CZAS -Istnieje czy to tylko iluzja?

ActiveAngel

Discoverer of new theories
Dołączył
30 Maj 2015
Posty
509
Punkty reakcji
21
Wiek
35
Miasto
Universe
Zastanawiałam się gdzie ten temat wsadzić , czy do filozofi czy nauki , bo obejmuje zarówno aspekty naukowe, co filozoficzne wyobrażenia forumowiczów. Jeśli źle go umiesciłam to go najwyżej przenieście :)

Wzór na czas to :

t= s/v

gdzie:

t- czas
s - droga
v- predkość

Czyli obliczając czas dzielimy drogę przez prędkość. O'k rozumiem na drodze czy ogólnie gdy coś się porusza.
Jednak można zakrzywić czasoprzestrzeń.... O'k rozumiem , chodzi o prędkość światła i to ono wyznacza nam czas.

A jak obliczyć czas życia np. danego człowieka?
Czy to jak długo żyjemy można nazwać czasem?
A może to nie czas, tylko zaprogramowana ilość czynności danego układu np. czynność serca , na 3 mld uderzeń i koniec? Szybkosc skracania się naszych telomerów... itp.
A może to nie czas odpowiada za nasze starzenie się , tylko geny?
A jeśli geny ... to czy czas ma jakieś znaczenie dla długości naszego życia?

Jak to właściwie jest z tym czasem?
 
E

Elen

Guest
Czas w czasoprzestrzeni nie ma wiekszego znaczenia. Ale dla naszych organizmow z pewnoscia ma, patrzac po ilosci siwych wlosow na glowie. Nasze ciala sa smiertelne. I nic sie na to nie poradzi. <poki co>
 

ActiveAngel

Discoverer of new theories
Dołączył
30 Maj 2015
Posty
509
Punkty reakcji
21
Wiek
35
Miasto
Universe
Elen napisał:
Czas w czasoprzestrzeni nie ma wiekszego znaczenia. Ale dla naszych organizmow z pewnoscia ma, patrzac po ilosci siwych wlosow na glowie. Nasze ciala sa smiertelne. I nic sie na to nie poradzi.

Ale zauważ , że na świecie jest wiele osób co starzeją się bardzo powoli, w wieku 26 lat muszą pokazywać swój dowód, by kupić alkohol,..
a są też ludzie , którzy starzeją się bardzo szybko, np. chorzy na progerię.
Jak widać czas nie ma tu żadnego udziału, tylko DNA.
Zatem ... to nie czas sprawia, że sie starzejemy , lecz procesy zachodzace w organiźmie.
Tak ja uwarzam. A inni co myślą na ten temat?



viola1308 napisał:
Patrzę w lustro... To ono w sposób nieubłagany pokazuje upływ czasu :(
A może to tylko iluzja ? :)
 
E

Elen

Guest
ActiveAngel napisał:
Zatem ... to nie czas sprawia, że sie starzejemy , lecz procesy zachodzace w organiźmie.
Tak ja uwarzam. A inni co myślą na ten temat?
Procesy swoja droga. Ta "magia" to nic innego jak stan umyslu, swiadomosc. Ja tez wygladam mlodo. <ponoc> Staram sie unikac negatywnych emocji. Zauwaz jak pieknie wygladaja np ludzie zakochani. :)
 

ActiveAngel

Discoverer of new theories
Dołączył
30 Maj 2015
Posty
509
Punkty reakcji
21
Wiek
35
Miasto
Universe
Elen napisał:
Procesy swoja droga. Ta "magia" to nic innego jak stan umyslu, swiadomosc. Ja tez wygladam mlodo. Staram sie unikac negatywnych emocji. Zauwaz jak pieknie wygladaja np ludzie zakochani. :)

No właśnie , wiec czas , może jest tylko złudzeniem :)
 
E

Elen

Guest
W pewnym sensie jest zludzeniem. Jednostki miar zapewne zostaly wprowadzone porzadkowo. Cyklicznosc dnia i nocy, nieskonczonosc.
 

