Czym jest pogaństwo? Monoteizm, a politeizm.

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
Madziu
MIKZOT napisał "Nie ma żadnej jakościowej różnicy między Zeusem a Jahwe. Lepiej, nikt nie twierdził, że Zeus jest wszechmocny czy wszechdobry i ma chociaż problem zła z głowy. "
więc twe pytanie (do mej odpowiedzi), chyba jest nie na miejscu?
niestety jak się okazłało MIKZOT, chyba ma problemy percepcyjne również, wiec z uporem powtórzę
skoro na dzień dzisiejszy, wyznawców Zeusa brak (najprawdopodobniej), a Jahwe są, oznacza to nie mniej ni więcej, że w czymś Jahwe był/jest lepszy (nie wnikając w strukturę samej "lepszości"), nie rzecz w uzsadnieniu, a zweryfikowaniu faktu, z którym był problem

podlega weryfikacji x (liczba wyznawców Jahwe) > y (liczba wyznawców Zeusa, najprawdopodobniej zero)

Wyraźnie zaznaczyłem w pierwszym poście, że chcę wiedzieć dlaczego istnienie Jahwe jest bardziej prawdopodobnie od istnienia Zeusa.
ja odniosłem się do bzdurki jaką wystrzeliłeś później

czy może po tym ping pongu da się wrócić do tematu?
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Ale w sumie to jest sedno tematu. Dlaczego Jahwe był lepszy? Dlaczego bałwochwalstwo jest złe? Chrześciajanin to człowiek, ktyóy przestrzega ducha prawa, a nie litery. Za to w końcu Jezus otwarcie krytykował Faryzeuszy i temu sie przeciwstawiał uzdrawiając w Szabat. Chrześcijanin powinien być też świadomy powodu dla którego nie powinien czcić obrazów. To, że taki zakaz w Starym testamencie istnieje, to pewne.

Na marginesie. To, że Jahwe nie jest smutny, nie oznacza, że nie może być smutny. Oznacza, że nie chce, taki być. W sumie logiczne. Człowiek też nie chce, a to, że czasmi bywa jest objawem jego niemocy.

I mamy pierwszą różnice. Bogowie są ludzcy, bo bywaja targani emocjami. Można by iść dalej. Bożkowie są ekstrapolacją cech ludzkich, Idealny władca, idealna kochanka, idealny wojownik. Cechy te są nieraz ze sobą sprzeczne dlatego wyklucają posiadanie jednago Boga. Problem w tym, że idealny wojownik może być bezużyteczny jako rzemieślink, a kochanka jako matka. Poganie nie potrafili stworzyć systemu spójnych wartości widząc w świecie nierozwiązywalne konflikty, co widać na przykład w greckich tragediach.
Teraz jeżeli nawiążemy do świętych, to np. Józef może być idealną głową rodziny, ale tylko poprzez idealne podporządkowanie się Bogu i pielęgnowanie uniwersalnych cnót. To jest z kolei różnica między św. Józefem, a jakimś Jowiszem, czy Zeusem.
 

Mietek Dębski

Nowicjusz
Dołączył
17 Luty 2011
Posty
298
Punkty reakcji
3
Lobo2007 napisał 03 marca 2012 roku na koniec swojego postu:
"Teraz jeżeli nawiążemy do świętych, to np. Józef może być idealną głową rodziny, ale tylko poprzez idealne podporządkowanie się Bogu i pielęgnowanie uniwersalnych cnót. To jest z kolei różnica między św. Józefem, a jakimś Jowiszem, czy Zeusem."


