Czy Ślązacy to Polacy

C

compton_style

Guest
Mój dziadek pochodzi ze Śląska, urodził się jeszcze w czasie, gdy Śląsk należał do Niemiec i początkowo miał niemieckie imię, a pisownia nazwiska też była zniemczona. Ale z tego co mi opowiadał, to nikt na Śląsk nie czuł się Niemcem, nie czuli się też jakoś bardzo Polakami, po prostu byli, są i będą Ślązakami :)

Rozpatrując pod względem administracyjno-prawnym, to tak, są Polakami, bo mają polskie obywatelstwo.
 

Brave

Recenzent
Moderator
Dołączył
1 Marzec 2007
Posty
19 988
Punkty reakcji
360
Miasto
lsm
wybacz, ale jesteś w błędzie, niezależność Texasu względem rządu federalnego jest nieporównywalna z niezależnością Śląska, co więcej, Texas, przynajmniej teoretycznie może w każdej chwili USA opuścić..., ale gdybyś napisał np. o Bretonii w porównaniu, to by się mniej więcej zgadzało, bo już landy w Niemczech też mniej... ruch secesjonistyczny w Bawarii rośnie w siłę....
 

pan k

Bywalec
Dołączył
7 Lipiec 2011
Posty
3 423
Punkty reakcji
105
Miasto
Dąbrowa Górnicza
Ślązacy są Polakami .
Śląsk jest prastarą ziemią Polską i mieszkańcy Śląska walczyli by wrócił do Polski . Powstania Śląskie a wcześniej podczas wojen Napoleońskich dezerterowali z armii Pruskiej lub jako jeńcy wstąpili do Polskiej Armii . Chcieli by Napoleon który wyzwolił Polskę przyłączył Śląsk do Polski . Szlachta Polska nie była zainteresowana tym . Śląsk nie był nigdy osobnym państwem i nie są osobną Narodowością . Ślązacy mają sporo wspólnego z Polakami niż Niemcami. Wiara Katolicy a Niemcy Protestanci. Podczas mszy modlili się po Polsku i podczas protestów dzieci Wrzesińskich które chciały by religia była po Polsku. Wszystkie przedmioty były po Niemiecku a modlili się po Polsku bo był to ich ojczysty język i protest ten poparł cały zabór Pruski . Większość mieszkańców Śląska to Katolicy. Powstania Sląskie potwierdziły że chcą być Polakami. Niemcy sfałszowali plebiscyt i zastraszali Górników. Fabrykantami i Sztyrakami byli Niemcy. Dlatego zrobili powstania.

Według zachowanych, niepełnych danych dla powiatów rejencji Katowickiej (jednostka administracyjna utworzona przez Niemców) do poszczególnych grup volkslisty wpisano ok. 90% mieszkańców, w tym do I grupy 7%, do II grupy 15%, do III grupy 64% i do IV grupy 4%.1 i 2 Niemcy. 3 i 4 Polacy. Gdyby chcieli mogli wpisać się do 2 grupy ale czuli się Polakami.Niepodległość Śląska jest absurdem . Ślązacy są Polakami . Podczas dezerterowali z Wermachtu i wstąpili do Polskiej Armii . Powstała też piosenka na temat wyboru volkslisty . 1 i 2 Niemiec uciekaj . 3 i 4 Polak zostaje .
Osobny Naród lub że są Niemcami kreowała propaganda Żelaznego Kanclerza i Hitlera . Propaganda Hitlera by rozbić Polskę wymyśliła Naród Śląski , Mazurski i Pomorski .
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Może ktoś wreszcie przeprowadzi ankietę, badanie poglądów - czy zwolennicy autonomii śląska woleliby mieć tę swoją autonomię w Polsce, czy też woleliby, aby Śląsk należał do Niemiec.
To wprawdzie nie ustali czy ludzie, uznający się za należących do narodowości śląskiej są Polakami bądź Niemcami, ale pozwoli orzec czy RAŚ jest antypolski i proniemiecki. Bo odwrotnie, to raczej nie.

Żeby nie było wątpliwości - Śląsk uważam za krainę Polski. W dodatku jestem przeciwny uznawaniu obcokrajowców, cudzoziemców za mniejszość etniczną. Polacy, mieszkający za granicami Polski powinni tam żyć jako cudzoziemcy i obywatele Polski za granicą. Analogiczny pogląd mam wobec RAŚ - możemy mówić o regionalizmach, o Kaszubach czy Ślązakach najczęściej, ale tworzenie i popieranie autonomicznych enklaw jest antypolskie.
 

