Co warto zobaczyć...poza Warszawą?

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 277
Punkty reakcji
197
23.06.2022r.
Sulejów miasteczko jakieś 15 km od Piotrkowa Trybunalskiego i liczy sobie nieco ponad sześć tysięcy mieszkańców.
Żeby tam dotrzeć trzeba dojechać (zwykle PKP) do Piotrkowa i stąd busem do tej miejscowości.
Osada powstała w XII wieku.
Największym zabytkiem jest zespół klasztorny opactwa cysterskiego w części zwanej Podklasztorze.
Wyróżnia się w nim kościół pw. św. Tomasza konsekrowany w 1232 roku.
Nie znalazłem informacji aby kościół ten był potem po zniszczeniach odbudowywany
więc jest to jego mniej więcej wygląd z czasów powstania.
Wydaje mi się że styl budowy przypomina trochę kolegiatę w Tumie.
Obecnie część opactwa stanowi hotel Podklasztorzy.
W hotel wmurowana jest tablica informująca o pobycie na terenie opactwa w dniach 23-24.06.1410
króla Władysława Jagiełły.
Aby dojść do budynków opactwa trzeba obejść zabudowania po prawej stronie.
Na terenie opactwa znajduje się muzeum ale nie udało mi się go zwiedzić natomiast
do wieży zwanej Opacką przylega budynek zwany Arsenałem.
Nie wiem skąd taka nazwa natomiast od roku 1922 działała w nim szkoła.
Poza zabudowaniami znajduje się kilkanaście drewnianych rzeźb w tym pomnik na który składają się rzeźby księcia Kazimierza II, opata oraz lwa związanymi czy to historią czy też legendami z miejscowością.
Ogólnie jedno opactwo to za mało do zwiedzania aby tam się wybierać.
Czemu więc sam się tam pojawiłem?
Ponieważ moim celem był Piotrków ale o tym będzie w innym wpisie.

Zdjęcia
1 "Wejście" na prawo od Wieży Opackiej
2 Tablica
3 Kościół pw św Tomasza
4 Arsenał na lewo od Wieży Opackiej
5. Rzeżby księcia Kazimierza , opata oraz lwa.
 

Attachments

  • DSC02324.JPG
    DSC02324.JPG
    136,3 KB · Wyświetleń: 4
  • DSC02325.JPG
    DSC02325.JPG
    139,7 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC02335.JPG
    DSC02335.JPG
    98,6 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC02351.JPG
    DSC02351.JPG
    122,6 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC02355.JPG
    DSC02355.JPG
    159,4 KB · Wyświetleń: 5
Ostatnia edycja:

glowonog

feniks
VIP
Dołączył
14 Maj 2017
Posty
1 863
Punkty reakcji
160
Poza Warszawą rozumiem jako wszystko inne ;)

No to dorzucę cegiełkę w takim razie, choć kontekst historyczny tu pominę, bo go nie znam i raczej mnie nie interesował. Wyjedziemy jakieś 15 km od granicy z Polską, do Czech.

Ok 2 tygodni temu celem mojej wycieczki stała się nowo otwarta atrakcja w Dolni Morava (niedaleko masywu Śnieżnika, granicę przekraczamy w Boboszowie), Sky Bridge czyli najdłuższy most wiszący na świecie (771 metrów jeśli dobrze pamiętam). Most jest otwarty przez trzy miesiące w roku (czerwiec, lipiec, sierpień) ze względu na wiatry. Na zdjęciach, w tle na szczycie góry widzimy Sky Walk, czyli ścieżkę w obłokach (tam nie wchodziłem tym razem, ponieważ byłem tam 5 lat temu). Na górę można się dostać pieszo, lub kolejką linową, aby z powrotem znaleźć się na dole mamy już cztery opcje:
-zejście pieszo
-zjazd rowerem, ponieważ są stworzone specjalne trasy zjazdowe tylko dla rowerów, 4 stopnie trudności
-zjazd największą kolejką górską w Europie (alpine coaster, tor saneczkowy o długości 3 KM). Osobiście wybrałem ten właśnie sposób (warto zjechać we 2 na jednym wózku, po prędkości i przeciążenia sią wtedy o wiele większe, zjazd z pewnością dostarczy wielu wrażeń).
-zjazd kolejką linową

Koszt każdej atrakcji to przeliczając na złotówki ~60 zł. Bilety można i warto kupić w internecie, ponieważ jest taniej i nie stoicie tyle w kolejkach. Bilet na kolejkę górską można nabyć do godziny 16. Jak ktoś przebywa na Dolnym Śląsku, albo planuje tam być na wakacje, to warto wpisać tę pozycję do terminarza.

Mimo, iż od tamtego czasu chodzę o lasce, to szczerze polecam :). Most lekko się kołysze podczas zwiedzania, jednak jest ekstremalnie bezpieczny, dla mnie chyba aż za bardzo. Po przejściu przez niego będzie na nas czekała wycieczka ok 2,5 km, by wrócić do punktu wyjścia (przejście jest w jedną stronę), wracając zobaczymy go jeszcze z góry z punktu widokowego. Nie mam zdjęć kolejki górskiej niestety.
 

Attachments

  • skybridge2_n.jpg
    skybridge2_n.jpg
    143,3 KB · Wyświetleń: 7
  • skybridgen.jpg
    skybridgen.jpg
    134,5 KB · Wyświetleń: 6

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 277
Punkty reakcji
197
23.06.2022r.

