Czy zwierzęta mają duszę?

fenghuang

Nowicjusz
Dołączył
21 Kwiecień 2016
Posty
7
Punkty reakcji
0
piotr2 napisał:
Biblia opisuje stworzenie zwierząt. „Niech się zaroją wody rojem dusz żyjących” — nakazał Bóg. A w kolejnym dniu stwarzania powiedział: „Niech ziemia wyda żyjące dusze według ich rodzajów, zwierzę domowe i inne poruszające się zwierzę oraz dzikie zwierzę ziemi według jego rodzaju” (Rodzaju 1:20, 24). A zatem wszystkie żyjące stworzenia — ludzie i zwierzęta — są duszami.
ty chyba z jakiejs Bibli ŚJ te werserty wzioles
piotr2 napisał:
Biblia opisuje stworzenie zwierząt. „Niech się zaroją wody rojem dusz żyjących” — nakazał Bóg. A w kolejnym dniu stwarzania powiedział: „Niech ziemia wyda żyjące dusze według ich rodzajów, zwierzę domowe i inne poruszające się zwierzę oraz dzikie zwierzę ziemi według jego rodzaju” (Rodzaju 1:20, 24). A zatem wszystkie żyjące stworzenia — ludzie i zwierzęta — są duszami.
ty chyba z jakiejs Bibli ŚJ te werserty wzioles
piotr2 napisał:
Biblia opisuje stworzenie zwierząt. „Niech się zaroją wody rojem dusz żyjących” — nakazał Bóg. A w kolejnym dniu stwarzania powiedział: „Niech ziemia wyda żyjące dusze według ich rodzajów, zwierzę domowe i inne poruszające się zwierzę oraz dzikie zwierzę ziemi według jego rodzaju” (Rodzaju 1:20, 24). A zatem wszystkie żyjące stworzenia — ludzie i zwierzęta — są duszami.
ty chyba z jakiejs Bibli ŚJ te werserty wziales
piotr2 napisał:
Biblia opisuje stworzenie zwierząt. „Niech się zaroją wody rojem dusz żyjących” — nakazał Bóg. A w kolejnym dniu stwarzania powiedział: „Niech ziemia wyda żyjące dusze według ich rodzajów, zwierzę domowe i inne poruszające się zwierzę oraz dzikie zwierzę ziemi według jego rodzaju” (Rodzaju 1:20, 24). A zatem wszystkie żyjące stworzenia — ludzie i zwierzęta — są duszami.
ty chyba z jakiejs Bibli ŚJ te werserty wziales
 

Mietek Dębski

Nowicjusz
Dołączył
17 Luty 2011
Posty
298
Punkty reakcji
3
irish napisał:
Los bowiem synów ludzkich jest ten sam, co i los zwierząt; los ich jest jeden: jaka śmierć jednego, taka śmierć drugiego, i oddech życia ten sam. W niczym więc człowiek nie przewyższa zwierząt, bo wszystko jest marnością. Wszystko idzie na jedno miejsce: powstało wszystko z prochu i wszystko do prochu znów wraca. Któż pozna, czy siła życiowa synów ludzkich idzie w górę, a siła życiowa zwierząt zstępuje w dół, do ziemi?
hehe
Cytuj Księgę Koheleta zgodnie z prawdą, a nie wybiórczo...
Kohelet naprowadzony przez Ducha Świętego zakończył swoją Księgę następującą: " i wróci się proch do ziemi, tak jak nią był, a duch powróci do Boga, który go dał " - Księga Koheleta 12,7...

Co na temat ducha człowieczego mówił Mesjasz z Nazaretu ???

Wtedy Jezus zawołał donośnym głosem: "Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego. Po tych słowach wyzionął ducha - Ewangelia Łukasza 23,46 i Ew. Mateusza 27,50 i Ew. Marka 16,37 i Ew. Jana 19,30 ... Wszyscy Ewangeliści zauważyli, że Syn Człowieczy mówił o duchu którego też otrzymał od Boga !!!

Czy te moje dowody z Biblii Świętej wystarczą na to, że człowiek posiada ducha danego mu przez Boga, chociaż człowiek sam jest duszą żyjącą... Dusza żyjąca podlega śmierci, ale nie podlega śmierci duch człowieczy!!!

Jeśli te dowody są niewystarczające to podam jeszcze wiele przykładów, że człowiek (dusza żyjąca) posiada ducha danego Mu przez Boga...
 

Konnichiwa

Nowicjusz
Dołączył
15 Lipiec 2016
Posty
5
Punkty reakcji
1
Według Kościoła, nie. Tylko ludzie mają duszę, bo zostali stworzeni na obraz i podobieństwo Boga. Mówi się, że mają dusze, bo istnieje przekonanie, że potrafią kochać. Niestety, zwierze nie kocha. Jest wierne, przywiązuje się, ale nie kocha. :x
 
T

TomaszTomasz

Guest
Konnichiwa napisał:
Niestety, zwierze nie kocha. Jest wierne, przywiązuje się, ale nie kocha. :x
Większość ludzi nie jest wierna, nie przywiązuje się i też nie kocha. To znaczy że ci co nie kochają nie mają duszy?
 

amelia181

Bywalec
Dołączył
13 Marzec 2016
Posty
157
Punkty reakcji
63
A ja tam uważam że wszystko co jest na tym świecie posiada duszę bo przecież żyje nie jest na baterię tylko coś jest w środku wszystkich żywych istot na całym świecie możliwe i że to jest dusza...
 
