Czemu PIS ma tak wysokie poparcie ?

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
sytuacja międzynarodowa nieco przypomina tą sprzed 10 lat, hossa trwa i wtedy też trwała, zauważ że w samej Polsce pojawiają się sygnały o przegrzaniu - ceny mieszkań wzrosły ponownie do poziomu przekraczającego możliwości płatnicze, jak też firmy polskie by już dawno się wykończyły gdyby nie pracownicy z Ukrainy, ale jak oni pojadą na zachód Europy to kto będzie wtedy pracował ?

dane o inflacji ? poczytaj jak ja dane GUS

poziom za listopad 2016 - inflacja 0,00
poziom za sierpień 2017 - inflacja 1,8

to o ile wzrosło procentowo ?
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
Nie ogarniam Twojej ekonomii. O 1,8% wzrosło i na co to jest dowód? Czy w rozwiniętych krajach nie występuje inflacja? Jak Twoim zdaniem finansuje się wzrost plac?
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
wiesz jestem prosty człowiek, i rozróżniam kiedy jest zero a kiedy 1,8
do zeszłego roku była przecież deflacja, teraz wyraźnie przyśpiesza

wzrost płac przekłada się na inflację, skoro ludzie mają więcej kasy do wydania to podmioty sprzedające podwyższają cenę, to normalne zjawisko

kłopot z inflacją jest taki że trudno nad nią panować, jeśli gospodarka się będzie przegrzewać to inflacja będzie rosła, wzrost wysokości pensji ponad wzrost wydajności, następnie dalszy wzrost cen i tak wpada się w spiralę inflacji, ratunkiem jest podwyższanie stóp procentowych ale tego nie będzie bo to decyzja polityczna, i dalej będzie krążyło coraz więcej pieniędzy w gospodarce,

a jaki efekt ? zauważ co się stało po odkryciu złota w Indiach Zachodnich, jaki nastąpił wzrost inflacji przez napływ złota i jak Hiszpania za to zapłaciła

XX wiek to też dobry przykład, finansowanie gospodarki pustym pieniądzem i bum kryzys światowy
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
Herbatniczek napisał:
a jaki efekt ? zauważ co się stało po odkryciu złota w Indiach Zachodnich, jaki nastąpił wzrost inflacji przez napływ złota i jak Hiszpania za to zapłaciła
Herbatniczek Ty się tu znajomością historii to nie Popisuj tylko Wyjaśnij dlaczego punkt wyjścia dla swoich rozważań Umieściłeś akurat
w chwili trwania deflacji? Co więcej Robisz z tego Wielką Aferę choć dla mnie jest to tak oczywiste jak to że po dniu przychodzi noc.
Jaka Twoim zdaniem inflacja powinna być w Polsce i jak to sie ma np do bogatego Zachodu?
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
inflacja do maksymalnie 2 % byłaby maksymalna, i dlatego dzisiejszy wskaźnik uważam za bezpieczny, ale niepokoi mnie ruch i jego intensywność a to oznacza że dzisiejszy bezpieczny poziom łatwo stanie się historią. I to jest problem, tendencje się liczą

deflacja była w zeszłym roku a dziś nie ma po niej śladu, chyba z faktami się nie spieramy ?

a historia jest nauką życia bo pokazuje jak dwa razy tego samego głupstwa nie popełnić, nieprawdaż ?
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
A może Nas Herbatniczek "oświecić" czemu to akurat 2 %? Jakie to plagi egipskie Nam grożą przy chwilowym osiągnięciu 2,5-3%?
Tak swoją drogą wzrostu inflacji to nie liczy się chyba poczynając od 0%. To już proponuje średnią ostatniego roku kiedy ta występowała. Według metodologii Herbatniczka wzrost od 0 do 1% jest już zaj..... wynikiem. Ciekawe jak by sie przełożył do cen chleba czy piwa.
Historia owszem jest nauka życia ale już nie ekonomii(choć nie wiem czy merkantylizm jednak nie znalazłby zastosowania w aktualnej Polsce). Nie można więc porównywać renesansowe kolonialne mocarstwo z rozwijającą się gospodarką w XXI wieku. Teraz inne błędy raczej sie popełnia.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
pożyjemy zobaczymy,
a błędy ludzie zawsze popełniają te same
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
krzysztoff, co Ty taki cięty? Sam byś rzucił paroma " źródłami " na zachętę, a nie rzucał się do ludzi dlatego, że napiszą coś, co Ci nie pasuje.

Ja tylko zauważyłem, że przy inflacji w okolicach 2% rocznie, podwyżka cen płac o ileś tam % w stosunku do dzisiejszej płacy to zwykła manipulacja. Wartość nabywcza tych pieniędzy wcale nie wzrośnie o 15% i tyle w tym temacie.