Piotrków to początki polskiego parlamentaryzmu.
Tak duża ilość zabytków że wymienianie ich wszystkich nie ma sensu bo w pewnym momencie czytający będzie miał tego dość.
Wymienię więc tylko kilka by forumowicz nie zasnął

- Wielka Synagoga

- Zamek Królewski

- Bazylika Mniejsza pw św Jakuba

Należy dodać że Piotrków posiada Stare Miasto.
Co do Zamku Królewskiego jego wygląd rozczarowuje i używa się określenia Zamek Sejmowy Zygmunta Starego gdyż ten król na obrady tu przyjeżdżał.
Jeśli zaś brać pod uwagę to że w tamtych czasach Sejm zbierał się po placach czy kościołach przypuszczam że w Piotrkowie zbierał się on w św Jakubie gdyż kościół powstał już w XII wieku.

Na okolicznym cmentarzu pochowany jest jasnogórski paulin Damazy Macoch.
Czemu pochowany jest tu?
Wymieniony został skazany za zabójstwo swojego bratanka który wcześniej ożenił się z jego kochanką i za ten czyn trafił do więzienia w Piotrkowie.
To że z innymi zakonnikami okradał jasnogórski skarbiec to już przy tym "pikuś".

Dla mnie jednak jest to głównie miasto filmowe.
Z wielu kręconych tu filmów wymienię tylko Vabank który zaczyna się przy Sieradzkiej
"skokiem "na jubilera nieco dalej po drugiej stronie w podwórku wypchnięty przez okno zostaje Rychlewski a na końcu Sieradzkiej znajduje się Dom Bankowy Kramera.
Zdjęcia
1 Zamek Królewski
2 Wielka Synagoga
3 Grób Damazego Macocha
4-5 Vabank napad na jubilera
6-7 Vabank miejsce śmierci Rychlewskiego (informacja niepotwierdzona).
8-9 Vabank Dom Bankowy Kramera
 

Attachments

  • DSC04102.JPG
    DSC04102.JPG
    158,9 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC04105.JPG
    DSC04105.JPG
    74,9 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC04094.JPG
    DSC04094.JPG
    133 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC02396.JPG
    DSC02396.JPG
    145,6 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC02397.JPG
    DSC02397.JPG
    131,3 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC02399.JPG
    DSC02399.JPG
    125 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC02400.JPG
    DSC02400.JPG
    145,2 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC02403.JPG
    DSC02403.JPG
    123 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC02404.JPG
    DSC02404.JPG
    121,6 KB · Wyświetleń: 0

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 277
Punkty reakcji
197
07.07.2022

Tum oraz Kwiatkówek
koło Łęczycy


część pierwsza

Do Łęczycy można dotrzeć czy to pociągiem osobowym lub pośpiesznym z Kutna czy Łodzi Widzewa.
Do Tumu czy Kwiatkówka musiałem wziąć taxi.
Pamiętam jak tu byłem wiosną 2013 roku.
Nie było jeszcze Grodziska zaś sam skansen jeszcze nie był czynny.
Tak skansen jak i grodzisko jest że "szału nie ma"
Nie ma raczej sensu tu jechać z drugiego krańca kraju a lepiej poszukać czegoś podobnego w swojej okolicy.
Będzie i szybciej i taniej.

"Obrazki":
1. Grodzisko od zewnątrz
2. Widok z wieży grodziska na kolegiatę
3. ...i na skansen
4. Widok na skansen z drogi prowadzącej z grodziska
5. Piec do wypalania naczyń. Ponoć najczęściej znajdował się w posiadaniu proboszcza.
6. Piec do wypieku chleba. Był w użyciu jeszcze po wojnie.
7. Wiatrak tzw: koźlak. Różnił się od np holenderskich że przy pomocy dyszla z prawej można go było obrócić jeśli wiatr wiał z innej strony.
8. Dawna chata dzieliła się na część brudną i część czystą. Czysta zwykle to był pokój na lewo od drzwi wejściowych.
Tu przyjmowano księdza po kolędzie, tu narzeczonego córki czy też gości.

Ponieważ mogę załączyć jedynie 10 zdjęć postanowiłem wpis podzielić i w drugiej części zamieścić wpis dotyczący kolegiaty z około 4-6 zdjęciami.
 

Attachments

  • DSC02489.JPG
    DSC02489.JPG
    139,8 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC02498.JPG
    DSC02498.JPG
    113,1 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC02500.JPG
    DSC02500.JPG
    115,9 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC02540.JPG
    DSC02540.JPG
    115,9 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC02553.JPG
    DSC02553.JPG
    99,7 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC02557.JPG
    DSC02557.JPG
    139,6 KB · Wyświetleń: 1
  • DSC02547.JPG
    DSC02547.JPG
    105,6 KB · Wyświetleń: 1
  • DSC02556.JPG
    DSC02556.JPG
    119,3 KB · Wyświetleń: 1

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 277
Punkty reakcji
197
Rocznica
Włochy pod Warszawą
13.07.1900 roku.


