ekaw2

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2007
Posty
3 524
Punkty reakcji
23
Wiek
67
Miasto
Wrocław-Ślęża
chodziło mi o ewidentną winę. Jedna z ostatnio wykonaych kar smierci w Juesej była bardzo dyskusyjna wręcz
Widzisz , eliminacja takiej jednostki nie kłoci sie z chrześcijaństwem , według mnie, z przyczyn jakie podałam
 

Maszkowa

aut Caesar aut nihil
Dołączył
5 Marzec 2012
Posty
1 226
Punkty reakcji
21
Wiek
42
Miasto
strefa pełnej świadomości
No i tu się zgadzamy. Nawet papież nasz (któraś encyklika) zgadzał się na karę śmierci w sytuacjach wyjątkowych. Tak to chyba było ujęte.
Tyle, że to nijak ma się do "zło dobrem zwyciężaj" hm?
 

ekaw2

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2007
Posty
3 524
Punkty reakcji
23
Wiek
67
Miasto
Wrocław-Ślęża
Czy to zwyciężanie zła?
nie ja bym tego tak nie odbierała.
To eliminacja prawdopodobnych sytuacji i chyba cel wychowawczy
 

Maszkowa

aut Caesar aut nihil
Dołączył
5 Marzec 2012
Posty
1 226
Punkty reakcji
21
Wiek
42
Miasto
strefa pełnej świadomości
Istnienie systemów moralnych w postaci choćby dekalogu i norm prawnych (jakby nie patrzeć opartych na normach etycznych) stoi w jawnej sprzeczności w subiektywnej ocenie moralnej danej sytuacji czy zagadnienia. Pytanie brzmi czy takie normy są potrzebne skoro zaczynamy z czasem tworzyć tyle wyjątków od nich, że właściwie już z samych tych wyjątków się składają.
 

ekaw2

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2007
Posty
3 524
Punkty reakcji
23
Wiek
67
Miasto
Wrocław-Ślęża
W dekalalogu pisze
NIE BEDZIESZ MORDOWAŁ
a to chyba cos innego niz wykonanie kary smierci
 

Maszkowa

aut Caesar aut nihil
Dołączył
5 Marzec 2012
Posty
1 226
Punkty reakcji
21
Wiek
42
Miasto
strefa pełnej świadomości
he..he... no to na poczatek jedno wyjaśnionko. Od razu zaznaczam, że nie znam hebrajskiego. Jak coś nie tak to Brave poprawi.
Z tego co wiem czasownik użyty w 5 przykazaniu oznacza dokładnie "zabicie z rozmysłem"
Jeśli weźmiemy pod uwagę słownik języka polskiego to morderstwo to umyślne pozbawienie życia człowieka.

Niestety morderstwo czy wykonanie kary śmierci to dokładnie to samo. Odebranie życia z rozmysłem.
Tyle, że w jednym przypadku to zabójstwo kwalifikowane a w drugim wykonanie wyroku. Ale takie rozróżnienie stosuje tylko prawo. Prawo które słuzy tym którzy chcieliby pozbawić życia jednostki uznanej za zagrożenie. Niekoniecznie uznanej za taką powszechnie i niezmiennie (Joanna D"arc)
Zastanów się agar (już to gdzieś pisałam)
Czy wykonanie wyroku śmierci w 48r na Witoldzie Pileckim, jednym z największych bohaterów IIWŚ wykonane z wyroku i w majestacie prawa nazwiesz tylko wykonaniem kary śmierci czy jednak mordem wbrew etyce, moralności i sumieniu?
Nie można podpierać się w tej dyskusji argumentami prawnymi, ponieważ prawo jest skutkiem i wynikiem czegoś nadrzędnego min. etyki i zasad. A w dyskusji o etyce i zasadach nie możesz podpierać się czymś co na nich częściowo bazuje,
Biologia i fizjologia człowieka już takich rozróżnień w odbieraniu życia jak prawo nie stosuje. :p
A gdyby zostawić aspekt prawny i tylko mówić o filozoficzno-etycznych?
 

ekaw2

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2007
Posty
3 524
Punkty reakcji
23
Wiek
67
Miasto
Wrocław-Ślęża
Gdzieś o obwiazku poszanowania rządów ludzkich , władzy sama wspominałas. Więc ..
Co innego jest wiec sadownie uznana sprawa i juz w przypadku tak ewidentnym jak Brevik, ,. znając jednak człowieka i jak niebezpieczne są precedensy byłabym za nie..
Widzisz, ja uwazam za morderstwo działania niezgodne z prawem, zabicie z premedytacja i bez konkretnej przyczyny, jak zagrozenie zycia czy przypadek
choc w starozytnym Izraelu problem byl tez nie najgorzej rozwiązany
 

