycznych diet jakie proponujemy Państwu w naszym serwisie wszystkim, którzy chcą szybko schudnąć. Jest to dieta rygorystyczna dlatego, że jeśli podczas tej diety napijemy się choćby jeden raz lampkę wina, weźmiemy do ust gumę do żucia czy też słodycze albo inne produkty nie przepisane w diecie w tym samym momencie można uznać dietę za przerwaną. Oprócz tego, że dieta kopenhaska jest rygorystyczna to jest to także krótka dieta. To tylko trzynaście dni, to szybkie odchudzanie by zrzucić 5, 10, 5 a nawet i 20 kilogramów.

A oto dieta kopenhaska i jej 13 dniowy plan:

Dzień 1 i dzień 8

Śniadanie: filiżanka kawy i kostka cukru. Obiad: 2 jaja na twardo, szpinak gotowany i 1 pomidor. Kolacja: 1 duży befsztyk, sałata z olejem i cytryną.

Dzień 2 i dzień 9

Śniadanie: filiżanka kawy i kostka cukru. Obiad: 1 duzy befsztyk, sałata z olejem i z cytryną. Kolacja: 1 plaster szynki, 2 lub 3 szklanki jogurtu naturalnego.

Dzień 3 i dzień 10

Śniadanie: filiżanka kawy, kostka cukru i jedna grzanka. Obiad: gotowany szpinak, 1 pomidor i 1 świeży owoc. Kolacja: 1 plaster szynki, dwa gotowane jaja oraz sałata z olejem i z cytryną.

Dzień 4 i dzień 11

Śniadanie: 1 filiżanka kawy i jedna kostka cukru. Obiad: tarta marchewka, jajo na twardo, i kubek chudego twarożku. Kolacja: sałatka owocowa i dwie lub trzy szklanki naturalnego jogurtu.

Dzień 5 i dzień 12

Śniadanie: jedna duża utarta marchewka z cytryną. Obiad: duża ryba. Kolacja: 1 befsztyk, sałata i brokuły.

Dzień 6 i dzień 13

1 filiżanka kawy i jedna kostka cukru. Obiad: kurczak, sałata z olejem i z cytryną. Kolacja: 2 jajka na twardo i marchew.

Dzień 7

Śniadanie: kubek herbaty bez cukru. Obiad: chude grilowane mięso. Kolacja: nic.

Jeśli podczas diety czujemy głód najlepiej wypijać wtedy szklankę wody. Oczywiście podczas stosowania tej diety należy bardzo dużo pić. Kolacje można tu zamieniać z obiadem jednak tylko w ramach danego dnia. Jeśli naszą kuracja odchudzająca zostanie przerwana zanim minie 6 dni od nowa można ja powtórzyć dopiero po trzech miesiącach. Jeśli dietę zakończymy sukcesem po raz kolejny można ja zastosować po upływie jednego roku. Zaleca się natomiast stosowanie tej diety co dwa lata.

Mówi się, że dieta kopenhaska w latach osiemdziesiątych była znana jako dieta Kliniki Mayo. Można ją także znaleźć w wyszukiwarkach internetowych pod nazwą "dieta na przemianę materii", albo "trzynastka" ze względu na jej trzynastodniowy okres trwania.
Dieta kopenhaska stosowana według planu dostarcza organizmowi około 800 do 100 kalorii. Mimo więc, że rygorystyczna nie jest bardzo mocno wycieńczająca. Warto jednak podczas jej stosowania łykać jakieś tabletki wielowitaminowe. Najtrudniej jest przez pierwsze dni diety i wtedy wówczas odczuwa się największy głód, jednak po kilku dniach to uczucie znika zamieniając się w radość i euforię w związku z gubionymi kilogramami. Dieta kopenhaska to dieta w której potrzebna jest nam tabela kalorii, nie potrzebny nam jest indeks glikemiczny tylko trzynastodniowy rygorystyczny ale niezbyt udziwniony plan.


Mimo iż idea diety kopenhaskiej jest taka, że po dokładnym jej stosowaniu nie powróci nam efekt jojo, trzeba jednak pamiętać, że nie jest to możliwe jeśli po diecie zaraz wrócimy do starych nawyków żywieniowych, które do tej pory były przyczyna naszych zbędnych kilogramów. Efekt jo-jo wówczas jest nieunikniony. Po diecie trzeba jednak ograniczać nieco nasze jedzenie, zwłaszcza spożywanie słodyczy, podjadanie, późne jedzenie, brak ruchu. Ogólnie stosowane zasady zdrowej diety pomogą w utrzymaniu zgrabnej sylwetki.