Około godz 10,50 w trzeci wagon pociągu relacji Warszawa- Sosnowiec wbija się pociąg osobowo-towarowy relacji Skierniewice- Warszawa.
Do wypadku dochodzi na skutek źle ustawionej zwrotnicy która skierowała pociąg osobowo-towarowy na tor którym właśnie poruszał się pociąg do Sosnowca.
Zginąć miało pięć osób a kilkadziesiąt z nich zostało rannych.
Wśród rannych znalazł się późniejszy noblista Władysław Reymont.
Początkowo stwierdzić miano u niego złamanie jednego żebra i ogólne potłuczenia.
Po jakimś czasie stwierdzono złamanych żeber dwanaście i szereg innych dolegliwości.

(1)

"Reymont bezpośrednio po wypadku leczył się w Szpitalu Praskim pw. Przemienienia Pańskiego w Warszawie. Pisarz w katastrofie złamał najprawdopodobniej jedno lub dwa żebra. Jednak dyrektor placówki dr Jan Roch Raum miał sfałszować dokumentację medyczną podając w niej, że pisarz złamał aż 12 żeber, co miało go nawet uczynić niezdolnym do pracy umysłowej. Takie ustalenia w 2006 r. podał na swoich łamach „Dziennik”".

(2)

"Wkrótce po wypadku Reymont wytoczył proces cywilny zarządowi Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Jego sprawę prowadził adwokat, ale także pisarz i krytyk literacki, Cezary Jellenta. Mimo, iż prawdziwą pasją pełnomocnika Reymonta była literatura, to sprawę odszkodowawczą poprowadził wzorowo. Udało mu się dla swojego klienta uzyskać gigantyczne odszkodowanie w wysokości 38 500 rubli. Na taką sumę ugodziła się kolej. Adwokat pisarza żądał co prawda 100 000 rubli, ale biorąc pod uwagę, że u pokrzywdzonego brak było widocznego kalectwa czy uszkodzeń narządów wygrana suma była imponująca".


Do tej pory żyłem w przekonaniu że Reymont odszkodowanie wyłudził.
Że przyczynić się do tego miał dr Jan Roch Raum – naczelny lekarz Szpitala Praskiego, pionier polskiej neurochirurgii i działacz niepodległościowy

(3)

„Jaki oszust?! Jakie wyłudzenie?!” – oburzył się w rozmowie z PAP Jerzy Murgrabia, dyrektor muzeum regionalnego im. Wł. Reymonta w Lipcach Reymontowskich. „Uległ poważnemu wypadkowi. Przetrąciło mu głowę i nogi, a wskutek szoku zachorował na nerwicę urazową. On w tym wypadku stracił zdrowie i gdyby nie ten wypadek żyłby dłużej i szczęśliwiej. Musiał do końca życia po sanatoriach jeździć!” - podkreślił. „A potem wziął dobrego adwokata i wyprocesował duże odszkodowanie; dzisiaj tak samo się robi” - dodał Murgrabia.

(4)
"13 lipca 1900 Reymont uległ wypadkowi kolejowemu. Trafił do szpitala z dwoma złamanymi żebrami, jednak w raporcie lekarskim napisano, że pisarz ma 12 złamanych żeber oraz inne kontuzje ciała i nie wiadomo, czy będzie nadal zdolny do pracy umysłowej[7]. Notatkę szpitalną sfałszował dr Jan Roch Raum[7]. Wysokie odszkodowanie w wysokości 38 500 rubli pomogło mu zdobyć niezależność finansową."



Jeśli nie było to wyłudzenie to winę za swoje przekonanie zwalam na Sławomira Kopra historyka
który zasugerował to w jednej ze swoich książek.

Źródła
1-2
3
4
Wikipedia.

Lipce Reymontowskie
sierpień 2020r.



Lipce a od roku 1983 Lipce Reymontowskie to wieś w powiecie skierniewickim mniej więcej w połowie drogi Skierniewice-Koluszki.
Dostać się tu można pociągiem osobowym relacji Skierniewice-Łódź
To tutaj Reymont umieścił akcję powieści Chłopi (1904-1909) za którą otrzymał Nagrodę Nobla
(odebrał w jego imieniu Alfred Wysocki) w 1924 roku.

W okresie 1888-1893 był pracownikiem Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i w tym czasie zamieszkiwał w rejonie Lipiec a dokładnie w domku przy torach(według Wiki mieszkał 88-91).
Niektórzy mieszkańcy wspominają że w kręconym serialu pod tym samym tytułem pokazywany był miejscowy kościół oraz okolice stawu.
Na okolicznym cmentarzu znajduje się symboliczny grób Macieja Boryny.
Znajdziemy tu jeszcze Centrum Reymontowskie (to taka zagroda ale raczej mało z autorem wspólnego)
Muzeum Regionalne im Reymonta (nie byłem).
Ogólnie mieszkając w pobliżu odwiedzić warto zwłaszcza w czerwcu kiedy odbywać tam się mają dni Reymonta.

Obrazki
1 Dom Reymonta
2 Symboliczny grób Macieja Boryny
3 Mural
4. Odwołań do Chłopów nie brakuje. Tu nazwa baru.
5 Staw który miał występować w serialu.
6-7 Centrum Reymontowskie
8 Rekonstrukcja jednej z chat w Centrum.
 

