Co warto zobaczyć...poza Warszawą?

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 312
Punkty reakcji
199
Pałac Poznańskiego
ciąg dalszy


Opuścimy pokój karciany aby jeszcze w przyszłości do niego wrócić.
Przechodzimy do jadalni

Wielka Jadalnia

Została ona ukończona już dwa bądź trzy lata po śmierci Izraela Poznańskiego.
Dlatego jej wystrój to trochę jakby jego historia.

Po wejściu skręćmy w lewo przechodząc jakby na koniec jadalni i spójrzmy na lewą ścianę.
Ujrzymy tam specyficzny obraz jeśli dobrze pamiętam Samuela Hirszenberga o tytule Wjazd.
Przedstawia on jeźdźca na koniu który zmierza do miasta na wzgórzu.
Jeździec to Kalman Poznański ojciec Izraela zaś owe miasto to Łódź do którego to Kalman przybył w roku 1834.

Jezdziec.jpeg

Na lewo od obrazu widzimy fryz z wizerunkiem młodzieńca z radłem.
Obok niego stoi bogini Demeter (czyli bogini urodzaju) która jak należy się chyba domyślać mu sprzyja.
Wskazują to widoczne tam owoce.
Zwróćmy uwagę że ramami tego „obrazu” są herby Poznańskich.

młodzieniec z radłem.jpeg

Na lewo w górnym zwieńczeniu kredensu widzimy dalszą historię.
Widzimy tam jakby alegorię przemysłu tekstylnego.
O kulę ziemską opierają się mężczyzna i kobieta.
Mężczyzną trzyma w dłoni kłębek bawełny a kobieta uskrzydlone koło jakby
symbol boga Hermesa czyli opiekuna handlu.

zwieńczenie kredensu.jpeg

Dalszą częścią historii jest następne przedstawienie rzeźbiarskie
Dumny wyprostowany mężczyzna stoi na dziobie łodzi o nazwie Fortuna.
Obok niego stoi bogini Fortuna.
Mężczyzna nie ma już radła jak na poprzedniej rzeźbie.
To wskazuje na odniesiony przez niego sukces.
Co zatem trzyma on w dłoni?
Trzyma jakby zwój papirusu który możemy interpretować jako kontrakt otwierający rynki wschodnie(Rosja).

fortuna.jpeg

Ostatnim malowidłem które dopełnia tę historię jest malowidło nad kominkiem.
Pokazuje ono dwie sceny.
Po lewej stronie widoczna jest kobieta z biała chustą jakby wyraźnym gestem pożegnania.
Stoi ona nad wodą i kogoś żegna.
To jest pożegnanie zmarłego Izraela Poznańskiego który odpływa w daleką podróż z której już nie wróci.
Prawa część malowidła to trzy kobiety które ze sobą rozmawiają.
One symbolizują przyszłe pokolenia Poznańskich.
One mają kontynuować te dzieło które zaczął Poznański a które przez to jakby staje się nieśmiertelne.
Wróćmy do lewej części malowidła.
Widzimy na nim dwie sylwetki pawi.
Symbolizują one sobą wiosnę nadzieję a także odrodzenie.
Takiego pawia widzimy też jako dekorację powyżej kominka.

pożegnanie.jpeg

Wielka Jadalnia w filmie

Podobno kominek ten nie jest użytkowany to znaczy nie palono w nim niemal od powstania
jadalni.
Jest to dla mnie trochę dziwne.
Dlaczego?
Gdyż to właśnie w Wielkiej Jadalni ma miejsce scena w Ziemi Obiecanej gdzie Bucholtz
pokazuje Borowieckiemu listy jakie piszą do niego Polacy.
Odczytane wrzuca do palącego się kominka.
Podobno jednak w tej scenie użyto jakiegoś tricku i tylko wydawało się że pali się w kominku.
Jadalnia miała wystąpić w filmie Kurier gdzie angielscy żołnierze ordynarnie mają zaczepiać
kobietę na oczach Nowaka-Jeziorańskiego który stanie w jej obronie.
Okaże się potem że była niemiecką agentką.
Trzecim filmem są Psy 2 Ostatnia krew.
Jest tu restauracja gdzie Maurer zapewnia Wolfa „że go nie zabije”
po czym Wolf zamawiana „litr Wyborowej i ogórki”.image044.jpg