Maszkowa

aut Caesar aut nihil
Dołączył
5 Marzec 2012
Posty
1 226
Punkty reakcji
21
Wiek
42
Miasto
strefa pełnej świadomości
Nie napisałam nigdzie, ze szanuję i respektuję ludzką władzę bo to nieprawda. To o czym wspominasz było tylko li tłumaczeniem wersetu o władzy.
Nie odnosiło się do mojego osobistego stosunku.
Jeszcze raz zapytam
Czy wykonanie wyroku śmierci w 48r na Witoldzie Pileckim, jednym z największych bohaterów IIWŚ wykonane z wyroku i w majestacie prawa nazwiesz tylko wykonaniem kary śmierci czy jednak mordem wbrew etyce, moralności i sumieniu?
 

ekaw2

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2007
Posty
3 524
Punkty reakcji
23
Wiek
67
Miasto
Wrocław-Ślęża
W morde , mordem nazwę....

Ale przez Memento/ Mementa(?) wpadłam w nastrój wspominkowy i nie nie będę teraz podejmowac poważnej dyskusji
zmusił mnie do czytania pierwszych postów w temacie Kościól Katolicki i wzięło mnie na wspomnienia, cholera, chyba sie starzeję
ide tam poczytac .. to była paka dyskutantów hehehe
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
zło to ogólne pojęcie. Złem jest nienawiść, wywyższanie się połączone z pogardą do drugiego człowieka. Brak tolerancji dla innej osoby.
tu mogę się zgodzić, że w ten sposób może emanować zło w nas tkwiące (plycej lub głębiej) - ale nie musi to być zło, brak tolerancji dla degenerata, nie jest złem, a objawem braku akceptacji zła w formie czystej, czy pogarda w stosunku do skrajnego degenerata jest złem?


Brak kompromisowości, narzucanie swojego ja
hm, tutaj już niekoniecznie, wiele osób czegoś takiego oczekuje w stosunku do siebie, takie cechy wg większości powienien mieć mąż stanu/władca


Masz mu tłumaczyć ,że źle robi .Ja ci powiem ,że ta flaga mi powiewa .
twoi rodacy ginęli pod tą flagą, abyś mógł mieszkać w wolnym kraju...


tekst Brave o racjonalnym myśleniu
tak naprawdę to on jest krytyką pseudoracjonalnego sposobu myślenia (jakie prezentuje np. Dawkins: dziesiątki błędów logicznych nawet w krótkim tekście) i nawoływaniem do obiektywizmu



Zapytam dlaczego Chrystus nie stanął na czele żydów w walce z okupantem rzymskim ?
wiesz? czytałem książkę (mam gdzieś nawet), w której autor dowodzi, że tak w istocie było (marnie to uzasadnia, ale jednak)


Ale mam coś dla was o złu
no tak gloryfikator zła w formie czystej przypisuje innym zło, symptomatyczne, fanatyk krzywiący się na cudzy fanatyzm
trzeba być albo skrajnie zmanipulowanym albo zdeprawowanym aby się "pozytywnie podniecać" przekazem manipulatora


Dziwi mnie bardzo że są autorstwa profesora.
to fanatyk przecież, on apriorycznie odrzuca logikę, jako zbędną, bo przeszkadzała by w manipulowaniu


A pro po... czy głupota jest złem???
w pewnych warunkach na pewno.., liczą się zwłaszcza skutki


Facet zbłaźnił się brakiem merytorycznej wiedzy. Kropka.
nie uważam, że to brak wiedzy, on wiedzę raczej posiada, on manipuluje świadomie - zło czyniący


Masz rację na mitach się nie zna
on tworzy mity w które ty szpaku wierzysz i to już jest problem


Odebranie życia z rozmysłem.
thrtzch oznacza zabicie z premedytacją - w ks wyjścia i deuterominium jest identyczne sformułowanie


Tyle, że w jednym przypadku to zabójstwo kwalifikowane a w drugim wykonanie wyroku.
stąd kara śmierci jest nakazana prawem żydowskim...