Dieta 20 +

Masz ponad 20 lat, a to zwykle znaczy, że żyjesz na wysokich obrotach, pracujesz, uczysz się, balujesz i zwykle nie masz czasu na regularne i dobrze zbilansowane posiłki. Dla tak intensywnego życia potrzebna jest energia. Najlepszym jej źródłem są orzechy, chude mięsa i ryby, nabiał, ciemne pieczywo, suszone i świeże owoce, warzywa. Unikaj za to fast foodów i zastępowania posiłków batonikami.

JADŁOSPIS I - 2161 kcal

Śniadanie 600 kcal

- 4 łyżki musli wielozbożowego
- 4 orzechy włoskie
- 1 szklanka mleka 2%
- 1 średni banan {185 g}
- 1 szklanka herbaty bez cukru

Drugie śniadanie 204 kcal

- 1 kromka żytniego chleba razowego {40 g}
- 1 łyżeczka masła
- 1 plasterek szynki z piersi kurczaka {8 g}
- liść sałaty
- 1 plasterek pomidora {10 g}
- 1 buteleczka soku marchewkowego

Obiad 732 kcal

ZAPIEKANKA PIERŚ KURCZAKA Z SEREM

-125 g mięsa z piersi kurczaka, bez skóry
- 1 łyżka oleju rzepakowego
- 4 plasterki sera brie pełnotłustego {40 g}
- 1 ząbek czosnku
- szczypta pieprzu czarnego zmielonego
- szczypta oregano
- 6-7 łyżek ryżu brązowego
- 150 g mrożonych brokułów ugotowanych na parze
- 1 szklanka soku z czarnej porzeczki

Przygotowanie

1. Oliwę wymieszać z przyprawami i przeciśniętym przez praskę czosnkiem.
2. Mięso umyć, osuszyć i naciąć w nim.
3. Do kieszonki włożyć ser.
4. Mięso natrzeć tłuszczem i zapiec w piekarniku.

Podwieczorek 200 kcal

- 1 średnia pomarańcza {250 g}
- 1 szklanka soku pomarańczowego

Kolacja 425 kcal

- 2 kromki żytniego chleba razowego {80 g}
- 2 łyżeczki masła
- 1 opakowanie twarożku półtłustego {150 g}
- 1 łyżka szczypiorku
- szczypta pieprzu czarnego zmielonego
- 1 szklanka herbaty bez cukru

JADŁOSPIS II - 2075 kcal

Śniadanie 523 kcal

- 2 kromki żytniego chleba razowego {80 g}
- 2 łyżeczki masła
- 2 plastry łososia wędzonego {60 g}
- 1 łyżka koperku
- 1 opakowanie jogurtu naturalnego 2% {200 g}
- 2 średnia mandarynka {80 g}
- 1 szklanka herbaty bez cukru

Drugie śniadanie 166 kcal

- 1 średnie jabłko {150 g}
- 1 szklanka soku pomarańczowego

Obiad 704 kcal

PALUSZKI RYBNE I LECZO

- 125 g paluszków rybnych {5 sztuk}
- 250 g leczo z puszki - mieszanka warzywna w sosie pomidorowym {poddusić na patelni, dodając trochę wody}
- 5-6 płaskich łyżek białego ryżu {70 g}
- 1 szklanka soku pomarańczowego

Podwieczorek 261 kcal

SAŁATKA Z FETĄ

- 1 liść sałaty
- 1 średni pomidor {130 g}
- 5 oliwek zielonych z pastą paprykową {45 g}
- pół średniego ogórka {50 g}
- 1 łyżeczka oleju rzepakowego
- 30 g sera feta {12% tłuszczu}
- 2 kromki żytniego chleba razowego {80 g}
- 1 łyżeczka masła
- 1 szklaneczka herbaty bez cukru

Dieta 30 +

30. urodziny oznaczają też, że Twój metabolizm zwalnia. Ważna jest dobrze dobrana dieta. Pamiętaj o minerałach i witaminach, zwłaszcza o magnezie, żelazie, cynku, witaminach z grupy B, oraz o błonniku poprawiającym przemianę materii.


