Czym kierować się przy kupnie obiektywu?

julka1989

Nowicjusz
Dołączył
23 Sierpień 2010
Posty
16
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Legnica
Witam.
Za jakiś czas planuję zakup obiektywu do sony a330. Chciałabym aby dobrze się sprawdzał w zwykłych zdjęciach przy których potrzebuję większego zoomu a także w zdjęciach makro. Czym mam się kierować przy jego kupnie?
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
Witam.
Za jakiś czas planuję zakup obiektywu do sony a330. Chciałabym aby dobrze się sprawdzał w zwykłych zdjęciach przy których potrzebuję większego zoomu a także w zdjęciach makro. Czym mam się kierować przy jego kupnie?

może napisz, czy chcesz nowy, czy używany i jaką sumą dysponujesz, to ułatwi sprawę.

zwrocić uwagę trzeba na jasność obiektywu, zakres ogniskowej, czy ma stabilizacje.

najlepiej poczytać opinie na forach o danym sprzęcie, czy nie ma zbyt dużej aberracji chromatycznej, astygmatyzmu itd..
 

kreoss

Miłościwie Wam Panujący
Dołączył
9 Sierpień 2008
Posty
535
Punkty reakcji
4
Miasto
Gliwice
No i czy dobrze ostrzy i nie mydli. Czy chcesz manualny czy autofocusa.
 

YaCeQ

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2005
Posty
1 416
Punkty reakcji
9
Wiek
32
Miasto
Śląsk
Jakością zdjęć. Megapixele nie są najważniejsze :)
Czytasz w ogóle dany temat czy piszesz byle więcej postów nabić? Od kiedy w OBIEKTYWACH są megapixele?

Jeżeli chcesz teleobiektyw i makro w jednym to ciężko będzie. Jedynie co to Sigma 70-300/4-5.6 Apo Macro. Masz makro 1:2, ale tutaj z jakością obrazu, szybkością i celnością AF nie najlepiej. Ten obiektyw ma też tendencje to wyłamywania zębatek od AF. Jak stanie się to podczas gwarancji to spoko, jak po już gorzej.
Ale najważniejsze ile chcesz na ten obiektyw przeznaczyć i jaki zakres ogniskowych Ci potrzebny? Do 1000zł jest chyba tylko wyżej wymieniona Sigma. Z droższych Tamron 70-200/2.8 z makro 1:3. Jednak ten już ponad 2000zł kosztuje.
Jeżeli nie musi być nowy to są też używane Minolty.
 

julka1989

Nowicjusz
Dołączył
23 Sierpień 2010
Posty
16
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Legnica
Najlepiej byłoby kupić nowy, do używanych jakoś nie jestem przekonana.. Autofocus, cena do 1000. Myślę, że Sigma spełniałby swoje zadanie, ale widzę,że nie ma najlepszych opinii.
 

YaCeQ

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2005
Posty
1 416
Punkty reakcji
9
Wiek
32
Miasto
Śląsk
Makro i tele z nowych do 1000zł to jest chyba tylko ta Sigma, ewentualnie bliźniaczy Tamron za jakieś 600zł. Na początku raczej nie będziesz narzekać o ile nie będziesz fotografować sportu ;) Do przyrody i podobnych zastosowań, gdzie nie potrzeba szybkiego AF, jest wystarczająca.
Co do używanych, w Sony jest taki plus, że przy kupnie i późniejszej sprzedaży obiektów Minolty praktycznie nic się nie traci. Te obiektywy mniej więcej mają stałą cenę. Przez moje ręce w ciągu roku przewinęły się 4 obiektywy Minolty i na żaden nie narzekałem. A jak uznałem, że potrzebuje czegoś innego to sprzedałem obecny a kupiłem inny, nic na tym nie tracąc, a nawet zarabiając ;)
 

julka1989

Nowicjusz
Dołączył
23 Sierpień 2010
Posty
16
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Legnica
Wezmę to pod uwagę ;) Więc proponujesz coś konkretnego z używanych Minolty?
 

