Czy język polski skazany jest na zagładę ?

Wilk_LancaSter

wiek jest zmienną niezależną, od której wiele zale
Dołączył
18 Luty 2012
Posty
3 319
Punkty reakcji
40
Polszczyzna przetrwa, jeśli jej pomożemy odśmiecaniem.
Wiemy jeszcze co oznacza szpikulec?
A czy wiemy co oznacza, że wszystko musi być zrobione pod strychulec?
Strychulec miał dwa znaczenia - wzornik i wyrównywacz. (np. wyrównywanie gliny w formie na cegły)
Chyba już tylko nieliczni wiedzą co oznacza szachulec. Wymyślono, że to słowo pochodzi od szachów.
Nieprawda, Szachulec oznacza belkę lub deskę czy listwę, która łączy dwa równoległe elementy (np. słupy) Łączy je i usztywnia (na mur!) w płaszczyźnie połączenia jeśli dół (dolną część) jednego elementu połączymy z górą drugiego elementu (tego drugiego słupa). To takie ukośne połączenie, a nie kanki w pruskim murze.
Gargulec (rzygacz) jeszcze się zachował w słownikach i encyklopediach
 
A

Aleksa24

Guest
Przez to, że nasz kraj jest słaby gospodarczo (nadal) oraz z znapływem nowych kultur prawdopodobnie tak się będzie działo, bo raczej niewielu obcokrajowców uzcy się akurat języka polskiego. Ja sama teraz zaczęłam program hanzilla gdzie w domku i nawet tramwaju uczę sie języka chińskiego, którym posługuje się aż 1/4 ludności świata i pod względem gospodarczym są w top 3 świata :)
 

_marcin

Nowicjusz
Dołączył
29 Marzec 2016
Posty
32
Punkty reakcji
2
Język angielski jest językiem możliwie najbardziej uproszczonym żeby było łatwo się komunikować.
Wiersze w języku angielskim, piosenki brzmią paskudnie.

Język polski, jak mi się personalnie wydaje, ulegał różnego rodzaju wpływom literatury, poezji które nie tylko korzystały z języka ale w dużej mierze go kreowały dzięki czemu nasz język piękniejszy.
Kiedyś było parcie na zapożyczenia francuskie, potem na zapożyczenia niemieckie - szlafrok, teraz jest na zapożyczenia angielskie. Żebyśmy tylko od chińczyków nie zapożyczali w przyszłości!
Język angielski nie podporządkuje sobie języka polskiego bo nie narzuca nam odmiany wyrazów. Nie ingeruje w najważniejszą część naszego języka, nie mąci nam w formantach słowotwórczych.
Wyraz "Sory" nie brzmi zbyt polsko ale jak chcemy wykazać się chłodem czyli być cool, to możeby powiedzieć "sorawka". Co brzmi już bardziej swojsko.

Puryści językowi się oburzają od wieków ale ewolucja języka będzie następowała.

Cóż z tego, że wyrazy takie jak image, beauty, sorry weszły do naszej mowy powszechnej, skoro, jak mam nadzieję, nikt tego nie będzie używał w stylu formalnym.

Apropos, ja bardzo lubię wyraz mejla, zamejlować, wysłałem panu ne mejla. Lubię, używam, a ostatnio się dowiedziałem, że to forma poprawna.
 

AuroraBorealis

Nowicjusz
Dołączył
24 Luty 2016
Posty
46
Punkty reakcji
0
_marcin napisał:
Język angielski jest językiem możliwie najbardziej uproszczonym żeby było łatwo się komunikować.
Wiersze w języku angielskim, piosenki brzmią paskudnie.
Generalizujesz. Angielski wcale nie jest prosty. Podstawy, owszem, ma proste i tyle starczy do komunikacji "Kali jeść, Kali pić". Wystarczy trochę się zagłębić w język i wcale tak łatwo i różowo nie jest.
Brzmią paskudnie? Jeśli słuchasz popowej papki w radiu, to tak. Jeśli słuchasz kogoś z nieładnym/dziwnym akcentem, to tak. Przy dobrej interpretacji można zamknąć oczy i słuchać, nie zwracając uwagi na słowa.
 

PAPR0CKI

Nowicjusz
Dołączył
7 Sierpień 2015
Posty
28
Punkty reakcji
1
Wystarczy, że sięgniesz po średniowieczne wiersze w języku angielskim :)
 

MartynaW

Nowicjusz
Dołączył
11 Kwiecień 2016
Posty
4
Punkty reakcji
1
Język polski przetrwa tak czy inaczej, przetrwał prawie 130 lat rusyfikacji to i zmiany kulturowe przetrwa.