Attachments

  • DSC00645.JPG
    DSC00645.JPG
    174,9 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC00657.JPG
    DSC00657.JPG
    149,7 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC00669.JPG
    DSC00669.JPG
    109,4 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC00665.JPG
    DSC00665.JPG
    159,1 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC00670.JPG
    DSC00670.JPG
    111,3 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC00674.JPG
    DSC00674.JPG
    167 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC00675.JPG
    DSC00675.JPG
    130,1 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC00679.JPG
    DSC00679.JPG
    110,2 KB · Wyświetleń: 0

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 277
Punkty reakcji
197
07.07.2022
Tum koło Łęczycy
część druga



Jednak Tum jest w zasadzie tylko znany z Archikolegiaty NMP i św. Aleksego.
Konsekracja kościoła, być może jeszcze w pełni nieukończonego, odbyła się 21 maja 1161 roku.
Mniej lub bardziej przetrwała najazdy Tatarów, Litwinów, Krzyżaków czy Szwedów.
W latach 60-ych odkryć miano zabytkową polichromię w absydzie zachodniej.
Na murach kolegiaty od strony południowej widoczny jest odcisk który dorobił się legendy jakoby był to odcisk diabła Boruty.
Nie jest prawdą to co jest w Wiki napisane że Luftwaffe zbombardowało kolegiatę natomiast prawdą jest że w kampanii wrześniowej została ostrzelana przez wojsko polskie.
Szczegóły w pierwszym filmiku.
Nie będę się dalej rozpisywał proponując obejrzenie dwóch filmików youtubera Obywatela JC w których rozmawia z ks proboszczem Piotrem Nowakiem.
To co ja bym tu napisał nie umywa do ich rozmów.


Obrazki
1 Zabytkowa polichromia
2-4 widok fragmentu zachodniej wieży z "odciskiem Boruty"
5 Kościół św Mikołaja (czyli kościół dla plebsu). Szczegóły w drugim filmie
6 Kolegiata z zewnątrz.
 

Attachments

  • DSC02446.JPG
    DSC02446.JPG
    92,1 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC02465.JPG
    DSC02465.JPG
    169,2 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC02466.JPG
    DSC02466.JPG
    153,2 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC02467.JPG
    DSC02467.JPG
    160,4 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC02483.JPG
    DSC02483.JPG
    175,5 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC02484.JPG
    DSC02484.JPG
    111,4 KB · Wyświetleń: 0

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 277
Punkty reakcji
197
04.08.2022 r.
Łęczyca


Podobnie jak w lipcu do Łęczycy przybyłem z Łodzi Widzew TLK jadącym do Poznania.
Ponieważ Tum wcześniej zaliczyłem pozostała mi jedynie Łęczyca
Miasto że szału nie ma jednak nie przyjechałem z odległego zakątku więc zbytnio nie jestem rozczarowany.

Co jest interesującego?
-klasycystyczny ratusz
-kościół św Andrzeja
a w sąsiedztwie niegdyś wieża obronna z XIV wieku a dziś dzwonnica
  • kościół i klasztor bernardynów
  • kościół i klasztor dominikanów
czas jednak zmienił jego przeznaczenie
  • zabytkowe kamienice wokół rynku
  • zamek a w nim Muzeum Łęczycy

Można w nim spotkać wysokiego ciemnego szlachcica z wąsami.
Jest to diabeł Boruta... nazwa Boruta ma pochodzić od słowa "bór".

Przed zamkiem stoją dyby. Nie pamiętam czy dokładnie tam stały latem 2013 roku kiedy byłem tam z badoowiczką i ta zrobiła mi zdjęcie zakutego w nie.

Sprawdziłem i te dyby wtedy stały na lewo od wejścia do zamkowych kas.
Teraz są na prawo.



Co do wspomnianego kościoła i klasztoru dominikanów pojawia się on w filmie Vabank po scenie napadu na jubilera stamtąd wychodzi Kwinto.
Tak Kwinto wychodzi z zakładu karnego i wskakuje do dorożki.
Kościół i klasztor były tu w XVIII wieku.
Zresztą w zakładzie nie ma już żadnego osadzonego bodaj od 2006 roku.
Ponieważ moje nowe "zboczenie" to kolekcjonowanie zdjęć związanych z filmami temat
Vabank w przyszłości tu powróci.

Obrazki
1 Kościół św Andrzeja
2 dawna wieża obronna a dziś dzwonnica
3-4 ratusz miejski
5-6 wyjście z zakładu karnego (Vabank)
7 kościół bernardynów
8-9 wizerunki diabła Boruty
10 zamek w Łęczycy
 

Attachments

  • DSC02776.JPG
    DSC02776.JPG
    122,8 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC02777.JPG
    DSC02777.JPG
    127,1 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC02785.JPG
    DSC02785.JPG
    118,8 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC02786.JPG
    DSC02786.JPG
    104,7 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC02787.JPG
    DSC02787.JPG
    121,1 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC02789.JPG
    DSC02789.JPG
    94,8 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC02797.JPG
    DSC02797.JPG
    100,3 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC02817.JPG
    DSC02817.JPG
    110,9 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC02818.JPG
    DSC02818.JPG
    99,4 KB · Wyświetleń: 1
  • DSC02828.JPG
    DSC02828.JPG
    131,9 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnia edycja:

Przyimek

Nowicjusz
Dołączył
4 Sierpień 2022
Posty
126
Punkty reakcji
1
Jak widać z tego wątku tyle jest "atrakcyjnych miejsc w Polsce" - ciekawe czemu jednak Polacy wolą Chorwację, Hiszpanię, Włochy, Albanię, Egipt etc, etc, etc, etc, etc, etc, etc, etc, ?