kszyrztofff napisał:
Proponuję zejść na ziemię. Przypominam że jeden ze wskazanych artykułów zaczynał sie od tytułu: Mamy najniższą inflację w tym roku.
W tym roku, no to jest super sprawa, ale nadal porównujemy się do TEGO ROKU, a nie do lat poprzednich. W stosunku do lat poprzednich inflacja jest najwyższa, kolego.
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
glowonog napisał:
Ja tylko zauważyłem, że przy inflacji w okolicach 2% rocznie, podwyżka cen płac o ileś tam % w stosunku do dzisiejszej płacy to zwykła manipulacja. Wartość nabywcza tych pieniędzy wcale nie wzrośnie o 15% i tyle w tym temacie.
A ja zauważam że jest to "normalny poziom inflacji" wielokrotnie mniejszy od 15% procent podwyżki więc nie dostrzegam tu specjalnych powodów do narzekania. Jeśli więc glowonog nie chce takiej podwyżki przy tej inflacji to chętnie ja przyjmie bez słowa pojękiwań czy narzekań. W ramach Podziękowań mogę jeszcze piwo dorzucić. Nawet jeśli jego cena wzrosła "aż o 2%".
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
glowonog napisał:
W tym roku, no to jest super sprawa, ale nadal porównujemy się do TEGO ROKU, a nie do lat poprzednich. W stosunku do lat poprzednich inflacja jest najwyższa, kolego.
A od kiedy to porównuje się poziom inflacji do ....zera? Jaki ekonomista tak robi.....KOLEGO.....
 

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Zero było w 2014... Gdybyś czytał ze zrozumieniem, to byś to wiedział.

Dobra, z mojej strony koniec rozmowy, widzę, że na forumowisku dalej szerzy się chamówa i pyskówka. Nie mam zamiaru rozmawiać w ten sposób, pa :kiss:
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
Możesz podać swoją definicję "pyskówki i chamówy"? Ciekawe czy inni forumowicze te definicje będą podzielać? Tak swoją drogą uzasadnianie swojej opinii jeśli jest "nowa" bądź odbiega od innych jest w dobrym tonie na każdym forum nie tylko tu.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
ostatni wątek zmierza bardziej do rozważań makroekonomicznych i coraz mniej ma wspólnego z tematem głównym

zajmijmy się PIS

np. ciągiem dalszym wojny z prezydentem, kto przegra Duda czy Macierewicz ?
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
Tak na chłopski rozum minister powinien przegrać z Prezydentem w normalnym kraju. Jeśli człowiek nr 2 w PiS czyli Macierewicz nie przegra jeśli Kaczyński go nie poświęci to moim zdaniem pokaże to "normalność" Naszego kraju.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
jeśli tak będzie to będzie to tez kompromitacja Dudy, wtedy będzie prosty wybór: stać się pośmiewiskiem i notariuszem jak Komorowski czy faktycznie wypiąć się na swoje środowisko i zablokować większość sejmową
 

kszyrztofff

Nowicjusz
Dołączył
31 Grudzień 2016
Posty
1 005
Punkty reakcji
20
Co by jednak o Kaczyńskim nie mówić to wydaje mi się że "ma on papiery" na to aby tak Dudę jak i Macierewicza przywołać do porządku
dając złudzenie że doszło do zawieszenia broni czy kompromisu bez wskazywania zwycięzcy konfliktu.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
co do Dudy to nie takie proste, on był wybrany w głosowaniu powszechnym i w następnych wyborach musiałby kogo innego wystawić a to by oznaczało bratobójczą walkę, Kaczyński bardzo dobrze pamięta lata 90 i te czasy kiedy prawica wyniszczała się wzajemnie dopuszczając do władzy SLD i PSL

Duda chyba jest świadomy tego że może szantażować PIS wetem do ustawy, niezły klincz
 

Kaagular

Bywalec
Dołączył
12 Grudzień 2006
Posty
1 712
Punkty reakcji
39
Wiek
37
Miasto
wawa
kszyrztofff napisał:
Tak na chłopski rozum minister powinien przegrać z Prezydentem w normalnym kraju.
A to ciekawe. Na jakiej zasadzie minister miałby cokolwiek przegrać z Prezydentem? Znaczy się, Prezydent przychodzi do Premiera i mówi "dymisja dla X" i Premier leci to wykonać? Jakie ma tu umocowanie Prezydent? W tej kwestii Prezes partii rządzącej (przy większości w parlamencie) ma taką moc bo jest formalnym szefem Premiera (tzn. jak Premier go nie słucha, to Prezes zmienia Premiera poprzez głosowanie w sejmie, w którym Prezes rozdaje karty). Co więcej, praktycznie Prezes rządzi Prezydentem, bo w praktyce to partia desygnuje kogoś na kandydata na Prezydenta i udziela mu poparcia. Nie potrzeba żądnych "papierów", wystarczy kilka zdań z Konstytucji.

Prezydent to taki sobie "głos ludu" i nic więcej. Ma to o tyle znaczenie, że może kształtować poparcie społeczne. Tylko tyle i aż tyle.


Oczywiście przez "Prezes" nie mam na myśli wyłącznie Kaczyńskiego, żeby była jasność.
 

Herbatniczek

dziadek dynamit (wnuk mnie tak nazwał)
Dołączył
5 Sierpień 2011
Posty
10 511
Punkty reakcji
172
prawo prawem a życie życiem, przecież PIS domaga się od prezydenta odwołania jego rzecznika prasowego a przecież nie może zgodnie z prawem tego robić

w odniesieniu do samego Macierewicza mamy ciąg dalszy jego komedii ze śmigłowcami, obiecał już tyle razy że już prawie kupił a teraz znów to odroczył o rok może dwa, facet w obiecywaniu jest świetny
 
Do góry