JADŁOSPIS I - 2382 kcal

Śniadanie 729 kcal

- 1 bułka grahamka {100 g}
- 2 liście sałaty
- 80 g łososia wędzonego
- pół pomidora {75 g}
- 1 łyżeczka masła
- 1 średni banan {185 g}

Drugie śniadanie 136 kcal

- 1 średnie jabłko {150 g}
- 1 szklanka soku z marchwi

Obiad 868 kcal

KURCZAK W SEZAMIE

- 125 g mięsa z piersi kurczaka, bez skóry
- 1 papryka czerwona {200 g}
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 4 pieczarki {160 g}
- szczypta pieprzu czarnego zmielonego
- 40 g nasion sezamu
- 4-5 łyżek ryżu brązowego {70 g}
- 1 szklanka soku pomarańczowego

Przygotowanie:

1. Mięso umyć, osuszyć, pokroić na kawałki, obtoczyć w sezamie i oliwie.
2. Pieczarki i paprykę oczyścić i pokroić w kostkę.
3. Na długą wykałaczkę nadziewać kolejno mięso, paprykę i pieczarki.

Kolacja 649 kcal

SAŁATKA OWOCOWA

- 3 plastry ananasa {99 g}
- 1 średni banan {185 g}
- 1 średnia pomarańcza {250 g}
- 5 łyżek rodzynek {75 g}
- 1 łyżka miodu pszczelego
- 2 łyżki syropu malinowego

JADŁOSPIS II - 2236 kcal

Śniadanie 635 kcal

- 8 łyżek musli z rodzynkami i orzechami {80 g}
- 1 szklanka mleka 3,2%
- 1 średnia gruszka {150 g}
- 1 szklanka soku z czarnej porzeczki

Drugie śniadanie 173 kcal

250 g winogron

Obiad 802 kcal

DORSZ GOTOWANY NA PARZE

- 1 średni filet dorsza świeżego {200 g}
- 2 ziemniaki {200 g}
- 1 płaska łyżka oleju rzepakowego

Przygotowania:

1. Ziemniaki obrać i pokroić.
2. Dorsza przyprawić i pokropić olejem.
3. Ziemniaki i rybę ugotować na parze.

MARCHEWKA Z GROSZKIEM

- 1 średnia marchew {200 g}
- pół puszki groszku konserwowego {200 g}
- 1 płaska łyżka masła
- 1 płaska łyżka mąki pszennej

Przygotowania:

1. Marchewkę ugotować z groszkiem.
2. Z masła i mąki przygotować zasmażkę i połączyć z warzywami.

- 1 szklanka soku pomarańczowego.

Kolacja 626 kcal

- pół szklanki białego ryżu {70 g}
- 2 łyżki dżemu jagodowego niskosłodzonego
- 1 łyżka masła
- 1 szklanka soku ananasowego

Przygotowanie

1. Ryż ugotować, dodać masło i dżem.

Dieta 40 +

JADŁOSPIS I - 2521 kcal

Śniadanie 692 kcal

- 1 woreczek ryżu brązowego {100 g}
- 1 duży banan {200 g}
- 4 łyżki rodzynek
- 4 łyżki orzechów arachidowych

Przygotowanie

1. Ryż ugotować, dodać banana i bakalie.

Drugie śniadanie 212 kcal

- pół szklanki jogurtu bałkańskiego lekkiego {100 g}
- 1 średnie jabłko {150 g}
- 1 średnia marchew {100 g}
- 3 łyżki miodu pszczelego
- cynamon

Przygotowanie

1. Marchew obrać i pokroić.
2. Jabłko pokroić.
3. Jabłko i marchew zmiksować w blenderze, dodać jogurt i miód. Doprawić cynamonem.

Obiad 674 kcal

ZAPIEKANKA ZIEMNIACZANA Z ŁOSOSIEM I PIECZARKAMI

- 5 średnich ziemniaków {300 g}
- 20 małych pieczarek {200 g}
- 1 szklanka szpinaku {200 g}
- 1 plaster łososia {100 g}
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 1 trójkącik sera topionego
- dowolne przyprawy, np. bazylia, tymianek, mięta. Ziemniaki ugotować w mundurkach, obrać, pokroić na plastry.

Przygotowanie:

1. Pieczarki posiekać, podsmażyć na oliwie.
2. W naczyniu żaroodpornym układać warstwami ziemniaki, łososia i pieczarki. Na samą górę dać serek topiony.
3. Zapiekać 30 minut w temperaturze 200 stopni C.

