Czy Naprawde Mamy Wolną Wole?

NatashaM

aliena vitia in oculis habemus, a tergo nostra sun
Dołączył
27 Październik 2006
Posty
1 956
Punkty reakcji
102
Wiek
33
Miasto
z Miasta ;)
Zgodnie z nauczaniem bibli człowiek ma wolną wole i wszystko co zrobi jest zalezne od niego....


Nie mamy wolnej woli. Ograniczają nas zasady, wychowanie (itp) i przede wszystkim nasz mózg. To on podpowiada nam co jest dla nas dobre. Racjonalne myślenie i branie wszystkigo na zimno jest kluczem do wszystkiego.
P.S
Przepraszam za błędy, ale o tej porze nie funkcjonuję już normalnie :papa:
 

Czapek

Lokalny Filozof
Dołączył
3 Lipiec 2006
Posty
571
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Miasto
Lublin
Nie mamy wolnej woli. Ograniczają nas zasady, wychowanie (itp)
Obowiązuje nas prawo naturalne, przykazania. One nas nie ograniczają- pomagają nam w życiu, ale wcale nie musimy się nimi kierować, bo tą wolną wolę jednak mamy...
[mózg]To on podpowiada nam co jest dla nas dobre
fachowo to sie nazywa sumienie...
 

Berials

Ex Moderator / Ex użytkownik
Dołączył
21 Wrzesień 2005
Posty
7 372
Punkty reakcji
3
Nasza wolna wola pozwala nam wybierać pomiędzy afirmacją bądź nie - owych zasad.
 

Merope

Nowicjusz
Dołączył
16 Luty 2006
Posty
333
Punkty reakcji
0
Czy mamy wolną wole?

To trochę takie pytanie z serii "Co było pierwsze kura czy jajko?"

Nie wiemy i nigdy się do końca (pewnie) nie dowiemy.
Możemy jedynie zakłać, dla mnie nie do przyjęcia/nie do zaakceptowania było by pogodzenie się z tym, że jestem marionetką w czyjś rękach. Także przyjmuje, że mam całkowicie wolną wolę.
 

Elune

trąbka?
Dołączył
30 Marzec 2006
Posty
1 107
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Ja tak do religii chrześcijańskiej domówię związanego z wolną wolą i wierzenia według tych zabobonów. Mówią, że BÓG ma plany w okół każdego z nas...więc gdzie ta wolna wola? A tak słyszałem, że wszystko jest tak jak on chce bo on jest wszechmogący... więc jeśli ma plan według nas... to i my wolnej woli nie mamy. Załóżmy, wymyślił sobie Stalina, Hitlera i miał w okół nich taki plan? I nie gadać mi tu jak wszędzie, że oni sami tak wybrali, bo mieli wolną wolę. Nie ma wolnej woli, ponieważ BÓG ma wobec nas swój plan. Więc on dał nam taką przemoc, która jest codziennością. Nie dał..., on nam ją wymyślił i wprowadził w życie. Więc albo BOGA nie ma, albo jest wielkim... już się brzydko wyrażać nie będę, bo kogoś obrażę ;P
gdy masz w pewnej sytuacji wybór :
A i B
to zanim dokonasz tego wyboru Bóg już wie którą opcje wybierzesz.
w takim razie twoja wolna wola to:
- wybór opcji o której wie Bóg
- wybór drugiej opcji (możliwy tylko gdy Bóg niejstnieje bo gdyby istniał to wiedzałby ze ją wybierzesz. chyba ze nie jest taki wszechwiędzącyjak sie o nim sądzi)
No i tutaj właśnie według Spojlera można oprzeć moją hipotezę xD Że mamy wszystko już zaplanowane i nie mamy wolnej woli...bo BÓG już wszystko wie co będzie, a więc... no jaka tu logika wolnej woli i jego wiedzy? Albo go po prostu nie ma... rach ciach ciach xD

Wiem, że do wszystko było analizowane i w ogóle, ale chciałem to po swojemu napisać xD
 

syzyff

Nowicjusz
Dołączył
4 Lipiec 2006
Posty
83
Punkty reakcji
0
Mówią, że BÓG ma plany w okół każdego z nas... więc gdzie ta wolna wola? A tak słyszałem, że wszystko jest tak jak on chce bo on jest wszechmogący... więc jeśli ma plan według nas... to i my wolnej woli nie mamy.