Czy wykonanie wyroku śmierci w 48r na Witoldzie Pileckim, jednym z największych bohaterów IIWŚ wykonane z wyroku i w majestacie prawa nazwiesz tylko wykonaniem kary śmierci czy jednak mordem wbrew etyce, moralności i sumieniu?
podobnie jak w przypadku setek tysięcy Polaków wymordowanych w czasie czystek i wielkiego głodu (zwłaszcza Ukraina, w samym obwodzie Żytomierskim przed akcją Polacy stanowili 80% ludności, po tej akcji 20%) przed II wojną światową, gdzie za sąd robił kaprys bojca z GPU (później KGB) - wg. sowieckiego prawa legalnie

lex dopuszcza zwłaszcza w świetle pozytywizmu prawnicznego dowolność stanowienia prawa, ius jest niezmieninny (lub co najmniej ociężały w zmianach), ius nie wystąpił w przykładach powyższych
etymologicznie ius (staroitalskie ious) to uświęcona formuła (prawo naturalne), natomiast lex z greckigo lexis (słowo, ale i zapisane słowo i zbiór słów)

stąd konsekwentnie
uważam lex sprzeczny z ius za zło w formie czystej (Dawkins ma zapewne zdanie inne na ten temat, chyba że złamie lex, wtedy inaczej będzie "śpiewał" - jak to relatywista)
 

ekaw2

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2007
Posty
3 524
Punkty reakcji
23
Wiek
67
Miasto
Wrocław-Ślęża
A któż by śmiał...

uwazam, że nie można czynów kwalifikowac jako dobre czy złe.. Brave juz przytoczył przyład,,
nie czyn sa złe / napewno nie zawsze ten sam czyn ma taki sam wydzwiek/ często intencje nadaja im kategorie..

Wielu np kwalifikuje zachowanie JChrystusa w światyni jako złe czy przeklęcie drzewa figowego.. Czy JChrystus mógl uczynic cos źle? nie, wiemy ze był bez grzechu/
co więc kwalifikuje te zachowania jako dobre?
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
jeżeli przyjmujemy za aksjomat, że był mesjaszem - głoszącym Dobrą Nowinę, to implikuje dosyć jednoznacznie...
 

Maszkowa

aut Caesar aut nihil
Dołączył
5 Marzec 2012
Posty
1 226
Punkty reakcji
21
Wiek
42
Miasto
strefa pełnej świadomości
Wielu np kwalifikuje zachowanie JChrystusa w światyni jako złe czy przeklęcie drzewa figowego.. Czy JChrystus mógl uczynic cos źle? nie, wiemy ze był bez grzechu/ co więc kwalifikuje te zachowania jako dobre?

No nie... już to niedawno gdzieś było poruszane. Zachowanie w świątyni nie może być w ŻADEN sposób klasyfikowane jako ZŁE !!!
Obrona świętego miejsca złem? Obrona Ojca złem? Przeciwstawienie się zachowaniom i czynom niezgodnym z zasadami złem?
Absolutnie ten sposób myślenia jest nie do przyjęcia.
Jezus pokazuje swoją postawą że właśnie taka reakcja jest DOBRA i właściwa.
 

ekaw2

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2007
Posty
3 524
Punkty reakcji
23
Wiek
67
Miasto
Wrocław-Ślęża
Czyli jednak kwalifikacja czynu zalezy od intencji
czyli Jezus złym czynem przywrócił dobro..
 

ekaw2

Nowicjusz
Dołączył
13 Listopad 2007
Posty
3 524
Punkty reakcji
23
Wiek
67
Miasto
Wrocław-Ślęża
gdzieś czytałam tak własnie odczytaną tę sytuację. Dlatego wspomniałam o tym
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
to ja coś podrzucę
czy zabicie człowieka jest złem?
każdy powie, że tak
ale czy zabicie zwyrodnialca który chce pociąć kogoś niewinnego, będzie złem w mię ratowania dobra?
czy jest Jezus jest w swym działaniu podobny do przykładu powyżej?
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
ciekawe pytanie, zabicie człowieka, który chce wyrządzić zło ? Czy można to w jakiś sposób interpretować wspólnie z opowieścią ewangeliczną o kamienowaniu prostytutki
 

Huehuecoyotl

Bywalec
Dołączył
20 Wrzesień 2011
Posty
2 732
Punkty reakcji
54
Zlo to chyba pojecie pierwotne. Ciezko nad nim debatowac. Mozna chyba jedynie rozwazac co nim jest.
 
Do góry