Kiedyś wplatano łacine bo tak dostojniej a dziś angielski bo jest na czasie.

Żaden język nie brzmi tak samo jak na przykład 500 lat temu.
 
W

wiki9969

Guest
Prawda, że język się zmienia. Jednak oczy puchną i uszy krwawią gdy czyta się i słucha wypowiedzi rodaków. Nie mówię, że ja jestem jakaś idealna, ale uważam, że znajomość podstaw ortografii i gramatyki nikomu nie zaszkodzi. ;)
 

Maszyn

Nowicjusz
Dołączył
23 Sierpień 2016
Posty
14
Punkty reakcji
2
Dopóki istnieje Rzeczpospolita Polska nic językowi polskiemu nie grozi. Jest to urzędowy język naszego państwa i w tej kwestii w ciągu najbliższych setek lat nie ma powodów do obaw. A fakt, że jest podatny na wpływy - cóż, każdy język jest podatny i ewoluuje na przestrzeni lat. Dziś, w dobie globalizacji, proces przekształcania języka polskiego (i nie tylko!) i wpływom angielskiego jest zupełnie normalny. Tak jak setki lat temu w czasach zaborów do języka polskiego przeniknęły zapożyczenia niemieckie i rosyjskie. Poza tym jeszcze 70 lat temu Polacy stanowili tylko 2/3 Rzeczpospolitej więc obce wpływy były faktem i dziś w normalnej rozmowie nawet nie czujemy słów obcego pochodzenia.

Inna sytuacja panuje za granicami Polski. Tam język polski rzeczywiście umiera, ale tylko z powodów historyczno-politycznych. Nie mieliśmy nigdy swojej kolonii, ani żadnego terytorium zamorskiego, a językiem polskim posługiwali się w znakomitej większości etniczni Polacy. Dziś polski można usłyszeć wśród Polonii rozsianej po całym świecie oraz w Izraelu, gdzie istnieje jeszcze pokaźna społeczność polskich Żydów posługujących się polszczyzną.
 

Augusta

Nowicjusz
Dołączył
11 Listopad 2016
Posty
33
Punkty reakcji
1
Nadmiar zapożyczeń - zgadzam się, mnie jednak bardziej rażą dziwne konstrukcje językowe ("nicość wypowiedzi"; "nadużywa się obcych naleciałości"?), łączenie wyrazów w taki sposób, by wypowiedź wydawała się mądrzejsza (ostatnio w mejlu przeczytałam: "sprzeciw wobec bezpodstawnych prób postawienia mnie w pozycji podległości"), lub niepotrzebnie używanie rzadkich słów, kiedy można użyć prostych. Bardzo drażnią mnie też błędy w interpunkcji, na przykład widoczna w tytule tego tematu spacja przed znakiem zapytania ;) Też robię błędy - ale ponieważ zawsze byłam miłośniczką języków (wszelkich, a języka polskiego w szczególności), zwracam uwagę na styl, gramatykę, słownictwo. Jak mawia mój przyjaciel, to czasem dar, a czasem przekleństwo ;)
 

parapluie

Nowicjusz
Dołączył
19 Wrzesień 2017
Posty
5
Punkty reakcji
0
Moją uwagę przyciągnął tytuł tej dyskusji, ponieważ trochę mnie rozśmieszył ze względu na jego patetyczny ton. Moim zdaniem to normalne, że język ewoluuje na przestrzeni lat i co za tym idzie zmienia się, wprowadzane są zapożyczenia. Co więcej wiele polskich słów, które na stałe przyjęły się do naszych słowników i traktujemy je jako "normalne" to zapożyczenia, więc nie rozumiem paniki. :> Warto jednak dbać o poziom naszych codziennych wypowiedzi i wzbogacanie słownictwa, np. przez czytanie książek.
 

jazow

Nowicjusz
Dołączył
4 Sierpień 2017
Posty
15
Punkty reakcji
1
To ja tylko dodam że w naszym języku jest właśnie za dużo zapożyczeń.Np. w języku niemieckim są tylko dwa słowa zapożyczone z polskiego...
"Łał"- już racze nikt nie mówi!
"Tiszert"- miejmy nadzieję,że ponownie będzie to "koszulka"?!
Może nie będzie tak źle z naszym językiem.
->Mówimy o młodszym pokoleniu,o nastolatkach-"tak to oni język niszczą".
->Ale proszę oglądnąć telewizję śniadaniową /publiczną czy prywatną/.Co ci prowadzący czy zaproszeni goście wyprawiają z polszczyzną?! - stylistka od mody nie ma pojęcia co to są gumowce i nazywa to kaloszami...a nastolatki patrzą,słuchają i się uczą "po polskiemu".
:wink:
 