Ciekawe czemu?

Przypadek?
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 277
Punkty reakcji
197
Pałac Herbsta
Łódź



W 2012 spotykałem się z pewną łodzianką. Czasem więc przyjeżdżałem na Kaliską aby z nią spędzać czas.
Wysiadając w tym miejscu Łódź wydawała się zapyziała, zaniedbana i raczej mało atrakcyjna.
Z łodzianką niebawem się rozstałem ale w 2015 trafiłem tam do szpitala.
Znów podobne wrażenie.

W 2018 postanowiłem wybrać się na wystawę w Centrum Nauki koło „nowego” Dworca Fabrycznego.
Można było powtórzyć za Pazurą „Łódź k…” tyle że w pozytywnym tego znaczeniu.
Tutaj widok był dużo bardziej zachęcający.
Dlatego od tamtej pory tam wracam a pierwsza dłuższa (samodzielna) wyprawa to był Pałac Herbsta.
Herbst stał się zięciem „króla bawełny” Karola Scheiblera

Według moich niepotwierdzonych informacji Scheibler był pierwowzorem dla postaci Karola Borowieckiego w rolę którego wcielił się Daniel Olbrychski w filmie Ziemia Obiecana.

Wracając do Herbsta ten zaczął prawce w fabryce Scheiblera dochodząc do stanowiska dyrektora.
Ożenił się także z jego najstarszą córką Matyldą.
Na dwóch zdjęciach z różnych pokojów pałacu dostrzeżemy popiersie. Czyje to popiersie zapytałem tamtejszą kustoszkę a ta opowiedziała mi że:

Karol Scheibler kazał umieścić swoje popiersia w pałacu żeby ten ch… nie zapomniał kto mu ten postawił pałac i k… kto mu oddał najstarszą córkę za żonę.


No dobra ...trochę inaczej powiedziała ale sens jest ten sam!
Ciekawe czy niektórzy by pozwolili żeby popiersie kogoś takiemu kto im pałac pobudował stało w każdym pomieszczeniu włącznie z WC?

Bodaj w wózkowni obok pałacu znajduje się wystawa kilkunastu obrazów.
W pamięci mi utkwił ten na którym jak mi się wydaje widzimy papieża Aleksandra VI
którym był Rodrigo Borgia.

Wracając z pałacu przechodziłem przez tzw Księży Młyn.
To domki z czerwonej cegły. Przypomina to trochę zabytkową zabudowę w Żyrardowie
z jak sądzę przełomu XIX i XX wieku a pozostałą do dziś.
Jak twierdzi Wiki :”Zespół ów powstał na miejscu dawnej osady młyńskiej, należącej do proboszcza łódzkiego, wzmiankowanej w 1428 i 1521 „

Przypomina w Żyrardowie gdzie też budynki są jednopiętrowe.
W Żyrardowie jeśli ktoś mieszkał na piętrze to komórki na podwórku musiał mieć na parterze i na odwrót czyli ten kto mieszkał na parterze musiał zasuwać na piętro do komórki.
Fabryki umieszczone są na zewnątrz Księżego Młyna i nie poświęcałem im zbyt wiele uwagi.

Nieco dalej trafiamy na Łódzką Szkołę Filmową.
Natomiast na końcu tej ulicy po prawej stronie znajdziemy Muzeum Kinematografii.
Mieści się ono w Pałacu Karola i Anny Scheiblerów.
Tak Księży Młyn jak i „filmówka” pojawiają się w filmach.
Są to Weekend w przypadku Księżego Młyna zaś Vabank II w przypadku „filmówki”.
Pałac Scheiblera(wnętrze) pojawiać się ma w odcinku Cafe Rose serialu Stawka większa niż życie.
Do „wątku filmowego” wrócę gdy zbiorę więcej informacji.

Obrazki
od góry
Pałac Herbsta wejście
Pałac Herbsta trzy pomieszczenia wewnątrz zwróć uwagę na popiersie na dwóch pierwszych zdjęciach
Obraz w wozowni (moim zdaniem to papież Aleksander VI)
Księży Młyn dwa zdjęcia
Łódzka Szkoła Filmowa
Muzeum Kinematografii
Pałac Scheiblera
 

Attachments

  • DSC00795.JPG
    DSC00795.JPG
    136,1 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC00760.JPG
    DSC00760.JPG
    92,5 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC00776.JPG
    DSC00776.JPG
    111,4 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC00783.JPG
    DSC00783.JPG
    124,3 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC00788.JPG
    DSC00788.JPG
    72,3 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC00797.JPG
    DSC00797.JPG
    190,8 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC00803.JPG
    DSC00803.JPG
    159,7 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC00805.JPG
    DSC00805.JPG
    144,9 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC02753.JPG
    DSC02753.JPG
    125,8 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC02755.JPG
    DSC02755.JPG
    145,8 KB · Wyświetleń: 0

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 277
Punkty reakcji
197
Dziś zamiast chwalić się gdzie dotąd byłem czy co widziałem podam gdzie być może najbliższego lata chciałbym być albo co zobaczyć.
Na początek podam że mieszkam w pobliżu szlaku kolejowym Lublin- Gdynia (choć nie jest to precyzyjne).
Mam do wyboru jednodniowe wycieczki bądź też dłuższy wyjazd czego szczerze mówiąc mi się robić nie chce.
Gdybym więc zrezygnował z wielodniowego wyjazdu to wyklucza to Wielkopolskę Śląsk Tatry czy Bieszczady a także Mazury czy Wybrzeże.