Crow0

Bywalec
Dołączył
21 Wrzesień 2008
Posty
662
Punkty reakcji
38
Miasto
Katowice
Wilk_LancaSter napisał:
Może ktoś wreszcie przeprowadzi ankietę, badanie poglądów - czy zwolennicy autonomii śląska woleliby mieć tę swoją autonomię w Polsce, czy też woleliby, aby Śląsk należał do Niemiec.
To wprawdzie nie ustali czy ludzie, uznający się za należących do narodowości śląskiej są Polakami bądź Niemcami, ale pozwoli orzec czy RAŚ jest antypolski i proniemiecki. Bo odwrotnie, to raczej nie.

Żeby nie było wątpliwości - Śląsk uważam za krainę Polski. W dodatku jestem przeciwny uznawaniu obcokrajowców, cudzoziemców za mniejszość etniczną. Polacy, mieszkający za granicami Polski powinni tam żyć jako cudzoziemcy i obywatele Polski za granicą. Analogiczny pogląd mam wobec RAŚ - możemy mówić o regionalizmach, o Kaszubach czy Ślązakach najczęściej, ale tworzenie i popieranie autonomicznych enklaw jest antypolskie.
Niemniej jednak mniejszość niemiecka w zauważalny sposób wspiera RAŚ. Niezmiernie mnie denerwuje to ugrupowanie. Mimo, iż federalizacja naszego państwa chodzi mi od dawien dawna po głowie, to niestety niektóre postulaty, metody i konszachty "Ruchu..." powodują u mnie dreszcze. Tym bardziej serce mi się kraja gdy widzę, że któryś z moich znajomych popiera RAŚ swoją obecnością na wiecach, gdzie dość popularne są np. flagi G. Śląska z napisem Oberschlesien.
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Gdyby w Polsce musiało się w y b r a ć tylko jedno obywatelstwo określenie narodowości z(chęci przynależenia do narodu) nie byłoby trudne - proniemieccy członkowie RAŚ ne wybieraliby obywatelstwa Polski.

Jeśli żaden rząd Polski nie uporządkuje tej sprawy grozić nam może powtórzenie sytuacji ukraińskiej, bo to nieprawda, że przynależność do jakiejś narodowości jest czymś nieistotnym

Natura ciągnie wilka do lasu, a człowieka do swojaków
 

Frasunek

Nowicjusz
Dołączył
26 Marzec 2014
Posty
622
Punkty reakcji
10
Wilk_LancaSter napisał:
Może ktoś wreszcie przeprowadzi ankietę, badanie poglądów - czy zwolennicy autonomii śląska woleliby mieć tę swoją autonomię w Polsce, czy też woleliby, aby Śląsk należał do Niemiec.
To wprawdzie nie ustali czy ludzie, uznający się za należących do narodowości śląskiej są Polakami bądź Niemcami, ale pozwoli orzec czy RAŚ jest antypolski i proniemiecki.
Mając do wyboru autonomię w ramach Niemiec i autonomię w ramach Polski, każdy myślący człowiek wybrałby Niemcy i nie ma to nic wspólnego z byciem "antypolskim" albo "proniemieckim", ale jest to zwykły efekt tego, że Niemcy są o wiele bogatszym państwem.

A może uważasz, że każdy Polak, który wyemigrował za pracą to zdrajca i należy go pozbawić obywatelstwa?



Wilk_LancaSter napisał:
Polacy, mieszkający za granicami Polski powinni tam żyć jako cudzoziemcy i obywatele Polski za granicą.
A jak nie będą żyli tak jak Ty tego chcesz to należy im odebrać obywatelstwo?
 

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Po pierwsze nadrzędność korzyści materialnych nad patriotyzmem nie jest wszechogarniająca - teraz inwestorzy zagraniczni w Polsce bardzo często mają na względzie korzyść ich narodowych współbraci, a nie taniość produkcji za wszelką cenę. A zwyczajnych Polaków i patriotów (w różnym zakresie) jest więcej niż kosmopolitów biorących pod uwagę swój byt bez uwzględniania czegokolwiek duchowego/

Po drugie prawo przewidujące możliwość tylko jednego obywatelstwa stwarza dla człowieka konieczność wyboru jednej tylko narodowości i jednego obywatelstwa. To logiczne

Po trzecie Wiosna Ludów (początek około 1850) nadal trwa (Kurdowie, Osetyńcy, Szkoci, Abchazowie, Katalończycy, Flamandowie i Waloni itd.).A celem Wiosny Kudów jest dążenie do utworzenia i trwania państw narodowych (lud jako naród - ten sam język, kultura, obyczaj itp.), a w takiej (dla przykładu) Galicji dla Galicyjczyków obywatel ma być współwłaścicielem państwa, a nie tylko podatnikiem
 
Do góry