Czy opłaca się w dzisiejszych czasach jeszcze studiować?

majster321

Nowicjusz
Dołączył
14 Kwiecień 2016
Posty
10
Punkty reakcji
1
Jak to jest z wami, co uważacie na ten temat, czy opłaca się czy nie? Jeżeli tak to co? Bo patrząc na 90% moich znajomych to uważam, że stracili bądź stracą 5 lat życia a a pracy w swoim zawodzie nie mają i mała szansa, że mieć będą.
 
M

MacaN

Guest
Bo zależy co studiujesz... Dobry inżynier znajdzie pracę, studenciak po ekonomii też, ale na budowie.

Czy się opłaca? Nie sądzę, tzn. chodzi mi o to, że pracując przez 5 lat odłożysz tyle kasy, że żadne studia nie zagwarantują Ci tak dużych zarobków, abyś odrobił straty szybciej, niż w jakieś 20 lat ( a jak doliczysz jeszcze pieniądze, które musiałeś zainwestować w same studia, to nie wiem, czy zwróci Ci się to w 25-30 lat. Raczej wątpię. ).

Ja to fajnie widzę po swoich znajomych. Mam lepsze wykształcenie, tytuł technika, itd. Oni poszli po technikum do roboty i zarabiają po 3-4 tyś. na rękę, a ja w tym czasie siedzę na studiach i tylko tracę kasę. Kiedy oni odkładają na mieszkanie, albo drogie zabawki, czy samochody, ja sie uczę i w dodatku nie wiem, czy na pewno przejdę dalej.

Po 7 semestrach ja będę miał 0 na koncie i 0 doświadczenia, a w perspektywie jakąś tam pracę ( albo i nie ), a oni dobry samochód, kilkanaście, albo kilkadziesiąt wolnych tyś. na koncie, prawdopodobnie rodzine i ogólnie ustabilizowane życie. A zarobki? Po 3,5 roku ich doświadczenie pozwoli na podwyższenie pensji do poziomu, od którego ja zacznę, ale ich pozycja w firmie będzie dużo wyższa, niż moja.
 

majster321

Nowicjusz
Dołączył
14 Kwiecień 2016
Posty
10
Punkty reakcji
1
O tym właśnie mówię, że na chwilę obecną mało jest kierunków po których zagwarantowana jest praca i w miarę dobre zarobki. Bardziej opłaca się kombinować, zakładać działalność i robić coś na własny rachunek niż studiować byle co dla samego studiowania.
 
M

MacaN

Guest
Masz absolutną rację, jeśli chodzi o czystą logikę.

Niemniej jednak człowiek to nie cyborg. Dla mnie studiowanie to także ambicja, która domaga się spełnienia. To jasne, ze gdyby zależało mi tylko na kasie, to nie byłbym teraz na studiach.
 

majster321

Nowicjusz
Dołączył
14 Kwiecień 2016
Posty
10
Punkty reakcji
1
Jasne, że tak jeżeli ktoś studiuje z zamiłowania do danego kierunku z pasji wszystko jest ok, ale jak patrzę na studentów to większość bo rodzice kazali bo płacą hajs, bo wszyscy studiują. Albo przez większość czasu zastanawiają się co ja robię tu wgl.
 

citerium

Nowicjusz
Dołączył
27 Kwiecień 2016
Posty
2
Punkty reakcji
0
Też mam właśnie mam taką rozterkę, czy w ogóle warto iść teraz na studia. Chciałem iść na informatykę, bo słyszałem, że brakuje bardzo dużo programistów.

Z drugiej strony, studia to są co najmniej 3 lata bez zarabiania. Znalazłem pewną alternatywę i myślę, ze chyba jednak zdecyduje się na to. Miał ktoś może do czynienia z akademia labnoratory?
Podobno 6 miesięcy nauki i po tym od razu gwarantowane praktyki. Ciekawe, jak to działa w rzeczywistości.
 

B_S_

Admin
Członek Załogi
Administrator
Moderator
Dołączył
14 Kwiecień 2015
Posty
112
Punkty reakcji
24
Miasto
łódzkie
Jeśli masz smykałkę do informatyki a tym bardziej do programowania a oprócz tego sprawia Ci to przyjemność, to ja na Twoim miejscu nie zastanawiałbym się ani chwili nad pójściem na studia. Myślę, że tej decyzji w późniejszym czasie nie będziesz żałował nawet przez moment.
 

citerium

Nowicjusz
Dołączył
27 Kwiecień 2016
Posty
2
Punkty reakcji
0
Dzieki B.S.