Tak to prawda, Józef z Nazaretu z zawodu cieśla miał dwie żony i miał czterech synów oraz miał co najmniej dwie córki. Usynowiając Jezusa jeszcze przed Jego narodzeniem uratował Jego matkę przed ukamienowaniem, a tym samym uratował przeszłego Mesjasza.
Tak to był prawy i bogobojmy Żyd z Nazaretu.
Dodam jeszcze, że wypełnił on bardzo dobrze nakaz dany Izraelitom przez Jahwe, aby posiadali liczne potomstwo.
(napisał MD)
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
Tak to prawda, Józef z Nazaretu z zawodu cieśla miał dwie żony i miał czterech synów oraz miał co najmniej dwie córki. Usynowiając Jezusa jeszcze przed Jego narodzeniem uratował Jego matkę przed ukamienowaniem, a tym samym uratował przeszłego Mesjasza.
Tak to był prawy i bogobojmy Żyd z Nazaretu.
Dodam jeszcze, że wypełnił on bardzo dobrze nakaz dany Izraelitom przez Jahwe, aby posiadali liczne potomstwo.
(napisał MD)
duża precyzja, szkoda, że nie dodałeś "chyba" lub "prawdopodobnie", wtedy było by to uczciwsze
 

Mietek Dębski

Nowicjusz
Dołączył
17 Luty 2011
Posty
298
Punkty reakcji
3
Brave 06 marca 2012 roku podsumował mój powyższy post:
"duża precyzja, szkoda, że nie dodałeś "chyba" lub "prawdopodobnie", wtedy było by to uczciwsze,"


Nie zamierzam negować i naprawiać mojego postu który brzmiał:
"Tak to prawda, Józef z Nazaretu z zawodu cieśla miał dwie żony i miał czterech synów oraz miał co najmniej dwie córki. Usynowiając Jezusa jeszcze przed Jego narodzeniem uratował Jego matkę przed ukamienowaniem, a tym samym uratował przeszłego Mesjasza.
Tak, to był prawy i bogobojny Żyd z Nazaretu.
Dodam jeszcze, że wypełnił on bardzo dobrze nakaz dany Izraelitom przez Jahwe, aby posiadali liczne potomstwo."

Zainteresowanych tematem odsyłam do mojego załącznika pod tytułem "Jezus i Jego Rodzina". Załącznik ten znajduje się w temacie "Stwórca i Jego Duch oraz ..."
(napisał MD)
 

Mietek Dębski

Nowicjusz
Dołączył
17 Luty 2011
Posty
298
Punkty reakcji
3
Literówka do poprzednich dwóch tekstów- mam nadzieję, że jest oczywiste iż chodziło mi o przyszłego, a nie przeszłego Mesjasza.
Błędy się zdarzają - sorry.
(napisał MD)
 

Vesemirus

Christopheros
Dołączył
1 Marzec 2010
Posty
1 855
Punkty reakcji
38
Nie zamierzam negować i naprawiać mojego postu który brzmiał:
"Tak to prawda, Józef z Nazaretu z zawodu cieśla miał dwie żony i miał czterech synów oraz miał co najmniej dwie córki. Usynowiając Jezusa jeszcze przed Jego narodzeniem uratował Jego matkę przed ukamienowaniem, a tym samym uratował przeszłego Mesjasza.
Tak, to był prawy i bogobojny Żyd z Nazaretu.
Dodam jeszcze, że wypełnił on bardzo dobrze nakaz dany Izraelitom przez Jahwe, aby posiadali liczne potomstwo."
Eeee dowody? Daj link do postu.
 

Mietek Dębski

Nowicjusz
Dołączył
17 Luty 2011
Posty
298
Punkty reakcji
3
Vesemirus 11 marca 2012 roku w odpowiedzi na mój post napisał:
"Eeee dowody? Daj link do postu."


Odpowiadam:
Kliknij kropkę która to kropka znajduje się przed moim tematem "Stwórca i jego Duch oraz dusza żyjąca - człowiek i jego duch" następnie pobierz temat "Jezus i Jego Rodzina".
Temat ten znajduje się wśród ośmiu moich załączników do tematu "Stwórca".
Przeczytaj i poznaj prawdę.
(napisał MD)
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
mietku, twa twórczość nie jest dowodem, a jedynie hipotezą, stąd zasadne mym zdaniem "prawdopodobnie" lub inne "chyba" czy "być może"
 

Mietek Dębski

Nowicjusz
Dołączył
17 Luty 2011
Posty
298
Punkty reakcji
3
Recenzent Brave 12 marca 2012 roku napisał, aby podważyć mój biblijny temat pod tytułem "Jezus i Jego Rodzina":
- mietku, twa twórczość nie jest dowodem, a jedynie hipotezą, stąd zasadne mym zdaniem "prawdopodobnie" lub inne "chyba" czy "być może"