Przekąska 135 kcal

MUS OWOCOWY

- 3 plastry ananasa {100 g}
- 1 średnia mandarynka {80 g}
- 10 średnich truskawek {100 g}
- 1 łyżka żelatyny

Przygotowanie:

1. Owoce {oprócz mandarynki} zmiksować na mus. Dodać żelatynę rozpuszczoną w niewielkiej ilości wody.
2. Cząstki mandarynki zalać musem.
3. Podawać schłodzone.

Kolacja 557 kcal

BUŁKA Z SERKIEM

- 2 średnie bułki grahamki {100 g}
- 2 liście sałaty
- 6 małych rzodkiewek {30 g}
- 3 łyżeczki szczypiorku
- 3 łyżeczki margaryny
- 1,5 plastra sera twarogowego półtłustego {100 g}
- 1/3 średniego pomelo {200 g}

Przygotowanie:

1. Rzodkiewki pokroić w kosteczkę, szczypiorek posiekać. Wymieszać z twarożkiem.
2. Bułki przekroić na połówki, posmarować margaryną i serkiem.

JADŁOSPIS II - 2412 kcal

Śniadanie 651 kcal

- 1 plaster szynki z indyka {15 g}
- 2 średnie bułki owsiane {100 g}
- 3 łyżki margaryny
- 1/3 średniej papryki czerwonej {50 g}
- 2 łyżki dżemu wiśniowego niskosłodzonego
- pół średniego mango {200 g}

Przygotowania:

1. Bułkę posmarować margaryną.
2. Jedną bułkę zjeść z szynką, drugą z dżemem.

Drugie śniadanie 272 kcal

- 1 mały banan {150 g}
- pół szklanki czarnych jagód {100 g}
- 2 łyżeczki miodu pszczelego
- 1 łyżka nasion lnu

Przygotowania:

Banan, jagody, miód zmiksować w blenderze.

Obiad 795 kcal

KASZA Z POTRAWKĄ Z KURCZAKA I MIZERIĄ

- 1,5 woreczka kaszy gryczanej {150 g}
- 150 g mięsa z piersi indyka, 1 filet bez skóry
- 1 średnia marchew {100 g}
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 1 duży ogórek {150 g}
- 3 łyżki jogurtu naturalnego

Przygotowanie:

1. Kaszę ugotować.
2. Mięso dusić z marchewką na oliwie.
3. Ogórek pokroić w plasterki, zalać jogurtem.

Przekąska 239 kcal

- 3 średnie jabłka suszone {30 g}
- 6 średnich moreli suszonych
- 1 garść bananów suszonych { 30 g}

Kolacja 455 kcal

- 1 płat śledzia solonego {100 g}
- 2 średnie ziemniaki {240 g}
- 1 mały ogórek kwaszony {100 g}
- 1 łyżeczka kopru ogrodowego
- 1 płaska łyżka majonezu domowego z olejem rzepakowym

Przygotowanie:

1. Ziemniaki ugotować, pokroić.
2. Śledzia odsączyć, przepłukać, pokroić.
3. Ogórek pokroić.
4. Z majonezu i koperku przygotować sos. Wymieszać ze wszystkimi składnikami.

cdn...
 

fiedor13

Nowicjusz
Dołączył
7 Czerwiec 2010
Posty
5
Punkty reakcji
0
Osobiście nie stosuje żadnych diet a jem fast foody, moim ulubionym jest SUBWAY robią tam bardzo pyszne kanapki, które są nisko kaloryczne. Sprawdzcie sobie ich stronę www.swiezo.pl. Polecam
 

1989

Nowicjusz
Dołączył
11 Czerwiec 2010
Posty
21
Punkty reakcji
0
Osobiście nie stosuje żadnych diet a jem fast foody, moim ulubionym jest SUBWAY robią tam bardzo pyszne kanapki, które są nisko kaloryczne. Sprawdzcie sobie ich stronę www.swiezo.pl. Polecam
[/quot
Zgadzam się ! nie potrzebne są nam takie diety ,rzadko kto wytrzymuje takie restrykcyjne diety. Ja polecam wam wszystkim Subwaya! świeże warzywa,chude mięso, w sam raz dla osób dbających o zdrowie i samopoczucie :):)
 

Scio

Nowicjusz
Dołączył
14 Czerwiec 2010
Posty
12
Punkty reakcji
0
Wiek
32
A ja polecam dietę proteinową, jednak najpierw nalezy przeczytać książkę "Nie potrafię schudnąć" Pierra Dukana, stosuję ją od 9 dni i schudłam 4 kg, nie jest drastyczna, jednak należy pić dużo wody (do 3 litrów. Efekty warte poświęcenia ;)
 