Gdybym więc skupił się jedynie na jednodniowych wypadach wtedy w grę wchodzą
Kielce
Pałac Biskupów
Muzeum w dawnym więzieniu.
Radom
Na kierunku Lublina
Kazimierz Dolny
tu za długo wyliczać
Puławy
czyli muzeum Czartoryskich
Dęblin
gdzie interesuje mnie Muzeum Sił Powietrznych
okolice Sochaczewa czyli
Żelazowa Wola a więc miejsce urodzin Fryderyka Szopena
(ciekawe czy data urodzin się wyjaśniła)
Brochów zabytkowy kościół gdzie Szopen miał być ochrzczony.
Dalej w kierunku Łowicza
Bolimów ale to już „filmowe” zainteresowania
Nieborów również „filmowe” ale nie tylko
Arkadia
W kierunku Kutna
Oporów zamek

A teraz miejsca bardziej w zasięgu
czyli na pewno Łódź
ta związana z filmami a także z muzeami
może jakiś spacer z przewodnikiem śladami filmów?
A może zwiedzanie stadionu Widzewa?
Prócz Łodzi chodzi mi też po głowie Zgierz.
A na koniec kierunek najtrudniejszy:

Gdynia
Błyskawica – okręt muzeum
Malbork i zamek krzyżacki
Iława a tam wyspa gdzie kręcono Gniazdo
Ostróda
tu prócz zabytków miejskich a może pal licho zabytki miejskie rejs statkiem
bo to jest najbardziej istotne:


Jak się dowiedziałem na forum:

rejs jest tym bardziej atrakcyjny im przez więcej pochylni się przepływa.
I tu jest problem że w celu udziału w rejsie musiałbym mieć bazę wypadową w Ostródzie
a że jestem osobą wybitną (czyli...leniwą) pewnie w pojedynkę mi się nie będzie chciało.
No chyba że namówię do tego którąś z warszawianek.
A wtedy tak Malbork jak i Gdynia byłyby też w zasięgu.
Czas pokaże czy się uda.

Zdjęcia

Zamek w Oporowie
Ratusz w Iławie
Czterej mistrzowie krzyżaccy ale nie pamiętam który jest który
Rynek w Kazimierzu Dolnym
 

Attachments

  • DSC03249.JPG
    DSC03249.JPG
    135,7 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC03568.JPG
    DSC03568.JPG
    105 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC04642.JPG
    DSC04642.JPG
    144,2 KB · Wyświetleń: 0
  • ks-DSC02606.jpg
    ks-DSC02606.jpg
    103,9 KB · Wyświetleń: 0

Siennna

Bywalec
Dołączył
30 Styczeń 2023
Posty
1 446
Punkty reakcji
83
Bardzo ciekawe hobby. Podróże pociągiem połączone ze zwiedzanie. Polska cała jest piękna. Osobiście kocham Kraków, Pomorze i Dolny Śląsk, gdzie można odkryć wiele ciekawych miast i miasteczek, zamków. Osobiście nie jestem miłośniczką Podhala, więc wolę też Sudety od Karpat. Zwłaszcza, że boję się niedźwiedzi i wilków.
Moim podróżniczym marzeniem jest dokładne zwiedzenie Podlasia, które uwielbiam, pokazanie go synowi. Na Lubelszczyznę niestety nie dotarłam, co też chciałabym kiedyś nadrobić. No i te ormiańskie kamieniczki w Przemyślu chciałabym zobaczyć na żywo.
Łódź to stan umysłu.:cool: Kocha się albo nienawidzi.;)
Ale czego można szukać w Zgierzu pozostanie dla mnie zagadką:D
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 277
Punkty reakcji
197
Ale czego można szukać w Zgierzu pozostanie dla mnie zagadką:D
Plany filmowe to moje kolejne "zboczenie".

Płock zapomniałem dodać.
Jarmark Tumski i miejsca związane ze Stawką.....
 

Siennna

Bywalec
Dołączył
30 Styczeń 2023
Posty
1 446
Punkty reakcji
83
Nie orientuję się w planach filmowych. Zgierz to taki Sosnowiec województwa Łódzkiego- sypialnia Łodzi. Jedyna ciekawa rzecz jaką tam widziałam to ,,pałacyki cygańskie'', ale nie wiem czy nie podupadły. Wypiłam tam też najgorszą w swoim życiu kawę, ogólnie rozlazłe miasto trudnej urody. Łódź też najpiękniejszym miastem świata nie jest, ale ma klimat, kultowe miejsca.
Jak rok temu była afera ze schlaną matką, co zaspała na dworcu, a jej córka(6lat) w tym czasie sama siadła do pociągu i nie potrafiła podać adresu ludziom, co się zainteresowali. To później żartowano, że tak naprawdę znała adres, tylko się do Zgierza nie chciała przyznać.;)
(Przepraszam wszystkich Zgierzan)
Łęczyca jest ciekawa do zwiedzania: Zamek, stare więzienie. A w Łódzkim jeszcze Uniejów, Arboretum w Rogowie, zoo w Borysewie.
A w Łodzi to zależy czego akurat szukasz, czy tylko miejsc związanych z filmem, czy też z historią, czy stricte rozrywki?
 