Odpowiadam:
Jezus, chodząc po Palestynie głosił wszem i wobec, że jest oczekiwanym Mesjaszem.
Głosił On też, że nie zamierza zmieniać Prawa Mojżeszowego, a tylko został przez Boga posłany na Ziemię aby wypełnić Prawo - miał zadanie od Boga ujawnić się jako Mesjasz.
Warto pamiętać, że w czasach Jezusa w Izraelu obowiązywało Prawo Mojżeszowe natomiast kobiety nie były pozbawione swoich Praw.
Zaznaczyłem ten fakt w moim biblijnym temacie - "Jezus i Jego Rodzina".
Podkreślam też jedną bardzo ważną rzecz, że nie da się zrozumieć Ewangelii bez przeczytania Starego Testamentu. Nowy Testament powstał na bazie Starego Testamentu.
(napisał MD)
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
głosił wszem i wobec
hm, niekoniecznie, są logia o takiej treści, sa i takie, gdzie zakazuje uczniom aby o tym mówić (to tak aby być precyzyjnym)
Głosił On też, że nie zamierza zmieniać Prawa Mojżeszowego, a tylko został przez Boga posłany na Ziemię aby wypełnić Prawo - miał zadanie od Boga ujawnić się jako Mesjasz.
pierwsze zdanie na podstawie logiów, drugie to wniosek, ale nie logia
Warto pamiętać, że w czasach Jezusa w Izraelu obowiązywało Prawo Mojżeszowe natomiast kobiety nie były pozbawione swoich Praw.
no i?
tak tak stary testament też znam nieźle, dlatego podtrzymuję, że aby być uczciwym należy dodać ("prawdopodobnie" lub inne "chyba" czy "być może")
 

WolnyWilkDziki

Nowicjusz
Dołączył
16 Luty 2010
Posty
101
Punkty reakcji
15
Określeniu poganin przywleczony znad Jordanu jahwizm nadał pejoratywne znaczenie. Choć rzeczywistość jest odwrotna. Być poganinem to być osobą, która nie dała sobie narzucić bzdurnych dogmatów wyssanych z palca przez żydo-chrześcijańskich teologów i uczonych w piśmie. Myślący człowiek nie powinien wstydzić się tego, że nie wierzy w żydowskich bogów i idoli – Jahwe, Joszue i Miriam. To ślepa i bezrefleksyjna wiara w tępe dogmaty powinna być powodem do wstydu.

Owieczki jahwizmu nie wstydzą się ich wiary tylko z tego powodu, że ona pozbawiła ich zdolności do krytycznego spojrzenia i do samodzielnego myślenia – opolczyk.

BYĆ DUMNYM POGANINEM

“Bycie Poganinem” w dzisiejszych czasach jest zagrożeniem dla „status quo” stanowi również alternatywę dla hedonistycznej i personalistycznej cywilizacji Zachodu. Czym jest Pogaństwo, najlepiej poznać po słowie, które je oznacza. Znaczy ono po łacinie ‘okrąg wiejski’; a człowiek stamtąd (Poganin), to poprostu ‘wieśniak’.