Eac

Nowicjusz
Dołączył
27 Czerwiec 2010
Posty
7
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
Polska.
Ojoj, diety typu 1400kcal / głodówki stanowczo nie. Dieta low carb daje najlepsze efekty. Najlepiej jednak odwiedzić sfd.pl - mamy tam porady specjalistów w dziedzinie kulturystyki i odżywiania, mamy podwieszone tematy dla właśnie młodych osób które chcą schudnąć. Np. wskazówki czego unikać, a co jest zdrowe dla nas. Podstawa to odpowiednia ilość białka + zdrowych tłuszczy [olej lniany, oliwa z oliwek, ziarna/orzechy], a zmniejszenie ilości węglowodanów w postaci cukrów prostych, a dodanie tych zdrowszych - ryż brązowy, owsianka. Wyeliminowanie smażenia na tłuszczu, a więcej gotowania, duszenia, smażenia na teflonie.
 

luomo

Nowicjusz
Dołączył
20 Maj 2010
Posty
336
Punkty reakcji
1
A ja myślę, że jeśli chcemy schudnąć i podejmujemy w tym celu walkę ze zbędnymi kilogramami nie możemy zapomnieć o jednej bardzo ważnej rzeczy. Mianowicie o tym, że każdy z nas jest inny. I jeśli się decydujemy na wybór jednej z diet musimy liczyć się z tym, że jeśli jakaś dieta jest skuteczna w przypadku jednych nie koniecznie sprawdzi się u innych.
Bo jak doskonale wiecie każdy z nas jest inny.
jakiś czas temu nawet o tym był program w TV. Specjaliści przetestowali kilka ( albo kilkanaście ) najpopularniejszych diet i stwierdzili, że owszem, są one skuteczne ale nie ma czegoś takiego jak dieta uniwersalna.
Jeśli wybiera się dietę to trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników.
I nie ma co się dziwić jeśli mimo dobrej diecie przegrywamy walkę z nadwagą
Tutaj http://www.facebook.com/VIMED znalazłam informację na temat tego, dlaczego tak się dzieje, że mimo naszych starań i wydawać by się mogło dobrej diecie borykamy się z efektem jo jo.
A co wy myślicie na ten temat??
Sugerujecie się tym, że komuś innemu dieta pomogła, czy może szukacie takiej diety, która będzie tylko do was dopasowana??
 

Joasia_DE

Nowicjusz
Dołączył
19 Październik 2010
Posty
9
Punkty reakcji
0
Wiek
43
Miasto
Przemyśl
Ja na całe szczęście nie stosuję diet, ale od czasu do czasu pijam jakieś ziółka. Za to sporo ćwiczę - rower, basen, fitnes itp. Warto bo potem może być za późno ;]
 

słonik

Nowicjusz
Dołączył
8 Wrzesień 2010
Posty
11
Punkty reakcji
0
Witam dieta ... fajna sprawa, ale porucz die3ty musimy zachować silną wolę żeby tą dietę utrzymać a raczej żeby były jej pozytywne skutki
Odchudzajmy się z głową i jeszcze jedno dorzućmy do tego troszkę ruchu a efekty na pewno będą
 
S

sebcu

Guest
kilka ciekawych diet
http://www.forumowisko.pl/topic/18681-tabletki-odchudzjace/page__st__60__gopid__2671048#entry2671048
 
S

sebcu

Guest
DIETY znajdziecie wiecej
http://fitness.re.pl/artykul/29603.html
http://fitness.re.pl/artykul/29097.html
http://fitness.re.pl/artykul/28960.html
 

Andrea55

Nowicjusz
Dołączył
9 Maj 2011
Posty
177
Punkty reakcji
0
Uwazam ze najlepsza jest dieta w której bazuje się głownie na jajkach i pomidorach ale nie wiem jak sie nazywa.
 

tarutaned

Nowicjusz
Dołączył
18 Maj 2011
Posty
19
Punkty reakcji
0
Miasto
nad morzem
Jak masz nadwagę - BMI 25 - 30 -dieta JP, czyli Jedz Połowę !
Jak masz otyłość - BMI pow. 30 -dieta JPP, czyli Jedz Połowę Połowy !!!
 