To, że Bóg ma plany wobec każdego z nas, wcale nie oznacza, że my dokonujemy wyborów według tych planów. Gdybyśmy nie mieli wolnej woli, nikt nigdy nie dokonałby wyboru grzechu, bo przecież Bóg dał Dziesięć Przykazań po to, abyśmy zawartych w nich grzechów nie popełniali, a popełniamy. Popełniamy, bo odwracamy się od planu Bożego. Odwracamy się, bo mamy wolną wolę, a Pan Bóg to szanuje. Nie jesteśmy zaprogramowanymi robotami. Jeśli nie chcemy, nie musimy słuchać Pana Boga.

A to, że Bóg wie, co uczynimy... Jest wszechwiedzący i zna nasze serce, wie co tam sobie umyśliliśmy i do czego zmierzamy, zna także nasze słabości i to, do czego nas one prowadzą, jeśli się im nie przeciwstawiamy. Zresztą On zna nas jak nikt inny. Dlaczego więc nie miałby wiedzieć, jak postąpimy w tej czy innej sprawie?
 

Malus

Nowicjusz
Dołączył
1 Wrzesień 2006
Posty
54
Punkty reakcji
0
Mnie też to zawsze ciekawiło jak to jest ale uznałem własnie tą argumentacje mamy wolną wole ale Bóg wie co zrobimy.
 

Elune

trąbka?
Dołączył
30 Marzec 2006
Posty
1 107
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Mnie też to zawsze ciekawiło jak to jest ale uznałem własnie tą argumentacje mamy wolną wole ale Bóg wie co zrobimy.
No i buhuahua xD NIe widzę w tym sensu :p Skoro Bóg ten wie co zrobimy, to czy mamy prawo wyboru? Bo to jest z góry już wybrany wybór. A więc przeznaczenie, a jak jest przeznaczenie to brak wolnej woli. Nie nie xD xD według matematyki to jest tu 0 logiki xD
Bóg wie <=> nie mamy wolnego wyboru v [Bóg nie wie (czyli chrześcijaństwo kłamie) v Bóg nie istnieje] <=> mamy wybór .
Nom coś takiego ^_^ włala huehue
Dlaczego więc nie miałby wiedzieć, jak postąpimy w tej czy innej sprawie?
Bo wszystko wtedy jest z góry ukartowane.
 

Malus

Nowicjusz
Dołączył
1 Wrzesień 2006
Posty
54
Punkty reakcji
0
To jest trudne do zrozumienia i nie ma idealnego przykładu ale sprubuje coś wymyśleć... np: dajesz psu jedzenie wiesz że pies jedzenia nie widział od tygodnia pies niby może nie zwrucić uwagi na jedzenie i osiurać ci noge niby ma wolną wole. Ty wiesz że pies zje i pies je. może to nie jest idealny przykład ale nie chce mi sie wymyślać leprzego.
 

Szalony Odys

Bywalec
Dołączył
15 Lipiec 2006
Posty
3 280
Punkty reakcji
31
Wiek
38
Miasto
Asgard
Wiedzieć co ktoś zrobi a kierować nim to co innego. Mogę Cię postawić w jakieiś sytuacji i znając ciebie wiedzieć jak zareagujesz, ale ja Ci tego wyboru nie nażucę. Poprostu znam Cię zbyt dobrze. To raz.
Bóg ma wobec nas plany. Tym planem jest zbawienie. I na tym się ten plan konczy. To jak do niego dojdziemy i czy dojdziemy zależy od nas
Zadałem to pytanie naszemu księdzu i odpowiedział mniej więcej tak^^
 

Elune

trąbka?
Dołączył
30 Marzec 2006
Posty
1 107
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Ale ty możesz zaskoczyć kogoś raz, i zrobić coś zupełnie nie podobnego. Twój dobry znajomy się uśmieje/zdenerwuje/zacznie podziwiać "i dobry bóg wie co". A Bóg będzie wiedział, że Ty chciałeś go zaskoczyć, ale on się nie dał :D on wiedział xD i możesz MU jak tamten pies co Malus pisał "osiurać nogę", ale on wie, że to chciałeś zrobić xD... I odsunie nogę? xD no ciekawe xD
 

Szalony Odys

Bywalec
Dołączył
15 Lipiec 2006
Posty
3 280
Punkty reakcji
31
Wiek
38
Miasto
Asgard
No tak, ale nawet gdybym miał w twojej głowie jakiegoś implanta, któryby mi pokazywał co masz zamiar zrobić zanim to zrobisz to i tak na Ciebie nie wpłynę. Poprostu wiem to, ale ty dalej wybierasz sam. (metafora taka :D :sexy: ). Chodzi o to, że Bóg jest przecież wszechmocny a więc może wiedzieć co ty chcesz zrobić, ale masz wolną wolę, a więc od Ciebie zależy i tak decyzja
To już takie moje wypociny B) :sexy: ^^ :bag:
 

odeon

Laudare Rhinocerotidae
Dołączył
2 Grudzień 2005
Posty
4 108
Punkty reakcji
7
Wiek
35
W zasadzie to mamy wolną wolę.
Możemy mordować ludzi, zostawiać za sobą spaloną ziemię i gnębić innowierców.
Nikt nam nie zabrania.
Problem polega na tym, jakie konsekwencje to ze sobą niesie.
 