Mr Papuga

Nowicjusz
Dołączył
7 Maj 2017
Posty
237
Punkty reakcji
5
Miasto
Warsaw
Jest o wiele języków, które wymrą szybciej niż Polski, ale jednak prędzej czy później takie wymarcie może nastąpic, szczególnie jak dalej więcej Polaków bedzie uciekać za miedzę w poszukiwaniu dolarów.
 

pawlo90

Nowicjusz
Dołączył
20 Październik 2017
Posty
10
Punkty reakcji
1
myślę że tak szybko to jezyk polski nie zginie, jednak troche nas Polaków jest ;)
 

mirek

Nowicjusz
Dołączył
19 Listopad 2017
Posty
6
Punkty reakcji
0
To normalne, że język się zmienia. Przez tyle lat ewoluował i będzie się zmieniał nadal. Myślę, że nie zginie, jednak każda nacja chce mieć jakiś swój wyróżnik.
 

Caleb

VIP
VIP
Dołączył
3 Maj 2007
Posty
8 989
Punkty reakcji
206
Język polski jest jednym z barwniejszych i trwalszych, więc o potencjalną zagładę bym się nie obawiał. Również zapożyczenia nie są niczym nowym, ani złym, podobnie jak terminy mające swoje źródło w internecie. Jest przecież coś takiego jak język codzienny, który z czasem zaczyna być pewną normą i mówi o tym cała dziedzina zwana socjologią języka. Bardziej martwi pauperyzacja tekstów pisanych w mediach.
 

Regis_II

Nowicjusz
Dołączył
25 Grudzień 2017
Posty
102
Punkty reakcji
4
Miasto
Banks od Eden
Pragnę uspokoić. Język polski zmienia się nieustannie odkąd istnieje, równolegle do ludu, z którym rownolegle się rozwijał i przekształcił.

Bardzo trudno byłoby się nam dogadać z Polakiem sprzed 500 lat. A z tym sprzed 1000 lat jeszcze trudniej, wręcz gorzej niż z z dzisiejszym czechem.

Język ewoluuje, ponieważ człowiek rozwija, przekształca kulturę i rzeczywistość społeczną. Język MUSI ewoluować i jest to zjawisko zupełnie naturalne,prawidłowe.

W KAŻDYM języku istnieje mnóstwo zapożyczeń i ich przekształceń, gdyż słowa są dobrem kultury, które przenoszone jest pomiedzy społeczeństwami na zasadzie dyfuzji. Jest to nie tylko nieuniknione i powszechne, ale też normalne i korzystne.
Pragnę uspokoić. Język polski zmienia się nieustannie odkąd istnieje, równolegle do ludu, z którym rownolegle się rozwijał i przekształcił.

Bardzo trudno byłoby się nam dogadać z Polakiem sprzed 500 lat. A z tym sprzed 1000 lat jeszcze trudniej, wręcz gorzej niż z z dzisiejszym czechem.

Język ewoluuje, ponieważ człowiek rozwija, przekształca kulturę i rzeczywistość społeczną. Język MUSI ewoluować i jest to zjawisko zupełnie naturalne,prawidłowe.

W KAŻDYM języku istnieje mnóstwo zapożyczeń i ich przekształceń, gdyż słowa są dobrem kultury, które przenoszone jest pomiedzy społeczeństwami na zasadzie dyfuzji. Jest to nie tylko nieuniknione i powszechne, ale też normalne i korzystne.

Innym tematem, bolączką, jest język pisany współczesnej młodzieży (i nie tylko) - brak interpunkcji, prymitywna składnia, błędy ortograficzne oraz koszmarne skróty i slang.... Dramat....
 

vengo

Nowicjusz
Dołączył
28 Maj 2009
Posty
663
Punkty reakcji
0
Regis_II napisał:
Pragnę uspokoić. Język polski zmienia się nieustannie odkąd istnieje, równolegle do ludu, z którym rownolegle się rozwijał i przekształcił.

Bardzo trudno byłoby się nam dogadać z Polakiem sprzed 500 lat. A z tym sprzed 1000 lat jeszcze trudniej, wręcz gorzej niż z z dzisiejszym czechem.

Język ewoluuje, ponieważ człowiek rozwija, przekształca kulturę i rzeczywistość społeczną. Język MUSI ewoluować i jest to zjawisko zupełnie naturalne,prawidłowe.

W KAŻDYM języku istnieje mnóstwo zapożyczeń i ich przekształceń, gdyż słowa są dobrem kultury, które przenoszone jest pomiedzy społeczeństwami na zasadzie dyfuzji. Jest to nie tylko nieuniknione i powszechne, ale też normalne i korzystne.
Pragnę uspokoić. Język polski zmienia się nieustannie odkąd istnieje, równolegle do ludu, z którym rownolegle się rozwijał i przekształcił.