sarineczka

Nowicjusz
Dołączył
6 Grudzień 2010
Posty
18
Punkty reakcji
0
Wychodzę z założenia, że najlepiej jeść po prostu zdrowo i regularnie. Jedyną dietą, którą stosowałabym gdybym musiała jest dieta zbilansowana, którą można dopasowywać do siebie np. dieta 36s. Ostatnio zaciekawiła mnie również dieta Montagniaca oparta na indeksie glikemicznym. Można w niej jeść wszystko co ma niski indeks glikemiczny.
 

tarutaned

Nowicjusz
Dołączył
18 Maj 2011
Posty
19
Punkty reakcji
0
Miasto
nad morzem
Kiedyś przeszedłem dietę Cambridge. Przez trzy tygodnie je się tylko specjalne zupki (przeważnie o smaku rozgotowanego papieru) tj. ok. 500 kcal dziennie plus dwa litry płynów. Nastepne trzy tygodnie to wychodzenie z diety. Jesz dozwolone produkty i potrawy. Jest całkiem skuteczna. Ja zjechałem z 95 kg na 82, tylko jeżeli póżniej nie zmieni się dotychczasowych nawyków żywieniowych, to JOJO. Moze nie do poprzedniego stanu. Generalnie polecam ruch. Ja męczę się na rowerze co dwa dni, gorzej zimą bo na stacjonarnym nienawidzę, a mieszkam nad morzem i często są takie wichury, że wolę jeśc w domu niż ryzykować zdmuchnięcie do rowu.
 

Chudaaa

Nowicjusz
Dołączył
23 Maj 2011
Posty
33
Punkty reakcji
0
Szkoda, że w tym opracowaniu nie ma zupełnie nic o diecie paleolitycznej.....
Jest coraz bardziej popularna i coraz więcej osób ją stosuje, więc myślę, że krótki opis czy jakieś przykładowe jadłospisy by sie przydały.

W skrócie: Jest to dieta, która ma odzwierciedlać sposób zywienia naszych przodków z okresu paleolitu; wskazana jest całkowita rezygnacja a produktów zawierających dodatek sztucznych substancji (aromaty, barwniki, konserwanty); dominującymi produktami są owoce i warzywa zjadane na surowo oraz mięso ( gotowane lub grillowane).
Należy całkowicie wykluczyć produkty zbożowe i na bazie mąki - chleb, kluski, ciasta
 

kasia80

Nowicjusz
Dołączył
15 Czerwiec 2011
Posty
11
Punkty reakcji
0
Miasto
Warszawa
to ja dorzucę też swoją, 6 kg w 1,5 miesiąca i jeszcze nie powiedziałam dosyć:

SMACZNIE DOPASOWANA:
ilość posiłków - ustawiasz sama, ja mam 4 z posiłkami na zimno do pracy i na końcu obiadokolacja
czas trwania - podobno całe życie, bo ma to być zmiana stylu życia na zawsze, stąd hasło: "przyjemność odchudzania" - generalnie nie czujesz głodu i wydaje Ci się, że ciągle jesz, a i tak chudniesz
odchudza - 1 kg na tydzień
polecana - wszystkim zdrowym
dzienna dawka kalorii - dla każdej osoby inna
uwagi - każdy musi dostać swój plan, bo plan uwzglednia twój styl zycia, aktywność fizyczną, wiek i płeć, żeby była skuteczna musisz mieć ją dostosowaną do siebie i tego zaznzcaysz

przykładowy plan, nie chce mi się go przepisywać, a przekopiować nie idzie więc znajduje się tutaj
 

sepultura

Nowicjusz
Dołączył
12 Grudzień 2010
Posty
158
Punkty reakcji
0
A ja właśnie zastanawiam się, czy nie najlepszym pomysłem byłoby udanie się na turnus odchudzający. Z tego co już się orientowałam to Primavera SPA ma ciekawą ofertę. Najbardziej przekonujące są zabiegi, które się tam przechodzi. Taki sposób zrzucania zbędnych kilogramów może być nawet całkiem przyjemny.
 

magia86

Nowicjusz
Dołączył
7 Listopad 2011
Posty
3
Punkty reakcji
0
a nie lepiej po prostu jeść jak najmniej przetworzone produkty, dużo warzyw i owoców, pić herbatkę zieloną i soczki wyciskane z jakiejś wyciskarki. Bez ogromnych wyrzeczeń, miło i smacznie :) ja mam taki swój od lat sposób.
 
Do góry