pan k

Bywalec
Dołączył
7 Lipiec 2011
Posty
3 423
Punkty reakcji
105
Miasto
Dąbrowa Górnicza
Łódź może i są zabytki ale
Ma status najbardziej kryminalnego
Miasta w kraju i status największej
Patologii i dowód że alkoholizm
Rujnuje zdrowie i psychikę i
Powoduje odwrócony dekalog i
Największe przypadki głupoty po
Pijaku które stają się hitem
Internetu zdarzają się Łodzi i Warszawie.
To miasto jest
Skierowane do osób które chcą
Zobaczyć największe stylu
Brazylijskim dzielnice biedy i
Zrujnowanie dzielnice i fabryki .
Tym mieście rządzi osoba która
Została jawnie skazana za
Oszustwa finansowe i pomimo
Braku anulowania stanowiska
Zachwytem wygrana wyborach.
To jest powód że trzeba się
Trzymać z daleka od tego
Miasta i mieszkańców którzy
Wyznają odwrócony dekalog
I jedyny plus odróżnienie
Oszustwa od prawego przez
Pytanie na kogo głosował jeśli
Na oszustwo to trzeba się trzymać
Z daleka i nie można dawać pieniędzy.
 

Siennna

Bywalec
Dołączył
30 Styczeń 2023
Posty
1 446
Punkty reakcji
83
Łódź może i są zabytki ale
Ma status najbardziej kryminalnego
Miasta w kraju i status największej
Patologii i dowód że alkoholizm
Łódź faktycznie bardziej przyjazna pijącym... bo ma proste schody w kamienicach!😎 A na ten przykład jak człowiek trochę zabaluje w Krakowie, wódeczka w rynku się poleje i potem trzeba wracać po tych krętych schodkach, w butach na obcasach!😵 No strach się bać...
 

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 277
Punkty reakcji
197
Pałac Izraela Poznańskiego


Łódź może Warszawie tylko pozazdrościć Zamku Królewskiego czy Muzeum Narodowego.
Stolica zaś Łodzi Pałacu Poznańskiego a może jeszcze i innych pałaców.
W każdym razie do tego pałacu 7 maja się zaplątałem.

Kalman Poznański był pierwszym z rodu, który dzierżył to nazwisko, w okresie jego młodości powszechnym było przypisywanie nazwisk Żydom, którzy wcześniej posiadali głównie przydomki lub pseudonimy (za Wikipedią)


Jak twierdzi kustosz muzeum (Pałac Poznańskiego jest muzeum) Cezary Pawlak w XIX wieku
można było „dostać nazwisko” za zasługi.
Wynika z tego że Kalman czymś musiał się zasłużyć w Wielkopolsce.
Trudno ustalić co to było gdyż on sam pojawia się w Kowalu (koło Włocławka)
a jego związki z Wielkopolską prawdopodobnie pozostają nieznane.

Zacznijmy zwiedzać pałac.

Zacznijmy od legendy.
Otóż bodaj architekt zapytał Izraela Poznańskiego
„w jakim stylu ma być pałac?”
Poznański miał odpowiedzieć:
„stać mnie na wszystkie” (1)
Wybudowany pałac jest w stylu eklektycznym (2)
Zdjęcie nr 1 Izrael Poznański .

Pierwsza rzecz godna zauważenia to marmurowy kominek na prawo od drewnianych schodów.
Widoczne są na nim kwiaty bawełny które są symbolem sukcesu oraz kwiaty ostu czyli symbol dumy.
Na morzu widoczny jest żaglowiec płynący do Ziemi Obiecanej.
Na żaglu ma napis: SPES.
Zdjęcia nr 2 i 3
To łacińskie słowo oznaczające NADZIEJĘ.
W górnej części kominka widzimy literę P.
Prawdopodobnie ona ma upamiętniać postać
Izraela Poznańskiego który zmarł
przed ukończeniem budowy pałacu więc być może
pierwotnie upamiętnianie mogło nie być planowane.

Sala balowa

Z salą wiązać się ma legenda.
Pewnej nocy przyśnić Izraelowi się miała Sala Balowa
wyłożona rosyjskimi rublami.
Rano pamiętając sen doszedł do wniosku
że stać go na to aby to zrobić monetami 5 rublowymi.

Zadał jednak sobie pytanie
po której stronie w sali moneta będzie deptana
czy po tej z wizerunkiem cara czy tej z orłami.
W tej sprawie napisał do cara.
Po pewnym czasie dostał odpowiedź mówiącą że
monety mają być ułożone bokiem (na sztorc).
Taki bogaty to ja jeszcze nie jestem pomyślał i o pomyśle zapomniał.
Zdjęcie nr 4

Damskie salony
Czym one różniły się od salonów męskich?
Na przykład kolorystyką.
Damskie zwykle były w jaśniejszych barwach.
Dowodem tego jest zdjęcie ze stolikiem i jasną ścianą.
Zdjęcie nr 5
Dla porównania poniżej zdjęcie Pokoju Karcianego.
Zdjęcie nr 6 i 7
Czym jeszcze się różniły?
W pokoju damskim znajdował się fortepian i polifon.
Polifon to dawniej nazwa pozytywki.
Zdjęcie nr 8 .
W salonach męskich jak tu w Pokoju Karcianym
takiego wyposażenia nie znajdziemy.
Naturalnie jednak od tej reguły pewnie istniały odstępstwa.