cdn
 

wwwatujest

Nowicjusz
Dołączył
31 Marzec 2023
Posty
56
Punkty reakcji
8
Zależy kto co lubi oglądać.
Co warto zobaczyć po za Łodzią, Lublinem, Wrocławiem, Szczecinem itd., może Warszawę?
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 312
Punkty reakcji
199
Łódź Oscarowa

część pierwsza



W dniu 11.06.2023 roku wziąłem udział w spacerze organizowanym przez Centrum Nauki i Techniki.
Spacerze pod hasłem: Łódź Oscarowa.
Ponieważ tych Oscarów „zbyt wiele nie było” tematem spaceru były też inne filmy.

Łódź to prawdopodobnie najbardziej filmowe miasto w Polsce. Z czego to wynika?
Słyszałem taką opinię że przyczyniły się do tego mniejsze zniszczenia miasta w trakcie ostatniej wojny. Mniejsze zniszczenia ponieważ walki miały miejsce wokół miasta a nie w nim.
Kiedy 11.06.2023 wybrałem się na spacer szlakiem oscarowych filmów organizowany przez
EC1 w Łodzi przewodnik spaceru poinformował że w mieście znajdziemy około czterech tysięcy pałaców i podobnych budowli z przełomu XIX i XX wieku.
„Jeśli do tej liczby dodać kamienice i oficyny z tego samego okresu będzie to około
ośmiu i pół tysiąca obiektów” – dodaje przewodnik.
Udajmy się więc ujrzeć niektóre z nich.
Poniżej kamienica w której mieszkała Wanda Gruz (Agata Kulesza) w oscarowym filmie Ida.
Jest to widok od ulicy zaś w filmie prawdopodobnie kamienica była widoczna od podwórka.


DSC04517.JPG

DSC04522.JPG

Zastanawialiście się kiedyś co się dzieje gdy jakiś obiekt spodoba się filmowcom lecz niestety jest on zamieszkały?
Są wtedy dwie możliwości.
- film się kręci bez „wysiedlenia” właściciela.
Koszt jest podobno wtedy mniejszy a zysk jest taki że właściciel ciągle czymś d… zawraca.
- właściciela się „wysiedla” w rozumieniu że na kilka dni funduje mu się pobyt w hotelu.
W tym czasie w miejscu jego zamieszkania kręci się odpowiednie sceny.
W obu przypadkach wcześniej zawiera się umowę że w wyniku zdjęć do filmu w lokalu nie dojdzie do istotnych zmian.
Ale co jeśli jednak trzeba coś w wyglądzie mieszkania zmienić i to może być trwałe?
Wtedy zdarza się że właściciel dostaje odszkodowanie pokrywające nie tylko „szkodę”
a czasem wartość remontu mieszkania.
Bliższych w tej sprawie szczegółów nie udało mi się ustalić.



Poniżej na zdjęciu fontanna, fotos z filmu Piotruś i Wilk a w tle studio studio filmowe Semafor.
W nim powstawały animowane dobranocki jak Zaczarowany ołówek czy Dziwny świat kota Filemona.
Tutaj też nakręcono nagrodzony Oscarem film animowany Tango (rok 1980) w reżyserii Zbigniewa Rybczyńskiego.
Również Semafor był współrealizatorem filmu Piotruś i Wilk z 2007 roku.
Nagrodzony on został w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany Oscarem.
DSC04524.JPG

Podobno na gali rozdania oscarów kamery zawsze pokazują szczelnie wypełnioną salę.
Przewodnik mówi że odbywa się to tak że gdy np. informują .że nagrodę otrzymuje Angelina Jolie
czy Brad Pitt to gdy któreś z nich wstaje ze swojego fotela to z zaplecza na to miejsce podąża
statysta który przez okres kiedy laureat jest podziwiany na scenie siedzi na jego miejscu i zwalnia je go on na nie wraca.
Należy się domyślać że istnieje nieformalny zakaz aby filmowano takich statystów czy to podążających do bądź z fotela laureata jak też pewnie robienia zbliżeń osoby statysty gdy ta zastępuje laureata.