To, że słowo paganus-wieśniak zaczęło oznaczać nie-chrześcijanina, tłumaczy się zwykle tym, że w Imperium Rzymskim nowa religia najpierw przyjęła się w miastach, a przy starych wierzeniach Przodków najdłużej pozostali mieszkańcy, jak zwykle zapóźnionej w rozwoju, wsi, poza tym na prowincji chronili się uciekinierzy z miast. Inaczej i bardziej dramatycznie tłumaczy to Andrzej Bańkowski w swoim “Słowniku Etymologicznym”. Wg niego słowo paganus oznaczało w pierwszym rzędzie ‘górala’, mieszkańca górskiej gminy pasterskiej. Bańkowski napisał: “Odkąd chrześcijaństwo stało się religią państwową imperium rzymskiego, obowiązującą wszystkich obywateli, wszyscy odmawiający przyjęcia chrztu i płacenia danin na utrzymanie kleru byli obiektem zaciekłych prześladowań; jako banici pozbawieni majątków i wszelkich praw cywilnych dla ocalenia życia kryli się w górach. Stąd rozwój semantyczny [łacińskiego słowa] paganus od ‘góral’ do ‘szukający w górach azylu niechrześcijanin’. (…) Dobrowolnie przyjęli [chrześcijaństwo] wszyscy mówiący po grecku; znacznie mniej licznych w państwie rzymskim łacinników trzeba było schrystianizować ogniem i mieczem; chrześcijańskim “szwadronom śmierci” najdłużej i najdzielniej opierali się mieszkańcy gór wysokich .Tak czy inaczej, słowo “Poganin, Poganie” każe patrzeć na swój przedmiot – na “Pogan” – z perspektywy chrześcijańskiej, i to chrześcijaństwa wojującego. Inaczej jest w języku rosyjskim, gdzie ‘Pogaństwo’ to „Jazyczestwo”, a ‘Poganin’ – Jazycznik, czyli ktoś, kto w sprawach religii mówi we własnym języku, posługuje się własnym pojęciowym kodem. Właśnie w Rosji usłyszałem wyznanie: “ja jazycznica” (‘jestem poganką) – powiedziała tak w rozmowie ze mną Walentina Wanuito, doktorantka historii z syberyjskiego narodu Nieńców. Dlatego lepiej byłoby nie o pogaństwie mówić, tylko o religii/religiach etnicznych. Nie są to religie ani założone przez proroków, ani takie, których można się wyuczyć, ani takie, na które można się nawrócić. Nie są to religie sztuczne – stanowią dziedzictwo, obyczaj, tradycję i własny, oryginalny głos swojego narodu/plemienia/etnosu, i tym się różnią od religii powszechnych, światowych i uniwersalnych. W świecie jest ich już niewiele. Najbliżej nas przechowały się u autochtonicznych ludów Syberii. Są u Indian obu Ameryk, w Afryce, w Australii. W niektórych krajach Azji rodzime religie etniczne rozwinęły się w religie obsługujące wysoko rozwinięte cywilizacyjnie społeczeństwa

http://opolczykpl.wordpress.com/2012/03/08/byc-dumnym-poganinem/
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
wiesz? jest kilka problemów, zestawiając twój przekaz z twoją sygną dochodzę do wniosku, że to zwyczajny wrzut na obiekt twej nienawiści chrześcijan, ze szczególnym uwzględnieniem katolików
o pochodzeniu terminu pogaństwo, nie musiałeś się produkować uczyniłem to wcześniej, termin jest terminem

natomiast coś co można określić rodzimowierstwem, to moim zdaniem głównie zabawa, brak jest miarodajnych przekazów o religii przedchrześcijańskiej na naszym terenie
więcej luzu, mniej negatywnych emocji, będzie lepiej...
 

Lobo2007

Wyjadacz
Dołączył
25 Wrzesień 2007
Posty
10 249
Punkty reakcji
381
Wiek
44
Wilku powołujesz się na pseudonaukowy słownik Bańkowskiego. Ja raczej pozostałbym przy tradycyjnej entymologii słowa "poganin". Nie ma przesłąnek historycznych za taką interpretacjhą. Po prostu historia nie zna ludzi uciekających w góry przed przymusowym chrztem, ani chrystianizacji ogniem i mieczem w Imperium Romanum. To zjawisko o wiele wieków późniejsze. Pogaństwo było praktycznie legalne do samego końca Imperium na zachodzie. Oficjalnie działały kolegia kapłańskie. Problemem było jedynie małe zainteresowanie tymi kultami. Oczywiście były prześladowania, jak usunięcie posągu bogini Wiktorii z budynku kurii senatu, czy edykty zakazujące kultów pogańskich, które jednak pozostawały na papierze. Dużo Większe napięcia przebiegały między róznymi odłamami chrześcijaństwa, na zanikających poganów nie było więc czasu. .
 
Do góry