(1) Prawdopodobnie powiedział to do pierwszego architekta tego projektu
Hilarego Majewskiego.
(2) Eklektyzm to połączenie w jednym obiekcie wielu stylów czy wielu epok.


Cdn…...
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    107,7 KB · Wyświetleń: 0
  • kominek.jpg
    kominek.jpg
    106,4 KB · Wyświetleń: 0
  • żaglowiec.jpeg
    żaglowiec.jpeg
    104 KB · Wyświetleń: 0
  • sala balowa.jpg
    sala balowa.jpg
    105,7 KB · Wyświetleń: 0
  • salon damski.jpeg
    salon damski.jpeg
    81,7 KB · Wyświetleń: 0
  • sala karciana 2.jpg
    sala karciana 2.jpg
    94,7 KB · Wyświetleń: 0
  • sala karciana 1.jpg
    sala karciana 1.jpg
    129,5 KB · Wyświetleń: 0
  • pozytywka.jpg
    pozytywka.jpg
    121,4 KB · Wyświetleń: 0

Kibic Polski

Stały bywalec
Dołączył
18 Kwiecień 2018
Posty
2 277
Punkty reakcji
197
Dęblin
Muzeum Sił Powietrznych



Muzeum znajduje się w centrum Dęblina zaś dworzec kolejowy na miasta peryferiach.
Zanim więc tam trafiłem odbyłem niemal godzinny marsz.
Godzinny czyli jest to około czterech kilometrów w każdą ze stron.
Czyli ktoś o gorszej kondycji po dojściu do muzeum mógł wiele stracić z chęci zwiedzania.
Dlatego bardziej rozsądnym wyjściem byłby samochód.
Muzeum zdjęcie 1

Dlaczego w zaborze rosyjskim dworce kolejowe często budowano na peryferiach miasta?

Wbrew temu co sądzimy o wschodnich sąsiadach wcale nie było to takie głupie.
Obserwując kto często podróżuje koleją nabierali podejrzeń kto może należeć do ruchu oporu.
Na dość długim odcinku do dworca ta obserwacja mogła być dość prosta.
Podobny dystans co w Dęblinie trzeba przemierzyć w Nałęczowie.
Rzecz ciekawa Puławy albo się tak rozbudowały albo tego manewru tam Rosjanie nie zastosowali.

Wracamy do muzeum

Bilet za 22 złote kupiony przejście przez drzwi i wita mnie samolot Fokker D VIII jak sądzę jest to model gdyż wydaje się być trochę za mały nawet jak na samolot sprzed 100 lat.
Myśl że jest to model nasuwa mi się gdy widzę na lewo jeszcze mniejszy samolot.
No ten byłby nawet na Pigmeja zbyt mały.
Zdjęcie 2

Dalej trafiam już nie na modele (jak sądzę)
Ubiór specjalny pilota samolotu myśliwsko szturmowego Su-22.
„Ubiór specjalny” czyli nie jest to kombinezon tego pilota?
Nie mam kogo o to zapytać.
Przed „ubiorem” fotel katapultowy i co ciekawe nie dla samolotu Su 22 jak się można było domyślać ale dla Miga 21MF Miga 23 i 25.
Zdjęcie 3

Wędrujemy dalej napotykając w gablocie mundur generała Błasika który zginał w katastrofie pod Smoleńskiem.
Zdjęcie 4
Obok znajduje się symulator samolotu Iskra i znowu nie było kogo zapytać o szczegóły z nim związane.
Zdjęcie 5

Wychodzimy na zewnątrz zatrzymując się przy samolocie Ił-28.
„To jest ostatni typowo samolot bombowy który został zastąpiony samolotem wielozadaniowym”
słyszę słowa przewodnika wycieczki młodzieży szkolnej.
Nie znam się na tym ale słyszę słowa „jego luk bombowy jest uchylony i znajduje się na
lewo od prawego koła samolotu.
Zdjęcie 6

Jeszcze jeden samolot i będzie koniec na dziś.
Zapewne niektórzy pamiętają że 10.04.2010 w Smoleńsku jeden samolot wylądował.
Otóż był to Jak-40 taki sam jak na zdjęciu.
Co więcej to ten samolot pierwotnie był planowany do lotu zamiast tego który tam wtedy wylądował.

Był planowany ale się popsuł i dlatego poleciał ten o numerze bocznym ponoć 44
a który dziś można spotkać w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Do tematu wrócę gdy odnajdę zdjęcie tego samolotu.
 

Attachments

  • 1.JPG
    1.JPG
    98 KB · Wyświetleń: 0
  • 2.JPG
    2.JPG
    113,5 KB · Wyświetleń: 0
  • 3.JPG
    3.JPG
    130,9 KB · Wyświetleń: 0
  • 4.JPG
    4.JPG
    123,2 KB · Wyświetleń: 0
  • 5.JPG
    5.JPG
    142,5 KB · Wyświetleń: 0
  • 6.JPG
    6.JPG
    108,6 KB · Wyświetleń: 0
  • 7.JPG
    7.JPG
    88,8 KB · Wyświetleń: 0
Do góry