ogrodowa.jpeg

H. Panie Trawiński pan wyszedł pospacerować panie Trawiński?
T. Tak pospacerować
H. Łódź bardzo ładna
T. Pan jest amator panie Halpern
H. Co pan chcesz jak się przeżyje w mieście 56 lat jak się tu zna wszystko a to proszę pana można zostać amatorem
T. Co nowego co słychać?
T. Zrobił się ładny deszcz z oprocentowanych weksli ale to głupstwo panie Trawiński
ale to głupstwo panie Trawiński to wcale nie szkodzi...gałganów i tak diabli wezmą ale Łódź Łódź
zawsze zostanie.
Dla mądrych to jest zawsze dobry czas.
T. Kiedy będzie dla uczciwych?
H. Niech pan tak nie mówi panie Trawiński oni mają Niebo. Po co im dobre czasy?

DSC04570.JPG


Trawiński jest zadłużony i wcześniej był u Borowieckiego licząc na pożyczkę lecz gdy ten mu odmówił powiedział: To sobie w łeb strzelę”
Za chwilę wsiądzie do dorożki po czym strzeli sobie z rewolweru w głowę.
Ponoć to ostatnie ujęcie nakręcono w podobnym miejscu ale w Pabianicach.

Ulica Ogrodowa na której kręcona była ta scena(poniżej na zdjęciu) miała chyba większość rzeczy jakie człowiekowi były potrzebne.
Nie wiem gdzie tu był szpital gdzie można było przyjść na świat i czy przy niej była szkoła.
Były tu budynki robotnicze z czerwonej cegły nazywane bodaj famułami(zaś takie same na Śląsku
fomiliokami).
Jest tu przeniesiony kościół pw św Józefa (1) oraz miała tu być ówczesna przychodnia lekarska.
Na końcu Ogrodowej jest też cmentarz.
Jak twierdził nasz przewodnik teoretycznie można było mieszkać przy tej ulicy i „nigdy w
Łodzi nie być”.

cdn

(1) słyszałem wersję że do przeniesienia przyczynił się Izrael Poznański ale krąży też inna wersja przyczyn przeniesienia tego kościoła.
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 312
Punkty reakcji
199
Płock

część pierwsza


Płock to chyba najstarsze miasto Mazowsza a także w latach 1079-1138 stolica Polski.
Ostatnio byłem tam dwukrotnie m.in. w związku z corocznym Jarmarkiem Tumskim.
Co roku na przełomie maja i czerwca na płockim Starym Mieście pojawiają się stragany
na okres od piątku do niedzieli.

(to jest akurat program z ubiegłego roku ale służy tu za przykład)

Poniżej zdjęcia z takiego jarmarku.
DSC00101.JPG


DSC00103.JPG

Chyba największym zabytkiem Płocka jest bazylika katedralna wzniesiona w 1144 roku.
Właśnie w niej pochowano Władysława Hermana czy Bolesława Krzywoustego za czasów
których Płock był stolicą Polski.
Prócz nich pochowano tu trzynastu książąt mazowieckich.
Poniżej zdjęcia świątyni jak i wspomniane grobowce.


DSC00069.JPG




DSC04388.JPG




DSC00076.JPG




DSC00078.JPG




DSC00083.JPG



DSC00081.JPG

Powyższe zdjęcia pochodzą z roku 2019 ponieważ w czerwcu ku mojemu zdziwieniu świątynia była zamknięta.
Czyżby obawiali się gości jarmarku?

Innym jest zamek z XIV przebudowany w XVI wieku. Dziś mieści się w nim Muzeum Diecezjalne.

DSC00084.JPG

Ponieważ pozostało jeszcze kilka zdjęć dołączę je do części drugiej wpisu.
 
Ostatnia edycja:
Do góry