Ale zastanawia mnie, czy po prostu bardziej oplacalne dla mnie nie bedzie pójście na półroczny kurs kodowania non stop i od razu po tym dostać praktyki. W momencie kiedy moi znajomi beda gdzies konczyc studia, to ja moge juz byc wyjadaczem... :D
 

majster321

Nowicjusz
Dołączył
14 Kwiecień 2016
Posty
10
Punkty reakcji
1
W twoim przypadku studia są wskazane. Możesz iść na 6 miesięczny kurs i studia zaoczne np programista z papierem to zawsze z papierem.
 

proxy92

Nowicjusz
Dołączył
30 Październik 2008
Posty
790
Punkty reakcji
24
Wiek
32
Jeżeli chodzi o informatykę, to studia powinny być obowiązkowe!
 

Bianka

Bywalec
Dołączył
28 Kwiecień 2016
Posty
440
Punkty reakcji
132
Miasto
Łódź
Jasne, że się opłaca. Tylko nie jakieś kierunki bez przyszłości, z których nic nie wynika. Jak ktoś może, to dobrze jest połączyć studia z pracą.
 

Minzy

Nowicjusz
Dołączył
13 Lipiec 2014
Posty
13
Punkty reakcji
0
[SIZE=9.5pt]Zależy CO studiujesz. U mnie w szkole biuro karier jak najbardziej działało, dzięki nim poszedłem na staż, a potem mnie zatrudnili w tej samej firmie :) Dodam, że to szkoła WSB.[/SIZE]
 

Szalotka

Nowicjusz
Dołączył
2 Kwiecień 2016
Posty
6
Punkty reakcji
1
Na pewno trzeba mieć wyższe wykształcenie (takie czasy że magister to to samo co kiedyś matura, egzamin dojrzałości). I na pewno warto inwestować w siebie, w swoje umiejęttności, naukę języków i zdobywać jeszcze w trakcie edukacji możliwie szerokie doświadczenia. Sama jestem na studiach dziennych, ale obserwuję znajomych z zaocznych i momentami mam wrażenie, że oni lepiej obstawili, bo nie marnują czasu na wkuwanie głupot spod znaku Zakuć Zdać Zapomnieć, tylko zdobywają doświadczenie zawodowe i na pewno będą więcej warci jako potencjalni pracownicy niż świeżo wypuszczony z uczelni absolwent, który nigdy nie pracował.
 
D

dawid326

Guest
W teorii w kontekście przyjęcia do pracy jakiś tam dyplom może się przydać , ale same w sobie studia nic nie dają , wiem to po sobie skończyłem logistykę i przez 4 miechy szukałem pracy i były z tym problemy niestety
 

samotnawsieci93

Bywalec
Dołączył
10 Grudzień 2008
Posty
2 716
Punkty reakcji
82
MacaN napisał:
Wiesz dlaczego? By zmniejszyć ilość bezrobotnych w sztuczny sposób.
W Polsce nie ma bezrobocia. Praca jest, niektórzy pracodawcy nawet w miarę rozsądku dostosowują się pod pracowników, aby tylko ktoś pracował. Co prawda często zarobki nie są po 5tysięcy, ale też nie ma się czemu dziwić...

Czy jest sens studiować? To zależy. Jeśli ktoś widzi się w jakimś zawodzie, coś szczególnie lubi i będzie się w przyszłości realizował, kształcił dalej w tym kierunku to dla mnie jest sens, bo takie osoby będą piąć się wyżej. Jeśli ktoś studiuje tylko dla papierka to zdecydowanie nie.
 

ryhawa

Nowicjusz
Dołączył
2 Lipiec 2016
Posty
22
Punkty reakcji
0
Dziś wzięcie mają osoby z fachem w ręku. Będąc spawaczem z umiejętnościami i uprawnieniami można zarobić wiele więcej niż student po kierunku technicznym.
 

Marta298

Nowicjusz
Dołączył
1 Sierpień 2016
Posty
37
Punkty reakcji
3
Warto bo jednak jak ma się ten papier to większe szanse. Jednak o pracę i tak trudno.
 

kasia8907

Nowicjusz
Dołączył
22 Sierpień 2016
Posty
25
Punkty reakcji
2
Ja zaraz po maturze rozpoczęłam pracę a studia robię zaocznie. Nie żałuję bo zarabiam a wiedza przekazywana na studiach zaocznych a dziennych jest taka sama.
 
Do góry