ActiveAngel

Discoverer of new theories
Dołączył
30 Maj 2015
Posty
509
Punkty reakcji
21
Wiek
35
Miasto
Universe
A więc jeśli nasze życie nie jest zalezne od czasu to znaczy , że nieśmiertelność może być osiągalna :D
 

makfil

Bywalec
Dołączył
15 Listopad 2009
Posty
579
Punkty reakcji
39
Miasto
Ziemia, planeta ludzi
ActiveAngel napisał:
Jak widać czas nie ma tu żadnego udziału, tylko DNA.
Zatem ... to nie czas sprawia, że sie starzejemy , lecz procesy zachodzace w organiźmie.
Tak ja uwarzam. A inni co myślą na ten temat?
No tak, ale każdy z procesów składa się z jakiejś sekwencji zdarzeń nierównoczesnych, rozłożonych w czasie. Suma tych wszystkich procesów to także jakaś sekwencja zdarzeń i czynności organizmu. Czas jest czynnikiem porządkujacym życie i wyznaczajacym jego rytm, co nie znaczy, że mówi nam jak szybko mamy się starzeć i umierać. :)
 
M

MacaN

Guest
Heh :)

Zasadniczo wszystko od tego, w czym rozpatrujesz czas. W fizyce Newtonowskiej czas jest stały, niezmienny, ale w fizyce relatywistycznej czas absolutnie nie jest już wielkością stałą.

Nie można przytaczać wzoru na prędkość i porównywać z długością życia.
 

makfil

Bywalec
Dołączył
15 Listopad 2009
Posty
579
Punkty reakcji
39
Miasto
Ziemia, planeta ludzi
ActiveAngel napisał:
A jak obliczyć czas życia np. danego człowieka?
Czy to jak długo żyjemy można nazwać czasem?

Jak to właściwie jest z tym czasem?
[SIZE=10pt]ad1: czytamy datę urodzenia i datę śmierci. Od tej drugiej odejmujemy pierwszą. [/SIZE]

[SIZE=10pt]ad2: oczywiście, choć niektórzy nazywają to długością życia łącząc czas z wymiarem przestrzeni. W ten sposób zbliżają się do pojęcia czasoprzestrzeni. :lol: [/SIZE]

[SIZE=10pt]A tak już poważnie, to na użytek codzienny możemy spokojnie stosować przestarzałą koncepcję czasu, jako wielkości stałej, skalarnej i niezależnej od przestrzeni.
Dopiero rozpędzenie się do bardzo wielkich prędkości zmusiłoby nas do posługiwania się czasoprzestrzenią w ujęciu relatywistycznym. :)
[/SIZE]
 
Y

Yellow Jester

Guest
Jak mawiał pewien naukowiec - "wszystko jest umowne". Podejrzewam, że psy nie korzystają z zegarków, kalendarzy i tym podobnych sprzętów. Jakiś tam cykl dobowy obowiązuje, sezonowe zrzucanie sierści również. To wystarcza.
Przyzwyczailiśmy się jednak do pewnego porządku - większość ludzi woli wiedzieć, o której odjedzie ich pociąg. Zgadywanka pochłaniałaby zbyt wiele energii, którą można spożytkować lepiej, np. na prokreację.

Ciekawe stanowisko wobec tego problemu zajął niegdyś Salvador Dali.

av_546e7c142f70f.jpg


Nie ma obowiązku wyprawiania przyjęć urodzinowych, ale datę w papierach mieć warto. Takie czasy...

Czy ludzie pierwotni rachowali po psiemu?
 

Agne

Nowicjusz
Dołączył
20 Grudzień 2015
Posty
163
Punkty reakcji
4
Oczywiście, że czas istnieje. My jedynie nadaliśmy mu liczby, dzięki którym możemy odmierzać długość naszego życia. Czasem pozornie zatrzymuję się w chwili, która dłuży się w nieskończoność. Jednak o wiele częściej czas pędzi, a ja za nim nie nadążam. Idę spać, budzę się, idę spać, budzę się i tak w kółko. Ale czy z każdym kolejnym dniem coś się zmienia? Staje się bogatsza w nową wiedzę, którą mogę wykorzystać w życiu? Nie sądzę. Moja czasoprzestrzeń uległa zakrzywieniu.
 

makfil

Bywalec
Dołączył
15 Listopad 2009
Posty
579
Punkty reakcji
39
Miasto
Ziemia, planeta ludzi
Agne napisał:
Ale czy z każdym kolejnym dniem coś się zmienia? Staje się bogatsza w nową wiedzę, którą mogę wykorzystać w życiu? Nie sądzę. Moja czasoprzestrzeń uległa zakrzywieniu.

Agne, my – ludzie jesteśmy znacznie bardziej pokręceni i powykrzywiani niż czasoprzestrzeń.
Może właśnie dlatego powinniśmy korzystać z wiedzy teoretycznej i doświadczenia życiowego, które także stanowi poważną wiedzę o życiu. :)
 
Do góry