Bardzo trudno byłoby się nam dogadać z Polakiem sprzed 500 lat. A z tym sprzed 1000 lat jeszcze trudniej, wręcz gorzej niż z z dzisiejszym czechem.

Język ewoluuje, ponieważ człowiek rozwija, przekształca kulturę i rzeczywistość społeczną. Język MUSI ewoluować i jest to zjawisko zupełnie naturalne,prawidłowe.

W KAŻDYM języku istnieje mnóstwo zapożyczeń i ich przekształceń, gdyż słowa są dobrem kultury, które przenoszone jest pomiedzy społeczeństwami na zasadzie dyfuzji. Jest to nie tylko nieuniknione i powszechne, ale też normalne i korzystne.

Innym tematem, bolączką, jest język pisany współczesnej młodzieży (i nie tylko) - brak interpunkcji, prymitywna składnia, błędy ortograficzne oraz koszmarne skróty i slang.... Dramat....
Czy zaniknie j.polski ..zależy tylko i wyłącznie od nas!!!
Jeżeli będziemy dbać o czystość języka w myśl M.Reja
"A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi iż swój język mają"

gęsi*przymiotnik do "języka"-odnosi się do j.łacińskiego.
==
Dzisiaj,jest cool ,wplatanie j.angielskiego do polskiego słownictwa.
 

milatam

Stały bywalec
Dołączył
22 Listopad 2017
Posty
1 454
Punkty reakcji
175
A moim zdaniem języki lokalne powinny zdechnąć. Świat powinien podjąć decyzję o wprowadzeniu ogólnoświatowego języka i tego się trzymać. We wszystkich narodach od konkretnego roku powinno wprowadzić się jeden język.
Po jednym pokoleniu skończyły by sie bariery między ludźmi. Powiedzcie, na co człowiekowi jego język lokalny? Na co? Gadać można i po angielsku. Po co setki tych języków, gwar, odmian, dialektów to ja nie wiem.
Uważam to wszystko za największą ludzką głupotę tłumaczoną tradycją i historią.
 

vengo

Nowicjusz
Dołączył
28 Maj 2009
Posty
663
Punkty reakcji
0
_____________________ napisał:
A moim zdaniem języki lokalne powinny zdechnąć. Świat powinien podjąć decyzję o wprowadzeniu ogólnoświatowego języka i tego się trzymać. We wszystkich narodach od konkretnego roku powinno wprowadzić się jeden język.

Uważam to wszystko za największą ludzką głupotę tłumaczoną tradycją i historią.
Nie mam nic przeciwko ==jeśli tym jedynym światowym językiem będzie j.polski !!...a właściwie JĘZYK LECHICKI & SCYTYJSKI [przodków naszych] zwany SANSKRYT!!
lechia-impire.jpg


walczmy o pamięć i wiedzę jaką skradziono PRZODKOM NASZYM !!!!!!


======
Po jednym pokoleniu skończyły by sie bariery między ludźmi. Powiedzcie, na co człowiekowi jego język lokalny? Na co? Gadać można i po angielsku. Po co setki tych języków, gwar, odmian, dialektów to ja nie wiem.
Dobrze ,że nie jesteś decyzyjny :wink: ...Jesteś zwykłym zjadaczem chleba...ZERO WIEDZY...ZERO WIĘZI..ZERO WARTOŚCI...powodzenia przy pełnej misie ! :emotka_3216:
Uważam to wszystko za największą ludzką głupotę tłumaczoną tradycją i historią.
powiedz to swoim dzieciom ..by zmieniły nazwisko i narodowość i zapomniały o rodzinnej historii i tradycji!!



Caleb napisał:
Bo to dobre wytłumaczenie.
Dobrze, że RESZTA POLAKÓW wie kim byli nasi przodkowie i jak cenny pozostawili nam język którym sie posługujemy !! ... KAŻDE POLSKIE SŁOWO TO SAMO-SKRYCIE wiedzy!!!!! -- zacznij poznawać swój język a ukaże Ci się BRYLANT!! ręczę, że zmienisz zdanie by go utracić na rzecz cepa angielskiego :thumbdown:
np...=w przyrodzie nic nie ginie = oznacza= PRZY-RODZIE nic nie ginie ....ROD -Bóg Prasłowia
RÓD-NARÓD-RODZIĆ-RODOWY-PRZYRODZONY.....itd..żyje Ten Bóg w naszym języku do dzisiaj ..choć zapomniany.

n
rod-bc3b3g-sc582owian.jpg

..
 
Do góry