T

TomaszTomasz

Guest
TomaszTomasz napisał:
Niestety, zwierze nie kocha. Jest wierne, przywiązuje się, ale nie kocha. :x
Większość ludzi nie jest wierna, nie przywiązuje się i też nie kocha. To znaczy że ci co nie kochają nie mają duszy?
A co z miłością zwierzęcej matki do swego potomstwa? Ktoś powie że to tylko instynkt, tak ma zakodowane, tak ma być. Mi jakoś ciężko jest w to wierzyć jak patrzę na taką matkę która broni swoje potomstwo za cenę własnego życia, a gdy nie udaję jej się wybronić młodych, traci je to raczej nie tryska radością i obojętnością. Raczej widać po niej smutek i żal. Zwierzaki to nie zaprogramowane roboty co nie czują, nie cierpią i się nie cieszą, więc jak dla mnie duszę mają.
 

ActiveAngel

Discoverer of new theories
Dołączył
30 Maj 2015
Posty
509
Punkty reakcji
21
Wiek
35
Miasto
Universe
Zwierzęta maja duszę, tak samo jak człowiek. Dusza to nasza podświadomość, to taka duchowa sfera człowieka , która po śmierci wydostaje się z ciała., a w czasie życia ożywia je :) Jeśli coś żyje to znaczy że ma duszę. Zwierzęta żyją , więc ją mają :)
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
niektóre na pewno, te w modnych ciuszkach...
 

BlackPanther

Nowicjusz
Dołączył
10 Sierpień 2014
Posty
7
Punkty reakcji
2
amorka009 napisał:
dusza to inaczej umysł... czyli zwierzeta tez mają
Dusza to nie jest umysł tylko ciało energetyczne najbardziej gęste zaraz po ciele fizycznym, ale żeby to wiedzieć musiałabyś doznać OOBE lub
śmierci klinicznej bo na razie pozostaje Ci tylko wiara...lub niewiara :)

BÓG
 

Yukon

Nowicjusz
Dołączył
17 Październik 2017
Posty
5
Punkty reakcji
0
7Teen napisał:
Zwierzęta nie mają duszy z następujących powodów:
w przeciwieństwie do zwierząt, człowiek został stworzony na obraz Boga z istotą ducha.
w przeciwieństwie do zwierząt, człowiek zostanie wskrzeszony.

Zwierzęta są ciałem z tchnieniem życia, a gdy umierają, tchnienie życia gaśnie, a ciało po prostu wraca do prochu.
Czyz czlowiek nie zostal stworzony po to zeby cielesnie zyc wiecznie?
Zatem po co takiej istocie dusza?
Pozatym
To dusza ponoc jest niesmiertelnawiec po co ciala zmartwychwstanie?
Cos tu kosciol za daleko zabrna w swojej fantazji
I nie bardzo wiadomo jak z tego wybrnac
 

Pingwinos

Nowicjusz
Dołączył
14 Listopad 2017
Posty
1
Punkty reakcji
0
Dusze - wdług mnie ma, zależy w jakim rozumieniu ujmiemy 'dusza', nie jestem chrzescijaninem, bliżej mi do buddyzmu, ale to i tak nie to, dla mnie dusza to taka 'energia' którą posiada każde żywe stworzenie, nie ważne czy jest to roślina, czy pies czy człowiek, wszyscy ją posiadamy i wszyscy jesteśmy jej częścią, tak że według mnie tak- posiadają dusze

A na marginesie dodam że mimo tego że nie da sie udowodnić tego czy mają dusze tak samo jak ludzie to powinniśmy traktować zwierzęta 'jak bliźniego swego' a to dlatego że zwierzęta są wstanie odczuwać różne ludzko podobne emocje, zaczynając do złości przez smutek, aż po miłość(nie wszystkie, każde zwierze posiada raczej swoje spektrum emocji, jedne szersze inne bardziej ubogie, ale je posiadają(swoją drogą gdybyśmy mieli kontakt z jakąś pozaziemską cywlizacją(oby istniały!) to może i nasze emocje były by dla nich ubogie)) tak że powinnniśmy je traktować tak samo jak nas, czują ból, mają swoje humory, charaktery, osobowosci, traumy, są poprostu troche mniej inteligentne od nas, to wszystko co nas różni od nich.
 
W

weteran

Guest
Mój pies ma duszę, serio, ale tylko wtedy gdy coś dobrego "pożre", wtedy kocha każdego jak ksiunc z ambony...
 

Ordomaleus

Nowicjusz
Dołączył
15 Luty 2022
Posty
22
Punkty reakcji
3
Odpowiedź krótka: nie ponieważ dusza nie istnieje i nikt jej nie ma a my jesteśmy jedynie mięsem i kośćmi napędzanymi neuronami z naszego mózgu
 
Do góry