YaCeQ

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2005
Posty
1 416
Punkty reakcji
9
Wiek
32
Miasto
Śląsk
Powiedz tylko jeszcze jaki zakres ogniskowych Cie interesuje (70-210, 70-300, inny), co chcesz tym głównie fotografować i do jakich zdjęć mniej więcej makro wykorzystywać?
 

julka1989

Nowicjusz
Dołączył
23 Sierpień 2010
Posty
16
Punkty reakcji
0
Wiek
34
Miasto
Legnica
Zakres ogniskowych 70-300 lub 55-200. Głównie zdjęcia przyrody, krajobrazy, zdjęcia owadów, kwiatów itp oraz życie codzienne ;)
 

kika868686

Master
Dołączył
21 Czerwiec 2009
Posty
2 568
Punkty reakcji
130
ja bym proponowala SIGMA 70-300 APO DG MACRO F4-5,6, jak dobrze poszukasz to na allegro znajdziesz nowe, nawet za 6 stówek.

No i to APO..czyli poprawa jakości z wzgl na korekcje apochromatyczna.
 

YaCeQ

Nowicjusz
Dołączył
23 Czerwiec 2005
Posty
1 416
Punkty reakcji
9
Wiek
32
Miasto
Śląsk
W takim razie z Minolty masz do wyboru coś takiego:
70-300/4.5-5.6 - optycznie bardzo podobne do tej Sigmy, ale bez trybu makro, tzn maksymalne powiększenie tutaj to 1:4 (Sigma 1:2). AF także działa niemal identycznie. Teraz Sony też produkuje pod swoją nazwą taki obiektyw, jest to taka sama konstrukcja jak Minolty. Cena używanego jakieś 400zł.
100-300/4.5-5.6 APO - optycznie lepsze od wyżej wymienionych, AF podobny, chociaż według moich obserwacji nieznacznie szybszy. Makro 1:4, więc jak wyżej. Cena to ok. 900 - 1000zł. Trochę krótszy z dołu, ale jak gdzieś wyczytałem, obiektyw był optymalizowany dla 300mm, więc tutaj różnica powinna być największa pomiędzy nim a wyżej wymienionym. Jeżeli będziesz często używać 300mm to to może być dobry wybór. Motylki i inne takich rozmiarów da się całkiem ok tym obiektywem sfotografować.
70-210/3.5-4.5 - stosunek optyka do ceny bardzo dobry. Za 450zł spokojnie można go dostać. AF działa elegancko w porównaniu z poprzednimi. Jest najlżejszy z takich zoomów. Optycznie jak dla mnie porównywalny do 100-300, może ciut słabszy.
70-210/4 - obiektyw perełka, potocznie zwana Flintą albo Flintą Dziadka. Duży, masywny, ciężki, przydaje się podczas samoobrony :D A serio, to pięknie rysuje, plastyka jest świetna. Sporo osób używa tego jako portretówki do plenerów. Makro jak w każdym z wyżej wymienionym 1:4. Ale za to najwolniejszy AF, co w większości zastosowań do których się ten obiektyw używa nie ma znaczenia. Cena ok 600-700zł.
Jest jeszcze parę obiektywów Minolty, ale nie ma sensu ich wymieniać tutaj bo nie są tego warte ;) Zależy na czym Ci tak na prawdę zależy. Jeżeli na tym makro 1:2 to Sigma. Jeżeli wystarczy 1:4 ja bym Sigmy nie wziął. Jak wyżej pisałem, przy 300mm motylki i inne takie bez problemu można fotografować przy 1:4. Potem oczywiście lekki crop, ale przy dzisiejszych matrycach to raczej nie problem. Według mnie 100-300 zdecydowanie najlepszy z tych wszystkich wymienionych. No chyba, że komuś zależy na plastyce obrazu, chce tym robić portrety to wtedy z zoomów tylko i wyłącznie Flinta. I jak wyżej pisałem, tutaj plusem jest to, że jak Ci się znudzi czy coś, zawsze możesz sprzedać praktycznie bez straty kasy.
 
Do góry