DEZERTER

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
1.jpg


Dla ludzi nie w temacie Dezerter jest uważany za jedną z najlepszych i najstarszych polskich kapel punkowych (i ja to zdanie popieram). Grają od 1981 roku, najpierw pod nazwą SS-20, która potem stopniowo ewoluowała w swoją dzisiejszą formę. Od momentu powstania zespołu ich styl gry jest prawie niezmienny i wszędzie można poznać ich charakterystyczne brzmienie. Nagrali w sumie 14 albumów, a w 2006 roku pojawiła się dwupłytowa produkcja, na której najsłynniejsze polskie (i nie tylko) zespoły punkowe (i do punka muzycznie zbliżone, chociaż niektóre niekoniecznie) coverowały najsłynniejsze kawałki Dezertera ku jego czci ("Nie ma zagrożenia, jest Dezerter"). Ja osobiście posiadam całą dyskografię poza "Punk's not jazz".

Znacie? (pytanie retoryczne)
Słuchacie?
Byliście na koncercie?
Co sądzicie?

(Aż dziw, że wcześniej nie było tematu o Dezerterze)
 

turecky

Nowicjusz
Dołączył
18 Maj 2008
Posty
52
Punkty reakcji
0
Wiek
17
Miasto
Łódź xD
Jasne że znam Dezerter'a :)
Słucham,ale nie jakoś naokoło,czasem zdarzy mi się włączyc :D
Na koncercie byłem jednym,wrażenia z niego za:cenzura:is*e :p w sumie jak po każdym koncerciku :D
Co sądzimy?Ja sądzę że to jest kwintesencja polskiego punkrocka xD

No chyba starczy :D
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
Zazdroszczę i gratuluję udanego koncertu :D Ja jeszcze na Dezerterze nie byłem, ale jeśli się nadarzy okazja to prędzej dam sobie jaja uciąć niż przegapię :D

Ja sądzę że to jest kwintesencja polskiego punkrocka
Otóż to ;)
 

Dezerter 38

Nowicjusz
Dołączył
31 Marzec 2008
Posty
421
Punkty reakcji
0
Miasto
Inowrocław
Też się zdziwiłem, że nie ma...ale mi nie wypadało zakładać ;)
Zgoda, że najlepszy Polski punkowy zespół, choć bliższy jest mi Brylewski z jego dziećmi Kryzysem, Brygadą i początkową Armią, ale to trochę inna bajka.
Dezerterów zawsze uwielbiałem za perfekcje (na tle innych punkowych kapel) wykonania, teksty (choć nie wszystkie i nie mające tej głębi i mistycyzmu co Brygady, czy Armii), nieschematyczną muzykę i energię która roz*pierdala, tak ta energia jest chyba najważniejsza.

Mam - jak mi si zdawało całą dyskografię a tu jacobbs mnie zaskoczył "Nie ma zagrożenia, jest Dezerter" - biegnę kupować - to takie Tribiute to Dezerter
Co do koncertów, to pierwszy raz widziałem i słyszałem ich na legendarnym, juz koncercie w 1983 roku, była zadyma, przerwany koncert, wyłączony prąd, atak na konsoletę i Waltera Chełstowskiego (ojca Jarocina, którego wszyscy szanowali i słuchali!) - groźba zakończenia koncertu i wkroczenia ZOMO, włączenie prądu - Skandal (ówczesny wokalista ) zaczyna krzyczeć do Waltera "musisz być kimś?, musisz być kimś?! musisz być kimś (tu wchodzi powoli prerkusja a Walter prawie szeptem mówi "ja jestem KIMŚ") kolejne musisz być kimś i wchodzi gitara i zaczynają śpiewać utwór musisz być kimś - to było przeżycie niesamowite, czegoś takiego nigdy później nie przeżyłem już na żadnym koncercie!
Po tym jednym koncercie już wiedziałem co to jest punk rock i co to jest anarchia
Ostatnio ich widziałam w...Jarocinie w 2005 - szacunek! trzymają formę, pogadaliśmy , powspominaliśmy dawne czasy, czułem się jak byśmy byli starymi kumplami- zero gwiazdorstwa czy czegoś takiego

Słucham, ale rzadko -ale jak zacznę to nie mogę skończyć
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
Też się zdziwiłem, że nie ma...ale mi nie wypadało zakładać
Każdy moża zakładać tematy, nawet jest to wskazane (byleby się nie dublowały) ;)

Co do dalszej części... Zazdroszczę Ci takich wspomnień Dezerterze :)
 

Anarchista

ni ma
Dołączył
28 Sierpień 2007
Posty
649
Punkty reakcji
1
ha! a bylem pewny , ze juz taki temat jest :p
Wiadomo , klasyka! wstyd nie znac.
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
No ja właśnie też i tak szukałem, bo myślałem, że odświeżę, a tu du*a ;)