odeon

Laudare Rhinocerotidae
Dołączył
2 Grudzień 2005
Posty
4 108
Punkty reakcji
7
Wiek
35
Jak nie masz nic do powiedzenia w tym temacie, co by cokolwiek wnosiło nowego, to zachowaj to dla siebie.
 

cwieku

Nowicjusz
Dołączył
11 Grudzień 2005
Posty
272
Punkty reakcji
0
cuz temta wyczerpany zostal ale sodze ze jednak niema tej wolnej woli np. X przykazan prawa wedlug ktorych mamy zyci
narzucana nam przez innych religia kiedys chcescijanska:p
zbawienie obiecane przez boga jak cos zrobisz

jazeli to jest pokaz wolnej woli to ja jestes swiety :p

fakt niemusisz czegos zrobic ale jezeli tego niezrobisz bedziesz cierpial itp.
przyklad dotyczy tylko religi wyrzej wymienionej wiem ze mozna podac setki argumentow przeciw ale to jest tylko moje skromne zdanie


ps. sorki za pisownie jezeli sa jakies bledy :) temat ten juz byl gdzies poruszany tu:p
 

Elune

trąbka?
Dołączył
30 Marzec 2006
Posty
1 107
Punkty reakcji
0
Wiek
33
Czyli, wolna wola jest, Boga nie ma...bo jak już wyszło, jeżeli bóg jest to nie ma wolnej woli.
Szalony Odys moglibyśmy tak się sprzeczać wieczność xD Ja teraz bym napisał, że Bóg wiedziałby co TY zrobisz, jeszcze przed TWOIM urodzeniem. Ale i tak coś wymyślisz. :p
 

Szalony Odys

Bywalec
Dołączył
15 Lipiec 2006
Posty
3 280
Punkty reakcji
31
Wiek
38
Miasto
Asgard
Tym sposobem doszliśmy do momentu, że i tak Bóg wie co robimy teraz więc pisząc to piszę to co "kazał" mi Bóg. Temat uważam za zamknięty, a raczej wyczerpany ponieważ to czy mamy wolną wolę jest nie do udowodnienia :D .
PS. Popytam się księdza, katychetki i popa to coś jeszcze napisze
 

ponury_murzyn

Przyjaźnie nastawiony do świata 22-latek ;)
Dołączył
10 Lipiec 2005
Posty
4 235
Punkty reakcji
53
Wiek
34
Miasto
Wrocław
ej generalnie skoro bóg i tak wie jak przezyjemy życie to po co w ogole je przezywamy? odrazu powinna być selekcja "ty pieklo, ty niebo, ty pieklo, ty pieklo, wy dwaj do nieba..." przeciez bog i tak zna kazdy nasz postępek. nawet jak jestem całe zycie zly i powiem sobie "o, od teraz bede dobry, wszystkiego żaluje[i sie szczerze zaluje]" to bóg i tak to przewidzi wiec po co jest ten moment na ziemi? no chyba ze boga nie ma i to my go stworzylismy ze strachu...
 

korrek

Nowicjusz
Dołączył
19 Kwiecień 2006
Posty
368
Punkty reakcji
0
Wiek
31
Miasto
127.0.0.1
ej generalnie skoro bóg i tak wie jak przezyjemy życie to po co w ogole je przezywamy? odrazu powinna być selekcja "ty pieklo, ty niebo, ty pieklo, ty pieklo, wy dwaj do nieba..." przeciez bog i tak zna kazdy nasz postępek. nawet jak jestem całe zycie zly i powiem sobie "o, od teraz bede dobry, wszystkiego żaluje[i sie szczerze zaluje]" to bóg i tak to przewidzi wiec po co jest ten moment na ziemi? no chyba ze boga nie ma i to my go stworzylismy ze strachu...

Tu chodzi o cos w rodzaju próby przed właściwym życiem. taką próbe przed nami mialy anioły i niektóre ją przegrały. Teraz pora na ludzi. Bóg wie co zrobimy, bo stoi ponad czasem, ale my to możemy zmienic. Trudno to opisać ludzkimi słowami, ale tak jest.
 
Do góry