No wstyd, wstyd. Ostatnio zasłuchuję się w płytce "Ile procent duszy" z 94 roku :)
 

Anarchista

ni ma
Dołączył
28 Sierpień 2007
Posty
649
Punkty reakcji
1
w czlowieku naprawde niewiele jest duszy...
Tytulowa piosenka to jedna z pierwszych piosenek Dezertera jakie uslyszalem.
ach , wspomnienia :D

PS. Co do plytki o ktorej pisales ( ta z croverami) to kupilem po okazyjnej cenie :D Niektore crovery wyszly bardzo dobrze , ale o innych , to az zal mowic :( te cale mass kotki ( ta elektronika az boli) albo Wrony na sniegu ( czy jak to tam szlo) zbeszczescily utwor "Budujesz faszyzm przez nietolerancje"
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
Moja pierwsza piosenka Dezertera... Hmm... "Budujesz faszyzm przez nietolerancję" ze składanki "Fala" '84 ;)
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Jak jeszcze punka słuchałem to i Dezerter czasem leciał, szczególnie z Kolaboracji. Wg. mnie była to najlepsza kapela z polskiej sceny punkowej. Co więcej(o jejku, jej) muzycy potrafili grać na instrumentach ;).
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
To faktycznie niespotykane :D Ale trzeba przyznać, że muzykami byli niezłymi ;)
 

tomek_1425211

Nowicjusz
Dołączył
8 Styczeń 2008
Posty
89
Punkty reakcji
0
Miasto
Korzemowo małe
Dezerter znam ale dogłębnie zacząłem słuchac dopiero niedawno, jakos na poczatku dezerter był dla mnie za ciężki. Po przesłuchaniu jakiś 10 piosenek powiem tylko jedno, jest to jedna z najlepszych kapel punkowych w polsce i chłopaki jeszcze się nie skomercjalizowali - nadal chcą coś przekazać i chwała im za to. Mają świetne teksty które opowiadają prawde o życiu i wyrażają ich poglądy. Widziałem nawet troche filmików z jarocina z lat osiemdziesiątych i chłopaki wymiatali grali z taką werwą jak żadna z kapel a tak nawiasem to musze sie kiedyś na festiwal do jarocina wybrac wkońcu do jarocina mam tylko 18 km więc to wstyd tam nie jechać :p
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
Jarocin znam tylko z opowiadań, zdjęć i materiałów wideo i szczerze wydaje mi się, że to już nie to samo co 20 lat temu.
 

tomek_1425211

Nowicjusz
Dołączył
8 Styczeń 2008
Posty
89
Punkty reakcji
0
Miasto
Korzemowo małe
To juz napewno nie to samo co kiedyś. Ogladnij sobie choćby materiały wideo z lat osiemdziesiątych i te z ubiegłorocznego festiwalu lub tego z 2006 i widac że to juz nie ta sama zabawa . Nie jestem punk`iem więc prawdopodobnie nic o tym niewiem ale wydaje mi się że jarocin kiedyś był taki za:cenzura:isty dlatego że był on ucieczką od komuny, była to taka jakby wolność no i można było spotkać ludzi w klimacie. Zjeżdała się tam kupa punk`ów i nie tylko, aby bawić i cieszyć się pozorną wolnością. Pozorną dletego że władze napewno kontrolowały festiwal
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
Oglądałem, oglądałem. Szczególne wrażenie na mnie zrobił koncert starej Siekiery w 84 roku. Teraz to już nie to samo.
 

Glammaniara

Nowicjusz
Dołączył
3 Październik 2007
Posty
251
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Grudziądz
Muszę przyznać, że tak najbardziej to uwielbiam mniej znaną Ga Gę, ale Dezerter jest na drugim miejscu z takiej muzyki :) Ich teksty często mnie przygnębiają. Jak tak o nich myślę, to jestem coraz bardziej przekonana, że świat prawie w całości nakryty jest brudem, a będzie tego brudu więcej i nic się nie da zrobić. Pobudza czasem takie nihilistyczne myślenie :] A może ja tylko takie kawałki znam?
 

jacobbs

Pan Demonium
Dołączył
11 Sierpień 2007
Posty
6 077
Punkty reakcji
31
Miasto
Paradise
Dezerter faktycznie tak śpiewa, a mi właśnie się to w nich podoba. Że narzekają na wszystko co ich otacza ;)
 

Glammaniara

Nowicjusz
Dołączył
3 Październik 2007
Posty
251
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Grudziądz
Tak, dobrze wiedzieć, że ktoś jeszcze to zauważa i że nie jest się jedynym na świecie, który tak myśli, ale dają ostro do zrozumienia, że świata nie da się już naprawić.
 
Do góry